کاشت انجیر در گلدان

کاشت انجیر در گلدان

کاشت انجیر در گلدان

کاشت انجیر در گلدان : آیا می دانستید با مطالعه این مقاله از سایت آل کود میتوانید درخت انجیر دلخواه خود را در گلدان بکارید؟ پس با ما تا انتها همراه باشید.

دیگر لازم نیست برای پرورش درختان میوه مانند انجیر حتما یک باغچه برای خود داشته باشید بلکه در منزل و به راحتی میتوانید درخت انجیر زیبای خود را در گلدان بکارید. از دیرباز تا کنون فراتر از ۶۰۰۰ گونه از انجیر در جهان شناسایی شده اما ما تعداد رقم محدودی از آنها را معمولا در باغ و گلدان میکاریم.

کاشت انجیر در گلدان

مزیت های کاشت انجیر در گلدان

یکی از محاسن عالی کاشت انجیر در گلدان، چیدن میوه های خوش طعم انجیر حتی در مناطق با آب و هوای سرد میباشد؛ زیرا انجیر به این دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیری است، نسبت به سرمای شدید بسیار حساس بوده و خوب رشد نمیکند. لذا اگر شما در مناطقی زندگی میکنید که در زمستان دمای هوا به پایین تر از منفی ۸ درجه سانتی گراد میرسد، بهتر است بیخیال کاشت انجیر در فضای آزاد شده و آن را در گلدان بکارید.

با کاشت انجیر در گلدان زمان میوه دهی کوتاه میشود و دیگر لازم نیست برای برداشت میوه های انجیر ۵ الی ۶ سال منتظر بمانید! زیرا وقتی درخت انجیر در فضای باز کاشته میشود، بخش زیادی از انرژی خود را برای توسعه و گستراندن ریشه صرف میکند در نتیجه میوه دهی درخت به تعویق میوفتد اما با کاشت انجیر در گلدان، به دلیل کوچک بودن فضا، ریشه به سرعت در فضای گلدان گسترش یافته و شما میتوانید در مدت زمان کوتاه شاهد نمایان شدن انجیر درختی خود شوید.

روش های تکثیر و کاشت انجیر در گلدان:

سه روش برای کاشت انجیر در گلدان وجود دارد: بذر و قلمه و خرید نهال جوان از گلخانه

از بین این سه روش، انتخاب بذر هم از ریسک بالایی برخوردار بوده و هم نیاز به زمان طولانی تری دارد. راحت ترین شیوه تکثیر درخت انجیر به کمک قلمه صورت میگیرد که اواخر زمستان پیش از جوانه زنی، مناسب ترین زمان برای قلمه گیری است؛ برای این کار گلدان با کیفیتی را انتخاب کنید و قلمه سرحال و سالم به طول ۱۵ الی ۲۰ متری را انتخاب نمایید.

کاشت انجیر در گلدان

انواع قلمه های انجیر عبارتند از:

قلمه های دارای ریشه: این قلمه ها پس از ریشه دار شدن در گلخانه های پرورش نهال به بازار عرضه میشوند. شما میتوانید حتی از پاجوش های درخت انجیر نیز به عنوان قلمه دارای ریشه استفاده نمایید. قلمه های ریشه دار نسبت به نوع فاقد ریشه اولویت دارد زیرا هم سبب کاشت موفقیت آمیز انجیر در گلدان شده و هم زمان رشد و میوه دهی را کوتاه میکند.

قلمه های بدون ریشه:

این قلمه ها را از شاخه های جوان میگیرند.

مراحل کاشت انجیر در گلدان:

مناسب ترین زمان برای کاشت انجیر در گلدان، اواخر فصل تابستان و ابتدای فصل بهار میباشد.

انتخاب گلدان مناسب

-در انتخاب گلدان برای کاشت انجیر لازم است به فضای منزل توجه کنید تا اگر فضا محدود است از گلدان های کوچک استفاده کنید. البته باید بگویم به دلیل رشد درخت نمیتوانید گلدان های بسیار کوچک‌ را انتخاب کنید از طرفی این گلدانها در مراحل اولیه از رشد کامل درخت جلوگیری میکنند.

-دومین نکته در انتخاب گلدان مناسب، گلدان دارای سوراخ های زهکشی میباشد تا آب اضافی پس از آبیاری از آن خارج گردد. برای راحتی کار سعی کنید گلدان های تزئینی و سنگین استفاده نکنید زیرا برای جابجایی قدرت زیادی لازم دارند.

بهترین گزینه در انتخاب گلدان انجیر، گلدان های سرامیکی لعابدار میباشد زیرا تغییر دمای گلدان به نحو احسن انجام میشود. گلدان های پلاستیکی در معرض تابش خورشید بسیار گرم شده و ریشه دچار آسیب میشود.

انتخاب خاک مناسب برای گلدان

-انجیر برای رشد به خاک حاصلخیز لیمونی یا شنی-رسی نیاز دارد. شن سبب افزایش زهکشی در گلدان شده و رس نیز با سفت کردن ماسه، از نفوذ آب و هوا به درون خاک جلوگیری میکند. خاک با قابلیت زهکشی بالا برای کاشت انجیر در گلدان بسیار اهمیت دارد زیرا به دلیل سطحی بودن ریشه گیاه، اگر خاک زهکشی خوبی نداشته باشد آسیب خواهد دید.

-خاک برای کاشت انجیر در گلدان بایستی حاصلخیز باشد!  برای این کار میتوانید پیش از کاشت، از کود هیومیک اسید به منظور بالا بردن مواد آلی خاک استفاده نمایید و خاک را با آن مخلوط نمایید.

– پس از مهیا نمودن خاک مناسب، با دقت کافی پس از ایجاد سوراخ عمیق درون خاک، نهال جوان را درون آن بکارید.

کاشت انجیر در گلدان

کاشت قلمه در گلدان

برای کاشت قلمه انجیر در گلدان، لازم است گلدان را تا نیمه از خاک پر کنید و قلمه انجیر را درون آن قرار دهید و سپس الباقی خاک را اطراف قلمه ها بریزید سپس گلدان را از خاک پر کنید به گونه ای که ۵ تا ۸ سانتی متر از قلمه ها بیرون از خاک بماند.

-دقت داشته باشید قلمه ها را به شکل برعکس درون گلدان قرار ندهید.

-گلدان انجیر را به محل مناسبی برای تامین نور موردنیاز آن انتقال دهید؛ پنجره های جنوبی منزل مناسب ترین مکان است.

کوددهی انجیر در گلدان

از کوددهی و تغذیه گیاه خود غافل نشوید! با اینکه انجیر خود را درون گلدان پرورش میدهید اما برای رشد و ثمر دهی به عناصر غذایی و معدنی ضروری نیاز دارد. شما میتوانید با استفاده از کودهای تامین کننده عناصر ریز مغذی و ماکرو نظیر: کود سه بیست، هیومیک اسید، کود پتاس و …. استفاده نمایید تا شاهد رشد فوق العاده انجیر در گلدان باشید .

آبیاری

با اینکه درخت انجیر نسبت به درختان مثمر دیگر به آب کمتری نیاز دارد و در دسته گیاهان مقاوم به کم آبی طبقه بندی میشود، اما بهتر است برنامه منظمی برای آبیاری این گیاه در گلدان داشته باشید.

در حین آبیاری گلدان از غرقاب شدن گیاه خودداری کنید تا هم ریشه سالم بماند و هم میوه های انجیر خوش طعم باشند.

سخن آخر:

در این مقاله از سایت آل کود سعی کردیم مطالب مفیدی پیرامون موضوع کاشت انجیر در گلدان خدمت شما دوستداران درخت انجیر ذکر کنیم که امیدواریم در راه پرورش این درخت پر خاصیت همراه با طعم عالی اندکی صبر به خرج داده و از فواید آن بهره ببرید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان آل کود از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366