سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور

با پیشرفت صنعت و تخصصی شدن کشاورزی و کوددهی، مواد مغذی به روش‌های مختلف تولید و مصرف می‌شود که باعث می‌شود برای کوددهی با سوالات زیادی مواجه شوید. در اینجا ما روی زمان استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور تمرکز می‌کنیم. مثلا زمان استفاده از این کود برای انگور چه زمانی است؟ یا کدام کود را باید به چه صورت مصرف کرد؟ و سوالاتی از این دست، در این بخش سعی شده است اطلاعات جامع، کاربردی و قابل اعتمادی برای تقویت درخت انگور ارائه شود. مفتخریم به شما قول دهیم که در پایان این مقاله علاوه بر دریافت پاسخ تمام سوالات خود، در انتخاب کود مناسب و زمان و نحوه استفاده از آن برای انگور متخصص خواهید شد.

ناگفته نماند که این مقاله بر خلاف قالب مقالات کود پتاس مناسب خاک ایران بوده و اکولوژی در آن رعایت شده است. حال اگر فردی سخت‌گیر و دقیق هستید و می‌خواهید بدانید چرا و چگونه پتاس برای انگور اهمیت دارد، تیتر بعدی می تواند برای شما جالب و هیجان‌انگیز باشد.

چرا سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور مفید است؟

برگ‌های تاک و ساقه‌های سبز سایر گیاهان دارای منافذی هستند که از آن برای باز کردن یا بستن مسیر ورودی دی‌اکسیدکربن مورد نیاز خود استفاده می‌کنند و این کود برای این فرآیند ضروری است. دی‌اکسیدکربن ماده اصلی فتوسنتز است و با یک نتیجه‌گیری ساده می‌توان فهمید که پتاسیم نقش حیاتی در فتوسنتز دارد و شامل فواید زیر برای انگور است:

 • از آنجایی که این روزنه‌ها وظیفه حفظ تعادل آب در انگور را بر عهده دارند، در شادابی درخت و میوه بسیار مهم هستند.
 • سیلیکات پتاسیم همچنین در بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی ثابت است.
 • سیلیکات پتاسیم همچنین مسئول انتقال آب پروتئین و نشاسته است.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگوراگر به اختصار بخواهیم بگوییم کود سیلیکات پتاسیم در بسیاری از کارهای شیمیایی و بیوشیمیایی گیاه وجود دارد و کمبود آن می‌تواند برای انواع گیاهان و درختان فاجعه بار باشد.

بیشتر بخوانید: کود تقویتی خوشه گندم

اکنون که می‌دانید دلایل علمی بی‌شماری برای نقش حیاتی سیلیکات پتاسیم وجود دارد، بهتر است این موضوع را جدی بگیرید که علاوه بر استفاده از کود سیلیکات پتاسیم برای انواع درختان و گیاهان، زمان مصرف این کود برای درختان میوه نیز از دیگر عوامل موثر بر بهره‌وری ما هستند.

فواید کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور

مقدار کافی این کود می‌تواند محصول شما را از جنبه های مختلف تقویت کند زیرا ترکیبات مختلفی در بازار وجود دارد اما در اینجا فقط به بررسی فواید پتاسیم و در قسمت انواع کود به بررسی فواید ترکیبات مختلف آن می‌پردازیم.

 • تقویت ایمنی گیاه
 • نقش اساسی در افزایش عملکرد کلی گیاه دارد.
 • در هوای خشک و خنک از گیاه محافظت می‌کند.
 • سیستم ریشه را تقویت می ‌ند.
 • از پژمردگی جلوگیری می‌کند.
 • میوه را بزرگ و آبدار می‌کند.

از آنجایی که سیلیکات پتاسیم به عنوان یک عنصر حیاتی در انگور طبقه‌بندی می‌شود، انتظار می‌رود که در بیشتر امور انگور نقش داشته باشد.

علائم کمبود سیلیکات پتاسیم برای انگور

همانطور که انتظار می‌رود، کمبود پتاسیم در انگور خطرناک است و مانند بسیاری از انواع دیگر گیاهان رفتار می‌کند. علائم کمبود پتاسیم در انگور عبارتند از:

 • آن‌ها انرژی کافی برای رشد مناسب ندارند.
 • ریشه آن‌ها به خوبی شکل نگرفته است.
 • ساقه‌های ضعیفی دارند.
 • لبه‌های برگ‌ها سوخته به نظر می‌رسند.
 • رنگ‌آمیزی میوه های نارس
 • پژمردگی میوه

به خاطر داشته باشید که کلسیم بیش از حد می‌تواند جذب پتاسیم را کاهش دهد.

اکنون که می‌دانیم در صورت عدم استفاده از کود سیلیکات پتاسیم یا عدم دقت در زمان و نحوه استفاده از این کود برای انگور چه ضرری برای گیاه خواهد داشت، این سوال پیش می‌آید که زمان مناسب استفاده از کود برای انگور چه زمانی است تا گیاه دچار کمبود نمی‌شود.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگورزمان استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور

کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگور یکی از انواع کودهای پرمصرف برای انگور اما با مصارف مختلف است که عبارتند از:

 • پیشگیری از عوامل کمبود پتاسیم
 • برای اینکه میوه آبدار یا درشت شود

در زمان مصرف هر کدام که به شما پیشنهاد می‌کنیم تفاوت‌هایی وجود دارد.

اگر هدف از کوددهی انگور فقط تامین نیازهای اولیه آن است، می‌توانید در هنگام گلدهی و بیداری کامل گیاه پس از خواب زمستانی به انگور کود بدهید، اما اگر هدف شما از استفاده از این کود برای انگور بهبود میوه است که آن را بزرگ‌تر کنید، ابتدا باید بگوییم که باید مطمئن شوید که از کود مناسب استفاده می‌کنید تا میوه شما فقط آبدار نباشد و در عین حال طعم میوه را حفظ کند که در مورد آن به تفصیل صحبت خواهیم کرد، اما مرحله بعدی این است که بدانید چه زمانی باید به گیاه کود بدهید.

همانطور که احتمالا قبلاً حدس زده‌اید، بهترین زمان برای استفاده از کود برای انگور زمانی است که میوه وجود دارد، یعنی در ابتدای باردهی انگور، و دفعه بعد که انگور در حال رشد بود، کوددهی در این زمان باعث افزایش حجم و رنگ انگور می‌شود اما همانطور که قبلا اشاره کردیم حجم آن کافی نیست و انگور باید طعم مناسب یا به اصطلاح قند گیاهی داشته باشد و برای این منظور باید بدانید که کدام کود بهتر است.

نحوه و میزان مصرف کود پتاس برای انگور

روش استفاده از بسیاری از کودهای پتاس برای انگور محلول پاشی است اما هر کود غلظت مخصوص به خود را دارد. بدیهی است که هر چه مقدار کودی که باید در آب حل شود کمتر به این معنی است که غلظت کود زیاد و مقرون به صرفه است.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای انگورK66 غلظت آن باید 2/0 درصد باشد یعنی 2 لیتر کود در 1000 لیتر آب حل شده و به روش محلول‌پاشی استفاده شود و یا می‌توان در یک هکتار از 5 لیتر محلول (یک گالن) استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کود ۲۰۲۰ برای درختان

کلام آخر

از اینکه تا اینجا همراه ما بودید متشکریم اما همانطور که می‌دانید فواید و ثمرات کود پتاس برای انگور زمانی محقق می‌شود که بتوانیم از کود اصلی و مرغوب استفاده کنیم وگرنه علاوه بر ضررهای مالی عمومی هزینه آزمون و خطا را نیز به همراه خواهد داشت نیز متحمل می‌شوند. پس بهتر است از کیفیت کودهای خریداری شده مطمئن شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366