ارتفاع درخت پسته چقدر است؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت پسته ، درختی کویری با قد و قامت کوچک و متعلق به خانواده پسته‌ایان است. این درخت از آسیای مرکزی و خاورمیانه از جمله ایران و افغانستان نشأت گرفته است. ارتفاع درخت پسته از نهال تا درخت تنومند و با عمر طولانی متغیر است.در ادامه می خواهیم بدانیم که ارتفاع درخت پسته چقدر است؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با این درخت میوه به دست آورید.

همه چیز درباره درخت پسته

درخت پسته دارای برگ هایی به طول 10 تا 20 سانتیمتر است. سیستم ریشه آن قوی است و می تواند تا عمق 3 متر و عرض 8 متر توسعه یابد. گل های نر و ماده این درخت بر روی پایه های مجزا قرار دارند.گرده غالبا توسط بـاد به گل ماده منتقل می شود.

معمولا به ازای هر هشت درخت ماده، يك درخت نر در مركز آن ها وجود دارد. رنگ تنه و شاخه های درختان پسته با گذشت زمان تیره می شود. میوه خوراکی و مغذی این درخت به رنگ کرم و دارای مغزی به رنگ سبز روشن است. این میوه ها درون غلافی به رنگ قرمز و قهوه ای قرار دارد. طول میوه این درخت معمولا 1.5 تا 2 سانتیمتر است. زمانی که میوه می رسد پوسته آن شکاف برداشته و کمی باز می شود.

ارتفاع درخت پسته چقدر است؟ گفتنی است که عمر درخت پسته طولانی است و می تواند تا ۳۰۰ سال عمر کند. درخت پسته از 7 سالگی می تواند محصول خوبی تولید کند این محصول در سال بیستم به بالاترین میزان خود می رسد. به طور متوسط درخت در یک دوره دو ساله،۵۰ کیلوگرم محصول می دهد.

بیشتر بخوانید: درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟

هوای مناسب برای پرورش درخت پسته

مناطقی که تابستان های گرم، خشك و طولانی و همچنین زمستان های سـرد و معتدل دارند؛ برای کشت درخت پسته مستعد و مناسبند. درختان پسته در شرایط مناسب نسبتا مقاوم هستند و می توانند در درجه حرارت بین 20- درجه سانتیگراد در زمستان و 48 درجه سانتیگراد در تابستان زنده بمانند.

البته این دامنه دمایی با توجه به مرحله رشد گياه، سن گياه، نوع رقـم، وضعيت تغذيه و آبياری متغیر است. درخت پسته در شرایط رطوبتی بالا عملکرد ضعیفی پیدا می کند. بنابراین ميزان رطوبت نسبي باید کمتر از 35% در فصل تابستان باشد. اگر چه بادهاي ملايم برای انتقال گرده در زمان گلدهی الزامی است اما وزش بادهای تند و طوفانی همراه با گرد و خاک تاثير نامطلوبی بر روی رشد و کیفیت محصول درخت پسته دارد.

ارتفاع درخت پسته چقدر است؟همچنین بارش باران در زمان گلدهی، رشد ميوه، زمان رسيدن و برداشت محصول به سبب افزايش رطوبت نسبی و ايجاد شرایط مساعد برای رشد عوامل قارچی مشکل ساز است. بهترین دما برای رشد درخت پسته در حدود 20 تا 30 درجه سانتیگراد است.

شرایط آبیاری درخت پسته

درخت پسته نسبت به خشكی و کم آبی مقاومت بالایی دارد و می تواند در شرایط خشکی زنده بماند. اما باید توجه داشت که مقاوم بودن درخت به معنای آن نیست که درخت می تواند بدون دریافت آب کافی، میوه و محصول مناسب و با کیفیت مطلوب تولید کند.

آبيـاري مناسب در زمان رشد میوه از اهميت خاصی برخوردار است. عدم آبیاری کافی و اعمال تنش خشکی باعث افزایش درصد پوکی و کاهش میزان محصول می شود. میزان آبیاری درخت با توجه اقلیم و بافت خاک و سن گیاه، متغییر است. معمولا در دوران نهالی آبياری هر 7 روز یک بار انجام می شود. دوره ی آبياری در درختان 3 تا 6 ساله، 12 تا 20 روز یک بار است. آبیاری درختان 6 سال به بالا معمولا یک بار در ماه انجام می‌ شود. در کل می توان گفت آبیاری این گیاه باید زمانی انجام شود که خاک کاملا خشک شده باشد. زمان خشک شدن خاک می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله دما در مکان های مختلف متغییر باشد.

درخت پسته برای رشد و تولید محصول به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. عدم دریافت نور کافی و مناسب در کاهش میزان و کیفیت محصول درخت تاثیر مستقیم دارد.

ارتفاع درخت پسته چقدر است؟ارتفاع درخت پسته چقدر است؟

ارتفاع درخت پسته در سن کامل باروری و طول عمر زیاد به 10 متر نیز می رسد.

درخت پسته در طبیعت به صورت وحشی و خودرو وجود دارد. این درخت به، بنه، معروف است. بنه به دلیل خواص با ارزشی که دارد با نام مروارید سیاه نیز شناخته می شود.  درخت بنه یا پسته وحشی از درختان مثمر به شمار می رود که در بیشتر مناطق رشد می کند. میوه گرد و کروی مانندی همچون پسته دارد که کمی کوچکتر از آن است و برای رشد در مناطق کم آب مناسب است و از ارزش تجاری بالایی برخوردار است. میوه بنه استفاده های مختلف غذایی، آرایشی و بهداشتی و … دارد. این نوع پسته از نظر نوع منابع و ویتامین های موجود بسیار غنی و در نوع خود بی نظیر است. به همین دلیل این درخت گیاهی دارویی نیز به شمار می رود و به راحتی از طریق بذر تکثیر می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت کود اسید هیومیک آمریکایی

بنه برای کاشت در مناطق گرم و خشک مناسب است چرا که نیاز آبی کمی دارد. میوه گرد و کروی مانندی در سایز کوچک سفت و مدور تولید می کند که رنگ آن در ابتدای رشد به رنگ صورتی است که پس از مدتی به رنگ صورتی مایل به قرمز تبدیل می شود و در نهایت به هنگام رسیدن به رنگ سبز تغییر می کند. علاوه بر میوه پر خاصیت از این درخت صمغی را به دست می آورند که ارزش تجاری بالایی دارد به همین دلیل بیشتر آن را صادر می کنند که از مواد با ارزش تشکیل دهنده صمغ این گیاه می توان به روغن تربانتین و کلوفان اشاره نمود.

ارتفاع درخت پسته به گونه های متنوعی که دارد متغیر و بین 3 تا 10 متر است.

ارتفاع درخت پسته چقدر است؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *