علت لوله شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا : گیاه سانسوریا به دلیل زیبایی خاص برگ های آن و نگهداری آسانی که دارد، علاقه مندان به نگهداری گل و گیاه را به خود جذب میکند. محبوبیت بالای سانسوریا سبب شده تقریبا در هر گوشه ای از منزل شاهد نگهداری این گیاه باشیم؛ هر چند داشتن سانسوریا در منزل یا اداره تجربه ای هیجان انگیز میباشد، اما باید بدانید برگ های بسیار حساسی دارد و چون وجود برگ های کشیده و زیبا، دلیل اصلی جذابیت سانسوریا به شمار می رود، بایستی حتما در مراقبت از آن دقت به خرج دهید.

لوله شدن برگ سانسوریا

یکی از مشکلات مربوط به این گیاه، لوله شدن برگ سانسوریا میباشد که علت های مختلفی در آن دخیل میباشد و تاثیر بسیار بدی بر روی سانسوریا شما میگذارد. سانسوریا با اینکه در گروه گیاهان مقاوم طبقه بندی میشود، اما در برابر برخی شرایط و تغییرات حساسیت بالایی از خود نشان میدهد که شناخت این شرایط شما را در داشتن گیاه سالم با برگ های کشیده بسیار یاری خواهد نمود.

ممکن است اکنون نگران شده باشید و تصور کنید نگهداری از سانسوریا آنقدر هم آسان نمیباشد؛ اصلا اینطور نیست! با دانستن چند نکته از این مقاله از سایت آل کود، خواهید توانست سانسوریا بسیار شادابی را برای همیشه داشته باشید.

آنچه که در این مقاله بدان اشاره خواهد شد، آموزش شیوه نگهداری از سانسوریا، بررسی علت لوله شدن برگ سانسوریا و هم چنین دیگر مشکلات مربوط به این گیاه نظیر: چروک شدن برگ، پاجوش نزدن سانسوریا، زردی برگ و ترک خوردگی به صورت مختصر میباشد تا به کمک مطالب ذکر شده، به آسانی از لوله شدن برگ سانسوریا و دیگر مشکلات این گیاه جلوگیری نمایید.

پاجوش سانسوریا

شیوه نگهداری از سانسوریا

حتما شما علاقه فراوانی به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی به ویژه سانسوریا دارید که تا این بخش از این مقاله از سایت آل کود پیش آمده و قصد مطالعه ادامه مقاله دارید. گیاهان زندگی بخش بوده و به شما تبریک میگویم که بخشی از وقت خود را صرف مراقبت از آنها میکنید؛ بدون شک خانه بدون گل و گیاه صفایی نداشته و بی روح می باشد.

ضرورت کسب آگاهی از نحوه نگهداری از سانسوریا بدین دلیل است که همیشه پیش از اقدام به نگهداری از یک گیاه، برای داشتن تجربه موفقیت آمیز در آن، بایستی از نیازهای گیاه و شرایط مناسب زنده ماندن آن آگاه باشید زیرا نبود برنامه و شناخت مطلوب از سانسوریا، تجربه شیرین را به بدترین اتفاق تبدیل خواهد نمود. با مطالعه مطالب زیر نگهداری از سانسوریا را به اتفاق شیرین زندگی خود تبدیل کنید.

مهم ترین شرایط نگهداری سانسوریا

نور کافی اما غیر مستقیم:

نیاز به نور از احتیاجات ضروری هر موجود زنده ای به شمار میرود که سانسوریا نیز از آن مستثنی نمیباشد. این گیاه با سرعت بالایی خود را با محیط وفق داده و تحت هر شرایط نوری قادر است به رشد خود ادامه دهد حتی اگر تنها نور تابشی، نور لامپ های فلوئورسنت باشد. برای رشد بهتر سانسوریا و تولید پاجوش و افزایش ارتفاع آن بهتر است آن را در پشت پنجره جنوبی منزل قرار دهید تا از نور پشت پنجره ای لذت ببرد. نور کافی تا حدی از غرقاب شدن سانسوریا در اثر آبیاری زیاد جلوگیری میکند.

آبیاری مناسب:

سانسوریا تحمل بالایی در برابر کم آبی دارد اما بهتر است پس از خشک شدن سطح خاک آن را آبیاری کرده و از تشنگی بیش از حد گیاه خود اجتناب کنید تا همیشه سرزنده بماند. هر دو هفته یکبار خاک گلدان را بررسی کنید و اگر بسیار خشک بود اقدام به آبدهی نمایید.

خاک گلدان سانسوریا:

ترکیبی از رس، ماسه، شن و مواد آلی برای پر نمودن گلدان سانسوریا انتخاب خوبی است. این خاک بهتر است سنگین بوده و محدوده پی اچ ۴.۵ تا ۷.۵ داشته باشد.

بهترین شرایط دمایی و رطوبتی برای سانسوریا:

سانسوریا در برابر تغییرات دمایی و رطوبتی محیط مقاومت بالایی دارد و این عوامل رشد آن را چندان تحت تاثیر قرار نمیدهند. اما ایده آل ترین شرایط آن است در محیط با کمترین تغییرات دمایی و رطوبتی قرار گیرد. بهتر است دما از ۲۹ درجه سانتی گراد بالا نرفته و در مواردی که هوا بسیار خشک است اقدام به غبار پاشی نمایید. البته قرار دادن یک تشت آب در مجاورت گیاه نیز میتواند به تامین رطوبت آن بپردازد.

حواستان باشد سانسوریا را در معرض کولر، بخاری و وزش باد شدید قرار ندهید.

بیشتر بخوانید : رشد سریع سانسوریا

 

ترکیب خاک مناسب گیاه سانسوریا

کوددهی:

اگر رشد سانسوریا برایتان اهمیت دارد و دوست دارید از آن چند گیاه زیبای دیگر تکثیر کنید، از کوددهی سانسوریا غافل نشوید! از کود های سه بیست، کود گیاهان آپارتمانی شوک و کود هیومیک اسید میتوانید به منظور برآوردن نیازهای تغذیه ای سانسوریا میتوانید استفاده کنید. در این بین کود اسید هیومیک نقش بسیار موثری در تقویت ریشه مویی سانسوریا ایفا میکند و با توسعه آن، ریشه را در برابر عوامل بیماری زا محافظت مینماید.

تعویض گلدان سانسوریا:

اگر یک یا دو نشانه از علائم زیر را در سانسوریا شاهد بودید، زمان تعویض گلدان رسیده و بایستی حتما گلدان و خاک سانسوریا را تعویض نمایید:

۱)اگر گیاه دیگر رشد نمیکند و یا رشد آن کند شده است.

۲)اگر برگ های جدید و کوچک ظاهر شده است.

۳)اگر نوک برگ های سانسوریا خشک شده باشد.

۴)اگر برگ ها به صورت ناگهانی ریزش پیدا کنند.

۵)اگر خاک گلدان نسبت به دفعات قبل زودتر از موعد خشک شده باشد.

۶)اگر لکه های سفید بر سطح خاک پدیدار شده باشد که نشان از کمبود مواد غذایی در خاک است.

زمان مناسب برای تعویض گلدان

نیمه اول فروردین و فصل بهار بهترین زمان تعویض گلدان سانسوریا میباشد؛ هم چنین اگر شاهد گلدهی گیاه بودید، پس از گلدهی این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : افزایش پاجوش سانسوریا

 

تاثیر فسفر بر روی پاجوش سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا

لوله شدن برگ سانسوریا در اثر تغییرات دما

یکی از علت های لوله شدن برگ سانسوریا، تغییر دمای محیط نگهداری آن میباشد. دمای نامناسب تاثیر منفی بر برگ های سانسوریا میگذارد؛ زیرا سانسوریا گرما یا سرمای زیاد را اصلا دوست ندارد و نسبت به این شرایط از خود واکنش نشان میدهد که نتیجه آن جمع کردن برگ های خود و لوله ای شدن برگ سانسوریا است.

لوله شدن برگ سانسوریا در اثر گرمای زیاد

بالا بودن دمای محیط بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، سبب گرم شدن محیط میشود و به دلیل عدم تهویه کافی، سانسوریا طراوت و شادابی خود را از دست خواهد داد؛ همین امر سبب لوله شدن برگ های سانسوریا میشود.

لذا دمای اتاق را باب میل سانسوریا کنید تا از لوله شدن برگ سانسوریا و ظاهر بد گیاه خود جلوگیری نمایید. همانطور که در بخش نحوه نگهداری از سانسوریا عنوان شد، بهترین شرایط دمایی برای این گیاه، دمای ۱۰  تا ۲۹ درجه سانتی گراد میباشد.

سرمای زیاد، عامل لوله شدن برگ سانسوریا

سرمای بیش از حد محیط برای سانسوریا سم است و سبب اثرات بسیار ناخوشایند زخم شدگی، پژمرده شدن و لوله شدن برگ سانسوریا می گردد؛ لذا توصیه می نمایم در فصول سرد سال نیز حتما بایستی گیاه خود را به داخل منزل بیاورید تا شاهد از بین رفتن سانسوریا نشوید.

با انتقال گیاه به داخل خانه، شرایط ایده آل نگهداری آن را فراهم کنید و از قرار دادن در نزدیکی بخاری اجتناب نمایید. در این بخش به تاثیرات دما بر لوله شدن برگ سانسوریا پرداختیم تا به کمک این مطالب از شرایط دمایی مطلوب برای گیاه خود آگاهی پیدا کنید.

لوله شدن برگ سانسوریا در اثر آبیاری نامناسب

آبیاری کم و دیر هنگام نیز در لوله شدن برگ سانسوریا دخیل میباشد؛ در اثر آبیاری نامنظم و دیر به دیر، هر گیاهی شادابی خود را از دست میدهد و این اتفاق در سانسوریا به شکل لوله شدن برگ سانسوریا بروز میکند. طرز صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا بدین شکل است که اجازه دهید خاک گلدان خشک شده و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

همانطور که آبیاری دیر به دیر یکی از علت های لوله شدن برگ سانسوریا میباشد، آبیاری بیش از حد نیز از طریق ایجاد بیماری ریشه ای، به مرور زمان سبب لوله شدن برگ سانسوریا می گردد. آبیاری بیش از حد خاک را به باتلاقی برای سانسوریا تبدیل میکند و ریشه ها دچار پوسیدگی می گردند.

جالب است بدانید نوع کود مصرفی برای سانسوریا نیز در میزان آبیاری تاثیر میگذارد. برخی کودها به ویژه اسید هیومیک، بر میزان تخلخل خاک می افزاید و از سنگین شدن بافت خاک جلوگیری می نماید؛ این امر به تهویه ریشه و اکسیژن رسانی بسیار کمک میکند؛ هم چنین توانایی نگهداری آب توسط خاک را بالا برده و دوره آبیاری را طولانی می نماید.

لوله شدن برگ سانسوریا در اثر حمله آفات

یکی از علت های لوله شدن برگ سانسوریا، به حمله آفات گیاهی و بیماری های مربوط به سانسوریا بر میگردد که می توانید با مشاهده کردن لکه و حشره بر سطوح برگ سانسوریا، به وجود این عوامل شک کنید. بلافاصله با دیدن آفات و یا علائم بیماری نسبت به درمان گیاه خود اقدام کنید تا شاهد لوله شدن برگ سانسوریا نشوید.

بیشتر بخوانید : زاموفیلیا

 

کود آهن برای سانسوریا

چگونه از هجوم عوامل بیماری زا و آفات جلوگیری کنیم؟

لازمه پیشگیری از حمله عوامل بیماری زا، توجه به گیاه و رعایت مواد زیر می باشد:

قرار دادن سانسوریا در دمای مطلوب

انجام صحیح آبیاری

انتخاب خاک دارای قابلیت زهکشی بالا به منظور خارج نمودن آب اضافی از خاک به منظور جلوگیری از پوسیدگی ریشه

عدم انجام غبار پاشی در مقابل آفتاب و هم چنین نباید عمل غبار پاشی در شرایطی که تهویه مطلوب در محیط وجود ندارد انجام گیرد زیرا در صورت انجام این کار به دلیل باقی ماندن قطرات آب بر سطح گیاه، زمینه هجوم قارچ ها مهیا میشود؛ زیرا عوامل عفونی در محیط مرطوب قدرت رشد بالایی دارند.

اگر تشخیص داده اید که علت لوله شدن برگ سانسوریا به  دلیل عوامل بیماری زا میباشد، سریعا پیش از پیشروی بیماری و گستردگی ضایعات روی برگ، از قارچ کش های مناسب مانند فسفیت پتاسیم یا اکسی کلرور مس استفاده نمایید.

نکته:

اگر عفونت در سانسوریا بسیار شدید میباشد، بهتر است آن را تکثیر نمایید تا بار دیگر شاهد حضور سانسوریا زیبا در منزل خود شوید.

توجه:

اگر میخواهید از لوله شدن برگ سانسوریا جلوگیری کنید، به تامین عنصر پتاسیم توجه ویژه ای داشته باشید زیرا پتاسیم عامل بازدارنده و افزایش دهنده مقاومت در برابر آفات و عوامل بیماری زا به شمار می رود. عناصر پتاسیم را میتوانید از کودهای حاوی پتاس مانند کود گیاهان آپارتمانی شوک یا سه بیست مایع برای سانسوریا فراهم کنید.

نور چگونه میتواند از علت لوله شدن برگ سانسوریا به شمار رود؟

بالطبع زیاده روی و افراط در هر امری مخرب و آسیب زاست. این امر در شرایط نوری سانسوریا صدق میکند؛ اگر سانسوریا در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد، برگ های زیبای آن دچار سوختگی شده و رشد گیاه متوقف می گردد. از سوی دیگر سانسوریا را بهتر است در محیط سایه وار قرار ندهید تا همیشه سرحال بماند و نور موردنیاز برای تولید پاجوش را بدست آورد. بهترین شرایط نوری، قرار گرفتن گیاه در پشت پنجره فیلتر شده با نور متعادل میباشد تا شاهد سوختگی، توقف رشد و لوله شدن‌ برگ سانسوریا نشوید.

آیا از بین رفتن ریشه های مویی در لوله شدن برگ سانسوریا موثر هستند؟

شاید باور نکنید ولی آسیب دیدگی و از میان رفتن ریشه های مویی یکی از مهم ترین و شایع ترین علت لوله شدن برگ سانسوریا به شمار می رود. بگذارید اینگونه برایتان مسئله را روشن کنم.

اگر متوجه شدید عواملی مانند نور و دما علت لوله شدن برگ سانسوریا شما می باشد، با ایجاد تغییر میتوانید گیاه خود را نجات دهید. اما از بین رفتن ریشه های مویی بسیار خطرناک تر از عوامل بیرونی میباشند زیرا اگر بنیه گیاه تان ضعیف باشد، سانسوریا زود از پا در آمده و سریع تر برگ های آن لوله میشوند. شما دوستان عزیز بایستی با توصیه هایی که در این مقاله از سایت آل کود میشود، از بروز این اتفاق پیشگیری کنید.

اما ریشه های مویی چرا و چگونه از بین می روند؟

ریشه های مویی ممکن است در اثر آبیاری نادرست و عدم تغذیه کافی گندیده و ضعیف شوند. لذا بهترین کار این است با استفاده از کودهایی از جمله اسید هیومیک و کود گیاهان آپارتمانی شوک، ریشه های مویی و اصلی گیاه خود را تقویت کنید تا عناصر غذایی موردنیاز به نحو احسن در اختیار آنها قرار گیرد. عدم استفاده از کود تقویتی بر ضعیف شدن ریشه های مویی و از دست رفتن شادابی گیاه تاثیر گذاشته و برگ های سانسوریا شروع به جمع شدگی و لوله شدن خواهند کرد.

چگونه رطوبت در لوله شدن برگ سانسوریا تاثیر دارد؟

سطح رطوبتی بالا یا پایین نیز از دیگر علت لوله شدن برگ سانسوریا به شمار میرود. بهتر است یک تشت آب مجاور گلدان سانسوریا قرار دهید تا همزمان با تبخیر آب، نیاز رطوبتی سانسوریا نیز تامین شود.

 

انواع گل سانسوریا

راهکارهای موثر برای حل مشکل لوله شدن برگ سانسوریا چیست؟

اکنون که با علت های لوله شدن برگ سانسوریا آشنا شدید، لازم دانستم موارد و راهکارهای موثری برای حل این مشکل خدمت شما دوستداران سانسوریا ذکر کنم پس با ما تا انتها همراه باشید.

۱)ابتدا در خرید گلدان دقت کنید تا از وجود سوراخ زهکشی در انتهای آن مطمئن شوید؛ حتی اگر گلدان انتخابی شما سوراخ دار است، بهتر است هر ازگاهی انتهای آن را چک کنید تا اگر گل و لای از خروج آب جلوگیری میکند، سد راه عبور آب را برطرف کنید. دلیل اهمیت موضوع را حتما میدانید! بله درست است پس از آبیاری بایستی راه عبور آب اضافی وجود داشته باشد تا گیاه دچار بیماری های قارچی و گندیدگی ریشه در اثر رطوبت بالا نباشد.

۲)خرید دماسنج کوچک را در برنامه نگهداری خود از گیاه سانسوریا قرار دهید. وقتی دماسنج را تهیه کردید، آن را در کنار گلدان قرار دهید تا تغییرات دمایی جلوی چشمان شما باشد و در اسرع وقت آن را در مکان مناسب از لحاظ دما قرار دهید.

۳)در آبیاری گیاه منظم باشید به گونه ای که قبل از خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری نکنید و اگر دیدید سطح خاک خشک شده، زمان آبیاری را به تعویق نیندازید و همان روز انجام دهید تا از لوله شدن برگ سانسوریا جلوگیری کنید.

اگر یادتان باشد در ابتدای مقاله گفته شد در مورد دیگر مشکلات مربوط به سانسوریا نیز صحبت خواهم کرد. یکی از این مشکلات زرد شدن برگ های سانسوریا میباشد که علل آن را اکنون بررسی خواهیم نمود.

چرا برگ های سانسوریا زرد میشود؟

با اینکه سانسوریا را جزو گیاهان مقاوم میدانیم اما نباید در برآوردن نیازهای حد معمول آن نیز کوتاهی کنیم. دلیل زرد شدن برگ های سانسوریا به کمبود تابش نور بر سطح برگ های آن مربوط میشود. لذا گلدان خود را سعی کنید در محلی با نور بیشتر اما غیر مستقیم قرار دهید تا دوباره شاهد سبز بودن و طراوت برگ های گیاه خود شوید.

دلایل اصلی پاجوش نزدن سانسوریا

آیا شما نیز دوست داشتید موجودات ریز و زیبا در کنار گیاه اصلی خود ببینید؟ آیا فکر میکنید تمام تلاش خود را در پاجوش زدن سانسوریا انجام داده اید؟ اصلا چرا سانسوریا پاجوش نمیزند؟

اینها تعدادی از سوالاتی است که در ارتباط با پاجوش نزدن سانسوریا به ذهن می آید. پاجوش زدن سانسوریا برای علاقه مندان به نگهداری این گیاه موضوع بسیار مهمی میباشد به گونه ای که به دغدغه اصلی تعدادی از نگهدارندگان محترم گیاهان آپارتمانی تبدیل میشود.

ابتدا برای به وقوع پیوستن این امر بایستی شرایط لازم مهیا شود از جمله: اندازه گلدان و کوددهی و آبیاری

اگر اندازه گلدان شما بیش از حد بزرگ باشد، بخش اعظم انرژی گیاه صرف گستراندن ریشه در تمام سطح گلدان و خاک میشود در نهایت اگر پاجوشی هم تولید شود بسیار دیر خواهد بود. لذا اندازه گلدان سانسوریا را نه خیلی کوچک تر از ریشه اصلی انتخاب کنید و نه خیلی بزرگ. گلدان با اندازه متوسط و نسبتا کوچک سانسوریا را در تولید پاجوش های دوست داشتنی یاری خواهد نمود.

دلیل دیگر به عدم تغذیه مناسب گیاه برای تولید پاجوش برمیگردد. زیرا گیاه اگر خود از عناصر غذایی کافی برخوردار نباشد، چگونه میتواند اقدام به تکثیر نماید؟ لذا توصیه میکنم از کود گیاهان آپارتمانی شوک کمک بگیرید تا تولید پاجوش های سانسوریا دیگر یک آرزو برایتان نباشد.

 

کود آهن برای سانسوریا

دلیل ترک خوردن برگ سانسوریا چیست؟

دلیل اصلی ترک خوردگی در برگ و چروکیدگی آن به کم آبی در گیاه بر میگردد. به هر میزان که به گیاه آب کمتری برسد و از طرف دیگر نور بیشتری دریافت کند، درصد چروکیدگی و ترک در برگ بسیار خواهد بود؛ زیرا با تابش خورشید مقداری از آب برگ توسط روزنه ها خارج میگردد و اگر این آب به موقع جبران نشود، در نهایت گیاه شادابی خود را از دست خواهد داد. بنابراین از روش های صحیح و در زمان صحیح طبق مطالبی که در بالا ذکر شد، آب و رطوبت کافی در اختیار سانسوریا خود قرار دهید.

بهترین راه برای جلوگیری از لوله شدن برگ سانسوریا چیست؟

لوله شدن برگ سانسوریا هر نگهدارنده ای را سراسیمه میکند ما در این مقاله سعی کردیم با افزایش اطلاعات شما در این زمینه، از بروز این اتفاق و ناراحتی های بعدی جلوگیری نموده و شما عزیزان بتوانید با آرامش خاطر همیشه از دیدن گیاه سالم و فعال خود لذت ببرید.

اکنون به خلاصه ای از راه های سالم ماندن سانسوریا و در امان ماندن از لوله شدن و جمع شدگی برگ های آن میپردازیم:

۱)انتخاب گلدان مناسب برای زهکشی کافی آب جهت در امان ماندن از بیماری های ریشه ای، خفگی ریشه و رسیدن اکسیژن کافی برای تهویه

۲)مراقب های دمایی از طریق قرار دادن دماسنج در کنار سانسوریا به منظور بررسی شرایط دمایی

۳)تعویض نمودن گلدان و خاک سانسوریا

۴)عدم انجام غبار پاشی در مواقع آفتابی روز

۵)آبیاری و رطوبت رسانی مطلوب برای گیاه

۶)قرار دادن گیاه در معرض نور کافی اما غیر مستقیم

۷) رسیدگی به تغذیه سانسوریا از طریق کوددهی به منظور گسترش دادن و قوی نمودن ریشه های مویی

 

کود مناسب سانسوریا

فواید نگهداری از سانسوریا در منزل

اگر بخواهیم یکی از قدرتمند ترین گیاه تصفیه کننده هوا را نام ببریم، بدون شک سانسوریا در چند گیاه ابتدای لیست قرار خواهد گرفت. هوای تنفسی ما از گازهای مختلفی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن، نیتروژن، زایلن، فرمالدئید، تولوئن و …میباشد. برخی از این گازها برای ریه انسان سمی بوده و مانند فرمالدئید سبب تحریک حنجره و تارهای صوتی، زایلن سبب ایجاد ناراحتی در قلب، کلیه، کبد و گاز تری کلرو اتن سبب ایجاد سردرد و حالت تهوع   میشود. یکی از آسان ترین و کاربردی ترین روش برای در امان ماندن از مضرات گازهای سمی، نگهداری سانسوریا در محل زندگی میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366