زمان پیوند درخت انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان پیوند درخت انگور

پیوند درخت انگور یکی از مسائل بسیار مهمی است که توسط باغداران درخت انگور انجام میشود؛ اصولا عمل پیوند زنی کار چندان مشکلی نمیباشد اما موفقیت در این امر نیاز به کسب اطلاعات کافی و دقت در عمل پیوند زن درخت انگور دارد. پیش از اقدام به پیوند زدن پایه و پیوندک، بایستی از زمان پیوند درخت انگور آگاهی داشته باشید لذا ما این مقاله از سایت آل کود را به زمان پیوند درخت انگور خدمت شما عزیزان اختصاص داده ایم امیدواریم که برای تان مفید و موثر واقع شود.

اهمیت پیوند درخت انگور :

چرا باغداران نسبت به پیوند درخت انگور اقدام میکنند؟ این عمل چه نفعی برای درخت و باغدار دارد؟ سوال هایی این چنین به پاسخ های قاطع و دقیق نیاز دارد زیرا برخی از پرورش دهندگان درخت انگور هنوز از دلیل پیوند زدن بی اطلاع بوده و زمان خود را صرف چنین کاری نمیکنند.

لازم به ذکر است عمل پیوند زنی یکی از روش های ازدیاد تولید انگور در باغات به شمار میرود. در مجموع می توان خوشه ها و مو های انگور را از دو طریق جنسی و غیر جنسی تکثیر نمود که در این میان روش غیر جنسی مرسوم تر و موثر تر میباشد؛ طوری که نهال های مرغوب را میتوان از روش ازدیاد غیر جنسی کشت کرد این روش ها عبارتند از: قلمه زدن، خوابانیدن و پیوند زدن

هدف از پیوند زدن درخت انگور:

هدف از انتخاب این روش، تکثیر رقم های مرغوب، پر عملکرد و بازار پسند بر روی پایه های بسیار مقاوم در برابر شرایط محیطی نا مطلوب از جمله خاک، عوامل قارچی، خشکی و … میباشد.

مزیت های پیوند زدن درخت انگور:

۱)ازدیاد درختان انگور مقاوم و استفاده از ویژگی های پایه های قوی که به خوبی شرایط نامساعد را تحمل کرده و در برابر آفات و بیماری ها سر سختی از خود نشان میدهند.

۲)قوی نمودن ریشه درختان انگوری که ریشه ضعیفی دارند.

۳)راهکار موثر برای جوان کردن باغات کهن سال و ایجاد درختان یکدست در سراسر باغ و تولید انگورهای صادراتی و خوش طعم، تولید کشمش بازار پسند و خوش اندازه

۴)کاهش ابتلا درختان انگور به بیماری ها

۵)بهبود رسیدن میوه و افزایش کیفیت آن

۶)اصلاح و ترمیم بخش های آسیب دیده درخت انگور

روش های پیوندی درخت انگور

اکنون که با مزایای پیوند درخت انگور آشنا شدید و دانستید میتوان با کمک این عمل واریته های جدید، سالم و قوی را پرورش داد، حال وقت آن است بدانیم از چه روش هایی میتوان برای پیوند استفاده نمود؟

روش هایی که برای درخت انگور استفاده میشود عبارتند از: اسکنه، نیمانیم، شکمی و چیب. لازم به ذکر است روش پیوند اسکنه انگور در مقایسه با دیگر روش ها از محبوبیت و فواید بالاتری برخوردار میباشد زیرا عمل پیوند زنی با روش اسکنه علاوه بر آسان بودن، از موفقیت و گیرایی بسیار بالایی برخوردار میباشد طوری که با کمترین شوک میتوان این عمل را انجام داد.

در روش پیوند اسکنه سبز انگور، پیوندک میتواند تا زمانی که به بلوغ و تولید میوه برسد، روی پایه بماند زیرا در این روش لازم نیست درختی که بر روی آن پیوند انجام میگیرد قطع شود بلکه حتی میتوان از انگورهای تولیدی آن نیز استفاده کرد.

 

زمان پیوند درخت انگور

زمان پیوند درخت انگور

حال میرسیم به پاسخ به عنوان این مقاله از سایت آل کود و آن هم فصل و زمان مناسب پیوند درخت انگور میباشد.

به طور کلی نبایستی برای پیوند درخت انگور فصول سرد و گرم سال را انتخاب نمود زیرا :

اولا هوای سرد زمستان و شرایط حرارتی پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد، به دلیل متوقف نمودن فعالیت سلول های پیوندک، از جوش خوردن پایه و پیوندک انگور جلوگیری میکند در نتیجه تلاش شما بی فایده خواهد بود.

ثانیا هوای بسیار گرم تابستان به دلیل افزایش تبخیر از سطح پیوندک، سبب خشک شدن شیره نباتی و در نهایت از بین رفتن پیوندک خواهد شد؛ در چنین شرایطی اجرای پیوند غیر ممکن خواهد بود.

از طرفی در انتخاب زمان پیوند درخت انگور نبایستی فعالیت گیاه بسیار بالا باشد زیرا در اثر تولید مقدار بالای شیره نباتی، پیوندک در محل پیوند دچار خفگی میشود.

بهترین زمان پیوند درخت انگور چه هنگامی میباشد؟

زمان مناسب برای ایجاد پیوند در جوانه درخت انگور خرداد ماه یا ابتدای ماه تیر است هم چنین اواخر اسفند یا اوایل فروردین بهترین زمان و موقعیت به منظور پیوند شاخه به شمار می آید.

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، دو فصل به طور صد در صد برای پیوند درخت انگور جواب خواهد داد:

فصل بهار و پس از آغاز فعالیت پایه زیرا در این موقع شدت شیره نباتی زیاد نشده و سبب خفگی پیوندک نخواهد شد و از طرفی یخبندان و سرمای زیاد هوا از بین رفته و مانعی برای ایجاد پیوند نخواهد بود.

زمان مناسب دیگر برای پیوند درخت انگور، ابتدای پاییز و اواخر فصل تابستان نیز میباشد زیرا از شدت شیره نباتی گیاه کاسته شده و سرمای زمستانه با دمای پایین هنوز نیامده است.

مدت زمان لازم برای پیوند زنی:

بسته به اندازه درخت این زمان از ۲ الی ۸ ساعت متغییر میباشد.

مدت زمان رشد درخت پیوند زده شده:

یک سال

موارد موردنیاز برای پیوند درخت انگور

بیل، کود ارگانیک و طبیعی، آب پاش، چاقو تیز، متر

اصلاح خاک محل رشد درخت پیوندی:

یکی از کارهای بسیار تاثیر گذار بر مدت زمان رشد درخت پیوند زده شده و بحث تغذیه ای آن، اصلاح خاک با افزودن کود گیاهی قوی از جمله هیومیک اسید میباشد. زیرا برای عمل پیوند زنی رشد و توسعه ریشه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد؛ اسید هیومیک دارای قدرت بالایی در گسترش سیستم ریشه های اصلی و فرعی میباشد و با بهبود عملکرد این اندام، رشد درخت بهتر و سریعتر خواهد شد.

از طرفی اسید هیومیک میزان دسترسی و جذب عناصر غذایی به درخت پیوند زده شده را بسیار بالا میبرد و این خود عامل کمکی بر گیاه در حال ترمیم و رشد است.

علائمی که نشان میدهد پایه و پیوندک ناسازگار هستند:

۱)عدم جوش خوردن پیوند صورت گرفته

۲)بروز زردی در برگها

۳) خشک شدن گیاه پس از مدت کوتاه

۴) فرق داشتن میزان رشد پایه و پیوندک

۵) مشاهده جدا شدن و ترک برداشتن پایه و پیوندک

زمان پیوند درخت انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

  • با سلام و عرض ادب و احترام
    خدا قوت و خسته نباشید
    ممنون و متشکرم از مطااب مفید و ارزشمندی که در اختیار افرادی مثل من قرار میدید
    پیروز و موفق
    سالم و تندرست باشید

  • ممنون بابت آموزش من هر مشکل بود وقتی به مطالب ال کود واموزشها مراجعه کردم مشکل برطرف شده یک پیشنهاد داشتم اگر در کنار مطالب از تصاویر هم استفاده شود دیگه امتیاز شما 1000000مشه ممنون بابت زحمتی که کشیدید موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *