نحوه کاشت پسته در نایلون

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بیشتر درختان پسته از طریق بذر کشت می شوند که البته روش های گوناگون زیادی نیز وجود دارد. بهترین نوع کشت در زمین های شیرین کشت مستقیم است زیرا با این کار از هزینه های کشت کاسته می شود و همچنین گیرایی نهال بیشتر خواهد شد. از این رو اگر دارای زمین قلیایی و شور هستید می توانید روش کشت در نایلون را استفاده کنید. زمین هایی که بسیار شور هستند می توانند ریشه و نهال پسته را پژمرده کنند و پسته نتواند رشد خوبی را در آن خاک تجربه کند؛ از این رو بهتر است در این شرایط، نحوه کاشت پسته در نایلون را بکار گرفت.

ویژگی های بذر پسته

در تهیه بذر باید توجه بسیاری را به خرج داد چرا که بیشتر بذر های موجود، تقلبی و کهنه می باشند. افراد باید بذری را تهیه کنند که کال نباشد و کاملا رسیده باشد. به هیچ وجه نباید بذر هایی که با دستگاه پوست گیری آن ها انجام شده را خریداری کرد چرا که دستگاه ها بر قدرت رویشی جوانه ها بسیار تاثیر می گذارند. پس افراد باید به دنبال بذر های دستی بگردند. همچنین در خشک کردن جوانه ها باید آن ها را به طور طبیعی و با استفاده از نور خورشید خشک کرد چرا که دستگاه های خشک کن باعث سوزاندن جوانه ها می شوند و یا قدرت رویشی را از آن ها می گیرند.

نحوه کاشت پسته در نایلونهمچنین راهی وجود دارد که افراد می توانند از آن طریق بدانند که بذر از چه طریقی خشک شده است. بر این اساس افراد می توانند بذر پسته را فشار دهند، در صورت مشاهده جدا شدن پوسته از مغز می توان به این پی برد که بدر توسط دستگاه خشک شده است و زمانی که این اتفاق نیافتد، می توان فهمید که بذر با نور طبیعی خشک شده است. همچنین یک روش دیگر هم وجود دارد که افراد می توانند به رنگ پوسته پسته توجه کنند. در صورتی که خشک شدن در دستگاه انجام شده باشد، رنگ پوسته روشن و سفید و در صورت خشک شدن به صورت دستی، رنگ تیره دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت دانه پسته سریع

بذرهای مناسب برای کشت نایلونی

از جمله بذر هایی که مناسب کشت نایلونی می باشند بذر های کشیده و یا به اصطلاح بادامی است. در این شیوه نباید از بذر های فندقی و کله قوچی استفاده نمود. همچنین سلامت بذر نیز بسیار اهمیت دارد و افراد در صورت مشاهده سوراخ در نوک بذر و یا پوک بودن مغز آن، نباید آن بذر را خریداری کنند.  از جمله بذر هایی که قابلیت افزایش بهره برداری را در آینده دارد، بذر ریز بادامی زرند می باشد که مرغوب ترین نوع بذر شناخته شده و اکثر افراد به خرید آن می پردازند. از جمله ویژگی های بذر ریز بادامی زرند، مقاومت بسیار بالا در برابر خاک و آب شور، آفت پسته و کم آبی می باشد. پس از تهیه یک بذر مرغوب، حال افراد باید به سراغ نایلون بروند.

نحوه کاشت پسته در نایلونخصوصیات گلدان

در خصوص تهیه گلدان باید مواردی رعایت شود که مهم ترین آن ارتفاع گلدان می باشد. از آنجایی که ریشه پسته بسیار عمیق می گردد، باید ارتفاع گلدان نیز زیاد باشد. از این رو بهترین نوع گلدان، گلدانی با ارتفاع ۴۰ سانتی متر می باشد. همان طور که گفته شد، ریشه پسته بسیار رشد می کند تا آنجایی که یک نهال ۲۰ سانتی متری می تواند ریشه ۳۰ سانتی متری داشته باشد.

ریشه درخت پسته متشکل از یک ریشه اصلی و تعدادی ریشه فرعی می باشد که جمع آوری املاح معدنی به دست همان ریشه اصلی انجام می یابد. به همین خاطر این ریشه نقش حیاتی را در زنده ماندن نهال ایفا می کند و هر گونه آسیب به آن، راندمان درخت کاهش می یابد. بنابراین افراد در زمان انتقال نهال دقت کنند که آسیبی به ریشه نهال وارد نشود. انتقال نهال نیز باید تا قبل از رسیدن ریشه در انتهای گلدان انجام شود. نهالی که ریشه آن به انتهای گلدان رسیده و ریشه ای پیچ خورده دارد دیگر قابل کشت نمی باشد. گلدان هایی که دارای قطر ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر هستند بهترین گلدان برای کشت پسته می باشند.

نحوه کاشت پسته در نایلون

گلدان هایی که قطر بیشتر از این میزان را دارند، رطوبت بسیاری در آن ها باقی مانده و تنش آبی کمتر رخ می دهد و همچنین به دلیل فضای بیشتر و خاک بیشتر، مواد مغذی بیشتری را نهال دریافت می کند. افراد توجه کنند که حتما انتهای گلدان را سوراخ کنند. این کار به دلیل جلوگیری از خفگی بذر و همچنین غرقابی شدن نهال انجام می شود و آب اضافه از انتهای گلدان خارج می گردد. اگر گلدانی که تهیه کردید دارای سوراخ نبود، می توانید با استفاده از سیم داغ در انتهای آن چند سوراخ ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: شوک ده ایکس مخصوص گلدهی درخت پسته

از جمله مزیتی که در کشت پسته در گلدان وجود دارد، در امان ماندن نهال از سرما و گرمای شدید است. به دلیل آسان بودن مدیریت دما در کشت گلدانی، می توان کشت نهال پسته در گلدان را در هر فصلی انجام داد.

نحوه کاشت پسته در نایلون
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *