همه چیز در مورد درختان نارگیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همه چیز در مورد درختان نارگیل

 نارگیل از خانواده نخل است،  پس از چند سال رشد می تواند به راحتی به 100 سانتی متر  برسد، برگ ها بلند و بسته به نوع نارگیل اندازه آنها  از 13 تا 20 سانت  رشد می کنند.

درخت نارگیل تنه صافی دارد، این امر برداشت نارگیل را سخت می کند، زیرا بالا رفتن از تنه و رسیدن به میوه های رسیده در بالای آن آسان نیست، گلهای نر و ماده  تقریباً در تمام طول سال رشد  می کنند بنابراین گرده افشانی متقابل آن  بسیار آسان است، اگرچه سایه زیادی ندارد، اما به عنوان  غذا، دارو استفاده می شود.

بهترین کاربردهای درختان نارگیل

نارگیل 33 درصد چربی، سرشار از انرژی و پروتئین، کربوهیدرات، آهن، منگنز و روی است، شیر نارگیل محصول گوشت رنده شده و فشرده شده نارگیل است.

پود نارگیل از خشک کردن و آسیاب کردن گوشت نارگیل  بدست می آید، از آن برای پخت نان و کیک  استفاده می شود، چوب تنه درخت ناگیل برای ساختن کلبه، پل و قایق کاربرد دارد.

همه چیز در مورد درختان نارگیل

برخی از انواع درخت نارگیل

کوتوله فیجی:

درختی مقاوم در برابر بیماری ها، کوتاه قد اما تاج پوشش خود را به دور و بر گسترده می کند. این نوع نارگیل محصول سالانه مناسبی دارد و می تواند انواع خاک را تحمل کند.

شاه نارگیل:

شاه نارگیل  بومی سریلانکا، این درخت بزرگ تا حدود 60 سانت رشد می کند، در عرض 8 ماه بالغ می شود و محصول سالانه آن  20 نارگیل می باشد .

پاناما قد:

این نوع نارگیل زیبا با تنه ای باریک و مارپیچی  است که تا حدود 90 سانت  ارتفاع دارد. در تمام طول سال به رطوبت بالا و دمای گرم نیاز دارد.

روش کاشت  نارگیل و همه چیز در مورد درختان نارگیل 

دانه نارگیل را به مدت ۲ تا ۳ روز در یک سطل پر از آب ولرم قرار دهید تا پوسته بیرونی آن نرم شود یک سنگ روی نارگیل قرار دهید تا در سطل غوطه ور بماند.

پوست را از سطل خارج کرده و در یک کیسه پلاستیکی با یک فنجان آب قرار دهید، کیسه را ببندید و به مدت 3 ماه در جای گرم و خشک نگهداری کنید.

ریشه ها از دروپ ظاهر  و کمی جوانه در بالا آن ظاهر می شود،  زمانی که ریشه ها 6 سانت طول دارند، می توانید آن را در خاک بکارید.

مکانی با نور مناسب برای کاشت انتخاب کنید و سطح خاک را 12سانت  بپوشانید، خاک  باید سست و دارای زهکشی مناسب است. مواد ارگانیک و کمپوست را با خاک مخلوط کنید .

حفره ای  در خاک حفر کنید که حدود 2 الی 3  بذر در آن قرار گیرد،  ریشه ها را باز کنید تا پر شود. انتهای نوک تیز دانه را با جوانه کوچک نگه دارید و  بلافاصله خاک را آبیاری کنید.

آبیاری نارگیل  را دو بار در هفته انجام دهید  تا زمانی که شاهد رشد برگ ها باشید . ریشه ها عمیق می شوند و به رطوبت محبوس شده در فرورفتگی های عمیق خاک می رسند.

چون خاک غنی است و به درخت منبع خوبی از مواد مغذی می رساند، نیاز به کوددهی منظم آن را کاهش می دهد.

با این حال درختان نارگیل  مانند گیاهان گرمسیری، از نور و دمای کافی را در طول سال برخوردار باشند.

همه چیز در مورد درختان نارگیل

شرایط مناسب  برای رشد درخت نارگیل و همه چیز در مورد درختان نارگیل 

خاک

اگر درخت نارگیل را در باغ می کارید،  باید خاک رسی و از زهکشی مناسب برخوردار باشد،  همچنین خاک باید به اندازه کافی سست تا ریشه ها به خوبی  رشد کنند.

ماسه  و آهک و سطوح اسیدی مناسب را برای نارگیل  فراهم کنید، به طور کلی  خاک  ​​خنثی تا اسیدی مناسب است

اگر قصد دارید نارگیل را درگلدان  پرورش دهید، از مخلوط گلدانی با قسمت‌های مساوی پرلیت، پیت و خاک معمولی استفاده کنید. گلدان را با چرخش در سمت نور قرار دهید و در زمستان از لامپ استفاده کنید.

درجه حرارت

 درخت نارگیل به درجه حرارت 30 تا 35 سانتی گراد نیاز دارد،  دمای شبانه  (18 درجه سانتیگراد برای آن مناسب است.

آب

علاوه بر آبیاری مداوم درخت نارگیل برای مرطوب نگه داشتن خاک، باید از آب گرم استفاده کنید، در غیر این صورت، آب سرد با کاهش دمای خاک، ریشه ها را دچار شوک می کند و بر رشد و عملکرد درخت تأثیر می گذارد.

برای آبیاری درخت نارگیل از آب (24 تا 30 درجه سانتیگراد) استفاده کنید و اجازه دهید 1 اینچ از خاک سطحی بین دو آبیاری خشک شود.

درخت نارگیل  را خیس نکنید زیرا خاک غرقابی باعث پوسیدگی ریشه می شود. همچنین در محاسبه آبیاری میزان بارندگی را نیز در نظر بگیرید.

کود

درخت نارگیل به کوددهی زیادی نیاز دارد،  حتی برای تامین مواد مغذی کمیاب مانند بور نیاز به کوددهی مناسب دارند کمبود مواد مغذی، به ویژه در خاک ضعیف برای نارگیل مناسب نیست.

کود مایع مخصوص نخل نارگیل را انتخاب کنید. مواد مغذی  تشکیل دهنده آن باید شامل بور، منیزیم، نیتروژن و فسفر باشد.

کود مایع را هر 4 هفته یک بار در طول سال استفاده کنید  زیرا برای مراقبت از درخت نارگیل حیاتی است. همچنین، می توانید کود دهی را با کمپوست ارگانیک آهسته رهش یا کود دامی کهنه شده تکمیل کنید.

آفات و بیماری ها

از آنجایی که برخی از آفات فقط در زیستگاه های استوایی وجود دارند مانند  سوسک کرگدن ، بنابراین نگران کننده نیست.

آفات دیگری مانند شپشک آردآلود و کنه عنکبوتی در باغات  شایع هستند. به برگ ها  حمله و از شیره آن تغذیه می کنند به خصوص در چند سال اول که درخت به زمین نزدیک تر است.

برای رهایی  از شر این آفات، سایبان را با روغن چریش اسپری کنید زیرا این یک کار مفید  برای مراقبت از درخت نارگیل است.

در مورد بیماری ها، زردی خطرناک ترین است. این بیماری توسط فیتوپلاسما، یک باکتری منتقل شده ایجاد می شود، علائم  ان شامل زرد شدن برگ ها و ریزش میوه ها قبل از زمان رسیدن است.

 اگرچه با آنتی بیوتیک ها (ترامایسین) قابل درمان است، اما میزان موفقیت آن بسیار کم است، بهترین راه برای مقابله با زردی برگ، پیشگیری از آن با حذف منظم علف های هرز میزبان حشرات است.

کود شوک ده ایکس

کود شوک ده ایکس چیست؟

برداشت نارگیل و همه چیز در مورد درختان نارگیل 

 برای برداشت میوه های نارگیل برای اولین بار باید صبور باشید زیرا حدود 7 تا 8 ماه طول می کشد تا میوه ها آبدار  باشند.

 در برخی مواقع برای لذت بردن از نارگیل کاملا گوشتی  و آبدار بهتر ، بین 10 تا 12 ماه صبر کنید. تاریخ برداشت تعیین نشده است و از آنجایی که درخت به طور مداوم نارگیل تولید می کند، می توانید برداشت را در تمام طول سال ادامه دهید.

برای جمع آوری نارگیل ها باید از تنه صاف درخت بالا رفت. این کار آسانی نیست، مراقب باشید که میوه ها را روی زمین نیندازید زیرا ممکن است آسیب ببینند، باید آنها را با طناب پایین بیاورید.

نارگیل ها را در مکانی خشک نگهداری کنید تا تا 6 ماه یا بیشتر تازه بمانند.

درخت نارگیل

درخت نارگیل از  نخل از خانواده Arecaceae، به طور گسترده در مناطق گرمسیری رشد می کند که  معمولا برای میوه خوراکی آن، کشت می شود .

نارگیل بومی هندوستان و نقش مهمی در اقتصاد کشاورزی هند دارد، نارگیل به طور گسترده در ساخت صابون و محصولات آرایش و بهداشتی استفاده می شود.

مشخصات زراعی درخت نارگیل

نارگیل یک گیاه استوایی است که در شرایط مختلف آب و هوایی رشد می کند. میانگین دمای سالانه برای رشد بهینه و عملکرد خوب آن 270  درجه سانتی گراد با تغییرات روزانه 60 تا 70 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بیش از 60 درصد مناسب می باشد.

درخت  نارگیل تا ارتفاع 600 متری به خوبی رشد می کند، بارندگی سالانه بین 1000 میلی متر تا 3000 میلی متر برای رشد مناسب و عملکرد بالا آن مناسب است.

خاک مناسب نارگیل

درخت  نارگیل می تواند  در انواع  وسیعی از خاک مانند خاک های آبرفتی، لومی شنی قرمز، شنی ساحلی و خاک های اصلاح شده با pH بین 5.2 تا 8.0 رشد کند.

 عوامل مختلفی مانند زهکشی  و آبیاری کافی ، عمق خاک، حاصلخیزی خاک تأثیر زیادی بر رشد آن دارد، خاک با حداقل عمق 1.2 متر و ظرفیت نگهداری آب نسبتا خوب برای نارگیل مناسب است.

آماده سازی زمین برای کاشت نارگیل

عمق کاشت به نوع خاک و سطح آب بستگی دارد، در خاک های لاتریت گودال های بزرگ به اندازه 1.2 سانت حفر می  شود و بهتر است  با فضولات  و خاکستر تا عمق پر شود، به طور کلی کاشت با فاصله 7.5 در 7.5 متر برای نارگیل توصیه می شود.

نهال های مرغوب و بزرگ یک ساله  ناگیل با حداقل شش برگ و ضخامت 10 سانتی متر  باید برای کاشت در زمین اصلی انتخاب  می شود. شکافتن زود هنگام برگها در نهال می تواند معیاری برای انتخاب نهال خوب باشد. با این حال، نهال های 18 تا 24 ماهه بهترین انتخاب است.

برای کاشت در مناطق پرآب کاشت نهال در اردیبهشت  قبل شروع  باران های موسمی  ایده آل است

انواع گونه های درخت نارگیل

نارگیل کوتوله زرد مالایا

این گونه های هیبریدی نارگیل که به طور گسترده در مناطق گرمسیری یافت می شوند، عملکرد بسیار بالایی دارند، به خاک با زهکشی خوب به همراه مقدار زیادی مالچ آلی در محیط اطراف نیاز دارند.

مالایی طلایی

این نوع نارگیل در بخش‌هایی از بلغارستان رشد می‌کند،. میوه آنها  به  رنگ قهوه ای و برنزی هستند. زمانی که این میوه ها کاملاً رسیده باشند، رنگ قرمز به خود می گیرند.

نارگیل بلند ساحل غربی

نارگیل بلند ساحلی غربی جز  گونه معمولی بلند نارگیل  شناخته می شود، تقریباً در هر نوع خاکی رشد می کند،  رشد این درختان حدود 6 تا 7 سال طول می کشد و سالانه می توانند تقریباً 80 تا 90 نارگیل تولید کنند. این نارگیل ها همچنین مقدار زیادی آب تولید می کنند که بعداً می تواند به آب نارگیل تبدیل شود.

نارگیل ماکاپونو

این نارگیل که به عنوان نارگیل Kopyor شناخته می شود، یک نوع کوتوله از نارگیل و یک نوع درخت جهش یافته است. میوه  نرم و تقریبا شبیه به ژله دارد،  بیشتر نارگیل ماکاپونو دارای همان خواص تغذیه ای نارگیل معمولی است،.

نارنجی کوتوله

با طول عمر متوسط چهل سال، این درخت می تواند ارتفاع بلندی در حدود 5 متر را به خود اختصاص دهد. نارگیل نارنجی تولید می کند و حدود سه تا چهار سال طول می کشد تا کامل شود.

نارگیل این درختان بیشتر به دلیل محتوای گوشتی عالی و آب شیرین آن شناخته شده است.

مراقبت  از درخت  نارگیل

کود دهی منظم از سال اول کاشت  به میزان 30 کیلوگرم برای رشد رویشی و گلدهی و باروی بالای  نارگیل ضروری است، انواع  مختلف ازکودهای نارگیل مانند کمپوست، کود دامی، کود ده ایکس شوک برای نارگیل مناسب هستند.

کود دهی باید بعد از سه ماه از کاشت انجام شود، کود فسفات شوک  به عنوان منبع فسفر در خاک های لاتریت و اسیدی توصیه می شود. کودها بهتر  است در دو دوز تقسیم شوند:

دوز اول  در ماه های اردیبهشت ، خرداد و دوز دوم در ماه های شهریور و مهر استفاده شود، در خاک های شنی با

ماهیت اسیدی، علاوه بر این کودها بهتر است یک  کیلوگرم کلسیم شوک در فروردین تا اردیبهشت ماه استفاده شود .

آبیاری درخت نارگیل

نارگیل به آبیاری  در تابستانی تمایل بیشتری دارد که مقدار آن40 لیتر برای هر درخت  در هفته کافی است، در صورت افزایش 50 درصدی عملکرد تحت آبیاری جویچه ای  200 لیتر در هردرخت  هر چهار روز  یک بار مناسب است.

در مناطقی کم آب می توان از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کرد  که مقدار آب توصیه شده برای این نوع آبیاری در نارگیل 66 درصد تبخیر می باشد.

 عملیات خاک ورزی درختان ناگیل

عملیات خاک ورزی مانند حفاری، شخم زدن، تشکیل تپه های کوچک در ماه های مرداد ، شهریور و  پخش بذرها  در دی و بهمن  انجام می شود، حفره های کم عمق با شعاع 2 متر قبل از شروع بادهای موسمی و پر کردن آن در پایان بادهای موسمی برای درختان مفید است.

 نحوه برداشت نارگیل

نارگیل در فواصل زمانی مختلف در سال برداشت می شود، بسته به عملکرد درختان و مراقبت خوب  محصولات پربار تولید خواهد شد و  برداشت ماهی یک بار انجام می شود.

نارگیل حدود یک سال طول می کشد تا به طور کامل برسد. چندین نارگیل با هم در یک دسته رشد می کنند و تقریباً در همان زمان می رسند. اگر می خواهید میوه را برای آب نارگیل برداشت کنید، میوه شش تا هفت ماه پس از سبز شدن آماده است.

در غیر این صورت  باید  پنج تا شش ماه بعد آبدار شدن آن  میوه نارگیل را  برداشت  کنید، نارگیل های بالغ  و رسیده قهوه ای هستند، در حالی که میوه های نابالغ سبز روشن هستند. با بالغ شدن نارگیل و  سفت شدن گوشت، مقدار آب نارگیل جایگزین می شود.

همچنین میوه‌هایی را که روی زمین افتاده‌اند، با تکان دادن آن‌ها، از نظر رسیدن ارزیابی کنید، چون هر میوه ای که روی زمین می افتد کاملاً رسیده نیست.

هرس درخت نارگیل

شاخه هایی در پایه دایره شکل درخت شروع به زرد یا قهوه ای شدن می کنند، همچنین شاخه های در حال مرگ را کمی نزدیک به تنه درخت ببرید، چون  پوست به راحتی آسیب می بیند و زخم های روی تنه می توانند به محل ورود حشرات و بیماری ها تبدیل شوند.

درخت نارگیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *