کود 30 درصد پتاسیم

یکی از ضروریات کشاورزی امروزی استفاده از کود پتاسیم برای درختان است. زیرا باعث ترویج و بهبود محصولات نهایی می‌شود. اما روش و میزان مصرف این کودهای پر پتاسیم برای هر یک از گیاهان و درختانی مانند گردو، میوه، مرکبات، سیب، برنج، گردو و گل و گیاهان آپارتمانی متفاوت است. در این مقاله نحوه استفاده از کودهای پتاسیم برای انواع گیاهان را به اختصار توضیح می‌دهیم و شما را با کود 30 درصد پتاسیم بیشتر آشنا می نماییم.

اهمیت استفاده از پتاسیم بالا برای گیاهان

پتاسیم یکی از عناصر موجود در طبیعت است که برای زندگی همه موجودات روی زمین از جمله انسان، حیوانات و گیاهان بسیار مهم است. پتاسیم موجود در گیاهان و درختان باعث رشد بهتر ریشه و افزایش مقاومت و استحکام برگ، ریشه و ساقه گیاه می‌شود. همچنین از یخ زدن و سوختن گیاهان جلوگیری می‌کند و باعث انبساط منظم آب در اندام‌های مختلف آن‌ها می‌شود. علاوه بر این از پژمردگی و تغییر شکل گیاه جلوگیری می‌کند و مقاومت آن را در برابر حشرات و بیماری‌های مختلف افزایش می‌دهد.

کود 30 درصد پتاسیمامروزه انواع مختلفی از کودهای پتاسیمی مخصوص درختان و گیاهان در انواع مایع و جامد و با ترکیبات مختلف وجود دارد. یکی از رایج‌ترین انواع آن که برای انواع گیاهان مناسب است، کودهای پتاس با NPK بالا می‌باشد. این کودها حاوی هر سه عنصر حیاتی برای رشد گیاهان یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن هستند. علاوه بر این، سایر مواد مورد نیاز برای پرورش آن‌ها مانند کلسیم در ترکیب آن‌ها گنجانده شده است. البته به دلیل اهمیت بالای پتاسیم در این کودها، میزان پتاسیم آن به طور قابل توجهی بیشتر از سایر مواد است.

بیشتر بخوانید: کود 40 درصد سیلیکات

نحوه و زمان استفاده از پتاس برای درختان و گیاهان مختلف

هر یک از گیاهان و درختان نیازهای متفاوتی دارند. علاوه بر این مهم است که این گیاهان را در کدام زمین کاشتیم و قبل از این تا چه حد از هر ماده غذایی تامین شده است. بنابراین، لازم است قبل از کاشت محصول خود در زمین، خاک کشاورزی خود را آزمایش کنید. در این صورت مشخص می‌شود که نوع خاک و PH آن چیست و هر کدام از مواد غذایی موجود در آن چقدر است. ما همچنین می‌دانیم که آیا آن زمین برای کاشت محصول جدید مناسب است و چقدر به مواد مغذی و کودهای شیمیایی نیاز دارد.

کود پتاسیم درخت پسته

دریافت پتاسیم در درختان پسته بیشتر از سایر مواد مغذی و سایر عناصر بعد از نیتروژن است. استفاده از کودهای پتاسیم برای درختان پسته باعث تقویت مغز و بزرگ‌تر شدن آن می‌شود. علاوه بر این از جمعیت آفات و بروز بیماری‌های مختلف نیز جلوگیری می‌کند. بهترین زمان برای افزودن پتاسیم به درخت پسته زمانی است که دانه‌ها شکل گرفته و رشد می‌کنند. بنابراین خاک مزارع پسته قبل و بعد از برداشت نیازی به این کودها ندارد.

کود 30 درصد پتاسیمکود پتاسیم برای درختان گردو

هنگام کاشت درخت گردو می‌توان از پتاسیم برای افزایش مقاومت درخت در برابر بیماری‌ها و خشکی، تقویت هسته گیاه و رشد بهتر آن استفاده کرد. استفاده از کودهای سولفات پتاسیم بهترین گزینه برای درختان گردو است. چون مغز را خوش  طعم می‌کند و خاک را شور نمی‌کند. بهترین زمان برای افزودن کود 30 درصد پتاسیم به خاک کشاورزی برای کشت گردو پس از برداشت و در پاییز است. این کودها باید در خاک کاشت درختان در عمق 10 تا 15 سانتیمتری دفن شوند. بنابراین بهتر است از پراکندگی آن‌ها روی زمین خودداری کنید.

کود پتاسیم برای گیاهان و گل های داخلی

یکی از کودهای ضروری و مفید برای گل و گیاهان آپارتمانی کودهای حاوی پتاس است. در واقع استفاده از کودهای پتاسیمی علاوه بر مفید بودن برای درختان، در رشد بهتر گیاهان آپارتمانی و افزایش مقاومت و استحکام آن‌ها نیز بسیار موثر است. مقدار، روش و زمان مصرف برای هر گیاه متفاوت است. بهترین کود برای آن‌ها کود NPK است که حاوی تمام عناصر اصلی از جمله پتاسیم، فسفر و نیتروژن است. این مقدار باید سالانه در فصول رشد گیاهان و در فواصل زمانی معین به خاک اضافه شود.

کود پتاسیم برای درختان میوه

نقش عنصر پتاسیم در رشد بهتر درختان میوه و فراوانی محصول بسیار مهم است. در واقع پتاسیم اندازه و وزن میوه‌ها را افزایش می‌دهد و میزان آب و قند میوه را کنترل می‌کند. علاوه بر این باعث رشد بیشتر ریشه ها و مقاومت میوه ها و شاخ درختان و رشد بهتر آنها می شود. بهترین زمان استفاده از کود پتاسیم برای درختان میوه به نوع آن بستگی دارد. اما به طور کلی زمانی که شکوفه‌ها به میوه تبدیل می‌شوند باید از این کود برای رشد بهتر میوه‌ها استفاده کرد.

کود پتاسیم برای درختان سیب

سیب یکی از پرمصرف‌ترین میوه‌ها در زندگی مردم است. به همین دلیل داشتن یک محصول خوب و فراوان بسیار مهم است. استفاده از کودهای پتاسیمی برای درختان سیب باعث باردهی و سلامت محصول می‌شود و مقاومت آن‌ها را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد. قبل از کاشت باید با آزمایش خاک میزان پتاسیم موجود در خاک را بدانیم. اما به طور کلی برای هر درخت 100 گرم کود پتاسیم کافی است. این مقدار باید با ریزش گلبرگ‌های گل شروع شود تا شرایط باردهی بهتر شود.

کود 30 درصد پتاسیمکود پتاسیم برای برنج

پتاسیم موجود در برنج باعث افزایش مقاومت آن در برابر بیماری‌ها، تسهیل انتقال نشاسته از برگ به دانه، افزایش قدرت، افزایش رشد و جذب بهتر نیتروژن می‌شود. اما باید گفت که میزان کودهای پتاسیم مورد نیاز برنج نسبت به سایر درختان و میوه‌ها کم‌تر است.

میزان و زمان استفاده از کودهای پتاسیم برای برنج نیز بسیار مهم است. معمولاً 2 یا 3 ماه قبل از کاشت این کودها را به عمق 15 سانتی متر اضافه می‌کنند. میزان پتاسیم در خاک کشت برنج نباید بیش از 0.30 درصد باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود مناسب درخت گیلاس

نحوه خرید کود

قبل از انتخاب و خرید کودهای مختلف، ابتدا باید خاک کشاورزی خود را به دقت بررسی کنیم و اینکه چه نوع گیاهانی را قصد کاشت داریم. پس از آن باید بدانیم بهترین کود پتاسیمی برای درختان و گیاهان ما چیست و سپس بهترین مرکز خرید آن محصول را پیدا کنیم.

1 دیدگاه

  • سلام درختان میوه مختلف دارم فروردین در هنگام دادن گل دچار سرما زدگی می شوند . چکار کنم که این اتفاق نیفتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366