کود گل یاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویتی گل یاس

کود گل یاس : گل یاس یکی از گیاهان زینتی بسیار معطر با رایحه شیرین است که با عطر و بوی خود تا چند متری محل حضورش همگان را تحت تاثیر قرار می دهد. نام دیگر گل یاس، یاسمین می باشد که دارای برگ های قلبی شکل سر سبز و براق در کنار گل هایی به رنگ سفید یا زرد و در برخی گونه ها بنفش بوده و می تواند سه تا ۶ متر از محل کاشت خود ارتفاع بگیرد. منشا گل یاس به ایران بر می گردد که به دلیل معطر بودن و زیبایی خود در نقاط دیگر گسترش یافت.

کود گل یاس

با ویژگی های گل یاس بیشتر آشنا شوید!

گل یاس یکی از گزینه های اصلی برای زیباسازی حیاط منازل و باغ ها به شمار می رود که برخلاف گل های زینتی که چندان بویی ندارند، به سبب عطر دل انگیزی که دارد اهمیت زیادی برای نگهدارندگان گل و گیاه دارد.

رایحه گل یاس چنان قوی است که تنها یک بوته از آن قادر است کل حیاط را خوشبو کرده و آرامش را به اعصاب انسان هدیه دهد. حتما تاکنون متوجه شده اید که نحوه رشد گل یاس به شکل بوته ای می باشد. تا کنون ۲۰۰ گونه مختلف از گل یاس در جهان کشف شده که دارای تعداد گل ۳ تا ۱۲ عدد در هر خوشه می باشد.

نحوه مراقبت و رسیدگی گل یاس

نگهداری گل یاس موهبتی برای علاقه مندان به این گیاه می باشد زیرا حس خوب و مملو از آرامش به انسان می بخشد. یقینا هر گلی برای حفظ نشاط، زیبایی و شکوفه دهی در طول سال های طولانی نیاز به یکسری رسیدگی هایی از جانب نگهدارنده دارد که البته بسیار آسان بوده و در این مقاله از سری مقالات سایت مفید آل کود شما را به شرایط مراقبت گل یاس که شامل: نیاز نوری، نوع خاک مطلوب، نحوه آبیاری، تغذیه و دیگر موارد آشنا خواهیم کرد پس تا انتها با ما همراه باشید.

کود گل یاس

چه شرایط نوری برای گل یاس مناسب است؟

گل یاس به سبب ویژگی گلدهی خود و تولید گل های معطر، از گیاهان آفتاب دوستی می باشد که نیاز نوری بالایی حس می کند‌. تابش نور کافی رشد بهتر گل را موجب شده و عامل محیطی بسیار مهمی تلقی می شود. بهترین مکان برای نگهداری گلدان گل یاس، پنجره های جنوبی منزل می باشد.

گل یاس در محل نیمه آفتاب نیز گلدهی می کند اما برای حداکثر گلدهی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد توجه کنید در صورتی که تابش خورشید بسیار سوزان باشد آن را پشت پنجره پرده دار قرار دهید.

کود گل یاس

گل یاس را در چه دمایی نگهداری کنیم؟

با وجود اینکه هوای نسبتا خنک خوشایند گل یاس می باشد، اما نسبت به سرما حساسیت بسیار بالایی داشته و سریعا از بین می رود.  پس آن را هرگز در معرض سرما و باد قرار ندهید. بهترین دما برای نگهداری این گیاه ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد.

نحوه آبیاری قبل از کود دهی گل یاس

گل یاس رطوبت خاک را در مقایسه با خشکی دوست دارد لذا خاک آن را همیشه مرطوب نگه دارید. این گیاه را به ویژه در فصول رشد خود به طور منظم آبیاری کنید طوری که در فصل تابستان مخصوصا در زمان گلدهی حتما روزانه یک سری گل یاس را از آب سیراب نمایید.

برخی اوقات در روزهای گرم ممکن است نیاز باشد گیاه را در دو نوبت صبح و عصر آبیاری کنید اما دقت داشته باشید آب اضافی درون گلدان باقی نمانده و از سوراخ های زهکشی خارج گردد. هم چنین پیش از آبیاری بررسی کنید تا خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. گل یاس در فصل زمستان نیاز آبی کمتری دارد.

کود گل یاس

نکته آبیاری و کود دهی گل یاس

برای جلوگیری از باقی ماندن قطرات آب روی برگ ها در ساعات آفتابی، آبیاری را از سمت پایین انجام دهید تا مانع از سوخته شدن برگ ها توسط نور خورشید شوید. هم چنین می توانید برای تامین رطوبت گل آب روی برگ های گیاه اسپری کنید.

نیاز تغذیه ای و کود دهی گل یاس

برای تامین مواد غذایی ضروری این گیاه برای رشد و گلدهی، بایستی کوددهی آن را در فصول رشد به عبارتی بهار و تابستان جدی بگیرید. بدین منظور از فروردین ماه تا شهریور مواد مغذی و عناصر لازم گل یاس را با استفاده از کود مایع در اختیار گیاه قرار دهید.

کود ماده ای است که گیاه برای رشد بهتر بدان نیاز مبرم دارد مخصوصا در زمان گلدهی افزودن کود سبب پر پشت شدن بوته ها و نشاط هر چه بیشتر گل یاس می گردد.

بهترین کودی که می توانید بدون‌ نگرانی از آسیب دیدن گیاه تان از آن استفاده کنید، کود گیاهان آپارتمانی شوک می باشد که به عنوان کود ارگانیک، مایع و غنی از تمامی عناصر ماکرو و ریز مغذی ها، می توانید یک بار در ماه یا دو هفته یک بار طبق نظر کارشناسان آل کود برای گلدان گل یاس استفاده کنید.

کود گیاهان آپارتمانی شوک به عنوان ماده مخصوص تقویت گل یاس می باشد که بایستی پیش از استفاده طبق دستور کمی رقیق گردد. این کود به شکل فوق العاده نشاط، گلدهی زیاد و سلامتی گیاه را تضمین می کند.

کود و نوع خاک مناسب برای گل یاس

خاک دارای نفوذپذیری بالا و هوادهی خوب را برای گلدان گل یاس فراهم کنید هم چنین دقت کنید خاک مورد استفاده تمیز و بدون کرم و علف های هرز باشد.

گل یاس به خاک مغذی و دارای هوموس علاقه زیادی دارد لذا می توانید خاک باغچه به همراه ماسه را در گلدان آن بریزید. به منظور تامین هوموس موردنیاز خاک میتوانید مقداری هیومیک اسید را به خاک باغچه بیفزایید.

چه زمانی گل یاس را هرس کنیم؟

مناسب ترین زمان هرس پس از اتمام خواب زمستانی گل و شروع فصل رشد گیاه می باشد؛ بدین منظور شاخه هایی که بسیار شلوغ هستند را در بخش انتهای هر گره با کمک قیچی باغبانی کوتاه کرده و در این بین اگر برگ های خشکیده ای وجود دارد حتما هرس نمایید.

هرس گل یاس بسیار مهم است زیرا اگر به موقع گل خود را هرس نکنید رشد جوانه سال های بعد بسیار کاهش خواهد یافت و مواد غذایی به خوبی در اختیار آنها قرار نخواهد گرفت؛ پس از این امر غافل نشوید.‎

با تشکر از توجه شما آل کود

کود گل یاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *