کاشت طالبی در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

طالبی یکی از خوشمزه ترین میوه‌‎هایی است که می‎توانید پرورش دهید. اما ممکن است شما یک ظرف کوچک داشته باشید و از خود بپرسید که آیا این امکان وجود دارد که آن را به راحتی بکارید. شما می‎توانید طالبی را در یک گلدان پرورش دهید، لذا به منظور آشنایی بیشتر، لازم است نحوه کاشت طالبی در گلدان را بدانید و سپس اقدام به کاشتن آن‎ها کنید. هنگام تلاش برای پرورش طالبی در یک ظرف، مراحل بسیار بیشتری را باید بدانید، بنابراین برای آگاهی از همه چیز به خواندن ادامه مطلب بروید.

نکات موثر در رابطه با نحوه کاشت طالبی در گلدان

  • انواع طالبی مناسب را انتخاب کنید

مهم‎ترین مرحله جهت کاشت طالبی در گلدان این است که یک گونه طالبی را انتخاب کنید که دارای گیاه کوچکی است و میوه‎ها هنگام رشد فقط 2-4 کیلو وزن دارند. این به شما کمک می‎‌کند تا طالبی را بدون مواجه شدن با مشکلاتی مانند بزرگ شدن گیاه در ظرف یا آسیب گیاه به دلیل وزن، پرورش دهید.

  • زمان مناسب برای پرورش طالبی را انتخاب کنید

طالبی یک میوه فصل گرم است که در تابستان زمانی که دمای آن بیش از 70 درجه فارنهایت است، بهتر رشد می‎کند. شما می‎توانید بذرها را حداقل چند هفته پس از سپری شدن آخرین تاریخ سرما در فضای باز بکارید. اگر هوا خیلی سرد باشد، دانه ها جوانه نمی‎زنند و حتی در صورت باروری نیز به این سرعت رشد نمی‎کنند. بنابراین بهتر است یا منتظر دمای مناسب باشید یا دانه های خود را در داخل خانه شروع به کاشت کنید.

  • تعیین کنید که چقدر طول می کشد تا میوه شما رشد کند

بعد از کاشت طالبی در گلدان، طالبی کمی طول می‎کشد تا رشد کند و حدود 90-120 روز پس از کاشت بذر، آماده برداشت می شود. برای اطلاع از روزهای دقیق بعد از آن که میوه برای برداشت آماده می‎‌شود ، باید بسته بذر را بررسی کنید. برخلاف برخی میوه های دیگر، شما نمی‌‎توانید طالبی را به صورت خام برداشت کرده و سپس اجازه دهید تا برسد. باید منتظر بمانید تا میوه روی گیاه برسد و بتوانید آن را برداشت کنید. به راحتی می‎ توان تشخیص داد که میوه طالبی برای برداشت رسیده است. می‎توانید قسمت پایینی میوه ای را که روی پایه قرار دارد، بررسی کنید. اگر این قسمت از میوه به رنگ زرد کمرنگ درآید، نشانه آن است که میوه برای برداشت آماده است. همچنین می‎بینید که این میوه بوی شیرینی می‎دهد، زیرا به مرحله آماده شدن نزدیک شده است.

  • گلدان مناسب کاشت را انتخاب کنید

شما می‎توانید طالبی را در یک گلدان پرورش دهید تا زمانی که مطمئن شوید عمق مناسب دارد. توصیه می‎شود از ظرفی حداقل 16 اینچی استفاده کنید. مهم‎ترین عامل هنگام انتخاب ظرف مناسب جهت کاشت طالبی در گلدان وجود سوراخ‎‌ های زهکشی در پایین گلدان است. اگر می‎توانید ظرف را با چنین حفره هایی در حال حاضر تهیه کنید، این بهترین گزینه است. در غیر این صورت، خودتان باید چند سوراخ ایجاد کنید. سوراخ‎‌ های زهکشی به تخلیه آب اضافی از خاک گلدان کمک می‎ کند. این به حفظ میزان مناسب رطوبت در خاک کمک می‎ کند، اما آن را نمناک نمی‎کند و از مشکلاتی مانند بیماری‎ های قارچی و پوسیدگی ریشه جلوگیری می‎کند.

کاشت طالبی در گلدان

آماده سازی ظرف مناسب جهت کاشت طالبی

بعد از بررسی مراحل بالا، زمان آماده سازی جهت کاشت طالبی در گلدان فرا رسیده است تا بتوانید کاشت دانه‌‎ های طالبی را شروع کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که، گلدان را استریل کنید تا از آفات و بیماری‎‌ها پاک شود. می‎توانید این کار را با محلول مناسب انجام دهید. گلدان را حدود یک ساعت در این محلول خیس کنید. سپس آن را خارج کرده و خوب با آب بشویید تا تمام محلول شسته شود. حالا آن را قبل از استفاده خشک کنید. کف گلدان را با روزنامه بپوشانید تا وقتی خاک گلدان را اضافه می‎ کنید، از سوراخ‎‌های زهکشی در پایین، ریخته نشود. این امر موجب می‎‌ شود از تخلیه خاک گلدان از سوراخ‎‌ها هنگام آبیاری گیاه جلوگیری می‎‌کند. حالا می ‎توانید خاک را به گلدان اضافه کنید. خاک باغ ممکن است حاوی آفات، بیماری‎ها و مواد شیمیایی مضر باشد. همچنین ممکن است حاوی مقدار زیادی خاک رس یا ماسه باشد که باعث می‎‌شود پرورش طالبی نامناسب باشد.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص کاشت نشاء چیست؟

نتیجه گیری:

همان طور که می‎ دانید، طالبی برای رشد خوب به آفتاب کامل نیاز دارد، به این معنی که شما باید حداقل 8 تا 10 ساعت نور خورشید را به گیاه ارائه دهید. اگر دمای هوا بعد از ظهر خیلی گرم شد، می‎توانید گلدان را در سایه قرار دهید. همچنین به منظور کاشت طالبی در گلدان، آن‎ها به آب زیادی احتیاج دارند، زیرا طالبی خود از 90٪ آب تشکیل شده است. پیشنهاد می‎‌شود هر روز که گیاهان باغ خود را بررسی می ‏‌کنید، میزان رطوبت خاک را بررسی کنید. هنگامی که نهال طالبی در حال رشد است، می‌‎ توانید بررسی کنید که آیا 1-2 اینچ خاک خشک شده است یا خاک گلدان را آبیاری کنید.

کاشت طالبی در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

  • احتراما ابتدا بسیار سپاسگزارم که چنین خوب مختصر اما کاربردی و موثر مطالب را ارائه فرمودید اما ای کاش حداقل تجربیات کاشت یک فرد در داخل کشورمان با تصاویری از آن بود زیرا مشخصا این یک ترجمه از سایت خارجی بود که تمامی معیارهای درجه حرارت و حجمی به زبان بریتانیای یا آمریکائی بود اما به هر حال بایستی بخاطر حتی ترجمه این مطلب و ویرایش سپاسگزار باشم

  • برای کاشت بذر طالبی می‌توانند حتی در فصل اواسط بهار کاری که من انجام و نتیجه گرفتم با خرید یک طالبی (طالبی شاه پسند)و جمع آوری دانه‌ای پر برای اینکار کافیه ‌آنها را در یک کاسه آب ریخته و آنهایی که در ته کاسه جمع می‌شوند پر مغز و کاندید هستند سپس آنها را خشک کنید در دو الی سه ظرف با پهنای مناسب ریخته و مقدار کمی آب در حد نیم سانت سپس با دستمال کاغذی روی ‌آنها رو بپوشانید در داخل دمای اتاق هرروز پس از خشک شدن آب به همان میزان ابتدای آب بریزید پس از ۵ روز الی یک هفته شروع به جوانه زنی میکنند باز چند روز صبر کنید که جوان‌ها سبز شوند و جون بگیرند سپس با دقت بدون صدمه زدن به جوان‌ها آنها را از هم جدا کنید هر کدام را در یک گلدان نهایت دو عدد در یک گلدان به فاصله مناسب بکارید برای کاشت در گلدان با عمق حداقل ۳۰ سانت خاک غنی شده یا معمولی ابتدا ۷۰ درصد گلدان را با خاک پرکنید دقت کنید خاک مقدار کمی شن داشته باشد سپس با اضافه کردن آب به کدام خاک را کاملا خیس کنید با یک ابزار مثل مداد یک یا دو حفره درون خاک خیس به عمق یک سانت سپس هر بذر جوانه زده را به شکلی که ریشه سفید رنگ درون حفره و قسمت سبز بیرون از خاک قرار گیرد نکته اگر جوانه زده باشد اما دانه طالبی جدا نشده باشدقسمتی که از دانه بیرون زده داخل حفره قرار گیرد منتهی بالی دانه حداقل دو میلی متر بیرون از خاک سپس با اصافه کردن مقدار کمی خاک به اطراف حفره کاری کنید که بذر کاشته شده محکم در خاک قرار بگیرد فردای آن روز با اسپری آب در حدی که خاک کاملا خیس شود هر روز به همین شکل ادامه دهید تا اینکه دولپت دانه کاملا باز و سبز شده و اولین برگ از وسط شروع به رشد می‌کند آب یاری را کمی با احتیاط در ظمن از زمان انتقال به گلدان حتما باید در فضای باز و نور خورشید کاملا به آنها برسد پس از سی روز برگ‌های دیگر به حد کافی رشد میکنند کمی در آب دهی احتیاط کنید چرا که زیاد حیطه بودن خاک ممکن است سبب گندیده ساقه بعضی از نهاله ها شود برای جلو گیری از این کار کاری که من انجام و نتیجه گرفتم علاوه بر سوراخهایی در زیر گلدان درون خاک مقداری سیر رنده شده تزریق کردم که باعث شد خاک از عفونت قارچی جلوگیری شود اگر همه مراحل را با دقت انجام داده باشید پس از یک ماه گیاه طالبی شروع به گلدهی می‌کند گلهای گیاه طالبی به رنگ زرد شبیح به گل خطمی هست در ظمن دقت کنید فقط گل دادن تظمین میوه دهی نیست چرا که ممکن است گلها ریخته اما تبدیل به میوه نشوند برای جلو گیری از این اتفاق ناخوشایند دو راه یا به شکل طبیعی یا به شکل مصنوعی باید کاری کنید که نر و مادگی در تخمدان گلها تبدیل به میوه شوند پس از اینکه میوه دهی مشخص شد اگر بذر شما هم مثل من در گلدان بود تا وقتی که میوه ها به اندازه توپ تنیس هستند به گیاه بجز آب ساری و دقت در نور متعادل کاری نداشته باشید اما وقتی احساس کردید میوه طالبی بزرگتر و سنگین شده و به ساقه فشار میاورد نگران نباشید یا وی گلدان و یا در کنار گلدان یک پایه هم سطح یا کمی به آن ازه دوسانتیمتر ارتفاع بیشتر از لبه گلدان یک پایه کمکی می‌توانند مثل من با استفاده از سر ته کردن یک گلدان خالی کنار گلدان و قرار دادن میوه روی آن سنگینی آن را به روی کدام کمکی انتقال دهید سپس همچنان به آبیاری و مراقبت ادامه دهید تا اینکه تقریبا پس از سه ماه طالبی ها کاملا رسید و براحتی از ساقه جدا می‌شوند ممکن است بعضی همچنان کال باشند به آنها فرصت بیشتری بدهید همه این توضیحات برای کسانی نوشتم که مشتاق بودند کسی که به شکل عملی طالبی پرورش داده کمک کرده باشم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *