کود کروتون

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویتی گل کروتون

کود کروتون : محال است کسی زیبایی بی اندازه گیاه کروتون را ببیند و شگفت زده نشود. بدون شک دلیل اصلی زیبایی کروتون برگ های چند رنگ و شکل های متفاوت آنها می باشد که ظاهر خیره کننده ای بدان بخشیده است. رنگ لکه برگ های کروتون  طیف  گسترده ای از رنگ های زرد، صورتی، نارنجی، ارغوانی، قهوه ای را در پس زمینه سبز تیره در بر می گیرد که لازم است برای شادابی گیاه و حفظ این زیبایی خارق العاده نگهدارندگان کروتون نکات لازم در نگهداری و رسیدگی به آن را بیاموزند؛ زیرا این گیاه آپارتمانی شیوه نگهداری سفت و سختی دارد و مراقبت از آن کار چندان راحتی نمی باشد. در این مقاله در کنار شما هستیم تا حفظ سلامتی و شادابی دائمی کروتون تنها یک آرزو نباشد و به واقعیتی شیرین تبدیل گردد.

کود گیاهان آپارتمانی شوک
کود گیاهان آپارتمانی

جهت خرید کود گیاهان آپارتمانی برای رشد کروتون در بسته بندی های 250 سی سی مخصوص مصارف خانگی از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

فهرست مطالبی که در این مقاله ارائه شده است

۱)با گیاه حیرت انگیز کروتون چقدر آشنا هستید؟

۲) صفر تا صد اصول مراقبت و نگهداری از گیاه زیبای کروتون

۲.۱ شرایط دمایی مناسب برای کروتون

۲.۲ رطوبت مطلوب برای گیاه کروتون

۲.۳ چه شرایط نوری برای گیاه کروتون مناسب است؟

۲.۴ اصول آبیاری صحیح کروتون چیست؟

۲.۵ بهترین خاک برای نگهداری و پرورش کروتون چه نوع خاکی است؟

۲.۶ بهترین کود تقویتی برای گیاه کورتون کدام است؟ آیا کودی وجود دارد که با ویژگی های کورتون سازگار باشد؟

۲.۷ تاثیر کود گیاهان آپارتمانی شوک بر گیاه کورتون چیست؟

۳) چرا نوک برگ های کورتون من قهوه ای می شود؟

با گیاه حیرت انگیز کروتون چقدر آشنا هستید؟

منشا گیاه کروتون به چند کشور مختلف جنوب آسیا به ویژه اندونزی، مالزی، استرالیا و اقیانوس آرام بر می گردد. این گیاه حیرت انگیز متعلق به خانواده افوربیاسه بوده و دارای گونه های متنوعی همچون کروتون معمولی، کروتون پرتغالی، پنجه کلاغی و گورخری می باشد که در ادامه مطالب با ویژگی هر کدام از آنها آشنا خواهید شد.

اولین چیزی که پس از دیدن کروتون شما را جذب خود می کند، برگ های زیبا با رنگ آمیزی خیره کننده و شکل های متنوع آن می باشد که ممکن است بریدگی های هلالی نیز بر روی برگ  ایجاد شده باشد. همین طراحی بی نظیر سبب شده کروتون ها در دسته گیاهان جذاب جهان طبقه بندی شوند.

کود دهی کروتون

آیا گل های کروتون جنبه زینتی دارد؟

گل های کورتون شباهت زیادی به گل گرچک دارند اما باید بگویم از جنبه زینتی برخوردار نیستند اگر گلها را قطع نکنید برگ ها رشد خوبی نخواهند کرد.

ساقه کروتون شیرابه ای سفید رنگ درون خود جای داده که هنگام زخمی شدن شیرابه سفید از آن  جاری می شود.

کود گیاه آپارتمانی کروتون

صفر تا صد اصول مراقبت و نگهداری از گیاه زیبای کروتون

کروتون ها در فضای خارج از منزل به آسانی در محیط های گرمسیری (گرم و مرطوب) رشد کرده و بزرگ می شوند بنابراین نگهداری این گیاهان در گل فروشی ها این تصور را در ذهن مردم ایجاد کرده که این گیاه گزینه بسیار خوبی است که می توان در آپارتمان و به عنوان گیاه زینتی در دکوراسیون منزل از آن استفاده نمود.

جالب است بدانید کروتون ها به مراقبت های ویژه شما نیاز مند هستند تا سر پا مانده و انتظارات شما را برآورده کنند. مهم ترین اصولی که بایستی در نگهداری از این گیاه در نظر بگیرید، عوامل مختلفی مانند دما، رطوبت، نور، خاک، کوددهی و آبیاری را شامل می شود که لازم است برای موفقیت در نگهداری این گیاه کاملا به آنها اهمیت دهید.

کود کروتون

شرایط دمایی مناسب برای کروتون

برای اینکه بدانید کروتون ها چه محدوده دمایی را دوست دارند، لازم است بگویم در فصول گرم سال بهترین رنج دمایی برای آن ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی گراد و در فصل زمستان بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. میانگین دمای ۲۰ درجه، بهترین و مطلوب ترین دمایی است که کروتون از بودن در آن شرایط لذت میبرد.

نکته

کروتون ها در عین زیبایی خارق العاده، گیاه بسیار حساسی می باشد و ثبات درجه برای آن بسیار اهمیت دارد لذا از جابجایی گلدان و ایجاد هر گونه تغییری در شرایط دمایی آن اجتناب کنید. هم چنین از قرار دادن این گیاه در برابر باد، کولر و وسایل گرمایشی جلوگیری کنید تا هرگز شاهد از بین رفتن آن نشوید.

رطوبت مطلوب برای گیاه کروتون

گیاه کروتون عاشق رطوبت است به گونه ای که با مه پاشی روزانه مشکلی نداشته و به محیط مرطوب عادت و علاقه دارند. این گیاه به خوبی می تواند تحت شرایط رطوبتی نواحی شمال و جنوب کشور رشد کند. انجام مه پاشی و پاکیزه کردن سطح برگ های چشم نواز کروتون با اسفنج نرم، نه تنها رطوبت موردنیاز آن را تامین می کند، بلکه در از بین رفتن شته های قسمت پشتی برگ نیز موثر است.

کود مخصوص کروتون

نکات مهم در رطوبت دهی

نیاز رطوبتی کروتون ۷۰ تا ۹۰ درصد می باشد. در فصل تابستان هر روز غبار پاشی را انجام دهید اما در زمستان هفته ای یک سری کافی است.

حین تابش مستقیم آفتاب، غبار پاشی را متوقف کنید.

چه شرایط نوری برای گیاه کروتون مناسب است؟

بهترین شرایط نوری برای گیاه آپارتمانی کروتون، نور غیر مستقیم و پنجره ای می باشد. قرار دادن گلدان در معرض تابش شدید آفتاب اشتباه محض است زیرا سبب از دست رفتن رنگ و زیبایی برگ ها، خشکی و ریزش آن ها می شود. کروتون ها گیاهان آفتاب دوست با تابش غیر مستقیم هستند و شما می توانید در فصول گرم سال هر روز به مدت دو ساعت این گیاه را در فضای باز و آفتابی قرار دهید.

نکته کود دهی کروتون

در صورت نگهداری گیاه در منزل و نبود نور کافی، از لامپ های رشد استفاده شود. اگر قادر به تامین نور کافی کروتون نباشید، گیاه دچار ریزش برگ می شود پس نبایستی آن را خریداری کنید.

بهترین فاصله رشدی از کنار پنجره، ۴۰ سانتی متر می باشد. تا جایی که می توانید کروتون ها را در محیط ثابت و یکنواخت قرار دهید زیرا جابجایی زیاد به آن شوک وارد می کند.

اصول آبیاری صحیح کروتون

رطوبت بیشتر و آبیاری به موقع نشاط و سلامت گیاه تان را تضمین میکند؛ این گیاه چون در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی حساس تر می باشد، نهایت تلاش خود را در آبیاری دقیق آن انجام دهید. خاک گلدان بایستی میان دو آبیاری کاملا خشک شده و در زمان آبدهی، گیاه کاملا سیراب گردد. دفعات آبیاری در فصول گرم هفته ای ۲ تا ۳ بار و در فصول سرد ۴ روز یکبار کفایت می کند.

نکته کود کروتون

هرگز از آب سرد در آبیاری کروتون استفاده نکنید هم چنین به منظور رساندن رطوبت بیشتر به گلدان، گلدان بزرگتر را برگزینید.

باقی مانده آب زیر گلدان را حتما پس از نیم ساعت از آن خارج کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نگردد. از آبیاری گیاه در شب اجتناب نمایید تا کروتون جذاب شما به بیماری های قارچی مبتلا نگردد لذا آبیاری در صبح بهترین زمان ممکن است.

کود کروتون

کود کروتون

بهترین خاک برای نگهداری و پرورش کروتون چه نوع خاکی است؟

مناسب ترین ترکیب خاکی برای گلدان کروتون، بهتر است خاک برگ، ماسه شسته شده و نرم و مقداری خاک باغچه باشد البته برخی از نگهدارندگان مخلوطی از کمپوست آلی و خزه ذغال سنگ نارس را نیز توصیه می کنند. به هر حال خاک بایستی از زهکشی بالایی برخوردار بوده و ته گلدان بدین منظور حتما با مقداری ماسه و ریگ پوشیده شده باشد.

وقتی می بینید گیاه کروتون تان بسیار رشد کرده و شاخ و برگ آن بزرگ شده، بایستی نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید که بهترین زمان برای این کار اوایل بهار می باشد.

بهترین کود تقویتی برای گیاه کورتون کدام است؟ آیا کودی وجود دارد که با ویژگی های کورتون سازگار باشد؟

کورتون از جمله گیاهان آپارتمانی می باشد که به خاک غنی نیاز دارد و کوددهی در تمام دوره زندگی آن به ویژه فصل رشد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. فصول بهار و تابستان از فصل های طلایی برای کوددهی کورتون به شمار می روند که بایستی در این مرحله از کودهای محلول در آب یا مایع برای تغذیه آن اقدام نمود.

این گیاه به تامین مواد غذایی با کود به نحو احسن پاسخ می دهد به ویژه اگر با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه شود.

نکته کود دهی کروتون

هر دو هفته یکبار یا ماهانه طبق نظر کارشناسان بسته به شرایط گیاه خود حتما گیاه کورتون خود را با کود گیاهان آپارتمانی کوددهی کنید.

کودی که برای کورتون مورد استفاده قرار می گیرد، حتما بایستی از لحاظ تامین نیتروژن و پتاسیم تضمین شده باشد.

کودهای شیمیایی ممکن است سبب ایجاد لکه در برگ و آسیب در ریشه شود؛ در نتیجه حتی المقدور از کودهای ارگانیک در کوددهی کورتون حیرت انگیز خود استفاده کنید.

کود دهی کروتون

تاثیر کود گیاهان آپارتمانی شوک بر گیاه کورتون چیست؟

همانطور که گفته شد گیاه کورتون بسیار حساس بوده و کوددهی با مواد شیمیایی بر ریشه و برگ آن اثر منفی دارد؛ بهترین کود برای این گیاه و سایر گیاهان آپارتمانی، کود ارگانیک و برآمده از دل طبیعت می باشد. کود گیاهان آپارتمانی شوک با ساختار طبیعی و منحصر به فردی که دارد، تمامی مواد مغذی برای رشد و نشاط کورتون را در خود جای داده است.

این کود علاوه بر اینکه عناصر پر مصرفی چون فسفر، پتاسیم و نیتروژن را در اختیار گیاه قرار می دهد، ریز مغذی هایی مانند آهن، روی، بور، منیزیم، منگنز، آمینو اسید ها و … را نیز تامین می کند. کود گیاهان آپارتمانی شوک با افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط مختلف و آفات، نگهداری آن را بر شما آسان می کند.

چرا نوک برگ های کورتون من قهوه ای می شود؟

وقتی شاهد ریزش برگ های گیاه خود و قهوه ای شدن برگ های آن شدید، ابتدا ببینید آیا در آبیاری آن کم کاری کرده اید؟ اگر مشکل از کم آبی نیست گیاه را به محل گرمتری جابجا کنید زیرا ممکن است در معرض سرمای پنکه یا وسایل سرمایشی قرار گرفته باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود مناسب کروتون
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *