کود 36 12 12 برای هندوانه

کود 36 12 12 برای هندوانه

هندوانه گیاهی از دسته کدوئیان است. منشا اولیه این گیاه را آفریقا می‌دانند. هندوانه مخصوص مناطق گرمسیری و نسبت به سرما حساس است. این گیاه از گیاهان خزنذه بوده ‌و طول شاخه های آن تا ۵ متر هم می‌رسد‌. هندوانه ریشه های عمیقی به طول یک متر دارد که در خاک گسترش دارند‌. همچنین ازگیاهان یک پایه به شمار می‌رود که گل های نر و ماده جدا از هم روی یک شاخه می‌رویند. هندوانه یکی از پرمصرف ترین گیاهان دسته کدوئیان است و سطح زیر کشت آن در جهان وسعت زیادی دارد. از این رو رسیدگی و تغذیه آن برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله تاثیرات استفاده از کود 36 12 12 برای هندوانه بررسی شده است و همچنین به معرفی این کود پرداخته شده است.

هندوانه و پرورش آن

هندوانه سرشار از ویتامین های مختلف به اضافه اسیدآمینه های مفید و ماده ای مهم به نام لیکوپن است. خواص زیاد، طعم شیرین و آبدار بودن این میوه دلیل پرطرفدار بودن آن است. هندوانه انواع مختلفی دارد که بر اساس رنگ، شکل میوه، نقش های روی پوست و اندازه میوه دسته بندی می‌شوند. پوست این میوه رنگ های مختلفی از خاکستری تا سبز دارد که گوشت آن صورتی تا قرمز است. نوع محبوب این میوه قرمز رنگ و شیرین است.

کود 36 12 12 برای هندوانهپرورش هندوانه از کاشت بذر آن شروع می‌شود. انتخاب بذر موضوع مهمی است و بذرها باید تازه باشند در غیر اینصورت قدرت جوانه زنی کمی داشته و کاشت هندوانه به مشکل برمی‌خورد. پس از تهیه بذر مناسب با گرم شدن هوا و از اواسط فروردین کاشت هندوانه آغاز می‌شود. هرچه گرمای خاک بیشتر باشد جوانه زنی با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. در دمای کمتر از ۲۱ درجه بذرها امکان جوانه زدن ندارند. به همین دلیل گاهی قبل از کاشت هندوانه بذرها را در مکانی دیگر نگهداری می کنند تا جوانه بزنند و سپس با گرم شدن هوا به زمین اصلی منتقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای طالبی

خاک مناسب برای هندوانه خاک های حاصلخیز مثل لومی شنی است که علاوه بر زهکشی مناسب رطوبت را به مدت بیشتری در خود حفظ می‌کنند و این مرطوب بودن خاک به دلیل عمق زیاد ریشه، برای گیاه ضروری است.

آبیاری برای هندوانه که ۹۲ درصد از آن را آب تشکیل داده امری مهم است. آبیاری منظم نقش مهمی در کیفیت میوه دارد. بدشکل شدن میوه و اندازه کوچک و نانتقارن از آثار کم آبی برای درخت است که از زمان گلدهی تا برداشت بسیار ضروری است.

کوددهی هندوانه

اولین اقدام در جهت افزایش تولید هندوانه و بالا بردن کیفیت آن، انجام کوددهی مناسب است. کودها نقش زیادی در تامین عناصر غذایی برای این میوه دارند. علاوه بر این کودها به مقاوم شدن گیاه کمک زیادی می‌کنند. هندوانه به هشت مرحله کوددهی احتیاج دارد که هر کدام در جایگاه خود مهم هستند.

کود 36 12 12 برای هندوانهاولین مرحله قبل از کاشت هندوانه انجام می‌شود و هدف تقویت خاک برای تامین نیازهای اولیه گیاه است. دومین مرحله یک هفته بعد از رویش اولین برگ ها است. در این مرحله استفاده از کودهای کامل کمک می‌کند تا رشد گیاه بهتر شده و برگ های بیشتری رشد کنند. حدود ده روز بعد از ظهور اولین برگ ها همراه آبیاری باید کوددهی هم انجام شود و هدف آن تقویت ریشه های گیاه است. هیومیک اسید در این مرحله بسیار مناسب است.

قبل از آغاز گلدهی کوددهی به منظور تحریک بیشتر گلدهی انجام می‌شود. همزمان با شروع میوه دهی نیاز هندوانه به عناصر اصلی و‌ مهم یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم بسیار زیاد است و کودهای NPK که در مورد آن بیشتر خواهیم گفت در این مرحله کود مناسبی است. در اواسط مرحله میوه دهی هم کوددهی با کود کلسیم توصیه شده است که مانع بدشکلی ظاهری میوه می‌شود. قبل از برداشت میوه آخرین مرحله کوددهی انجام خواهد شد و محلول پاشی کودهای پتاسیم دار ضرورت دارد.

کود 36 12 12 برای هندوانه

کود 36 12 12 یکی از کودهای NPK است. استفاده از کود 36 12 12 برای هندوانه منجر به تامین مواد مغذی برای این گیاه می‌شود. کود NPK نوعی کود ترکیبی پیچیده است که عناصر مهم برای رشد گیاه که به آن ها درشت مغذی یا ماکرو می‌گویند‌، در این کود وجود دارد. در کنار این عنصرها مقادیری از عناصر ریز مغذی یا به اصطلاح عناصر میکرو هم به کار رفته است. به همین دلیل کود NPK را کود کامل می‌نامند. این کودها انواع مختلفی دارند که برای شناسایی بهتر با اعداد نشان داده می‌شوند. عدد بزرگ تر نشان دهنده میزان عنصر مهم است. مثل کودهای ۲۰ ۲۰۲۰ و ۱۰ ۵۶ ۱۰ و کود ۱۲۱۲۳۶ .

کود 36 12 12 برای هندوانهاستفاده از کود 36 12 12 برای هندوانه مزایای بسیاری داشته و ضرورت دارد. ضمن حفظ ریشه ها و بالا بردن مقاومت آن ها کود 36 12 12 باعث می‌شود تا رشد ریشه و شاخه های رونده گیاه افزایش پیدا کند و با افزایش سطح برگی تولید میوه بیشتر شود. پتاسیم بالای این کود باعث درشتی هندوانه و طعم و رنگ خوب آن می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش کوددهی مرکبات

علاوه بر این موارد مقاومت کلی گیاه در برابر تنش های محیط بالا رفته و دچار آسیب نمی‌شود. استفاده به موقع از کودهای ترکیبی مثل کود 36 12 12 برای هندوانه بازدهی گیاه را افزایش می‌دهد و با تولید میوه با کیفیت و باردهی بیشتر باعث بالا رفتن راندمان گیاه هم می‌شود.

کود 36 12 12 هم به شکل مایع و هم پودری و گرانولی تولید می‌شود و نحوه مصرف آسانی دارد و باید در استفاده از آن دقت کاملی را انجام داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366