کود مخصوص درخت انبه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مخصوص درخت انبه

انبه میوه‌ی بسیار پرخاصیتی است و برای سلامتی مفید است‌. برای به دست آوردن محصول خوب و میوه آبدار و شیرین باید به خاک آن توجه ویژه نمایید. درخت انبه برای تولید میوه‌های خود، به طیف وسیعی از ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها احتیاج دارد.

در حال حاضر کشاورزان و باغداران برای رشد بهتر محصول زراعی و به بار آوردن باکیفیت تر آنها از کودهای شیمیایی و آلی در کنار هم استفاده می‌کنند.

چنانچه در مورد درخت انبه و شناخت کود آن نیاز به اطلاعات خوب و جامعه دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما بوده و از این اطلاعات استفاده نمایید.

اگر انبه در گلدان یا زمین دارید و رشد آن متوقف شده است یا برگ های آن بیحال و شروع به خشک شدن کرده، کافیست این کود معجزه آسا را امتحان کنید.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

گیاه میوه انبه نیازمند مکانی نورگیر و یا زهکشی عالی و زمین عمیق است . در نخستین روز های کشت گیاه ، نیازمند به قیم است و در منطقه های گرم و خشک در سال های نخستین نیازمند به سایبان است . زهکشی بایستی از هوای خوب برخوردار باشد . موقع کشت رکود نهال می باشد و اغلب در هول و حوش هجده ماهگی در مکان اصلی مورد کشت قرار می گیرند . کشت در نخستین هفته های سال بعد از کم شدن هوای سرد که ضمنا گیاه توان این را داشته باشد قبل از رفتن به فصل دوم سال به قدر کافی ریشه در خاک تنیده باشد و در خاک مستقر گردد .

نکته:  برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صادرات کود به عراق میتوانید به پست مذکور مراجعه کنید.

هدف تغذیه درختان انبه

جهت بدست آوردن زودتر محصول شما باید در تمامی سال ماهی یکبار درخت انبه خود را کوددهی نمایید. حتی در فصل زمستان نیز باید کوددهی انجام دهید.

 در سال اول کاشت نهال انبه مصرف کودهای شیمیایی انجام می‌شود و در سال‌های بعدی مصرف کود همراه با شروع فصل بارندگی در گیاه است.

درخت انبه به کودهای ماکرو یا درشت مغذی چون: فسفر، پتاسیم و نیتروژن احتیاج دارد. همچنین به عناصر ریز مغذی یا میکرو چون: آهن، بور، روی، مس و منگنز محتاج است.

به صورت کلی هدف تغذیه گیاه انبه به شرح زیر است:

۱.       گلدهی گیاه را سالم و فراوان می‌کند.

۲.       ریزش میوه را کنترل می‌کند.

۳.       اندازه میوه را بهبود می‌بخشد.

۴.       رشد رویشی درخت را افزایش می‌دهد.

۵.       سال آوری میوه را کنترل می‌کند.

۶.       در برابر بیماری‌ها و آفات درخت را مقاوم می‌کند.

کود مخصوص درخت انبه

کود مخصوص درخت انبه : تزریق مواد آلی به زمین کشاورزی انبه ، کاهش برگ ها به منظور کم کردن تبخیر ، جلو گیری از کم شدن مرطوب بودن زمین با پوششش در هول و حوش نهال با مالچ ( به منظور مثال با پوششی از جنس پلاستیک سیاه به منظور آب یاری ) راه کار های عالی هستند . در مناطق بسیار گرم مالچ طبیعی جواب گو تر است . حفظ گیاه در مقابل باد با کمک باد شکن و مصرف قیم میتواند به منظور گیاه اثرات خوبی بر جا بگذارد .

میوه انبه پخته از در طب سنتی کشور ما گرم و خشك و میوه نپخته انبه سرد و خشك می باشد . میوه انبه نپخته تحریک نیروی بلغم و سودا در کالبد انسان است :

 • میوه انبه خیلی مغذی است و باعث قوی شدن بدن انسان می باشد .

 • میوه انبه به قدرت قوه ی جنسی بسیار کمک می کند .

 • موجب روشن تر شدن رنگ پوست انسان می شود .

 • بوی بد دهان را از بین می برد .

 • موجب تکرر ادرار می شود .

 • بر طرف کننده یبوست در فرد است .

 • میوه انبه مقدار بالایی اسيد گاليك در خود دارد که باعث ضد عفوني و پاکیزه شدن قسمت گوارش انسان است .

 • میوه انبه موجب پاکیزه شدن خون در بدن می باشد .

 • میل میوه انبه موجب خوش بو شدن بدن می گردد .

 • میوه انبه تب بدن را کم کرده و به نوعی حکم تب بر را ایفا می کند .

 • انبه براي درمان اسهال مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میل میوه انبه ، باعث از بین رفتن سر درد ، سرفه  و تنگي نفس می شود .

 • انبه برای بهبود بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد .

 • انبه تشنگی را از بین می برد .

بهترین مخصوص درخت انبه :

کود مخصوص درخت انبه

فاصله های کشت مرتبط به تعداد وشرایط میدانی فرق می کند . هم اکنون فاصله ردیف ها نه متر و فاصله روی هر ردیف چهار متر و پنجاه سانتی متر در نظر گرفته شده است که بعد از رشد بیشتر ، گیاهان روی ردیف 1 در میان برداشته می شود . کشت پرچینی گیاه با فاصله ردیف شش الی هشت متر و فاصله روی ردیف دو و نیم الی سه و نیم متر مورد استفاده قرار می گیرد . در کشور هند فاصله ها در زمین های پرتوان تا دوازده تا چهارده متر و در زمین های عادی تر و کم توان تر در فاصله پایین تر و در حدود ده متر مورد کشت قرار می گیرد .

زمین درخت انبه :

میوه انبه در هر مدل زمینی با زهکشی عالی ریشه می دواند و بزرگ می شود . از زمین های سنگین و بسیار مرطوب بایستی دوری کرد .  PH بایستی چیزی بین پنج و نیم الی هفت و نیم باشد . میوه انبه کمی به زمین های قلیایی نزدیک است . به منظور رشد عالی نیازمند به زمین دارای عمق به منظور رشد راحت تر ریشه هستیم . به منظور استاندارد مصرف از نمونه های برگی دقیقا قبل از گل دهی گیاه میوه انبه از فلاش آخر رشدی که تکامل رشد خود را طی کرده است استفاده می گردد . در گیاهان بالغ g700 N ، g400 p_2 o_5 ،  750g k_2 o  به منظور هر گیاه در سال مورد استفاده قرار می گیرد که در چهار بخش در سال تزریق می شود . محلول اورچهار در صد بر روی برگ ها در زیاد شدن تولید و کیفیت بعضی از مولفه ها دارای اثرات مثبت می باشد .

انواع کود مورد نیاز انبه

جهت کوددهی و تغذیه درخت انبه، به زمان رشد و باردهی درخت توجه نموده و میزان تغذیه و کود مصرفی بر اساس: سن درخت، آزمون خاک و تجزیه در سطح آن صورت می‌گیرد.

بهترین زمان مصرف کودهای از قبل از شکوفه دادن درخت است زیرا در آن زمان تاثیرگذارتر است.

کود نیتروژن را پس از شخم زدن زمین و بعد از گلدهی به انبه می افزایند که موجب تداوم گلدهی هم خواهد شد.

 از کود پتاس به میزان ۱۰۰ گرم پای هر درخت در سال اول استفاده می‌کنند و در سال‌های بعدی میزان استفاده آن برای هر درخت ۵۰ گرم است.

ریز مغذی‌های مورد استفاده درخت انبه شامل منگنز، بر، آهن، روی و مس است. میزان استفاده از این ریز مغذی‌ها برای درخت انبه در سال اول کاشت سه بار در همان سال است. در سال‌های بعدی یک بار در سال از ریز مغذی‌ها برای کود‌های درخت انبه استفاده می‌کنند.

 برای تقویت درخت انبه با کود حیوانی بهتر است آن را در اواخر پاییز و اوایل زمستان استفاده کنید. بیشتر در ماه آذر و دی این کود دهی انجام می‌شود. برای هر درخت انبه یک ساله از ۱۰ کیلوگرم کود حیوانی استفاده می‌کنند. میزان استفاده از کود حیوانی با افزایش سن درخت بالا می‌رود. هر دو سال یک بار به درخت انبه کود حیوانی بدهید. هر سال که سن درخت افزایش می‌یابد میزان کود نیز ۵ کیلوگرم بالاتر خواهد رفت.

در سال‌هایی که باردهی میوه درخت کم است معمولاً کوددهی را بعد از برداشت محصول انجام می‌دهند.

یکی از بهترین کودها برای درخت انبه کودی است که عناصر ریز مغذی دارد، زمان نتیجه گیری از این کود بین ۱ تا ۴ هفته است.

آبیاری میوه انبه :

کود مخصوص درخت انبه

قدار آب یاری میوه انبه هزار و صد الی هزار و هفتصد میلی لیتر در سال گزارش شده است . حداقل آب یاری به منظور کاشت و برداشت عمده است ، ششصد و سی و پنج میلی لیتر در سال است ولی به دلیل تحمل زیاد گیاه ، حتی در سیصد میلی لیتر هم گیاه نمی میرد . آب یاری در ماه های گرم و در نواحی خشک بایستی صورت پذیرد . مرتبط با موقعیت زمین و ناحیه آب یاری در فاصله های 1 الی 2 هفته تا وقتی که انبه مورد برداشت قرار گیرد ،  انجام می پذیرد .

زمان حیاتی به منظور آب یاری موقع رشد انبه است و کاهش آب می تواند باعث کم شدن تولید بشود . نظام آب یاری بارانی هم مورد خوبی می تواند باشد . بعد از برداشت محصول مقدار آب یاری کم می شود و فقط از پژمردگی و مرگ گیاه جلوگیری می کنیم . آب یاری بعد از یک الی دو ماه بیشتر می شود تا گل دهی و رشد تازه گیاه به اوج خود برسد .

هرس کردن برای کود مخصوص درخت انبه :

به منظور کنترل در مقدار گیاهان هرس در آخرین هفته های سال تا اولین هفته های سال بعد بدون هدر رفت میوه ها صورت می پذیرد . فرم دهی با نظارت به مقدار بزرگی گیاه، به طور محور متغیر قرار می گیرد . در هنگاه بار دهی گیاهان استاندارد نیازمند به هرس کم است و به اندازه ای هرس موجب رشد دئباره ویک نواخت کردن میوه می شود . هرس اندازه ای از ساقه گل ها ، در طول سال های با گل دهی زیاد هم به اندازه ای به کم شدن سال آوری موجب می شود .

حفاظت میوه انبه در برابر سرما :

کود مخصوص درخت انبه

در طول دو سال نخست ، گیاهان بایستی مورد حفاظت بیشتری قرار گیرند و پوشش گیاه ، امکان دارد به رشد بیشتر آن کمک کند . خسارات سرما با گرما دادن به زمین ، پوشش در تنه با کاه و کلش ، آب یاری بارانی کم تر می شود . به طوری که سرما خسارتی به بار آوردی باشد بایستی تا از بین رفتن خطر یخ زدگی ایستاد و بعد قسمت های یخ زده هرس و از بین بروند .

نیازمندی های محیطی : نیازمندی به محیط معمولی از نظر سرما است ، انبه بین بیست و پنج درجه شمالی و جنوبی و تا بلندی نهصد متری از سطح دریا تولید می شود . گل ها و انبه های تازه در پایین تر از پنج درجه سانتی گراد حتی به منظور زمان کمی امکان دارد مورد خطر و خسارت باشند . در گیاه  تازه اگر دما زیر منفی یک درجه سانتی گراد باشد ، به طرز فجیع مورد خسارت قرار می گیرد . گیاهان بزرگ توان این را دارند که در دوره های کم مدت دمایی تا منفی سه و نیم درجه را تحمل کنند .نواحی گرم وخشک به منظور تولید انبه خوب هستند . در کشور ما در منطقه جنوب وجنوب شرقی ( استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان ) انبه تولید می شود .

برگ های انبه پانزده الی سی و پنج سانتی متر طول و شش الی شانزده سانتی متر عرض دارند و برگ ها وساقه های تازه حدودی از رنگ صورتی مایل به نارنجی و به سمت قرمز را دارا می باشند که در آخر با به تکامل رسیدن برگ ها به رنگ سبز در می آیند . گل های گیاهان میوه انبه 2 دو مدل را شامل می شوند ، بعضی از گل ها 2 جنسیتی اند بدان معنی که قسمت نر و ماده را با هم دارا هستند ولی گل های نر خالی همنوع دیگری از آن است .

کود مخصوص درخت انبه

گل ها روی گل آذینی قرار گرفته که محورش ده الی چهل سانتی متر طول داشته هر گل پنج گلبرگ روشن را دارا می باشد و تقریبا بوی خوبی می دهند . گرده افشانی هم به واسطه مگس ها صورت می پذیرد . به صورت کلی ارقام گل های میوه انبه که بارور هستند زیاد نیست و پس از بارور کردن ارقامی از این گل های تلقیح شده پژمرده شده و تولید میوه نمی کنند . پس پژمردگی گل ها و میوه های ریز و کال میوه انبه بسیار هستند .

میوه های انبه ظاهر و رنگ و بو های متنوعی دارند و بسته به هز نوع آن متغیر است ولی اکثرا همه میوه ها موقعی که گوشت انبه مقداری زرد رنگ بشود و دیگر سفید رنگ نباشد موقع رسیدن و کندن انبه شده است این یعنی در هنگام رشد کامل باید به رنگ داخل میوه نگاه کرد تا رنگ پوست آن . میوه های انبه هنگامی که به رنگ سبز باشند، از گیاه جدا شده و در دمای هجده الی بیست و دو درجه توانایی این را دارند که به صورت کامل برسند و پوست میوه هم به رنگ زرد درآید . گیاهان میوه انبه از سنی زیاد برخوردارند و ارقامی که هم اکنون پیدا شده اند که با توجه به سیصد سال پیری ، هم اکنون هم توان بارور شدن را دارند .

کود دهی مخصوص درخت انبه :

کود مخصوص درخت انبه

آبیاری درخت انبه :

در فصل های نخست کاشتن یک نهال تازه میوه انبه بهتر می شود اگر که هر 1 یا 2 هفته 1 بار به این نهال آب داده شود تا ریشه دوانی آن در عمق خاک قدرت یابد گیاهان بزرگ به آب یاری کمتری نیازمندی پیدا می کنند . به صورت کلی چرخه نمو این نهال بر اصل مرطوب بودن یا خشک بودن در زمین است به این صورت که در ماه های مرطوب و یا ماه هایی که بارش باران به مقدار کافی است این نهال نمو کرده و گل و میوه داده و در ماه هایی که که بارش باران به مقدار کافی نیست و رطوبت زمین هم کم است موقع استراحت این نهال است .

کود مخصوص درخت انبه : چندین روز قبل از هنگام گل دهی اگر گیاهان میوه انبه مقداری خشک شوند باعث افزون شدن گل دهی و شکل گیری انبه ها می شود گرچه این بدان معنی خشکی تمام زمین زیر این گیاهان نیست چون که در این وضعیت نه اینکه انبه ای تشکیل نمی شود بلکه حتی امکان از نابود شدن و ضعف خود گیاه هم است . بنابراین از میوه دهی و شکفتن گل های این گیاهان نباید آن ها را به ظور مداوم مورد آب یاری قرار داد .

کود مخصوص درخت انبه

انواع کود مورد نیاز انبه

جهت کوددهی و تغذیه درخت انبه، به زمان رشد و باردهی درخت توجه نموده و میزان تغذیه و کود مصرفی بر اساس: سن درخت، آزمون خاک و تجزیه در سطح آن صورت می‌گیرد.

بهترین زمان مصرف کودهای از قبل از شکوفه دادن درخت است زیرا در آن زمان تاثیرگذارتر است.

کود نیتروژن را پس از شخم زدن زمین و بعد از گلدهی به انبه می افزایند که موجب تداوم گلدهی هم خواهد شد.

 از کود پتاس به میزان ۱۰۰ گرم پای هر درخت در سال اول استفاده می‌کنند و در سال‌های بعدی میزان استفاده آن برای هر درخت ۵۰ گرم است.

ریز مغذی‌های مورد استفاده درخت انبه شامل منگنز، بر، آهن، روی و مس است. میزان استفاده از این ریز مغذی‌ها برای درخت انبه در سال اول کاشت سه بار در همان سال است. در سال‌های بعدی یک بار در سال از ریز مغذی‌ها برای کود‌های درخت انبه استفاده می‌کنند.

 برای تقویت درخت انبه با کود حیوانی بهتر است آن را در اواخر پاییز و اوایل زمستان استفاده کنید. بیشتر در ماه آذر و دی این کود دهی انجام می‌شود. برای هر درخت انبه یک ساله از ۱۰ کیلوگرم کود حیوانی استفاده می‌کنند. میزان استفاده از کود حیوانی با افزایش سن درخت بالا می‌رود. هر دو سال یک بار به درخت انبه کود حیوانی بدهید. هر سال که سن درخت افزایش می‌یابد میزان کود نیز ۵ کیلوگرم بالاتر خواهد رفت.

در سال‌هایی که باردهی میوه درخت کم است معمولاً کوددهی را بعد از برداشت محصول انجام می‌دهند.

یکی از بهترین کودها برای درخت انبه کودی است که عناصر ریز مغذی دارد، زمان نتیجه گیری از این کود بین ۱ تا ۴ هفته است.

تاثیر روشنایی در درخت انبه :

گیاهان میوه انبه در بیست و چهار ساعت نیازمند حداقل شش ساعت روشنایی هستند . البته هشیار باشید که اگر نهالی را گرفته باشید و نمی دانید که در چه موقعیت نوری رشد کرده است توصیه ما به شما این است که آرام آرام نهال را با روشنایی مستقیم خورشید رو به رو کنید . نهال هایی که در سایه و نصف سایه رشد کرده اند به علت برگ هایی با سطح نازک تر به حساسیت به نور خورشید دارند و گرفتار سوختگی شده اما اگر آرام آرام با روشنایی مستقیم رو به رو شوند این سوختگی برایشان اتفاق نخواهد افتاد . جاهایی که برای روشنایی شرایط معقولی را دارا نیستند باعث می شوند که گل ها و انبه های نو این گیاه بیش تر بریزند و انبه زیادی بر روی درخت تولید نمی گردد .

تاثیر گرما بر درخت انبه : درخت انبه از جمله درختان گرم سیری بوده و پایین ترین گرمایی که می تواند تحمل کند سه درجه سانتی گراد بوده و اگر گرما کمتر از این باشد درخت پژمرده شده و می میرد . یعنی این گیاه  را نمی شود در آب و هوایی که حاوی دما و آب و هوای نیمه ی دوم سال است در غیر از محیطی سر بسته کاشت .

گرما بر روی گل دهی این درخت اثر دارد و در هنگام گل دهی گیاهان میوه انبه اگر گرما در شب به پایین تر از پانزده درجه سانتی گراد برسد موجب ریختن گل ها خواهد شد . در طول ماه های رشد نیز به میانگین دمای بیست و هفت الی سی و هفت درجه سانتی گراد نیازمند است . به همین علت می باشد که پرورش این درخت به جز نواحی گرم سیری عامل  امبه ندادن آن خواهد شد چون که دمای استاندارد را از آب و هوتا نمی گیرند .

تاثیر زمین بر درخت انبه : زمین های سبک به کمک زهکش ، استاندارد گیاهان میوه انبه هستند مخصوصا که گیاهان میوه انبه ریشه های بلند داشته و به شرط استاندارد بودن بافت زمین می شود به رشد و نمو عالی داشته باشند و بلند تر شوند به طوری که به شرز استاندارد بودن بافت زمین توان این را دارند که تا عمق شش متری زمین هم نفوظ کنند . نکته ای که باید در مورد زمین این درختان به آن توجه نمود استعداد درختان به تقریبی از اسیدی بودن زمین می تواند باشد .

کود مخصوص درخت انبه

یعنی در زمین های گچی نمو ندارند و خوب تر آن است در مخلوط زمینی درختان ، پیت موس مصرف شود و یا کودی مصرف شود که باعث بالا رفتن PH منطقه کشاورزی شوند . برای مثال می شود مخلوطی از 2 مقدار پنجاه درصد پیت موس و پنجاه درصد زمینبرگ ساخت و از این مخلوط در ساخت و تولید مخلوط زمینی استاندارد میوه انبه بهره برد . باید حواسمان باشد که بودن زمینبرگ و یا ماده های ارگانیک بالا علی کم شدن کیفیت نمو این گیاهان شده .

یعنی می شود به ازای هر 1 تکه از مخلوط زمینبرگ به اضافه پیت موس و یا زمینبرگ خالی ، از 2 یا 3 تکه زمین عادی بهره برد . کود دهی در نیمه اول سال صورت می پذیرد و نیازمند به کود دهی بیشتر از آن هم نمی شود . یعنی برای گیاهان جوان میوه انبه می شود از فرمول هایی که مقدار 3 ماده در آن یکسان است و همینطور حاوی منیزیم نیز هست بهره برد .

کود مخصوص درخت انبه : دانشگاه کشاورزی آمریکا که از نواحی کشت میوه انبه است نظم کودی را با بهره بردن از فرمول ده – ده – بیست این گونه شرح می دهد که در سال نخست صفر الی چهارصد گرم و در سال بعدی ششصد الی هزار و دویست گرم کود به منظور هر درخت انبه استاندارد است که به 3 الی 4 تکه قابل قسمت است و قبل از آغاز هر دوره نمو برای نهال انبه مورد مصرف قرار می گیرد . حواستان باشد که که گیاه میوه انبه در طول 12 ماه و با توجه به مقدار رطوبت موجود در آب و هوا نواتایی این را دارد دوران های نمو و استراحت پشت سر هم را دارا باشد .

خاک مخصوص انبه و تاثیرات کمبود عناصر

خاک مورد نیاز انبه باید سبک باشد، زیرا انبه ریشه‌های طولانی دارد. اسیدیته خاک نیز برای کشت ببین ۵ و نیم تا ۷ است.

 بهترین خاک برای کاشت انبه ترکیبی از از خاک کوکوپیت و فردیت، خاک برگ و پیت ماس و خاک معمولی است.

 اگر درخت انبه شما در خاک ماسه کاشته شده‌است به یاد داشته‌باشید که به مواد مغذی بیشتری محتاج است. زمانی که درخت انبه گل دارد به آن کود ندهید زیرا گل‌ها در آن زمان می‌ریزند. انبه بعد از نیمه تابستان به بعد نباید به بار بنشیند.

کمبود هریک از عناصر درخت انبه خود را به صورتی نشان می‌دهد. اگر نیتروژن گیاه کم باشد، برگها زرد شده و ریزش آنها به خصوص در زمستان صورت می‌گیرد. رشد را متوقف کرده و اندازه میوه کاهش پیدا می‌کند.

اگر فسفر در گیاه انبه کم باشد، در رشد درخت تاخیر ایجاد شده و برگهای پیر گیاه تیره خواهند شد. برگهای جوان به رنگ ارغوانی می‌شوند. همچنین کمبود فسفر باعث می‌شود که میوه‌ها و قبل از رسیدن و بلوغ ریزش کنند.

 با کمبود پتاسیم در درخت انبه، برگهای پیرتر به رنگ زرد و لکه دار شده و حاشیه برگها به حالت سوختگی در می آید. همچنین برگها حالت لوله‌ای شکل و پیچ خورده خواهند شد.

 اگر کلسیم درخت انبه کم باشد، موجب پوسیدگی میوه خواهد شد.

کمبود آهن در انبه برگهای را زرد خواهد کرد. برگهای جدید را کوچک کرده و رگبرگهای سفیدی بین آنها نمایان خواهر شد.

 همچنین ریزش برگ‌ها از مهم ‌ترین علائم کمبود مس در گیاه انبه است.

 چنانچه عنصر بور در گیاه کم باشد از گلدهی گیاه ممانعت کرده و تشکیل میوه را ضعیف می‌کند. همچنین رشد درخت انبه را کم کرده وبی‌رنگی میوه را به دنبال خواهد داشت.

 ترک خوردگی میوه از دیگر علائم است که می‌توان به کمبود بور شک نمود. در زمان جوانه زنی گیاه و گلدهی از بور استفاده می‌کنند.

افزایش باردهی درخت انبه

کود مخصوص درخت انبه :

به منظور گیاهان بزرگ و با ثبات که به بار دهی روی آورده اند از همین فرمول گرچه به مقدار بالا تر مورد مصرف قرار می گیرد این طور که برای هر دو و نیم سانتی متر از ضخامت تنه اصلی درخت که در فواصل یک الی یک و نیم متری سطح زمین مستقر شده است تقریبا چهارصد گرم کود ده – ده – بیست مورد مصرف قرار می گیرد . مقدار کود به 2 نوع قابل قسمت است که اولی قبل از گل دهی و بعدی پس از هنگام برداشت محصولات استفاده می شود . حواستان باشد که هنگام گل دهی نباید به درخت انبه کود بدهیم برای اینکه باعث می شویم گل ها بریزند .

کود مخصوص درخت انبه : همچنین به صورت کلی گیاه میوه انبه نسبت به کود دهی بالا دچار پژمردگی برگ خواهد شد پس بهتر آن می شود به صورت کلی به این درخت زیاد کود نداد . شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در سایت آل کود ، به مطالعه  کود هیومیک اسید  بپردازید .

افزایش باردهی درخت انبه

جمع بندی

بعد از خواندن این مقاله می‌دانید که بهترین کود برای درخت انبه کدام است. پرورش درخت انبه نیاز به تخصص و مهارت دارد. باغداران محترم برای کاشت و برداشت این میوه سرشار از سلامتی و همچنین گران باید طیف وسیعی از انواع کود‌ها را برای آن استفاده نموده و با کودهای صحیح و اصولی بتوانند میوه‌ای خوش آب و رنگ، مرغوب و بازار پسند داشته باشند.

برای باغداری مقرون به صرفه نیست که بخواهد به صورت تک تک تمامی کودهای مورد نیاز درخت انبه را خریداری نماید. بهتر است با خرید یک کود تمامی مواد مورد نیاز گیاه را مرتفع نماید.

 شما با تهیه کود شوک کامل ۱۰ ایکس آمریکایی می‌توانید تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز گیاه انبه را به آن تزریق نمایید. و اگر از سایت آل کود برای تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس آمریکایی اقدام نمایید، از ۵ درصد تخفیف نیز برخوردار خواهید شد.

 چنانچه در مورد تهیه کود، جدول کوددهی و میزان کوددهی درخت انبه سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان آل کود تماس برقرار نمایید.

کود مخصوص درخت انبه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

12 دیدگاه ها

 • سلام.خسته نباشید..لطفا کمکم کنید.من اهواز زندگی میکنم،چندتا هسته انبه رو ریشه دار کردم و در گلخانه و نورگیر آپارتمان درون گلدان کاشتم ده تا هسته تبدیل به نهال کوچک شدن. و حال حاظر رشدشون متوقف شده.خاک های سبک ترکیب کوکوپیت پیتماس و برگ استفاده میکنم رطوبت هم هر روز میدم..راهنمایی کنید چیکار کنم رشد شون متوقف نشه و تبدیل به درخت بشن؟چندتاشون قارچ گرفتن با قارچ کش حل کردم بیماریشون رو..لطفا چند نکته بفرمایید که عمل کنم و کود هایی معرفی کنید..تا جایی که من مطالعه کردم متوجه شدم فصل اول رشدشون سریعه و برای فصل دوم باید به بستر دائم منتقل بشن.ولی چون شرایط شهر ما اجازه رو نمیده درخت انبه رشد کنه پس مجبورم در گلخانه مراقب کنم ازشون.لطفا منو راهنمایی کنید یک دنیا ممنون

  • سلام و درود
   درخت انبه یا گیاه انبه که در گلدان دارین خیلی نیاز به کود دهی نداره . یکی از دلایل قارچ زدگی اون همون آبیاری زیادی هست که انجام دادین. مقدار آبیاری رو به هفته ای یکبار کاهش بدین . این گیاه کم آبی هستش و خیلی نباید آبیاری بشه . در ضمن رو برگها آب‌پاشی نکنید چون هم دچار قارچ میشن هم برگها از دور شروع به خشک شدن میکنن و تا وسط برگها میرسن .

 • سلام وقت بخیر. لطفا راهنمایی کنید
  دولیتر اب دریک سطل مقداری پوست موز
  ومقداری پوست انبه ریختم به مدت سه روز هر روز چنگ زدم وبعد مایع رواز تفاله جداکردم میتونم ازاین مایع برای تغذیه نهال انبه که به برگ نشسته استفاده کنم باتشکر.

 • سلام خواهش میکنم کمکم کنید دو تا انبه کاشتم کوچک تر خوش شده و حالا بزرگ تره در حال خشک شدن هست لطفا کمکم کنید

 • سلام خسته نباشید من چندتا انبه تو گلدان کاشتم الان نزدیک به ۱سال میشه از لحاظ سبز بودن نهال ها و جوانه زدن برگ های جدید خوب هستن ولی از لحاظ بزرگ تر شدن قد یکم مشکل دارن خیلی قدشون کوتاه مونده من از زمانی که کاشتم تا به الان هیچ کودی ندادم بهشون ولی خاک شون و جاشون از همه لحاظ عالی بوده اگر میشه یه راهنمای کنید ممنون میشم واینکه اگر از کود حیوانی استفاده کنم براشون ولی کم مشکلی پیش نمیاد برانهال ها ممنون میشم از راهنمائی تون

 • سلام من یک نهال انبه پیوندی خریدم و از داخل گلدان پلاستیکی به زمین با شن ماسه ای انتقال دادم .رشد برا سال اول خوب بود و پیوند‌ک که پنج سانتی بود طی یکسال به ۳۰ سانتی رسید الان یکسال هست که دیگه رشدش قطع شده و همون قدر مونده .چکار کنم .چه کودی برای رشد لازم هست که بهش بدم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *