کود نخود

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود نخود : نخود در دسته حبوبات جای میگیرد و از قدیم الایام در حدود ۷۵۰۰ سال پیش نیز توسط انسان های باستان کشت می شده است. این گیاه غنی از فیبر و پروتئین می باشد و وقتی حرفی از نخود به میان آورده می شود یاد آش های مادربزرگ و فلافل بندری می افتیم. نخود در زمره گیاهان یک سال طبقه بندی شده و برگ های نازک و بوته ای کوتاه دارد. این گیاه به صورت یک سال در میان با گندم و جو به صورت چرخشی کشت می شود تا خاک محل کشت به خوبی احیا شود.

نخود همانند سایر حبوبات علی رغم برخوردار بودن از میزان کالری بالا می تواند در رژیم لاغری افراد گنجانده شود و به آن ها کمک کند و نیاز پروتئین، فیبر و مواد معدنی آن ها را تامین کند. نخود هم چنین در درمان عفونت های قارچی، بیماری های پوستی دیگر وجهت روشن شدن پوست صورت و تقویت ریشه مو تاثیر فراوانی دارد.

تا این قسمت از مقاله به کاربردهای نخود و خواص خوب آن پرداختیم؛ اما اکنون می خواهیم در مورد کشت این محصول و نکات مورد توجه جهت تولید دانه های پرتر و خوش رنگتر بیشتر صحبت کنیم.

کود با کیفیت

مراحل کشت نخود:

آماده سازی بستر کشت:

نخود همانند سایر حبوبات قادر به رشد و نمو در خاک های رسی، شنی و یا هر دو می باشد اما خاک های باتلاقی و شور را نمی تواند تحمل کند و رشد چندانی در این خاک ها نخواهد داشت. کاشت نخود به دو صورت دیم و آبی انجام می پذیرد؛ در فصل پاییز و پس از برداشت گندم که البته در اواخر تابستان این اتفاق می افتد، زمین به سرعت شخم زده می شود تا جهت پرورش نخود آماده شود.

تهیه بذر:

در انتخاب بذر مناسب و توصیه شده توسط موسسه تحقیقات در زمینه بذر و نهال دقت شود.

کاشت بذر:

 به دو شکل دستی و ماشینی انجام می پذیرد که البته صورت ماشینی به راحتی انجام می گیرد و بذرها به طور یکنواخت همه جای زمین محل کشت پراکنده می شوند.

کود پاشی:

گیاه نخود با وجود ریزوبیوم ها در سطح ریشه به مقدار کافی ازت مورد نیاز خود در مرحله رشد رویشی را دارا می باشد و نیازی به اضافه کردن کودهای شیمیایی ازت دار نمی باشد اما این به این معنا نیست که اصلا به هیچ کودی نیاز ندارد. به عنوان مثال جهت مبارزه علیه آفاتی نظیر کرم طوقه بر و پیله خوار مستلزم افزودن کود هیومیک اسید و سه بیست بر خاک کشت نخود خواهیم بود تا گیاه از ابتدا از مقاومت کافی در برابر آن ها برخوردار شود.

کود با کیفیت

چرا کودهای هیومیک اسید و سه بیست؟

همانطور که ذکر شد کشت نخود به صورت یک سال در میان صورت می گیرد بنابراین خاک محل کشت زمان کافی جهت بازسازی توان خود را ندارد؛ افزودن این دسته کودها ساختار خاک را حفظ کرده و سبب بهبود فعالیت قارچ و باکتری های مفید خاک می شود در نهایت خاک به شدت حاصلخیز شده و آماده کاشت نخود خواهد شد.

نخود نیز مانند هر جاندار دیگری نیازمند جذب مواد مغذی برای زنده ماندن و تکمیل فرایند رشد و تولید محصول می باشد؛ این امر به تنهایی و بدون یار کمک کننده ای چون کودهای هیومیک اسید و سه بیست محقق نمی شود؛زیرا این مواد آلی باعث عملکرد موثر گیاه در جذب مواد غذایی می شود؛ از این کودها در تمامی مراحل رشد گیاه می توان بهره برد.

فواید کود هیومیک اسید بر نخود:

۱)بهبود فرایند فتوسنتز تو تولید کلروفیل توسط برگ های نخود در نتیجه تولید مواد قندی و کربوهیدراتی مورد نیاز گیاه جهت رشد

۲)افزایش ریشه زایی قوی گیاه نخود در خاک، در نتیجه کمک به جذب بهتر عناصر و مواد ضروری نخود جهت رشد و تولید دانه بیشتر

۳)کمک به تبدیل عناصر به فرم قابل استفاده توسط گیاه

۴)درصورت انتخاب کشت به صورت آبی، با استفاده از هیومیک اسید نیاز به آبیاری مکرر نخواهید بود زیرا ظرفیت نگهداری آب درون خاک را بالا میبرد.

۵)دانه بندی خاک های شنی و رسی را در جهت مثبت رشد گیاه نخود منظم می کند. از طرفی فشردگی و تراکم بیش از حد خاک را کاهش می دهد.

۶)عدم وجود مشکلات زیست محیطی مرتبط با استفاده از هیومیک اسید

۷)صرفه جویی در هزینه های مربوط به خرید کودهای شیمیایی ازت دار در حدود ۲۵ تا ۷۰ درصد

۸)کمک به مقاومت گیاه نخود در برابر بیماری فوزاریمی

با توجه به اینکه نخود اکثرا به صورت دیمی و در مناطق خشک و نیمه خشک کشت می شود، کم آبی اثر منفی زیادی بر کیفیت و کمیت دانه های نخود تولیدی خواهند داشت. بنابراین بکار بردن کودهای هیومیک اسید و سه بیست به حفظ و تقویت هر چه بیشتر گیاه در برابر تنش های خشکی کمک شایانی می کند.

هیومیک اسید هورمون های رشد گیاهی مانند اکسین و سیتوکینین را تحریک می کند و از این طریق سبب بلند شدن ارتفاع بوته نخود و تولید نخودهای فراوان با کیفیت منحصر به فرد می شود. این کود آلی باکتری های تامین کننده گوگرد، فسفر و نیتروژن را در اختیار گیاه قرار داده و سبب افزایش ۳۵ درصدی ارتفاع بوته سبز نخود می شود.

هیومیک اسید و کود سه بیست سبب تداوم رسیدن مواد مغذی جهت رشد و بقای نخود قبل از برداشت  آن می شوند؛از سوی دیگر با فراهم شدن عناصر لازمه میزان پروتئین در دانه نخود افزایش می یابد. این کودهای کامل ترکیبات آنتی اکسیدانت در گیاه را افزایش می دهند و به رشد هر چه بیشتر محصول و سود اقتصادی کشاورز کمک دو چندانی می کنند.

هیومیک اسید تنفس سلولی گیاه نخود را بالا برده و اکسیژن مورد نیاز گیاه را فراهم می سازد. به گیاه در برابر استرس های سرمایی و گرمایی بیش از حد یاری می دهد و فرایند تعرق گیاهی را در مواقع مناسب تقویت می کند. از سوی دیگر با به کار بردن این کودها از هزینه های کلان سم پاشی جلوگیری به عمل می آید.

نتیجه گیری:

همیشه نخودهای با اندازه متمایل به درشت و خوش رنگ هر کسی را به خرید این دسته از حبوبات علاقه مند می کند؛ تولید این گونه نخودها نیازمند توجه و رسیدگی های همه جانبه کشاورز می باشد یکی از کارهای عاقلانه بهره بردن از مزایای فوق العاده کودهای هیومیک اسید و سه بیست می باشد که در قسمت های بالا به طور مفصل در مورد کاربرد فراموش نشدنی آن صحبت کردیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *