زمان استفاده از گوگرد برای درختان

زمان استفاده از گوگرد برای درختان

زمان استفاده از گوگرد برای درختان

زمان استفاده از گوگرد برای درختان: گوگرد یکی از ضروری ترین عناصری است که گیاهان در دوره رشد خود بدان نیاز دارند؛ از سنتز پروتئین ها گرفته تا مقابله با آفات گیاهی، همه نیازمند مقدار کافی عنصر گوگرد هستند اما متاسفانه برخی از باغداران و کشاورزان توجه چندانی به تامین این عنصر پر مصرف ندارند. وجود گوگرد در افزایش کمی و کیفی محصولات باغی و کشاورزی تاثیر بسیار مثبتی دارد به گونه ای که منجر به رشد عالی، عملکرد بالای گیاه و حفاظت از آن در برابر آفات می گردد.

نقش گوگرد در افزایش جذب عناصر غذایی به وسیله درختان میوه با آهکی و شور بودن خاک های کشور بهتر نمایان می گردد زیرا حضور گوگرد برای کاهش قلیائیت خاک و رفع شوری خاک ضروری بوده و با شکستن پیوندهای نمک و حذف نمک های اضافی از خاک، عناصر به دام افتاده رها شده و به راحتی ریشه قادر به جذب آنها خواهد بود.

نقش گوگرد در گیاهان

تغذیه درختان میوه به عنوان سرمایه ارزشمند باغدارن و تمامی مصرف کنندگان، بایستی در زمان مناسب با کود گوگرد انجام گیرد تا بالاترین عملکرد را از خود نشان دهند. لذا موضوع مهمی که در این مقاله از سایت آل کود پیرامون آن مطلب خواندنی خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم نمود، زمان استفاده از گوگرد برای درختان می باشد. این موضوع، سوال بسیاری از باغداران عزیز جهت مصرف کود گوگرد است که تلاش نموده ایم به خوبی بدان پاسخ داده شود.

چرا درختان میوه به گوگرد نیاز دارند؟

 1. گیاهان در بین ۱۶ عنصر ضروری، به گوگرد نیاز ویژه ای دارند زیرا عمدتا پس از عناصر پر مصرف npk، مهم ترین عنصری است که حتی تامین آن با برخی از عناصر پر مصرف برابری میکند. با این حال برخی از گیاهان نیاز بالایی به گوگرد دارند اما در برخی دیگر مقدار این نیاز پایین تر است. به‌عنوان مثال نقش گوگرد در تغذیه سیر و پیاز به مراتب بیشتر از درختان میوه می باشد. افزون بر بحث تغذیه ای گوگرد، نقش فوق العاده آن در اصلاح شوری و آهکی بودن خاک ها و هم چنین بهترین گزینه جهت مقابله با آفات و بیماری های سطحی، سبب می گردد زمان استفاده از گوگرد برای درختان و گیاهان به دانسته ضروری تبدیل گردد.
 2. حضور گوگرد برای افزایش ویتامین ها،هورمون های گیاهی و ساخت پروتئین ها نیز بسیار مهم بوده و ساخت کلروفیل گیاهی در حضور آن به خوبی صورت می گیزد به گونه ای که با کمبود گوگرد،رنگ برگ رو به زردی خواهد رفت.
 3. گوگرد منجر به ساخت نیتروژن و هم چنین روغن در دانه های روغنی می گردد و با محلول پاشی آن، به سبب طعم تلخی که در سطح برگ گیاه و میوه ایجاد میشود، اجازه نفوذ آفات و تغذیه به گیاه را نخواهد داد.
 4. گوگرد بهترین روش مبارزه با پسیل پسته و شته ها به شمار می آید بدون آنکه کیفیت محصول و ارزش صادراتی آن پایین بیاید؛ زیرا سموم شیمیایی به سبب اثر سیستمیک، بر طعم محصول و سلامت جامعه بشریت تاثیر بسیار منفی بر جای میگذارند.

چرا درختان میوه به گوگرد نیاز دارند؟

بیشتر بخوانید : گوگرد مایع برای سیر

روش مصرف گوگرد در زراعت و باغداری

طریقه مصرف این عنصر از طریق کود گوگرد مایع، بستگی به هدف شما از تامین این عنصر دارد. اگر به دنبال رهایی از آفات مزاحم و جلوگیری از کاهش کیفیت و آسیب به درختان میوه و گیاهان خود هستید، بایستی با محلول پاشی کود گوگرد مایع شوک، به نتیجه مد نظر خود دست یابید. اما اگر هدف شما از مصرف کود گوگرد مایع، اصلاح خاک و کاهش شوری و قلیائیت خاک است، بایستی به روش آبیاری از این محصول استفاده نمایید. برای هر هکتار زمین زراعی و باغی، میزان بیست لیتر کود گوگرد مایع شوک موردنیاز می باشد تا به بهترین وجه به اصلاح خاک بپردازد.

تاثیر گوگرد بر کلزا

برای مطالعه : تاثیر گوگرد مایع شوک بر آفات

بهترین زمان استفاده از گوگرد برای درختان

بهترین زمان استفاده از گوگرد بری درختان، در طول فصل رشد جهت مقابله با آفات گیاهی و هم چنین اصلاح خاک است. شما می توانید هر زمان با نتیجه آزمون خاک و اطلاع از میزان شوری و پی اچ خاک، نسبت به اصلاح زمین با کود گوگرد مایع شوک بپردازید.

مزایای استفاده از کود گوگرد مایع در کشاورزی

 • تامین گوگرد موردنیاز درختان میوه و محصولات زراعی و رفع علائم کمبود عنصر گوگرد در گیاهان
 • بالا بردن عملکرد و بهره وری درختان میوه و محصولات زراعی
 • کاهش حضور نیترات در محصولات
 • ویژگی قارچکشی کود گوگرد مایع شوک، از گسترش بسیاری از قارچ ها و سفیدک های سطحی جلوگیری می نماید.
 • کاهش آلودگی محیط زیست و اثرات زیان بار سموم شیمیایی بر سلامت محصول و انسان
 • اصلاح ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک مانند کاهش پی اچ و نمک خاک و بالابردن میزان مواد آلی
 • کمک به افزایش حلالیت و جذب عناصر غذایی و ریزمغذی به سبب برطرف شدن موانع جذب این عناصر
 • رفع علائم کمکیود آهن، روی، بور، کلسیم و …در خاک
 • افزایش سبزینگی گیاهان به سبب تولید کلروفیل کافی در گیاه
 • بالابردن کیفیت و ارزش غذایی محصولات مانند دانه های روغنی، غلاتت،صیفی جات، گیاهان علوفه ای و … به سبب افزایش مقدار پروتئین، بهبود طعم و افزایش میزان روغن در دانه ها
 • حذف بیکربنات با افزودن گوگرد مایع شوک به آب آبیاری گیاهان، مزیت بسیار عالی این کود جهت افزایش عملکرد گیاهان و جذب عناصر مغذی به شمار می آید.

آفات گیاهی

علائم کمبود گوگرد در درختان میوه

با اینکه با دانستن زمان استفاده از گوگرد برای درختان و استفاده از کود گوگرد مایع شوک، علائم کمبود این عنصر را شاهد نخواهید بود، اما با این حال افرادی نیز هستند که در این مورد کوتاهی نموده و گیاهان دچار کمبود گوگرد میشوند. راه های شناسایی کمبود گوجرد، از طریق آزمون خاک و علائمی است که در گیاه نمایان می گردد.

بارزترین نشانه کمبود گوگرد، زردی برگها و کاهش سبزینگی برگ های جوان است. جالب است بدانید نشانه های کمبود گوگرد در گیاهان،به علائم کمبود نیتروژن شباهت زیادی دارد با این تفاوت که به سبب متحرک بودن عنصر ازت، رنگ پریدگی ابتدا در برگ های مسن تر دیده میشود.

با کمبود گوگرد در کلزا، درصد روغن کاهش یافته و برگها فرم بدی به خود خواهند گرفت؛ همچنین پنجه زنی در گندم و یونجه افت خواهد نمود.

علائم کمبود گوگرد در درختان میوه

مطلب مرتبط : علائم کمبود عناصر در گیاهان

سحن آخر

در این مقاله کاربردی از سایت آل کود خدمت شما عزیزان بودیم تا اطلاعات کافی پیرامون زمان استفاده از گوگرد برای درختان و نقش و عملکرد مهم این عنصر خدمت شما باغداران و کشاورزان ارائه نماییم. با تشکر از توجه شما، آل کود

8 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366