کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از جمله محصولات زراعی و گلخانه ای بسیار کاربردی می باشد که هم به صورت خام و هم به صورت رب گوجه فرنگی و ترکیب شده در غذا ها می توان از آن استفاده نمود این محصول از جمله مواردی می باشد که توسط مردم به وفور مورد استفاده قرار می گیرد لذا برای تامین نیازهای مردم به گوجه فرنگی و بهبود کمی و کیفی آن توجه به مسائل تغذیه ای گیاه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

در این راستا حاصلخیز بودن بستر کشت گوجه فرنگی و تعادل عناصر غذایی موجود در آن، به نفع گیاه و رشد آن خواهد بود به عنوان مثال یکی از عواملی که سبب کاهش گل و میوه گوجه فرنگی خواهد شد، نامتعادل بودن عناصر خاک بوده و در اثر تلقیح شاخ و برگ های اضافی به وجود خواهد آمد. عنصر پتاسیم آنزیم های گیاه گوجه فرنگی را فعال نموده در نتیجه گوجه ها خوش رنگ و طعم شده و درشت تر خواهند شد. در ادامه مقاله مطالب مهمی در باب موضوع کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی خدمتتان ارائه خواهیم کرد تا در مورد اثر این کود بر عملکرد گوجه فرنگی بیشتر آشنا شوید.

کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی

چرا عنصر پتاسیم برای گوجه فرنگی لازم است؟ پتاسیم چه نقشی در گیاه ایفا می کند؟ جهت پاسخ به این سوالات تا انتها با ما همراه باشید.

تمامی فرآیندهای مربوط به رشد و تولید مثل گوجه فرنگی وابسته به حضور عنصر پتاسیم در کنار دیگر عناصر ضروری می باشد طوری که کمبود آن مقاومت گیاه را در برابر خشکی، غرقابی و تغییرات دمایی بسیار پایین می آورد؛ پتاسیم به دلیل افزایش مقاومت گیاه گوجه فرنگی در برابر بیماری ها، آفت ها و حمله نماتد ها و بهبود حفظ سلامت کلی آن به عنصر تامین کننده کیفیت و بالا برنده آن معروف می باشد.

پتاسیم به عنوان عامل مهم تاثیر گذار در افزایش کیفیت قدرت دانه گیاه گوجه فرنگی و از همه مهم تر رنگ خوش آن، شکل و اندازه گوجه تلقی می شود. از طرفی آماس سلولی گوجه را بهتر حفظ کرده و از پلاسیدگی آن جلوگیری می نماید. با توجه به اهمیت پتاسیم در کیفیت گیاه گوجه فرنگی و ضرورت حضور کافی آن در گیاه، کود پتاس بالا اهمیت به سزایی پیدا می کند زیرا منبع اصلی تامین پتاسیم مورد نیاز گیاه گوجه فرنگی به حساب می آید.

پتاسیم کاتیون تک ظرفیتی یا به عبارتی یون یک بار مثبت به حساب می آید که به فعال نمودن آنزیم های گیاهی می پردازد از آنجایی که این آنزیم ها در متابولیسم گیاهی نقش مهمی دارند، وجود پتاسیم ساز و کارهای درون گیاه را بهبود می بخشد پس عمده نقش بر عهده گرفته پتاسیم در گیاه، نقش کاتالیزوری می باشد.

نقش کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی:

بهره گیری از کود پتاس بالا جهت بهبود بستر کشت گوجه فرنگی و دیگر محصولات زراعی بسیار اهمیت دارد و بسیار مورد توصیه قرار می گیرد چرا که به عنوان عنصر پر مصرف بایستی به مقدار کافی و البته متعادل در دسترس گیاهان قرار گیرد؛ پتاسیم در فرآیند فتوسنتز و ساخت پروتئین ها عملکرد موثری داشته و چون وجود محصولات حاصل از فتوسنتز و پروتئین برای گیاه ضروری می باشد، با کمبود آن رشد گیاه آهسته تر شده و برگ های آن دچار کلروز و رنگ پریدگی خواهند شد.

 از این رو با مصرف کود پتاس بالا بایستی از این اتفاق جلوگیری به عمل آید؛ در مواقعی که خاک یا گیاه گوجه فرنگی از کمبود پتاسیم رنج می برد، با آزمون برگ یا خاک می توان از مقادیر پتاسیم موجود در گیاه آگاهی پیدا نمود و در صورت کمبود به کار بردن کودهای پتاس بالا توصیه می شود. وقتی کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می گیرد، بخش های جوان  به ویژه نوک ریشه و برگ های گوجه سرشار از پتاسیم خواهند شد‌. با بالا رفتن میزان پتاسیم در گیاه، گوجه ها خوش رنگ تر شده و خوشمزه تر خواهند شد. از طرفی با بالا رفتن مقاومت آن ها در برابر ریزش، تعداد گوجه ها در هر بوته افرایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

پس با به کار بردن کود پتاس بالا، محصولات با رشد کمی و کیفی و اندازه درشت مواجه خواهند شد و محصولات حاصل از آن مانند رب گوجه و سس خوشرنگ تر شده و حین خرید گوجه بر تعداد مشتری ها افزوده می گردد.

کمبود پتاسیم در گیاه چه علائمی دارد؟

با مشاهده ظاهر گیاه می توانید به کمبود پتاسیم مشکوک شوید به صورتی که برگ های قدیمی و پایینی گیاهی مانند گوجه فرنگی دچار زردی و سوختگی در قسمت نوک برگ شده و رنگ نوک برگ از سبز به قهوه ای تغییر رنگ پیدا می کند.  عدم وجود میزان کافی از عنصر پتاسیم سبب حساسیت بالای گیاه به تغییرات دمایی و آفات و خشکی ها می گردد و چون مقاومت در برابر بیماری ها کاهش می یابد، سرزندگی گیاه پس از ابتلا به شدت افت می کند.

در صورت عدم کوددهی با کود پتاس بالا، برگ ها دچار تغییر رنگ شده و دچار ریزش می شوند از طرفی گوجه ها به طور یکنواخت رسیده نخواهند شد و نارس و سبز رنگ و کوچک خواهند ماند و ترش مزه می شوند؛ پوست گوجه فرنگی در اثر کمبود پتاسیم ضخیم، خشن و بخش گوشتی کم‌ آب و سفت شده و کیفیت آن بسیار افت پیدا می کند طوری که در صورت پختن به سختی نرم می شود.

کمبود پتاسیم بیشتر در خاک هایی که از جهت مواد آلی غنی نیستند و یا از تبدیل آنها به زمین کشاورزی مدت طولانی نمی گذرد، و هم چنین نواحی با بارندگی زیاد و دارای خاک های شنی بیشتر اتفاق می افتد.

کود پتاس بالا دارای عنصر پتاسیم در درصد بالا می باشد تا به رفع کمبود آن و تامین مقدار پتاسیم بپردازد. این کود به ویژه در زمانی که گیاه در مرحله رشد زایشی یعنی گلدهی و هم چنین پیش از برداشت محصول قرار دارد، مصرف می گردد. مصرف کود در مرحله گلدهی و پیش از اقدام به برداشت محصول از طریق بالا بردن متابولیسم و افزایش میزان حرکت روزنه ها سبب رسیدن محصولاتی نظیر گوجه فرنگی شده و بر میزان باردهی بوته ها، اندازه و رنگ آوری آن تاثیر مثبت به سزایی می گذارد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *