کود افزایش باردهی زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، زعفران جزو محبوب ترین ادویه های جهان محسوب می شود و دارای طرفداران بسیار زیادی است. زعفران، علاوه بر طعم و رنگ خوبی که به غذا و نوشیدنی ها می دهد، می تواند خواص درمانی بسیار زیادی داشته باشد و دوای بیماری های زیادی باشد. علاوه بر آن، مصرف روزانه کمی از آن سبب می شود تا در کل روز انرژی داشته و شاداب باشید. پیشنهاد می شود برای تضمین سلامتی خود، حتما روزانه مقدار کمی زعفران به همراه غذا یا نوشیدنی خود مصرف کنید و شاهد بهبودی احوال خود شوید. جالب است بدانید که زعفران جزو گران قیمت ترین و کم یاب ترین ادویه های جهان محسوب می شود. ولی خوشبختانه، کشور ما در حوضه تولید و صادرات زعفران به سایر نقاط جهان، در مقام اول قرار دارد. ایران به دلیل آب و هوا و اقلیمی که دارا است، مناسب کاشت زعفران است. علاوه بر آن، زعفران برای رشد نیاز به هوای گرم و آفتابی نیاز دارد و می بایست خیلی کم آبیاری شود. ولی مهم ترین نکته ای که در رشد زعفران نقش دارد، خاک مرغوب و مقوی است. خاک می تواند منشا رشد تمامی گیاهان باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کود افزایش باردهی زعفران آشنا شوید.

نقش کود در افزایش باردهی زعفران

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، خاک مهم ترین عامل رشد گیاهان است. اما در برخی از مواقع، ممکن است خاک مورد نیاز دارای مواد مغذی کافی نباشند و این امر سبب می شود گیاه رشد کمتری داشته باشد. کود ها بهترین گزینه برای تقویت خاک و گیاه محسوب می شوند. کود ها دارای مواد مغذی بسیار زیادی هستند که می توانند نیاز گیاهان در خاک را به خوبی بر آورده کنند. اما در برخی از مواقع کود ها سبب سوختن ریشه گیاهان و خشک شدن آن ها نیز می شود.

کود افزایش باردهی زعفرانزعفران، برای آن که باردهی خوبی داشته باشد نیاز به خاک مقوی دارد. البته ممکن است در سال اول کشت، زعفران به خوبی باردهی داشته باشد ولی در سال های بعد، میزان باردهی و رشد آن کم کم کاهش یابد. این رویداد زمانی رخ می دهد که مواد مغذی خاک در طی سال ها کاسته می شود. برای مقابله با این مشکل می بایست از کود استفاده نماییم تا بتوانیم مواد مغذی را مجددا وارد خاک نماییم. البته، می بایست به اندازه کافی کود را پای زعفران بریزیم چرا که بیش از حد آن منجر به خشک شدن زعفران می گردد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک ده ایکس بر روی زعفران

انواع کود در رشد گیاه زعفران

امروزه، با گسترش تکنولوژی کود هایی به وجود آمده اند که می توانند تمامی نیاز های گیاهان را بر آورده کنند. علاوه بر آن، کود های مایع شیمیایی از جمله کود شوک توانسته اند به دلیل جذب سریع در گیاه بسیار جایگزین خوبی برای کود های حیوانی باشند. با استفاده از کود های مایع به ویژه شوک و هیومیک اسید، می توانید با خیالی آسوده مزرعه زعفران خود را تقویت نمایید و شاهد رشد بسیار زیادی آن ها باشید. علاوه بر آن استفاده از کود های مایع سبب افزایش باردهی محصولات شما می گردند.

کود افزایش باردهی زعفرانبسیاری از افراد بر این عقیده باورند که هیچ کودی، جای کود های حیوانی را پر نمی کند؛ این عقیده تا حدی درست است چرا که کود های حیوانی برای گیاهان بزرگ و درختان تنومند، می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. اما برای گیاهانی ظریف و کوچک از جمله زعفران، جز ضرر، سودی ندارد. چرا که گلبرگ های زعفران را آلوده می کنند و علاوه بر آن منجر به از بین رفتن ریشه های گیاه می شوند. ولی کود های شیمایی می توانند گزینه خوبی برای زعفران باشند چرا که بهداشتی هستند و کاملا متناسب با نیاز گیاه زعفران ساخته شده اند.

کود افزایش باردهی زعفرانبرای کود دهی به گیاه زعفران خود، می بایست آن را در زمان مشخصی انجام دهید. چرا که اگر زود به زود یا دیر به دیر به زعفران های خود کود دهید ممکن است به نتیجه مطلوب و دلخواه خود نرسید. اگر از کود های مایع برای تقویت زعفران استفاده می نمایید، می توانید هر سه بار آبیاری که انجام می دهید، یک مرتبه از آن، کود را با آب مخلوط نمایید و آبیاری نمایید تا مواد مغذی به خوبی در سراسر زمین کشاورزی شما جذب گردند و شاهد رشد زیاد و محصول با کیفیتی باشید.

بیشتر بخوانید: کاشت نخود فرنگی

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، برای این که بتوانید زعفران بسیار خوبی برداشت کنید می بایست شرایط خوبی را برای آن محیا نمایید. یکی از مهم ترین شرایطی که باید برای مزرعه زعفران خود محیا نمایید، خاک مقوی و خوب است. برای انجام این کار می بایست از کود های مناسب استفاده نمایید. بهترین گزینه برای تقویت خاک مزرعه زعفران، کود های مایع هستند. ولی در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از کود مایع، حتما از سالم و مرغوب بودن آن اطمینان حاصل نمایید تا بتوانید به نتیجه دلخواه و مطلوب خود برسید و زعفران مرغوبی برداشت کنید.

کود افزایش باردهی زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *