خرید نیترات کلسیم

خرید نیترات کلسیم

صنعت کشاورزی، صنعتی مهم در جهان است و نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. ایران از نخستین کشورهای جهان است که به دلیل داشتن خاک مرغوب دارای زمین‌های کشاورزی بسیاری است. از این جهت هرساله از طریق این صنعت میزان زیادی محصول به دیگر نقاط صادر می شود و از این طریق مبالغ زیادی نیز جابه جا می‌گردد.

به همین دلیل این صنعت از ارزش بالایی برخوردار است. اما به ثمر رسیدن این زمین‌های کشاورزی با سختی و تلاش‌های فراوانی همراه است. علاوه بر این استفاده از خاک مرغوب و مواد معدنی و تقویت این زمین‌ها و در کل تقویت گیاهان و درخت‌ها موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. همچنین داشتن گیاهانی سرسبز و محصولاتی با کیفیت و پربار نیازمند یک سری مراقبت‌هایی است که شما به عنوان یک کشاورز یا باغدار باید انجام دهید.

کود مناسب برای این زمین‌ها نیز به اندازه‌ای اهمیت دارد که می‌تواند در بار آمدن یک محصول باکیفیت یا بی‌کیفیت تاثیرگذار باشد. این کودها به 3 دسته تقسیم می‌شوند که شامل: دسته‌های شیمیایی، بیولوژیک یا زیستی، آلی یا ارگانیک تقسیم هستند. در این مقاله می‌خواهیم به اهمیت خرید نیترات کلسیم بپردازیم و ضمن آشنایی با این ماده، از ویژگی‌های آن در صنعت کشاورزی مطلع گردیم.

نیترات کلسیم چیست؟

نیترات کلسیم (Calcium nitrate) که به آن نیترات نروژی نیز گفته می‌شود، مواد معدنی را دارا است که از آن در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کود نیترات کلسیم یکی از نمک‌های پرمصرف کلسیم بوده که به رنگ سفید است. این ماده علاوه بر استفاده در صنعت کشاورزی، کاربردهای دیگر دارد که از جمله این کاربردها می‌توان به ساخت بتن و مواد منفجره، مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب و… اشاره کرد که در زیر بیشتر به کاربردهای آن پرداخته‌ایم.
نیترات کلسیم که از ترکیبی با فرمول شیمیایی Ca (NO3) 2 است، ماده‌ای اکسید کننده است که در آب و الکل محلول است. این ماده از آنجایی که به راحتی رطوبت هوا را جذب می‌کند، به صورت تتراهیدرات یافت می‌شود. در هنگام استفاده از این ماده خواهید دید که به سرعت باعث جذب رطوبت هوا شده و خود نیز به وسیله گیاه جذب می‌شود.

 

 

کاربردهای نیترات کلسیم:

از این ماده در سیستم‌های تصفیه فاضلاب برای جلوگیری از انتشار بو استفاده می‌گردد. این ماده در تصفیه لجن‌های مازاد نیز کاربرد دارد. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی شامل تولید نمک مذاب و بسته‌های قابل احیا سرد است.
بیشترین موارد مصرف این ماده شیمیایی، تولید کود است که بخش بزرگی از بازار جهانی این ماده شیمیایی را به خودش اختصاص می‌دهد، زیرا یک ریز مغذی ضروری برای رشد بافت های گیاهی است و عرضه و جذب کافی آن باعث افزایش ماندگاری کلیه محصولات کشاورزی می‌شود. کلسیم موجود در کود گیاه باعث افزایش ارزش غذایی محصولات شده و از اهمیت خاصی برخوردار است.

علل استفاده از کود نیترات کلسیم:

همانطور که می‌دانید مواد مغذی که موجب زنده ماندن و رشد بهتر گیاهان می‌شود، تیترات کلسیم است که به دلیل داشتن نیتروژن و کلسیم، برای گیاهان مفید است. کلسیم برای برخی از گیاهان قادر به تولید بذر، بسیار حیاتی است و همچنین به گیاه کمک می‌کند تا میوه بهتر با ماندگاری بیشتر داشته باشد.
این نوع کودها، خاک را اسیدی نمی‌کنند و مانند آمونیاک و کودهایی که حاوی اوره هستند، وارد اتمسفر نمی‌شوند. در شرایط نامساعد مواد مغذی که گیاه به آن نیاز دارد را فراهم می‌کنند و همچنین تحت تاثیر دما قرار نمی‌گیرند. همچنین به دلیل حلالیت بالای آن در آب برخلاف سایر ترکیبات رایج کلسیم نظیر سولفات کلسیم، کربنات کلسیم و هیدروکسید کلسیم، مصارف زیادی دارد. این ماده در حالت مایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اثرات نیترات کلسیم بر روی گیاه:
از جمله اثراتی که این ماده معدنی می‌تواند بر روی گیاهان داشته باشد، می‌توان به مواردی چون افزایش تحمل گياه را در برابر بيماری ها و آفات، بهتر شدن کیفیت محصول، افزایش قدرت دیواره سلول، افزایش دوام محصول پس از برداشتن اشاره کرد.

افزایش تحمل گياه را در برابر تنش ناشی از گرما، ایجاد شرایط مطلوب در اطراف ریشه برای گیاهان پربار، افزایش رنگ گیاه، تحریک ریشه زایی، عادت دادن گیاه به کم آبی و …از دیگر اثرات مخرب آن است. همچنین یکی از مزایای این ماده این است که باعث تغییر میزان نمکی که در خاک وجود دارد، نمی‌شود.

خرید نیترات کلسیم

کمبود نیترات کلسیم بر روی گیاه:

و اما خطراتی که می تواند گیاه را در اثر نبود این ماده تهدید کند، عبارتست از:
سوختگی در نوک برگ برخی از گیاهان، پوسیدگی انتهایی میوه، از بین رفتن ریشه، افزایش آفات و بیماری گیاه، پوسیدگی میوه ها، چوب پنبه‌ای شدن میوه‌‌ها، کاهش عمر میوه‌ها و گل‌های زینتی، سرمازدگی گیاه و میوه‌ها و …
همچنین در برخی از موارد دیده شده که در صورت نبود این ماده معدنی در داخل محصولاتی چون سیب‌زمینی زنگ ‌زدگی‌هایی ایجاد گشته است. ناگفته نماند که پوسیدگی گلگاه گیاه زمانی اتفاق می‌افتد که میزان کلسیم موجود در گیاه به کمتر از 2 درصد خود برسد. برای جلوگیری از سرایت گلگاه گیاه به طور عام، بهتر است از استفاده از نیترات کلسیم در گیاه استفاده شود.
در جدول زیر دستورالعمل میزان و زمان مصرف کود نیترات کلسیم آمده است:

نام محصول زمان مصرف میزان مصرف نحوه مصرف
گوجه و سیب زمینی از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد 5 تا 7 کیلوگرم در هکتار در هفته همراه با آبیاری (کود آبیاری)
گوجه و سیب زمینی از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد 1-1/5 کیلوگرم در هزار لیتر آب محلول پاشی
درختان و میوه دانه دار و هسته دار

از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد

5 تا 7 کیلوگرم در هکتار در هفته همراه با آب آبیاری (کود آبیاری)
درختان و میوه دانه دار و هسته دار از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد 1-2 کیلوگرم در هزار لیتر محلول پاشی
مرکبات از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد 5 تا 7 کیلوگرم در هکتار در هفته همراه با آب آبیاری (کود آبیاری)
مرکبات از ابتدای فصل رشد تا انتهای فصل رشد 1-2 کیلوگرم در هزار لیتر محلول پاشی
تولید نشا و خزانه

از زمان حضور برگ های حقیقی

1-2 کیلوگرم در هزار لیتر

محلول پاشی

حتما به این نکته دقت کنید که این مقادیر کلی هستند و به هنگام مصرف باید خاک و آب زمین خود را آزمایش کنید. در صیفی‌جاتی مانند؛ فلفل دلمه‌ای، گوجه و بادمجان و در میوه‌هایی مثل؛ سیب، خربزه، هندوانه و … این کود باید به شکل دوره‌ای استفاده شود. همچنین محلول ‌پاشی گیاهانی که هسته‌ دارند را به آرامی و با دقت لازم انجام دهید.
توجه داشته باشید که نیترات سدیم باید در جای خشک و خنک نگهداری شود و از اختلاط این کود با کودهای دیگر باید اجتناب کرد. از نظر باغداران ازت ماده مغذی اساسی مورد نیاز گیاهان است. نیتروژن یک عنصر اساسی در تولید اسیدهای آمینه و کلروفیل است و تأمین نیتروژن باعث سرسبزی و بهبود بازار فروش می‌شود. نیترات کلسیم می‌تواند به عنوان کود برای همه گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد اما در برخی مواقع بسیار مفید و حتی ضروری است.  امیدواریم که این مقاله در راستای پیشبرد اهداف شما موثر واقع شده باشد.

برای خرید نیترات کلسیم با ما تماس بگیرید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366