هیومیک اسید برای سانسوریا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هیومیک اسید برای سانسوریا

هیومیک اسید برای سانسوریا : سانسوریا گیاهی از خانواده مارچوبه سانان می باشد که در خانه های آپارتمانی، ویلایی و ادارات جهت زیبایی بخشیدن و تصفیه هوا نگهداری می شود؛ سانسوریا گیاهی همیشه سبز بوده و برگ های دائما سبز با حاشیه زرد دارد و انواع مختلفی از آن در ایران وجود دارد از جمله: سبز، ابلق، پاکوتاه، لوله ای، مهتابی و رنگی.

 درست است که سانسوریا گیاهی همیشه سبز می باشد اما مانند هر جاندار زنده دیگری در صورت فراهم نشدن مواد مغذی و شرایط رشد مناسب طراوت و شادابی خود را از دست خواهد داد؛ در این مقاله به بررسی شرایط رشدی سانسوریا و بررسی اثرات استفاده از مواد مغذی نظیر هیومیک اسید بر این گیاه پرفایده خواهیم پرداخت تا با بهره گیری از این مطالب طول عمر سانسوریای خود را افزایش دهید و همیشه هوای تازه ای در خانه تنفس کنید.

رشد سریع سانسوریا

تاثیر هیومیک بر روی سانسوریا

شناخت نسبی از خصوصیات سانسوریا:

این گیاه در زمره گیاهان سرسخت تلقی شده و در مقایسه با دیگر گیاهان آپارتمانی از تنوع و مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار می باشد. گیاهی کاملا لوکس و شیک که در عین زینتی بودن به جذب آلاینده های تولوئن، زایلن و فرمالدئید پرداخته و هوای اطراف محل خواب و تنفس شما را پاکیزه و از اکسیژن کافی برخوردار می نماید.

سانسوریا به کم توقع بودن شناخته شده زیرا توانایی رشد تحت تابش نور کم و دمای پایین را دارد؛ در ادامه مطلب به شرایط رشد و نگهداری سانسوریا بیشتر خواهیم پرداخت.

دما:

سانسوریا قادر به تحمل طیف گسترده ای از دماها را در منزل دارد فقط نباید زیر بارش برف و باران قرار بگیرد و برای فصل زمستان در صورتی که در فضای باز نگهداری می شود آن را به اتاق بیاورید. هر چند سانسوریا گیاهی مقاوم به سرما بوده و دمای ۱۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل می کند اما این را بدانید که بهترین دما در فصل زمستان برای رشد آن ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

رطوبت:

برای نگهداری سانسوریا به رطوبت زیاد نیاز ندارید زیرا تحت شرایط خشکی هوا نیز می تواند زندگی کند و آن هم به جان سخت بودن این گیاه دلالت دارد؛ آیا می دانستید حتی در شرایط رطوبتی مانند حمام نیز می تواند نگهداری شود؟

نور:

نور متوسط به فاصله تابش ۲ متر از پنجره بهترین شرایط نوری برای رشد سانسوریا تلقی می شود در صورت کمبود مداوم نور رده های زردرنگ آن کم رنگ می شود. توجه داشته باشید گونه ابلق در بین دیگر انواع به بیشترین مقدار نور نیاز دارد؛ این را هم اضافه کنم که سانسوریا تونایی زندگی در سایه، نور کم و زیاد را نیز دارد و شرایط گفته شده بهترین حالت نگهداری آن برای نتیجه گیری بهتر و طول عمر آن می باشد.

آبیاری:

برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی که طرفدار مرطوب بودن دائمی خاک خود هستند، سانسوریا گیاهی کم آب دوست می باشد و قبل از آبیاری آن بایستی از خشک بودن گلدان و خاک آن مطمئن شوید. آبیاری فراوان ریشه های سانسوریا را دچار پوسیدگی خواهد کرد؛ بهتر است در فصل تابستان هر هفته یک بار و در زمستان دو هفته یکبار به گلدان آن آب بدهید.

خاک:

خاک سانسوریا بایستی نیازهای تغذیه ای این گیاه را تامین کند به خصوص وقتی شما به سفر می روید و مدت ها نخواهید توانست به خانه برگردید بایستی از کودهای مناسب جهت تداوم رشد و حیات سانسوریا نظیر هیومیک اسید بهره گیرید. در صورت حضور در خانه معمولا هر دو هفته یک بار کمبود عناصر غذایی سانسوریا باید تامین گردد.

هیومیک اسید برای سانسوریا

کود آهن برای سانسوریا

هیومیک اسید برای سانسوریا:

تاثیر هیومیک اسید بر کاکتوس

محل نگهداری سانسوریا:

هیومیک اسید بافت خاک گلدان محل نگهداری سانسوریا را بهبود بخشیده و با فراهم کردن عناصر غذایی و معدنی مورد نیاز آن را جهت رشد هر چه بهتر و سبز ماندن گیاه یاری می دهد. هیومیک اسید ریشه زایی گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا را افزایش داده و سبب می شود عناصر مغذی به موقع و به حد کافی در اختیار آن قرار گیرد. این کود ساختمان فیزیکی خاک را اصلاح نموده و بر نفوذ ریشه در آن تاثیر فوق العاده ای می گذارد.

هیومیک اسید برای رشد سانسوریا:

این کود فعالیت گلدهی سانسوریا را  تقویت کرده و رشد آن را تسریع می کند؛ هیومیک اسید سبب مرطوب نگه داشتن خاک سانسوریا در زمان هایی که شما به مسافرت رفته اید می شود و با این کار دغدغه آب دهی شما به آن را برطرف می کند.

هیومیک اسید از جمله کود مقاوم کننده سانسوریا در برابر کنه عنکبوتی به شمار می رود؛ شیره گیاهی برگ سانسوریا توسط این کنه خورده شده و گیاه به مرور زمان سبزی و طراوت و رشد خود را از دست خواهد داد. این کود به دلیل ماهیت ساختار خود منجر به زهکشی مناسب آب و افزایش تنفس گیاهی از طریق تخلخل پذیری خاک می گردد.

افزایش پاجوش سانسوریا

اسید هیومیک پودری و مایع

مزایای هیومیک اسید بر سانسوریا:

تعریف کلی اسید هیومیک

۱)هیومیک اسید و فولویک اسید طول و وزن ریشه ها و تعداد ریشه های جانبی را افزایش داده و جریان شیره از آوندها را افزایش می دهند.

۲)افزایش تنفس سلولی، فتوسنتز گیاه و تقویت تولید ترکیبات آنتی اکسیدانت

۳)جذب عناصر پر مصرف مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و کلسیم که در رشد تمامی گیاهان ضرورت دارد را افزایش می دهد.

۴)افزایش انتقال عناصر ریز مغذی به اندام های هوایی

۵) بهبود مقاومت گیاه در برابر آفاتی نظیر کنه عنکبوتی، بیماری ها، استرس های خشکی و سرما

۶) توانایی حفظ و نگهداری آهن در گیاه را بالا برده و از این طریق به سبز بودن دائمی آن منجر خواهد شد.

هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

اسید هیومیک پودری و مایع

نتیجه گیری:

سانسوریا گیاهی زینتی و در عین حال بسیار پر فایده و کاربرد می باشد؛ با نگهداری آن نگرانی از بابت زیبایی خانه و هوای پاکیزه نخواهید داشت وقتی امکانات لازم جهت رشد بهتر و گلدهی و هم چنین تداوم حیات فراهم شود، تا چندین سال گیاه زینتی خانه تان تامین خواهد بود. یکی از موارد فراهم کردن امکانات، تهیه کود هیومیک اسید و افزودن آن طبق دستور به سانسوریا می باشد. همانطور که گفته شد سانسوریا در دسته گیاهی مقاوم قرار دارد ولی در مقابل برخی شرایط و دشمن هایی مانند کنه عنکبوتی نیاز به کمک خواهد داشت که با هیومیک اسید به مقاومت هر چه تمام تر دست خواهد یافت و تا ابد سر سبز خواهد ماند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

هیومیک اسید برای سانسوریا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
    چند ساله سانسوریا دارم ولی حریف یه جور قارچ یا کنه که مانع رشد برگ ها میشه و از ریشه مثل حالت زنگ زدگی گیاه رو میپوسونه نشدم قارچ کش های مختلفی با تعویض خاک استفاده کردم ولی نشد. راهنمایی میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *