کود ماریجوانا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاهدانه و مراحل کشت آن  ( کود ماریجوانا )

جهت خرید انواع کود ها در واتس آپ با ما در ارتباط باشید.

بهترین کود برای ماری جوانا چیست ؟

کود شوک ده ایکس کود کامل ، آمریکایی و مقرون به صرفه ای هست که با قیمت یک لیتری 450 هزار تومان برای بیش از 10 تا درخت کاربرد دارد.

این کود علاوه بر رشد رویشی باعث افزایش گلدهی، سنگی شدن و افزایش تی اچ سی می شود.

شوک ده ایکس دارای 10 عنصر حیاتی و قابل استفاده درخت می باشد.

این ده عنصر عبارتند از :

ازت ، فسفر ، پتاسیم ، هیومیک اسید ، فولویک اسید ، جلبک دریایی ، اسید آمینه ، بور ، کلسیم و آهن.

طریقه ارسال :

از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود تماس بگیرید و ارسال این کود یک لیتری از مشهد توسط تیپاکس یا اتوبوسرانی می باشد.

شاهدانه در زمره گیاهان گلدار یک ساله قرار دارد که گاهی تا ارتفاع دو متر نیز می رسد؛ شاهدانه دانه های روغنی ریزی دارد که اثر آرام بخش موقت به فرد می دهد و در درمان برخی از بیماری ها، دردهای ناشی از قاعدگی در بانوان و افسردگی مثمر ثمر بوده است. از قسمت های مختلف این گیاه مواردی نظیر تخم و الیاف شاهدانه، ماری جوانا و حشیش بدست می آید. باید بگویم به شاهدانه به چشم یک ماده مخدر و فرح بخش ننگرید؛ این گیاه از زمان های بسیار دور در کشور ایران، چین،هند و برخی مملکت های دیگر در بسیاری از امور مانند ساخت کاغذ، در طب سنتی و پزشکی، خوراک دام و طیور و حتی در زمینه مصالح مربوط به ساختمان از آن بهره می بردند.

زمان مناسب کاشت:

شاهدانه گیاهی یک ساله و بهاره می باشد بنابراین بهترین زمان برای کاشت آن اوایل بهار تا اواسط آن به شرط مناسب بودن شرایط آب و هوایی جهت کشت آن می باشد؛ معمولا کشت شاهدانه از اوایل تا اواخر اردیبهشت ماه انجام می گیرد بدین طریق با سنجیدن مدت زمان دوره رشد شاهدانه، گلدهی و برداشت میوه آن به موقع انجام پذیرد.

مراحل کاشت شاهدانه و  کود  ماریجوانا  :

۱)آماده سازی محل کاشت بذر شاهدانه

 کاشت بذر شاهدانه به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می پذیرد؛ در روش مستقیم بذرها در خاک باغچه و در روش غیر مستقیم در گلدان های مخصوص کاشت می شوند. اگر هدف از کاشت شاهدانه دستیابی به تولید انبوه دانه های آن می باشد، نزدیک به ۵۰ الی ۷۰کیلوگرم بذر به ازای هر هکتار زمین لازم است ولی اگر مقصود فرد تولید الیاف می باشد به ازای هر هکتار ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم بذر مستلزم کاشت می باشد.

نکته: جهت موفقیت در عملیات کاشت باید در نظر داشته باشید که دمای هوا جهت جوانه زنی بذرها مناسب و در حدود ۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد باشد.

عمق کاشت دانه و  کود ماریجوانا  :

عمق لازم جهت کاشت بذر شاهدانه در حدود ۲ تا ۳ سانتی متر می باشد؛ البته این عمق بسته به جنس زمین متغیر می باشد. در برخی مناطق برای نتیجه گیری بهتر خاک رسی را با کود دامی پوسیده مخلوط می کنند و زمین را تا عمق ۲۰ سانتی متری حفر می کنند و کود موثر را درون خاک می ریزند.

کشت بذر شاهدانه درون خاک:

در صورتی که هدف از کشت شاهدانه تولید الیاف حاصل از آن می باشد، بذر ها را در فواصل ۲۰ سانتی متری از یکدیگر بکارید؛ اما اگر جهت تولید دانه اقدام به کشت شاهدانه می کنید، بذرها را در فواصل ۱۵ تا ۱۷ سانتی متری از یکدیگر بکارید.

آبیاری:

برای هر هکتار از زمین کاشت بذر، ۴۵۰۰ متر مکعب آب مورد نیاز می باشد لذا در مناطقی که با کم آبی روبرو هستند، جهت رشد به موقع گیاه و تولید دانه یا الیاف مد نظر، بایستی ۶ تا ۸ دفعه در مدت زمان ۶ تا ۱۰ روز پس از کاشت بذر آبیاری انجام گیرد. البته در مناطق شمالی کشور کشت شاهدانه می تواند بدون آبیاری و به صورت دیم نیز انجام پذیرد.

اصلی ترین زمان رسیدن آب به گیاه شاهدانه، در مرحله تولید جوانه و گل می باشد. اگر در این مرحله کاستی از طرف کشت دهنده انجام گیرد و گیاه در معرض خشکی قرار گیرد، تولید به شدت کاسته شده و فرد متضرر خواهد شد.

برداشت شاهدانه:

به طور کلی زمان برداشت پایه های نر و ماده گیاه با یکدیگر متفاوت و بستگی به شرایط اقلیمی نظیر دما دارد اما اصولا پایه های نر که تولید گل را بر عهده دارند سریع و زودتر از پایه های ماده که میوه تولید می کنند می رسند.

مقدار الیاف، دانه و خمیر کاغذ بدست آمده از هر هکتار : کود ماریجوانا

از هر هکتار در حدود حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ کیلوگرم دانه برداشت می شود و ۵ تن خمیر کاغذ و ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم الیاف بدست می آید.

کشت شاهدانه با روش غیر مستقیم :

در این روش بذر شاهدانه درون گلدان های مخصوص کاشته می شود به منظور کاشت بذرها گلدان هایی به ارتفاع ۵ سانتی متر تهیه کرده و تا عمق ۵ سانتی متر از مخلوط ماسه، خاک باغچه و برگ پوسیده پر کنید. توجه داشته باشید قبل از پر کردن با خاک ته آن را سوراخ کوچکی ایجاد کنید و سپس سنگ ریزه در کف ظرف به مقدار کم بریزید تا زهکشی آب اضافی به خوبی صورت گیرد.

سپس حفره ای به عمق ۱ سانتی متر درون گلدان ایجاد کنید اما اگر بیشتر از این مقدار ایجاد کنید مسبب از بین رفتن دانه ها می شوید.

دانه ها را بکارید و روی آن خاک بریزید سپس در دمای ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتی گراد و به دور از تابش مستقیم خورشید و در هوای مرطوب قرار دهید. هر روز در دو نوبت صبح و شب با اسپری پاشی سطح خاک را مرطوب کنید تا رطوبت کافی به دانه برسد.

شما ۵ الی ۱۰ روز باید منتظر جوانه زنی گیاه شاهدانه خود باشید اما مراقب باشید اصلا گیاه را لمس نکنید زیرا در این صورت از بین خواهد رفت.

شرایط موثر در رشد شاهدانه:

دمای محیط:

شاهدانه گیاه حساس به سرما و یخبندان تلقی می شود از این رو در این گونه مواقع رشد نخواهد کرد؛ از طرفی تابش مستقیم نور و رسیدن گرمای زیاد سبب از بین رفتن آن خواهد شد. البته این را در نظر داشته باشید که دمای مورد نیاز برای تولید غلاف شاهدانه نسبت به دمای لازم برای تولید دانه کمی بیشتر است.

خاک:

کود ماریجوانا :

محل کشت شاهدانه باید مواد مغذی و غذایی کافی را به گیاه برساند و به اندازه کافی غنی و حاصلخیز باشد تا گیاه به خوبی مراحل رشد خود را سپری کرده و دانه یا غلاف تولید کند. هم چنین خاک باید از تهویه خوبی برخوردار بوده و اکسیژن کافی به دانه برسد.

رطوبت در حد نیاز در خاک موجود باشد و بیش از حد و گل آلود و باتلاقی نباشد. خاک اطراف دانه باید دارای پی اچ ۷ و خنثی باشد. بهترین خاک جهت کشت شاهدانه، خاک رسی شنی بوده و خاک های سنگین، خیلی سبک و خاک های شور محل مناسبی برای کشت این گیاه محسوب نمی شوند

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

  

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

10 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *