کود سیاه برای درختان

کود سیاه برای درختان

کود سیاه برای درختان

کود سیاه یکی از غنی‌ترین کودهایی است که امروزه در صنعت کشاورزی و باغداری از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند. کود سیاه برای درختان بسیار مفید است و می‌تواند رشد آن‌ها را تا حدود زیادی افزایش دهد. بنابر این اگر می‌خواهید رشد درختان خود را افزایش دهید و کیفیت آن‌ها را نیز دو برابر کنید، بهتر است در مرحله‌های مختلف از این کود مفید بهره بگیرید.

کود سیاه می‌تواند از درختان در برابر آفات و بیماری‌ها به بهترین شکل ممکن محافظت کند. البته نباید از این کود برای درختان‌تان به صورت خودسرانه استفاده کنید زیرا ممکن است اصلا درخت‌تان به کود احتیاجی نداشته باشد.

به طور معمول بهتر است زمانی از این کود بهره بگیرید که علائم کمبود فسفر در درخت‌تان به وجود آمده باشد. مهم‌ ترین علائم کمبود فسفر در درختان شامل؛ تغییر رنگ برگ‌ها، افزایش دانه‌های پوک، پایین آمدن سرعت رشد گیاه، کاهش مقاومت درخت در برابر یخ‌زدگی یا کم آبی، باریک شدن ساقه، کاهش محصولات و پژمرده شدن گیاه می‌شوند.

انواع کود سیاه مورد نیاز درختان میوه

زمان و نحوه مصرف کود سیاه کود برای درختان

شما می‌توانید کود سیاه را زمانی به خاک اضافه کنید که درختان‌تان را تازه کاشته‌اید زیرا در این زمان، خاک می‌تواند بهتر املاح موجود در کود را به خود جذب کند. این کود می‌تواند برای مدت زیادی در خاک باقی بماند و گیاه نیز از آن بهره بگیرد. گاهی اوقات برخی افراد، کوددهی را پیش‌ از کاشت درخت انجام می‌دهند تا خاک غنی و حاصلخیز تر شود.

از این‌ رو شما هم می‌توانید پیش‌ از کاشت درختان، این کار را انجام دهید. برای بهره گرفتن از این کود بهتر است از قبل شروع کار، زمین مورد نظرتان را آبیاری کنید تا خاک بتواند بهتر مواد مغذی موجود در کود را برای خود دریافت نماید.

به‌ طور معمول کود سیاه را می‌توانید در مراحل مختلف رشد درخت استفاده کنید زیرا کود سیاه برای درختان می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد و موجب بهبود رشد، باروری، سرسبزی و افزایش کیفیت  شود.

اگر در زمینه کوددهی درختان تجربه کافی ندارید، بهتر است از افراد حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. در غیر این صورت ممکن است نتیجه عالی به دست نیاورید و تمام زحمات‌تان هم به هدر برود. زمان کوددهی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد که نباید آن را نادیده بگیرید.

کوددهی اگر در زمان صحیح و مناسب صورت بگیرد، به درخت و محیط‌ زیست هیچ‌ گونه آسیبی وارد نمی‌شود. اما و اگر از کود سیاه در زمان‌های نامناسب بهره بگیرید، ممکن است درختان آسیب جدی ببینند و آب‌های روان نیز از بین بروند. از این‌ رو لازم است هنگام استفاده کردن از این کود، دقت خود را تا حدود زیادی افزایش دهید زیرا مصرف نامناسب و غیراصولی ممکن است موجب شود گیاه‌تان را از دست بدهید.

برای مصرف کود سیاه، کافی است آن را با مقداری آب مخلوط کنید تا یک محلول رقیق به دست آید. سپس آن را با استفاده از یک سم‌پاش به قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید. البته شما می‌توانید از این کود به ‌صورت مستقیم و آبیاری نیز بهره بگیرید و آن را هر زمانی‌ که خواستید به خاک اضافه کنید تا نتیجه مطلوبی را به دست آورید. در این ‌صورت کود اثر خود را بیشتر بر روی ریشه درخت به جای می‌گذارد و سپس سعی می‌کند تمام املاح مغذی را به دیگر قسمت‌های درخت برسند.

بیشتر بخوانید : اسید هیومیک

میزان مصرف کود سیاه برای درختان

میزان مصرف این کود برای درختان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر می‌خواهید درختان‌تان آسیب نبینند باید حتما از آن باخبر باشید. به‌ طور معمول میزان مصرف کود سیاه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، به‌ همین‌ علت نمی‌توان مقدار مشخص و ثابتی را برای آن در نظر گرفت. از این‌ رو سعی کنید قبل‌ از استفاده کردن از کود سیاه برای درختان، حتما مساحت زمین باغ، آب‌ و هوای منطقه، میزان آبیاری، نوع خاک، سن درخت و کمبودهای خاک را در نظر بگیرید و سپس با توجه به آن‌ها کار کوددهی را انجام دهید.

سعی کنید در مصرف این کود زیاده‌ روی نکنید و در سال حدود 2 بار از آن برای درختان‌تان بهره بگیرید. البته در سال‌های اولیه کاشت درختان باید میزان مصرف‌تان نسبت‌ به سال‌های بعدی بیشتر باشد زیرا درختان در این زمان به تغذیه بیشتری احتیاج دارند.

خرید کود سیاه برای درختان میوه

مزایای استفاده از کود سیاه برای درختان

  • با کمک این کود می‌توانید عقیمی درختان را از بین ببرید و آن‌ها را خیلی سریع بارور کنید.
  • برای جلوگیری از سرمازدگی درختان نیز می‌توانید به‌ راحتی از کود سیاه بهره بگیرید.
  • کود سیاه کمک می‌کند ریشه درخت حجم بیشتری داشته باشد و به سادگی نیز آسیب نبیند.
  • افرادی که در باغداری از این کود بهره می‌گیرند، می‌توانند تعداد دفعات آبیاری را تا حدود زیادی کاهش دهند.
  • با کمک این کود مفید می‌توانید بیماری‌های رایج در بین درختان را از بین ببرید و اجازه ندهید که گیاه در برابر آفات یا بیماری‌ها از بین بروند و دچار آسیب شوند.
  • اگر خاک زمین باغ‌تان حاصلخیز نیست و در آن کمبودهایی وجود دارد، می‌توانید به‌ راحتی آن را حاصلخیز و غنی کند.
  • کود سیاه کمک می‌کند طعم میوه‌ها بسیار بهبود یابند و کیفیت‌شان هم دوچندان شود.
  • این کود مانند یک ضدعفونی‌ کننده عمل می‌کند و تمام ناخالصی‌ها و مواد شیمیایی موجود در خاک را از بین می‌برد.
  • کود سیاه کمک می‌کند درختان در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی، مقاومت زیادی داشته باشد و از بین نرود.
  • این کود مانند یک دیواره دفاعی برای درختان عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد درخت دچار قارچ شود و یا در معرض حمله حشرات مضر قرار بگیرد.

سخن پایانی

همان طور که متوجه شدید؛ کود سیاه برای درختان مزایای زیادی دارد و اگر از آن به صورت اصولی بهره بگیرید، می‌توانید اثرات بسیار عالی را مشاهده کنید. از این رو سعی کنید به صورت مرتب با استفاده از کود سیاه، درختان را تغذیه کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود و شما نیز دچار ضرر نشوید. البته پیش از مصرف کود، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا بهتر با نیازهای خاک آشنا شوید و بدانید که گیاه‌تان به چه املاح و موادی احتیاج دارد. با انجام این کار، قطعا نتیجه بهتری به دست خواهید آورد و میزان تولید محصولات‌تان هم بسیار افزایش پیدا می‌کند.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366