کود آگلونما

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویت کننده آگلونما

 

کود آگلونما : اگر بخواهیم یکی از حیرت انگیز ترین و دیوانه وار ترین گیاه آپارتمانی را به دوستداران گل و گیاه معرفی کنیم، بدون شک گیاه آگلونما را در درجه اول معرفی خواهیم کرد. حالت خم شدگی برگ های رنگارنگ به سمت پایین به همراه نشاط و سرزندگی که دارد اجازه نمیدهد با وجود این گزینه لوکس آپارتمانی دست به انتخاب گیاه دیگر زد. تعدادی از گیاهان وجود دارند که جایگاه شناخته شده و ویژه ای در میان طرفداران گل و گیاه آپارتمانی دارند از جمله آگلونما.

آگلونما شرایط نگهداری آسان و سازگاری بالایی با محیط ادارات و منازل دارد طوری که با وجود ظاهر بسیار زیبا و پیچیده ای که دارد، آن را گیاه مبتدی ها می نامند یکی از دلایل به نیاز نوری پایین این گیاه بر می گردد. با توجه به نگهداری آسان آگلونما، از آنجایی که محل زندگی کنونی آن با محل رویش اصلی متفاوت شده، بایستی یکسری اصول مراقبتی را در نظر داشته باشید که در این مقاله از سری مقالات سایت آل کود می خواهیم نگاه کاملی بر نحوه نگهداری و برآوردن نیاز های آن مانند آبیاری، خاک، رطوبت، دما، کود، نور و … بیندازیم.

اگر شما نیز می خواهید دوستان و آشنایان راز و رمز نگهداری موفقیت آمیز گیاه آگلونما را از شما بپرسند تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به یک نگهدارنده حرفه ای تبدیل شوید.

کود آگلونما

فهرست عناوین مقاله

۱)معرفی کامل گیاه آگلونما، مسافری از آسیا تا منازل لوکس ایرانی

۲) صفر تا صد شرایط مراقبت و نگهداری از آگلونما با آل کود

۲.۱ شرایط نوری ایده آل برای آگلونما

۲.۲ گیاه آگلونما را در چه شرایط دمایی نگهداری کنیم؟

۲.۳ نیاز آبی گیاه آگلونما را چگونه تامین کنیم؟

۲.۴ رطوبت موردنیاز گیاه آگلونما را چگونه تامین کنیم؟

۲.۵ نحوه کوددهی و معرفی بهترین کود برای گیاه آپارتمانی آگلونما

۲.۶ نحوه مصرف کود گیاهان آپارتمانی شوک

۲.۷ چرا کود گیاهان آپارتمانی شوک؟ این کود چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟

۲.۸ خاک گلدان آگلونما از چه نوع خاکی باشد؟

۲.۹ هرس گیاه آپارتمانی آگلونما

۳) از کجا بدانیم زمان تعویض گلدان فرا رسیده است؟

۴) چرا باید برگ های آگلونما را تمیز کنیم؟

۵) فواید نگهداری از گیاه آگلونما

۶) با انواع متنوع و زیبای گونه های آگلونما آشنا شوید.

معرفی کامل گیاه آگلونما، مسافری از آسیا تا منازل لوکس ایرانی

یکی از انتخاب های قطعی برای دکوراسیون منزل گیاه فوق العاده زیبا آگلونما می باشد. این گیاه بومی جنگل های انبوه گرمسیری واقع در جنوب شرقی آسیا به ویژه کشورهای اندونزی و مالزی می باشد که متعلق به تیره گل شیپوریان است.

آگلونما را با برگ های همیشه سبز مستطیلی که انتهای آن به صورت نیزه ای رو به پایین می باشد می شناسند؛ این گیاه تزئینی نام گیاه همیشه سبز چینی را از آن خود کرده که چندین گونه جذاب و تماشایی از آن در جهان کشف شده است.

با وجود همیشه سبز بودن آگلونما، برخی گونه های زیبا دارای رگه های قرمز و رنگی دیگر درون برگ ها است که ظاهر حیرت انگیزی بدان بخشیده است. شکل برگ ها و رنگ آن سبب شده آگلونما از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی به شمار رود.

برگ ها به گونه ای متنوع هستند که از سبز تیره به سمت نقره ای یا از سبز به قرمز تغییر رنگ می دهند موردی که در جهان بسیار کمیاب است اما با وجود ظاهر تماشایی قیمت خرید مناسبی در کنار نگهداری آسان دارد.

آگلونما از رشد کمتری برخوردار بوده و قادر است ۲۰ الی ۴۰ سانتی متر بر ارتفاع خود بیفزاید.  برگ های آگلونما ساقه های کوتاهی دارند که طول برگ ها بسته به نوع گونه این گیاه تقریبا ۲۵ سانتی متر و عرض آن ۱۰ سانتی متر می باشد.

با وجود بزرگ و پهن نبودن برگ های آگلونما، شاخ و برگ فوق العاده ای از آن رشد می کند که باریک، براق و بیضی مانند می باشد؛ لازم به ذکر است هر چه گیاه از اختلاف رنگ بیشتری برخوردار باشد، نیاز به جذب نور زیادی دارد.

آیا آگلونما گلدهی می کند؟

در فصل بهار و تابستان در صورتی که قاعده نگهداری آن را فرا گرفته باشید، شاهد گل های سفید رنگ خواهید بود. جالب است بدانید  زیبایی آگلونما با پدیدار شدن میوه های قرمز رنگ تکمیل خواهد شد.

اکنون نگاه شما را به این نکته مهم درباره گلدهی آگلونما جلب می کنم که درست است با وجود گل، ظاهر گیاه کمی جذاب تر خواهد شد اما اجازه دهید گل فقط برای مدت کوتاهی باقی بماند سپس اقدام به جدا کردن آن از گیاه به کمک وسیله تیز  نمایید فقط حین جدا کردن مواظب باشید به گیاه مادر آسیب نرسانید.

کود آگلونما

اما چرا گل آگلونما را جدا می کنیم؟

در اثر رویش گل، گیاه اصلی تضعیف می شود لذا برای زیبا و سرحال ماندن گیاه اجازه ندهید گل در طولانی مدت حضور داشته باشد. وقتی گل آگلونما را از آن جدا نکنید، سر انجام خشک شده و از بخش انتهایی آن دانه هایی شروع به رشد می کنند که در نهایت قرمز رنگ شده و بر روند رشدی گیاه تاثیر منفی خواهند داشت.

واریته های متنوع بسیاری به خانواده آگلونما تعلق دارد که طرح رنگ برگ های آنها بسیار دیدنی و فوق العاده می باشد. نحوه مراقبت از گونه های مختلف آگلونما یکسان بوده و تنها عدم تابش نور کافی یا نور سوزان خورشید می تواند جلوه زیبای رنگ های دیگر را در اثر پر رنگ شدن رنگ سبز پنهان کند.

کود آگلونما

صفر تا صد شرایط مراقبت و نگهداری از آگلونما با آل کود

شرایط نوری ایده آل برای آگلونما

تابش غیر مستقیم با شدت متوسط نور خورشید ضامن سلامتی و رشد آگلونما خواهد بود؛ در حالی که با قرارگیر دادن این گیاه در مقابل آفتاب مستقیم این گیاه زیبای آپارتمانی را از دست خواهید داد. بخش شمالی منزل بهترین مکان نگهداری آگلونما می باشد تا به بهترین وجه ممکن نور غیر مستقیم و موردنیاز آن را تامین نمایید.

نکته

گونه های آگلونما با رنگ سبز توانایی رشد در نزدیکی سایه را دارند اما گونه های رنگی و متنوع دیگر طالب نور زیادی هستند اما هیچ یک علاقه ای به تابش مستقیم  نور خورشید ندارند.

گونه تیره آگلونما با توجه به نیاز نوری کم، محبوبیت بالایی در دفاتر اداری دارند هم چنین گونه های مختلف این گیاه نور کم و غیر مستقیم برای آنها کافی است.

کود آگلونما

گیاه آگلونما را در چه شرایط دمایی نگهداری کنیم؟

در فصل تابستان ایده آل ترین شرایط برای آگلونما، قرارگیری در هوای خنک و دمای بین ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتی گراد می باشد تا برگ ها شادابی و رشد خود را در هوای گرم حفظ نمایند؛ در صورت بالا بودن دما برگ ها سست و بی حال شده و گاها به حالت آویزان در می آیند.

در فصل زمستان گیاه آگلونما، به دلیل مقاومت بالا تحمل سرمای ۱۰ درجه سانتی گراد را دارد اما به دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیری می باشد، نمی تواند پایین تر از این دما را تحمل نماید.

بهترین شرایط دمایی برای آگلونما در سرمای زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد تا به خوبی به دوره استراحت خود وارد شود. در این درجه گیاه ممکن است ریزش تعدادی از برگ های خود را تجربه نماد که طبیعی می باشد.

کود آگلونما

نکته کود آگلونما

برای جلوگیری از آسیب ناشی از سرما به گیاه، آن را با فاصله از پنجره ها و دریچه ها قرار دهید و به فضای گرم انتقال دهید.

 نیاز آبی گیاه آگلونما را چگونه تامین کنیم؟

هرچند این گیاه در برابر کم آبی مقاوم بوده و به رشد خود ادامه می دهد اما ماندن در شرایط خشکی طولانی مدت اصلا برایش جالب نیست. آگلونما در فصل گرم تابستان به آبیاری زیادی نیاز دارد و بایستی روزانه به مقدار مشخص آن را از آب سیراب کنید.

از آنجایی که گیاه در فصل زمستان و پاییز  نیاز آبی کمتری دارد، هفته ای یک الی دو بار آبیاری برای آن کفایت می کند.

کود آگلونما

نکته کود آگلونما

پیش از شروع آبیاری از خشک بودن سطح خاک تا عمق ۲ سانتی متری اطمینان حاصل نمایید به عبارتی اجازه ندهید خاک بیشتر از ۲۵ درصد خشک شده و سپس آبیاری را از سر بگیرید.

رطوبت موردنیاز گیاه آگلونما را چگونه تامین کنیم؟

آگلونما به دلیل زیستگاه اولیه خود هوای مرطوب را دوست دارد. به منظور رساندن رطوبت کافی به آگلونما، بایستی برنامه منظم غبار پاشی را در پیش بگیرید طوری که در گرمای تابستان با انجام ۲ الی ۳ بار در هفته غبار پاشی، رطوبت موردنیاز آن را فراهم کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید غبار پاشی را در برابر نور آفتاب انجام ندهید.

در فصل زمستان آگلونما نیازی به غبار پاشی ندارد زیرا به طور طبیعی می تواند رطوبت لازم برای رشد خود را از هوای اطراف اتاق بگیرد. اما یکی از راه های موثر تامین رطوبت این گیاه آپارتمانی، قرار دادن گلدان روی سنگریزه موجود در زیر گلدانی می باشد به نحوی که در تماس مستقیم با آب نباشد زیرا درصد پوسیدگی ریشه بسیار بالا خواهد رفت.

نکته کود آگلونما

گیاه خود را هرگز در معرض کولر، فن تهویه یا بخاری قرار ندهید زیرا با این کار گیاه رطوبت خود را از دست داده و خشک خواهد شد.

نحوه کوددهی و معرفی بهترین کود برای گیاه آپارتمانی آگلونما

تغذیه گیاه آگلونما در فصل رشد آن یعنی فصول بهار و تابستان از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین آگلونما را با کودهای مایع باکیفیت و مرغوب در طول فصل رشد از مواد غذایی سیراب کنید.

کوددهی در طول فصل بهار و تابستان رشد بهتر و شادابی گیاه را موجب خواهد شد بدین منظور بهترین انتخاب شما کود مخصوص گیاهان آپارتمانی شوک می باشد که بایستی در طول فصل رشد هر دو هفته یکبار و در فصل زمستان هر ۴۵ روز یکبار از آن استفاده کنید.

کود گیاهان آپارتمانی شوک
کود گیاهان آپارتمانی

نحوه مصرف کود گیاهان آپارتمانی شوک

با توجه به مشورت با کارشناسان آل کود و دادن اطلاعاتی نظیر سن و نوع گیاه آگلونما، می توانید از کود گیاهان آپارتمانی شوک به شکل آبیاری یا محلول پاشی استفاده نمایید‌.

چرا کود گیاهان آپارتمانی شوک؟ این کود چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟

کود گیاهان آپارتمانی شوک ترکیب غلیظی از تمامی عناصر ماکرو و میکروالمنت لازم برای رشد گیاهان آپارتمانی را در خود جای داده و در عین حال آنها را به فرم قابل جذب گیاهانی نظیر آگلونما در آورده است. از جمله ترکیب منحصر به فرد این کود می توان به عناصری نظیر: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، روی، منگنز، کلسیم، مولیبدین و … به همراه اسید آمینه و عصاره مخصوص رشد و شادابی گیاهان آپارتمانی اشاره کرد.

کود گیاهان آپارتمانی شوک مجوز ثبت کودی و تائیدیه از موسسه آب و خاک کشور را دریافت نموده است و از جمله با کیفیت ترین کودهای حاضر می باشد که توسط سایت معتبر آل کود عرضه می شود. رشد، سلامتی، نشاط و حفظ رنگ های زیبای گیاه آگلونما با این کود صد در صد تضمین می شود.

خاک گلدان آگلونما از چه نوع خاکی باشد؟

آگلونما خاک سبک و با زهکشی بالا را دوست دارد و از همانند دیگر گیاهان آپارتمانی از خاک سنگین بیزار است‌. ترکیب از خاکبرگ، ماسه، پیت ماس و خاک باغچه می تواند ترکیب با زهکشی خوبی برای گلدان آگلونما باشد.

هم چنین برای خاک گلدان می توانید مخلوطی از پیت ماس، پرلیت و خاک برگ را تهیه کرده و گیاه را در آن قرار دهید. وجود پرلیت در چنین خاکی قدرت زهکشی و توان عبور آب از خاک را بالا برده و ریشه به خوبی از پوسیدگی و بیماری های قارچی در امان می ماند.

هرس گیاه آپارتمانی آگلونما

در شرایطی که گیاه برگ های زرد، خشکیده و ضعیفی دارد بایستی نسبت به هرس و جدا نمودن بخش های خراب شده اقدام نمایید تا هم شادابی گیاه خود را مجددا بدان باز گردانید و هم از خشک و زرد شدن بیشتر آگلونما جلوگیری کنید.

بهترین زمان برای تعویض گلدان آگلونما و کود آگلونما

به طور کلی به دلیل رشد آگلونما دیگر گلدان کوچک پاسخگوی آن نخواهد بود بنابراین برای حفظ سلامتی بخش های مختلف گیاه یک تا دو سال یکبار گلدان آن را تعویض کنید.

از کجا بدانیم زمان تعویض گلدان فرا رسیده است؟

در اولین گام نگاهی به ریشه های آگلونما بندازید اگر ریشه خروجی یا در حال خروج از زیر گلدان شاهد بودید بدانید هر چه سریعتر بایستی آن را به گلدان با یک سایز بزرگتر انتقال دهید. هم چنین اگر برگ های این گیاه با وجود رسیدگی های عالی شما بی حال و سست بودند به نبود فضای کافی برای گیاه و زمان عوض کردن گلدان شک کنید.

کود آگلونما

نکته طلایی  کود آگلونما

-معمولا پیش از عید یا اوایل اردیبهشت ماه بهترین زمان برای تعویض گلدان آگلونما می باشد. اما فصل خزان به ویژه زمستان به دلیل اینکه گیاه به دوره استراحت می رود زمان مناسبی برای این کار نمی باشد.

هرگز اندازه گلدان آگلونما را بسیار بزرگ انتخاب نکنید زیرا هر چند ریشه گیاه بایستی در فضای باز گلدان متراکم شود اما بزرگ بودن بیش از حد گلدان رطوبت خاک را افزایش داده و سلامت گیاه را تهدید می کند هم چنین ممکن است جلوی رشد گیاه را بگیرد بنابراین گلدان متناسب با اندازه گیاه خود را انتخاب نمایید.

چرا باید برگ های آگلونما را تمیز کنیم؟

همانطور که در دکوراسیون منزل گرد و غبار بر روی وسایل می نشیند و صحنه نه چندان جالبی به وجود می آید، در صورتی که سطح برگ های آگلونما نیز غبار آلود بوده و درخشش برگ ها زیر این آلودگی پنهان شده، سعی کنید حداقل هفته ای یکبار سطح برگ های آن را با اسفنج نرم و آب بدون کلر تمیز کنید.

تمیز کردن برگ های آگلونما، براقیت و زیبایی دو چندانی به گیاه شما هدیه خواهد داد و سبب می شود زیبایی برگ های رنگارنگ آن بیشتر دیده شود در عین حال گیاه از نشاط بخشیدن شما بسیار سرحال خواهد شد.

نکته کود آگلونما

هرگز از مواد شیمیایی در حین تمیز کردن برگ های آگلونما استفاده نکنید زیرا در دراز مدت سبب بین رفتن گیاه تان خواهد شد.

کود آگلونما

فواید نگهداری از گیاه آگلونما

کود آگلونما

این گیاه علاوه بر زیبایی حیرت انگیزی که دارد یکی از قدرتمند ترین و موثر ترین گیاه برای تصفیه هوای محل زندگی می باشد که کاملا سم هایی از جمله فرمالدئید، بنزن و تولوئن را از هوای تنفسی پاک می کند و در عوض هوای پاکیزه ای را جهت تنفس در اختیار آپارتمان نشین ها قرار می دهد.

جالب است بدانید قابلیت تصفیه کنندگی هوای این گیاه توسط ناسا نیز مورد توجه قرار گرفته و آن را در زمره ۱۰ گیاه برتر تصفیه کننده هوا قلمداد نموده است.

با انواع متنوع و زیبای گونه های آگلونما آشنا شوید.

گونه آگلونمای مودستوم

مودستوم گونه همیشه سبز با برگ های موج دار و براقی می باشد که درخشان بودن آن اولین چیزی است که به چشم می آید.

با توجه به رنگ سبز تیره آن به خوبی در نور کم می تواند رشد کند و گاها حتی تا ۶۰ سانتی متر نیز اوج بگیرد. این گونه با رشد خود برگ هایی با طول ۲۰ و عرض ۱۰ سانتی متر خواهد داشت.

گونه آگلونمای قرمز

به جرات می توان گفت این گیاه از زیباترین گونه های آگلونما به شمار می رود که با رنگ برگ های قرمز و سبز خود بر رقبای گونه های دیگر چیره شده است. محال است کسی با دیدن این گیاه فکر خرید و نگهداری آن به ذهنش خطور نکند. در اکثر خانه های لوکس و لاکچری از آگلونمای قرمز به وفور استفاده می شود.

این گونه رشد سریعی داشته و با ساقه های کوتاه خود از دل خاک به بیرون برآمده است. برگ های براق و زیبای آگلونمای قرمز، دارای پس زمینه سبز می باشد که نقوش خال های صورتی و رگه های قرمز روشن بر سطح آن طراحی اعجاب انگیزی را خلق نموده است.

گونه رنگارنگ آگلونمای قرمز خواهان نور بیشتری در مقایسه با گونه های سبز می باشد اما نباید فراموش کنید آن را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

برگ های براق با طول و عرض ۲۰ و ۱۰ سانتی متر با خمیدگی به سمت پایین و حاشیه برگ صورتی و قرمز آن سبب شده این گیاه در لیست زیباترین گیاهان آپارتمانی جهان قرار گیرد.

گونه آگلونمای کاتلاس یا قمه ای

برگ های بلند و رگه دار این گونه شباهت بالایی به خنجر دارند از این رو به گیاه قمه ای نیز معروف است. این گونه نیز زیبایی خارق العاده ای دارد به گونه ای که طرح رنگ زمینه سبز_سفید_کرمی آغشته با رگه و لبه های سبز تیره ظاهر متفاوت و جذابی بدان بخشیده است.

گونه آگلونمای سیلورکویین یا ملکه نقره ای

گفته می شود این گونه از گسترده ترین گیاه در جهان به شمار می رود که دارای برگ های کرمی زیبا در زمینه سبز تیره بوده که ظاهر تماشایی دارد. در میانه برگ سیلور کویین خطوط هشتی که غالبا سبز تیره می باشد وجود دارد. این گیاه در نور متوسط به خوبی رشد می کند.

گونه آگلونمای سیلور کینگ یا شاه نقره ای

این گونه شباهت بالایی به سیلور کویین دارد اما همانند آن خطوط هشتی مانند زیادی در سطح برگ ندارد هم چنین در مقایسه با سیلور کویین  میزان رنگ نقره ای بیشتری دارد.

گونه آگلونمای سوزی

یکی از گیاهان محبوب خانگی که دارای رگه های صورتی دقیقا در وسط برگ می باشد. این گونه حتی نسبت به گونه های تیره رنگ مقاومت بالایی در نور کم دارد.

گونه آگلونمای سفید یا تایلندی

افراد خاص پسند محال است از این گیاه چشم پوشی کنند. گونه سفید آگلونما یکی از گونه های پر طرفدار می باشد که در صورت یافتن آن در گلفروشی ها هیچ تعدادی از آن باقی نخواهد ماند. زیبایی منحصر به فرد این گیاه با برگ های سفید به همراه حاشیه و رگه های سبز ارتباط مستقیمی دارد.

این گونه در محیط سایه وار مقاومت پایینی دارد.

گونه آگلونما پاتایا ( حبابی)

یکی دیگر از گونه های بسیار دیدنی و خوش ظاهر گیاه آگلونما، گونه پاتایا می باشد که در سایر نقاط جهان به نام های هندوانه ای و نقره ای نیز شهرت دارد.

پاتایا شباهت زیادی به گیاه دیفن باخیا داشته و از نوع ابلق می باشد. هر چه از زیبایی برگ های این گونه بگویم کم گفتم؛ برگ های پهن و بلند گونه حبابی دارای بخش میانی و زمینه نقره ای با طرفین سبز رنگ می باشد انگار نقاشی آبرنگ را بر دست گرفته و رنگ نقره ای و سبز را به گونه ای تحسین بر انگیز بر یکدیگر آمیخته است.

این گونه ساقه های کوتاهی دارد و برگ های آن از غلاف نیزه مانند و خم شده بیرون آمده و در زمره گونه مقاوم به سایه طبقه بندی می شود.

گونه آگلونمای بلک

این گونه نیز از ظاهر متفاوت و جذابی برخوردار می باشد؛ آگلونمای بلک برگ های نیزه ای مانند  سبز تیره ای دارد که دارای رگه های سبز روشن تا نقره ای می باشد. برگ های این گونه بسیار براق می باشد.

آگلونمای بلک آهسته تر از دیگر گونه ها رشد می کند اما مقاومت خوبی در سایه دارد طوری که با خیال راحت می توانید در محل کم نور قرار دهید.

گونه آگلونمای طلایی

گونه سریع الرشد با برگ های پهن و بلند و نیزه ای شکل می باشد که ترکیب رنگ برگ بسیار زیبایی از رنگ های سبز و طلایی دارد. گفتنی است اگر این‌ گیاه را در سایه نگهدارید رگه های طلایی و زیبای آن ناپدید می گردد.

گونه آگلونمای پیکتوم یا

آگلونمای سه رنگ

غیر ممکن است کسی آگلونمای سه رنگ را ببیند و چند دقیقه ای بدان خیره نشود. ترکیب سه رنگ سبز، آبی و نقره ای برگ های این گونه صحنه بسیار زیبایی را خلق کرده و با وجود چین خوردگی در حاشیه برگ زیبایی آن کامل شده است.

برگ های این گونه ظاهر تخم مرغی دارند و با اندازه مناسب خود گلدان را بسیار شیک جلوه می دهند.  لازم است بدانید آگلونما پیکتوم نیاز آبی کمی دارد و از رطوبت زیاد خوشش نمی آید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود آگلونما
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *