گوگرد برای درخت زردآلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت زردآلو که معمولا یکی از درختان مورد علاقه کشاورزان است، به یک سری مراقبت ها و نگهداری های خاص نیاز دارد تا به ثمر بنشیند. در این مقاله می خواهیم درباره گوگرد برای درختان زردآلو به بحث بنشینیم و از تاثیرات آن بر روی درخت بیشتر  بدانیم.

 نیازهای درخت زردآلو به بخش های زیر تقسیم می شود

 آبیاری درخت زردآلو زردآلو، مانند اکثر درختان میوه – به ویژه درختان میوه هسته دار – به رطوبت ثابت نیاز دارد. خاک مرطوب با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی به تعادل و انتقال مواد مغذی مورد نیاز گیاه کمک می کند. ریشه های گسترده زردآلوی بالغ به طور طبیعی مصرف آب را تعدیل می کند. زردآلو نیاز به مالچ پاشی دارد به پوشش سبک و نرم سطح خاک مالچ می گویند که می تواند لایه ای از کاه، خاک برگ و بسیاری مواد دیگر باشد.

گوگرد برای درخت زردآلودرختان زردآلو به دلایل مختلف نیاز به مالچ پاشی دارند. ابتدا مالچ علف های هرز را در خاک از بین می برد. دوم، مالچ به خنک نگه داشتن ریشه درخت زردآلو کمک می کند و با کاهش تبخیر، سطح رطوبت خاک را بهبود می بخشد. این موضوع به ویژه در آب و هوای گرم که برای پرورش درختان زردآلو مناسب است مفید است. در نهایت، مالچ درختان زردآلو را تغذیه می کند، زیرا به آرامی تجزیه می شود و نیتروژن و مواد آلی را در زیر خاک آزاد می کند. مالچ ارگانیک (مانند خرده‌های چوب) زمانی که در لایه‌ای به ضخامت حدود 10 سانتی‌متر در اطراف درخت زردآلو پخش می‌شود، بهترین عملکرد را دارد. اما مالچ باید حدود 30 سانتی متر از تنه درخت زردآلو فاصله داشته باشد زیرا تماس مداوم با سطح درخت باعث پوسیدگی و بیماری های قارچی می شود. افزودن یک لایه 5 سانتی متری مالچ آلی معمولاً کافی است.

بیشتر بخوانید: قیمت کود آهن برای یونجه 

لازم به ذکر است که حتی بهترین کود برای درخت زردآلو ممکن است به تنهایی کافی نباشد و با مالچ پاشی خوب نتیجه بهتری حاصل شود. درخت زردآلو نیازهای تغذیه ای درخت زردآلو یک درخت میوه جوان برای رشد و ثمر دادن نیاز به کوددهی منظم دارد. زردآلوهای بالغ نیازی به رشد قد ندارند، بنابراین نیازهای غذایی آنها حداقل است. ریشه های وسیع آنها معمولاً می تواند مواد مغذی کافی را از منابع طبیعی مانند علف، برگ ها و مالچ در حال تجزیه، لاشه های کوچک حیوانات خاکی و فضولات کرم جمع آوری کند.

درختان کاشته شده در چمن یا حاشیه باغ نیز از کودهای مورد استفاده در آن مناطق بهره می برند. اگر زردآلو بالغ از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد اما بازدهی کمتری داشته باشد و میوه ندهد، زمان کوددهی فرا رسیده است. بهترین کود برای درختان زردآلو شامل کود متعادل 20-20-20 است که در اواخر اسفند و اوایل فروردین یا اواخر شهریور و اوایل مهر استفاده می شود. مصرف بیش از یک کیلوگرم کود نیتروژن در سال برای هر درخت توصیه نمی شود.

گوگرد برای درخت زردآلو آیا کمپوست بهترین کود برای درختان زردآلو است؟

 استفاده از کمپوست باغی این مزیت را دارد که هم به عنوان مالچ و هم به عنوان کود عمل می کند. همچنین، از آنجایی که درختان زردآلو، مانند اکثر درختان میوه، در خاک غنی از مواد مغذی بهترین رشد را دارند، به کمپوست پاسخ خوبی می دهند. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در کمپوست طبیعی، غیر سمی و مشابه درخت هستند. البته کمپوست باید بیشتر از مالچ استفاده شود زیرا در خاک سریعتر از بین می رود. برای بهترین نتیجه، 7 تا 10 سانتی‌متر ماده آلی در 20 تا 30 سانتی‌متر بالای خاک در هنگام کاشت، پایه خوبی برای این درختان فراهم می‌کند. اما اگر کشاورز متوجه شد که این مقدار کمپوست برای درخت زیاد است، یک لایه کمپوست 2 سانتی متری کافی است. سپس باید با یک لایه مالچ 2 سانتی متری پر شود.

درختان زردآلو به خاک مرطوب و با زهکشی خوب نیاز دارند و به کمبود آب یا وجود خاک رس در زمین واکنش نشان می دهند. آنها همچنین در خاک غنی از مواد آلی بهترین رشد را دارند. افزودن کمپوست یا سایر مواد آلی مانند کود گاوی فرآوری شده یا برگ های خرد شده به خاک تمام نیازهای رشد درخت زردآلو را پوشش می دهد. از فواید کمپوست که بهترین کود برای درختان زردآلو است می توان به موارد زیر اشاره کرد: بهبود ساختار خاک ایجاد سطوح رطوبت پایدارتر خاک و افزودن مواد مغذی مهم مانند نیتروژن و فسفر اشاره شده. نکات و هشدارهای لقاح برای جلوگیری از سوختگی نیتروژن، حتی بهترین کود درخت زردآلو هرگز نباید با برگ ها یا شاخه های درخت تماس داشته باشد. همچنین درخت زردآلو پس از کوددهی باید سریع آبیاری شود تا مواد مغذی کود به سطح ریشه برسد. علاوه بر این، باغبانان باید کود را با دقت اندازه گیری کنند، زیرا کوددهی بیش از حد می تواند درختان زردآلو را بسوزاند و منجر به رواناب آلوده به نیتروژن شود.

اهمیت گوگرد برای درخت زردآلو

 گوگرد ممکن است کامل ترین و بهترین کود برای درختان زردآلو نباشد، اما می تواند بهره وری درخت را افزایش دهد. هرگز نباید روی درختان زردآلو گوگرد پاشید. زیرا برگها به گوگرد حساس هستند. علاوه بر این، گوگرد باعث بهبود ساختار کلی خاک های قلیایی یا شور و آهکی می شود. به همین دلیل جذب عناصر و مواد غذایی خاک را از طریق ریشه بسیار افزایش می دهد. سایر فواید گوگرد عبارتند از: حذف آفات و حشرات خاک حذف سمیت خاک افزایش مقاومت میوه در برابر سرما و خشکی محیط عمر ماندگاری محصول را افزایش دهید.

گوگرد برای درخت زردآلو اهمیت گوگرد در کشاورزی چیست؟

 روش اسپری هدف از محلول پاشی کمک به تغذیه بهتر درخت و تقویت باردهی شکوفه ها برای افزایش سرعت گرده افشانی و تبدیل حداکثر گل ها به میوه است. بنابراین علاوه بر استفاده از بهترین کود برای درخت زردآلو، استفاده از روش محلول پاشی صحیح نیز اهمیت دارد. دستورالعمل صحیح سمپاشی به شرح زیر است: کود و آب را به نسبت مناسب در سمپاش پمپ مخلوط کنید. مخلوط کود رقیق شده را در اوایل بهار یا پاییز روی کل درخت زردآلو اسپری کنید. محلول پاشی بهتر است زمانی انجام شود که دمای هوا در طول روز افزایش یافته و متعادل باشد.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف کلسیم

همچنین می توانید محلول سولفات مس را قبل از شروع فصل بارندگی با سرعت مشخصی روی درخت اسپری کنید. اما در این مورد حتما باید با متخصص مشورت کرد زیرا سولفات مس بسیار سمی است. محلول پاشی باید با مه پاشی انجام شود تا برگها نسوزند. بهتر است قبل از سمپاشی، شاخه های مرده یا بیمار را قطع کنید. سمپاشی درختان باید زمانی انجام شود که درخت تشنه نباشد. یعنی حداقل 3 روز قبل آبیاری انجام شده باشد. از مخلوط کردن چند کود با هم خودداری کنید.

گوگرد برای درخت زردآلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *