کشت زعفران در گلخانه خوزستان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کشت زعفران در ایران بسیار رواج دارد و در شهرهای مختلفی انجام می‌شود. کاشت به روش سنتی و کاشت گلخانه ای متداول ترین روش های کشت زعفران هستند. کشت زعفران در گلخانه خوزستان هم چند سالی است که انجام می‌شود. در این مطلب با چگونگی این کار اشنا می‌شوید.

پرورش زعفران در ایران

کاشت و پرورش زعفران در ایران از سه هزار سال قبل و در زمان مادها شروع شده است. ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران در جهان است که بیشتر زعفران تولیدی خود را به سایر کشورها صادر می‌کند.

کشت زعفران در گلخانه خوزستانزعفران گیاهی است که در مناطق گرمسیری رشد خوبی دارد. شهرهای استان خراسان بیشترین تولید کننده این محصول هستند. در این شهرها تابستان خشک و زمستان ملایم است و محیط مناسبی برای رشد زعفران محسوب می‌شود. در سال های اخیر با رواج کاشت زعفران در گلخانه, شهرهای دیگری هم که از نظر اقلیمی مناسب پرورش زعفران نبودند, کشت زعفران را آغاز کرده اند و نتایج خوبی به دست آورده اند.

بیشتر بخوانید: کود سفید برای درخت سیب

آب و هوای استان خوزستان

استان خوزستان در جنوب غربی ایران واقع شده است. از شمال و غرب کوه های زاگرس این استان را احاطه کرده اند. استان خوزستان از نظر آب و هوایی به چند بخش تقسیم می‌شود.  آب و هوای نیمه بیابانی مثل شهرهای آبادان و خرمشهر و آب و هوای نیمه خشک مثل شهرهای دزفول و بهبهان.

از نظر پستی و بلندی هم استان خوزستان به دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تقسیم می‌شود.

کاشت زعفران در خوزستان

 استان خوزستان برای شروع و توسعه کشت های جدید قابلیت های زیادی دارد و برای کاشت محصولات جدید شرایط مطلوبی دارد. چند سالی است که کشاورزان در این استان کاشت زعفران را آغاز کرده اند. از عواملی که باعث انتخاب این محصول برای کاشت شده می توان مقاوم بودن آن در برابر کم آبی, حمل و نقل آسان و تحمل بالای آن در دمای ۴۰ درجه دانست.

کشت زعفران در گلخانه خوزستانشهرستان ایذه یکی از شهرهای این استان است که آب و هوایی بسیار متفاوت با سایر شهرهای خوزستان دارد و ظرفیت های زیادی برای کشاورزی و دامداری دارد و از نظر گردشگری هم بسیار کارآمد است. زعفران از محصولات جدیدی است که در این شهر کشت می‌شود.

در استان خوزستان حدود ۲۰ هکتار زمین زراعی زیر کشت زعفران است که ۸۰ درصد از آن در شهر ایذه قرار دارد. کیفیت زعفران برداشتی در این استان مطلوب بوده و قابلیت بهتر شدن را هم دارد.

در شهرستان ایذه کاشت زعفران به روش سنتی و دیمی انجام می‌شود.

کاشت زعفران در گلخانه خوزستان

همان طور که گفته شد بخشی از شهرستان های استان از نظر آب و هوایی مناسب کاشت سنتی زعفران هستند و بیشتر بخش های استان دمای ۵۰ درجه را در تابستان تجربه می‌کنند و همچنین زمستان معتدلی دارند و آن سرمایی که برای گلدهی زعفران لازم است را ندارند. به همین دلایل کاشت زعفران در گلخانه راهی است تا در این شهرها هم بتوان زعفران را کشت کرد. زعفران گیاه ارزشمندی است و از نظر اقتصادی سودآور بوده و برای همین علاقمندان زیادی در صدد کشت و پرورش آن هستند. کاشت زعفران در گلخانه ابتدا توسط چینی ها انجام شد و رواج پیدا کرد. و باعث شد تا در اقلیم های ناسازگار با این گیاه هم کشت آن انجام شود.

روش های کاشت زعفران گلخانه ای

کاشت گلخانه ای با دو روش متفاوت انجام می‌شود. در هیچ کدام از این روش ها از خاک استفاده نمی‌شود. در ابتدا باید محل مناسبی برای گلخانه درنظر گرفته شود. این محل ممکن است یک اتاق یا یک انباری باشد. با توجه به بودجه کشاورز محل گلخانه انتخاب می‌شود. پس از آن لازم است پیاز زعفران تهیه شود. بهترین زمان برای خرید پیازها اواسط مرداد است. پیازها باید اندازه مناسب داشته باشند و از نظر بیماری و آفت سالم باشند. پیازها را مدتی در یک محل دیگر نگهداری می کنند تا جوانه بزنند. این محل باید دما و نور مناسب داشته باشد. بعد از جوانه زدن پیازها آن ها را به گلخانه منتقل می‌کنند. در روش هیدروپونیک پیازها را داخل سینی قرار می‌دهند. در این سینی محلولی از آب و مواد مغذی جریان دارد که تغذیه گیاه را تامین می‌کند.

کشت زعفران در گلخانه خوزستاندر روش آیروپونیک هم پیازها را به صورت آویزان و‌معلق نگهداری می‌کنند وبا اسپری کردن به آن ها آب و کود می‌رسانند.

 نکات مهم در پرورش زعفران گلخانه ای

مهم ترین نکته در گلخانه تامین نور و رطوبت و دمای مناسب است. برای این کار از تجهیزاتی مثل کولر, بخاری و دستگاه مه پاش استفاده می‌شود. بعد از گلدهی پیازها سریعا آن ها را برداشت می‌کنند. بعد از مرحله برداشت لازم است پیازها را در زمینی بکارند تا برای سال بتد محفوظ بمانند.

بیشتر بخوانید: کود آهن مخصوص پسته

کاشت زعفران در گلخانه از نظر میزان برداشت محصول در سطح بالایی قرار دارد و استفاده ی حداکثری از فضا باعث تولید محصول چند برابری نسبت به کاشت سنتی می‌شود.

استان خوزستان شاید در مناطقی مناسب کاشت زعفران به شیوه ی سنتی نباشد, اما کشت گلخانه ای زعفران امکان تولید زعفران در این مناطق را نیز فراهم کرده و باعث اشتغال زایی خانواده های زیادی شده است.

کشت زعفران در گلخانه خوزستان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *