کود آهن برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودها انواع مختلفی دارند و برای رشد و‌ نمو گیاهان ضروری و مهم هستند. شناخت کودها و تاثیرات آن ها بر گیاهان باعث می‌شود کشاورزان به محصولات با کیفیتی دست پیدا کنند. مطلبی که خواهید خواند درباره کود آهن و تاثیرات استفاده از کود آهن برای سیب زمینی است.

کود آهن چیست؟

آهن یکی ازمواد طبیعی موجود در طبیعت است که به صورت کود برای گیاهان استفاده می‌کنند. این کود را روی برگ های گیاهان اسپری می‌کنند. آهن باعث می‌شود تا عناصر مغذی با سرعت بیشتر جذب گیاه شده و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. ریشه هم تحت تاثیر آهن رشد بیشتری دارد. تامین آهن مورد نیاز گیاهان نسبت به عناصر دیگر اولویت داشته و باید در برنامه کوددهی گیاهان قرار گیرد. این عنصر مهم را می‌توان تاثیرگذارترین و سریع ترین ماده طبیعی دانست که روی رشد و سلامت گیاه موثر است.

کود آهن برای سیب زمینیعملکرد آهن در گیاه چگونه است؟

همان طور که گفتیم کودهای آهن را روی برگ گیاهان اسپری می‌کنند و بعد از آن مواد مغذی به سرعت جذب برگ می‌شوند‌. بعد از آهن به سمت خاک می‌رود و با اثر روی بافت خاک و ریشه باعث می‌شود ریشه رشد بیشتری کرده و خود را گسترش دهد. این اتفاق زمانی می‌افتد که آهن باعث شده جذب مواد مغذی تپسط ریشه سرعت بیشتری بگیرد و همزمان رشدش افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: استفاده از کود k60 برای گندم

از طرفی ساقه ها و برگ ها که کود آهن دریافت کرده اند تقویت می‌شوند و ریشه را نیز تحریک به رشد بیشتر می‌کنند. جذب آهن چند روزی طول می‌کشد و پس از آن اثرات قابل توجهش روی گیاه و باروری آن قابل مشاهده است. برای استفاده همه ی کودهای موردنیاز گیاه، یک زمان به خصوص وجود دارد که در آن هم نیازگیاه به آن عنصر بیشتر است و هم قدرت جذب بیشتر آن عنصر را دارد. به طور کلی و‌ در یک جمع بندی مراحلی از رشد گیاه که کود آهن باید استفاده شود این موارد هستند.

فصلی که گیاه جوانه می‌زند. زمان تولید دانه در غلات،  گل آوری گیاهان، فصل میوه دهی درختان و زمان هایی که گیاه برای رویش مجدد آماده می‌شود مثل فصل بهار.

مزایای کود آهن برای گیاهان

زمانی که یک بیماری یا آفت گیاه را تهدید می‌کند کود آهن مانع آسیب گیاه شده و مقاومت آن را بالا می‌برد. به طور مثال زمانی که قسمتی از گیاه دچار بیماری شده اسپری کود آهن روی آن موجب می‌شود بیماری به سایر قسمت ها سرایت نکند.

کود آهن این قابلیت را دارد که با کودهای دیگر ترکیب شده و به مراتب اثرگذار تر شود. همچنین در ترکیب با آفت کش ها، بسیار کارامد شده و به دفع کامل آفت ها کمک می‌کند.

کود آهن باعث می‌شود ریشه رطوبت بیشتری جذب کند و فعالیت بیشتری کند.

کود آهن برای سیب زمینیاز دیگر مزایای کود آهن سرعت گرفتن مراحل رشد گیاه و تولید محصول با کیفیت در زمان کم تر است.

درمان زردی برگ ها، کاهش ریزش برگ ها، افزایش دسترسی گیاه به عناصر مغذی موجود در خاک برخی دیگر از مزایای استفاده از کود آهن هستند.

معرفی گیاه سیب زمینی

سیب زمینی بعد از ذرت، برنج و گندم از مهم ترین محصولات کشاورزی است. این گیاه از دسته گیاهان غده ای بوده و غده آن دارای مقادیر فراوان کربوهیدرات است که کاشت آن بازدهی زیادی در هر هکتار دارد. ارزش غذایی سیب زمینی بالا بوده و سرشار از ویتامین و کربوهیدرات و نشاسته و همچنین بخش زیادی از اسیدآمینه های ضروری است. این گیاه تک لپه، علفی و یکساله است و قابلیت رشد در بیشتر مناطق را دارد و از این جهت گیاهی با سازگاری بالا محسوب می‌شود. آب و هوای خنک برای سیب زمینی مطلوب بوده و در آن به خوبی رشد می‌کند. کاشت سیب زمینی در خاک های لومی شنی بهتر بوده و باعث رشد بیشتر می‌شود‌. از نظر آبیاری نسبتا به آب کمی نیاز دارد اما از زمان شروع گلدهی تا تشکیل غده گیاه نباید در خشکی قرار بگیرد و رطوبت آن بابد حفظ شود‌‌.

کوددهی برای سیب زمینی

عناصر و ترکیبات مغذی مورد نیاز سیب زمینی:

ازت: رشد برگ ها و ساقه ها

فسفر: کمبود این ماده باعث می‌شود در غده ها نقاط تیره به وجود بیاید.

منگنز: ضعیف شدن پوست سیب زمینی و آسیب دیدن غده در اثر کمبود منگنزبه وجود می‌آید.

پتاسیم: افزایش نشاسته موجود در غده و خوش رنگ شدن سیب زمینی از تاثیرات پتاسیم است.

بور: کمبود این عنصر در گیاه باعث می‌شود برگ ها ضخیم شوند و در عین حال غده ها رشد نکنند و کوچک بمانند. همچنین طعم سیب زمینی بی مزه خواهد شد.

کود آهن برای سیب زمینیکود آهن برای سیب زمینی

آهن برای فعال شدن آنزیم های رشد در گیاهان ضروری است. فتوسنتزو تنفس گیاه به آهن وابسته است. کود آهن برای سیب زمینی فواید زیادی دارد و برای رشد ابتدایی جوانه، رشد برگ ها و افزایش تعداد غده هایی که می‌روید و افزایش وزن و حجم آن بسیار مفید و تاثیرگذار است. کمبود آهن در گیاه سیب زمینی باعث بروز علائم و نشانه هایی می‌شود‌ مثل زرد شدن برگ های جوان و رنگ پریدگی آن ها، ضعیف شدن ریشه ها و خود گیاه. عواملی وجود دارند که موجب کاهش جذب آهن در سیب زمینی می‌شوند. رسی بودن خاک و همینطور خاک آهکی و قلیایی  باعث تثبیت اهن شده و دیگر جذب صورت نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای

کمبود آهن این گیاه را می‌توان با کود سولفات آهن و با آبیاری و محلول پاشی جبران کرد.

کود اهن برای سیب زمینی گل دهی را افزایش می‌دهد و کیفیت محصول برداشتی سیب زمینی را افزایش می‌دهد.

کود آهن برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *