نانو کود یونجه

در سال های اخیر ، استفاده از کود های نانو ، رواج بیشتری پیدا کرده است . این نوع مواد توانسته اند به خوبی جای کود های شیمیایی را گرفته و با داشتن تاثیرات بهتر و قوی تر ، مزرعه را غنی کنند . این نوع کود ، بر خلاف کود های شیمیایی ، مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی ، فرسایش خاک ، الودگی آب و … را ایجاد نمی کنند ؛ با این وجود ، تمام مواد مغذی را از طریق پوشش خود ، به محصولات مزرعه انتقال می دهند. نانو کود یونجه یکی از کودهایی ست که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است . این نوع کود، میزان بازدهی و تقویت مزرعه را در سریع ترین زمان، چند برابر می کند. درنتیجه میزان بهره برداری از مزرعه افزایش می یابد .

این کود، به تنهایی می تواند غنی ترین کود برای یونجه ها باشد . چرا که حاوی تمام مواد ضروری برای رشد و تقویت گیاه می باشد . به همین دلیل از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه بوده و نیاز کشاورز به خرید سایر مکمل ها را به حداقل می رساند .

نانو کود چیست ؟

نانو کود در واقع ترکیبی از آهن ، اسید آمینه ، پتاسیم ، منگنز ، روی ، کبالت ، انواع ویتامین های ضروری ، اسید فولیک ، کلسیم و … می باشد .  این مواد با افزوده شدن به خاک مزرعه ، از طریق ریشه ها جذب گیاه می شوند . در این شرایط ، در مرحله ی  اول ، رشد و تقویت گیاه را بر عهده دارند . تقویت گیاه ، علاوه بر این که رشد و بهبود سلامتی یونجه ها را بر عهده دارد ، باعث می شود تا در برابر آفات و بیماری ها نیز بتواند مقاومت بیشتری از خود نشان دهد .

نانو کود یونجه در مرحله دوم، استفاده از نانو کود یونجه، تا حدود زیادی از شیوع آفات نیز در مزرعه جلوگیری می کند . به عنوان مثال ، با تسریع فرایند باردهی گیاه و برداشت سریع آن ، احتمال شیوع سر خرطومی برگ یونجه نیز در مزرعه به حداقل می رسد .

بیشتر بخوانید: زمان هرس درخت پسته

فواید کود برای مزرعه یونجه

نقش این کود در در مزارع یونجه غیر قابل چشم پوشی است . چرا که به قدری تاثیر گذار است که تمامی کشاورزان برای افزایش سود دهی و کاهش خسارات و ضرر از آن مرتبا استفاده می کنند .

نانو کود یونجه دارای مزایایی ست از جمله این که:

 • با استفاده از این کود ، نیاز کشاورز به خرید انواع مکمل ها و کود های دیگر به حداقل می رسد . در نتیجه به نوعی سود اقتصادی را به همراه دارد .
 • کود نانو ، روی کیفیت و تقویت خاک مزرعه نیز اثر گذار است . به این صورت که خاک را از عناصر ضروری و ویتامنی ها تا مقادیر زیادی غنی کرده و  می تواند خاک های ضعیف را تقویت و اصلاح کند .
 • این کود در تقویت گیاه موثر است . به این صورت که منجر به ضخیم شدن ساقه ها می گردد ؛ پروتئین موجود در بافت گیاه را افزایش می یابد ؛ پنجه زنی و گل دهی را نیز بهبود می بخشد .
 • این کود موجب می شود تا ورس در هنگام کشت یونجه نیز کاهش پیدا کند . علاوه بر این ، پس از برداشت نیز ماندگاری گیاه تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند .
 • کود نانو ، به طور کلی منجر به بهبود سلامت و حفظ ارزش های غذایی مواد در حال کشت می شود . در نتیجه ، این اطمینان حاصل می شود که مواد مورد پرورش در مزرعه ، حتی الامکان ارگانیک بوده و از کود های شیمیایی برای بهبود مزرعه استفاده نشده است .

نانو کود یونجه لازم به ذکر است که تقویت یونجه ها با استفاده از نانو کود یونجه، در اکو سیستم انسانی نیز تاثیر دارد . چرا که یونجه ها از اصلی ترین مواد غذایی دام هستند. در صورت ارسال یونجه های با کیفیت و غنی به دامداری ها ، این پروتئین های غنی به مصرف دام رسیده و در شیر ، فراورده های لبنی و حتی گوشت دام نیز تاثیرات مطلوبی را ایفا می کند .

نحوه مصرف نانو کود یونجه :

 • نانو کود یونجه، مشابه با سایر کود های رایج ، از نوع محلول غلیظ شده می باشد . در نتیجه جهت مصرف ، ابتدا باید آن را با مقادیر مشخص شده ای از آب ، رقیق نمود . غلظت بالا منجر به سوختگی گیاه گردیده و غلظت ضعیف نیز تاثیرات مطلوب را ایفا نمی کند.
 • محلول رقیق  شده استاندارد را می توان به روش آبیاری و روش محلول پاشی به مزرعه اضافه نمود. معمولا روش آبیاری بیشتر برای این امر مورد استفاده قرار می گیرد.

نانو کود یونجه

 • به منظور کنترل غلظت نانو کود یونجه، پیشنهاد می شود که نسبت کود به آب ، نسبت 2 به 1000 لیتر باشد . این میزان محلول می تواند برای حدود 1 هکتار مزرعه ی  یونجه کافی و مناسب باشد.
 • پس از رقیق نمودن کود و افزودن آن به تانکر آبی ، محلول باید فورا به مزرعه اضافه شود . چرا که با قرار گرفتن آن در معرض اکسیژن هوا به مدت طولانی، ترکیبات شیمیایی آن دستخوش تغییرات شده و اثرات مطلوبی به جای نخواهد گذاشت .
 • جهت آبیاری محلول ، بهتر است آن را به بخش سایه انداز پای گیاه اضافه نمود . در صورتی که نوع کود دهی از نوع محلول پاشی است ، می توان از تانکر های سم پخش استفاده کرد ؛ و این کار را به نحوی انجام داد که تمامی اندام ها و برگ های گیاه به کود رقیق شده آغشته شوند .

بیشتر بخوانید: هرس درخت زردآلو

 • علاوه بر این، نانو کود یونجه نسبت به نور و نور خورشید نیز حساس است . در نتیجه بهتر است کود دهی در زمان هایی انجام شود که خورشید به طور کامل در آسمان حضور ندارد . به عنوان مثال ، پیش از طلوع افتاب و نیز پس از غروب آفتاب می توانند زمان مناسبی برای این کار باشند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366