کود آهن برای درخت انجیر

کود آهن برای درخت انجیر

کوددهی مناسب و اصولی درخت انجیر یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای داشتن میوه‌هایی با کیفیت و سالم است. به طور معمول هر باغدار باید اطلاعات دقیقی درباره کوددهی مناسب درخت انجیر داشته باشد تا بتواند به‌ موقع عناصر ضروری را برای درخت و خاک فراهم کند و با کاهش محصول نیز مواجه نشود. از این رو بهتر است بدانید کود آهن برای درخت انجیر یکی از بهترین کودهایی است که در آن املاح و مواد مغذی بسیار زیادی وجود دارد و می‌تواند به بهترین شکل ممکن، نیازهای درخت را تأمین نماید.
آهن جزو عناصر اصلی و مهم‌ برای درخت انجیر است که نقش زیادی در افزایش تولید محصولات دارد و اگر آن را به میزان کافی در اختیار درختان‌تان قرار دهید، می‌توانید نتایج فوق العاده عالی را مشاهده کنید. دقت داشته باشید اگر در خاک زمین باغ‌تان کمبود آهن وجود داشته باشد، ریشه درختان‌تان بسیار ضعیف می‌شود و بیماری‌های مختلفی نیز به وجود می‌آید.
بنابر این اگر می‌خواهید سلامت درختان و محصولات خود را به خوبی حفظ کنید و محصولات سالمی نیز داشته باشید بهتر است با استفاده از کود آهن، در زمان‌های مناسب کار تغذیه رسانی را انجام دهید. کوددهی درخت انجیر با استفاده از کود آهن بسیار راحت است اما و اگر درباره آن آگاهی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای مرکبات

نحوه مصرف کود آهن برای درختان انجیر

کود آهن برای درخت انجیر را می‌توانید به روش چال کود، آبیاری و محلول پاشی استفاده کنید و در سریع‌ ترین زمان ممکن، نتایج بی‌نظیری را به دست آورید. به‌ طور معمول برای حاصل نتایج عالی، باید کار کوددهی را با دقت بالا و به‌ صورت اصولی انجام دهید.
بنابر این اگر می‌خواهید شاخه و برگ‌های درختان شادابی خود را از دست ندهند و گل‌های درخت نیز دچار ریزش نشوند، بهتر است نکات مهمی را هنگام کوددهی در نظر داشته باشید و به‌ صورت خودسرانه اقدامات نامناسب را انجام ندهید. دقت داشته باشید در هر کدام از این روش‌ها نباید کود آهن را به‌ صورت خالص به درخت انجیر بدهید زیرا ممکن است ریشه و برگ‌ها دچار سوختگی شوند و رشدشان متوقف شود.
برای تغذیه کردن درختان انجیر با استفاده از روش چال کود باید سراغ کود آهن جامد یا پودری بروید. در این روش کافی است پای درختان‌تان 1 الی 2 گودال ایجاد کنید و سپس کود آهن را داخل آن‌ها بریزید. پس‌ از قرار دادن کود به داخل گودال، لازم است روی آن را به‌ خوبی با خاک بپوشانید و مقداری آب نیز به محل دفن کود اضافه کنید.
کود آهن در روش آبیاری باید به‌ خوبی با آب مخلوط شود و سپس به‌ صورت مستقیم پای درخت ریخته شود تا از طریق ریشه به قسمت‌های مختلف درخت و محصولات برسد و تمام کمبودهای موجود را برطرف کند. برای تغذیه کردن درخت انجیر با استفاده از روش محلول پاشی نیز لازم است پیش‌ از مصرف کود، حتماً آن را با استفاده از آب تصفیه‌ شده رقیق کنید.
پس‌ از آماده کردن محلول آهن، باید با کمک یک سم‌پاش مناسب، آن را به‌ طور کامل به قسمت‌های مختلف درخت انجیر اسپری کنید تا از طریق برگ‌ها و شاخه‌های درخت مواد مغذی جذب شوند. به طور معمول با استفاده از روش محلول پاشی می‌توانید سریع‌تر نتایج مطلوبی به دست آورید زیرا قدرت جذب کود در این روش بسیار بالاتر از روش‌های دیگر است.

بهترین زمان تغذیه کردن درخت انجیر با استفاده از کود آهن

کود آهن به‌ طور معمول باید برای جلوگیری از کمبود آهن و یا از بین بردن فقر آهن در زمان‌های مختلف مصرف شود و اگر از آن در یک فصل کوتاه استفاده کنید، نتایج مثبتی حاصل نخواهد شد. از این رو دقت داشته باشید و کوددهی درخت انجیر را با استفاده از کود آهن، در زمان‌های مختلف به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهید.
البته بهتر است بدانید بهترین زمان مصرف کود آهن برای درخت انجیر فصل بهار یا اوایل فصل تابستان است زیرا در این فصل‌ها درخت برای رشد مناسب به املاح مغذی بیشتری احتیاج دارد و اگر این املاح به میزان کافی در اختیار درخت قرار بگیرد، میزان باردهی آن تا حدود زیادی افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای گندم

نکات مهم برای کوددهی درخت انجیر با استفاده از کود آهن

به طور معمول در هر هکتار از زمین باغ‌تان باید از 2 الی 3 کیلوگرم کود آهن به‌ روش آبیاری یا محلول پاشی استفاده کنید. از این‌ رو مواظب باشید در میزان مصرف این کود زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است نتایج نامطلوبی حاصل شود و درختان‌تان صدمه ببینند.
قبل‌ از مصرف کود آهن حتما آن را به‌ طور کامل با آب حل کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید تا مشکلی برای سلامت محصولات‌تان به وجود نیاید.
اگر خاک زمین باغ‌تان غنی و حاصلخیز نیست، بهتر از قبل از کشت درختان با استفاده از کود آهن حتما آن را اصلاح کنید.
تا حد امکان کود آهن برای درخت انجیر را با کودهای شیمیایی دیگر مخلوط نکنید و اگر زمانی قصد چنین کاری را داشتید، حتما یک تست حساسیت انجام دهید.

کود آهن برای درخت انجیر

مزایای کود آهن برای درختان انجیر

افزایش مقاومت ریشه در برابر کم‌آبی
جلوگیری از ریزش برگ درخت
افزایش مقاومت درخت در برابر یخ‌زدگی
بهبود طعم میوه‌ها
جلوگیری از زرد شدن برگ‌ها
از بین بردن بیماری‌ها و آفات
افزایش حجم ریشه درخت
افزایش میزان تولید محصولات
جلوگیری از پوسیدگی ریشه درخت
افزایش شادابی درخت
تأمین مواد غذایی ضروری
جلوگیری از شکنندگی شاخه‌ها
برطرف کننده شوری خاک
افزایش رشد درخت
از بین بردن علف‌های هرز
سخن پایانی
همان طور که متوجه شدید کود آهن برای درخت انجیر یک کود فوق العاده مناسب است و اگر به صورت صحیح از آن استفاده کنید، می‌توانید محصولات مرغوب زیادی را برداشت نمایید و همچنین اجازه ندهید رشد درختان‌تان کاهش یابد. بنابر این بهتر است به جای مصرف کودهای ناخالص و نامناسب، این کود مفید را برای درختان انجیر خود تهیه کنید و در زمان‌های لازم از آن بهره بگیرید. دقت داشته باشید نحوه مصرف کود آهن برای درختان انجیر اهمیت زیادی دارد و اگر به صورت اصولی کار کوددهی را انجام ندهید، ممکن است تمام زحمات‌تان هدر برود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366