زمان مصرف اسید هیومیک در برنج | کود مخصوص شالیزار | اسید هیومیک مخصوص شالیزار | کود دهی برنج |

زمان مصرف اسید هیومیک در برنج

زمان مصرف اسید هیومیک در برنج

زمان مصرف اسید هیومیک در برنج : پس از گندم، برنج از اصلی ترین غلات مصرفی مردم جهان است که آن را در وعده های اصلی خود مصرف می کنند؛ لذا میزان تقاضا برای این محصول بسیار بالا بوده و تولید در سطح وسیع برنج توسط کشاورزان در اقسا نقاط ایران و جهان انجام میگیرد. یکی از استرس هایی که کشاورزان در زمینه کشت برنج متحمل میشوند، موضوع افت در تولید محصول برنج است که دلایل مختلفی در آن دخیل می باشد.

همه ما از ناچیز بودن میزان ماده آلی در خاک های کشور اطلاع داریم و می دانیم این کمبود با استفاده بی رویه و نادرست کودهای شیمیایی تشدید شده و اگر هر چه سریع تر به دنبال راه حل باشیم، نه تنها میتوان این مشکل را حل نمود، بلکه شاهد پیشرفت روز افزون تولید محصول برنج خواهیم شد.

اینجاست که نام اسید هیومیک به عنوان ماده ارگانیک در کشت برنج به میان می آید و ما این مقاله از سایت آل کود را به زمان مصرف اسید هیومیک در برنج اختصاص داده ایم لذا تا انتهای این مقاله مختصر و خواندنی با ما همراه باشید تا بدانید نحوه اثر هیومیک اسید در برنج چگونه و زمان مصرف اسید هیومیک در برنج چه هنگامی است.

اسید هیومیک گزینه عالی برای کشت موفقیت آمیز برنج

برنج به عنوان مهم ترین غله مصرفی در ایران، به عناصر غذایی مهمی نظیر: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن و ریز مغذی های دیگر برای رشد و تقویت نیاز دارد. جذب نیتروژن در اوایل فصل رشدی برنج منجر به افزایش رشد رویشی این محصول می گردد از طرفی فسفر رشد و گسترش ریشه و بهبود عملکرد آن را سبب شده و هم چنین پتاسیم افزایش سطح ایمنی گیاه در برابر عوامل بیماری زا و آفات، انتقال مواد حاصل از فتوسنتز به بخش های درحال مصرف، افزایش استقامت بوته های برنج و بهبود طعم و کیفیت برنج را موجب می گردد.

اسید هیومیک ماده آلی می باشد که به آسانی و با هزینه کم در دسترس ریشه گیاه قرار میگیرد و منجر به افزایش تولید برنج و صرفه جویی در مصرف کود با بالاترین عملکرد میشود. با مصرف اسید هیومیک اندام های هوایی و ریشه این گیاه به شدت رشد کرده و هم چنین نیاز برنج به عناصر کلسیم،  پتاسیم، فسفر، ازت و … به دلیل افزایش جذب این عناصر توسط ریشه برنج و در اختیار قرار گرفتن عناصر غذایی توسط  خاک، برطرف می گردد.

زمان مصرف اسید هیومیک در برنج

زمان مصرف اسید هیومیک برای برنج

کاربرد مصرف هیومیک اسید برای برنج از قبل از کاشت این گیاه شروع شده تا اواخر کار و پس از برداشت نیز ماده بسیار موثری جهت تقویت و آماده سازی مجدد زمین برنج به شمار می آید. هیومیک اسید کود بسیار مناسبی جهت بذر مال برنج پیش از کاشت در خزانه به شمار می آید. کود را پس از منتقل کردن نشاء برنج به مزرعه، در مرحله ابتدای کاشت بایستی به صورت آبیاری استفاده نمود تا شاهد جذب صد در صدی اسید هیومیک برای برنج باشید.

اهمیت مصرف اسید هیومیک برای برنج در ابتدای کاشت به دلیل آغاز رشد گیاه بسیار اهمیت دارد و پس از آن زمان مصرف اسید هیومیک برای برنج در طول مراحل رشدی برنج یعنی زمان ساقه دهی و سپس در هنگام قبل از خوشه دهی این ماده غذایی می باشد.

در مورد زمان مصرف اسید هیومیک در برنج و تعداد دفعات مصرف آن در طول سال، لازم به ذکر است چون این ماده هیچ ضرری برای محصولات ندارد، محدودیتی در زمان و دفعات استفاده ندارد اما به طور معمول ۲ الی ۳ بار در طول فصل زراعی یا کل سال می توانید از آن استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

طریقه مصرف اسید هیومیک برای برنج

با توجه به اینکه اسید هیومیک برای برنج از طریق جذب ریشه ای بالاترین عملکرد را دارد، استفاده از آن به شکل آبیاری توصیه می شود. میزان استفاده از اسید هیومیک برای برنج در هر هکتار ۲۰ لیتر می باشد.

زمان مصرف اسید هیومیک در برنج

تاثیر اسید هیومیک در کشت برنج

-افزایش تحریک بذر برنج برای جوانه زنی

-اسید هیومیک نه تنها منجر به تحریک بذر برنج برای جوانه زنی می گردد، بلکه ریشه زایی این گیاه را افزایش داده و آن را بسیار حجیم می کند؛ رشد ریشه فواید بسیار زیادی برای برنج دارد از جمله: مقاومت بهتر در برابر بیماری و آفات، جذب بهتر و بیشتر عناصر غذایی و آب و در نتیجه رشد و پر بار شدن محصول

-اسید هیومیک ظرفیت نگهداری رطوبت توسط خاک را بالا برده و این ویژگی گیاه را در شرایط ناگهانی کمبود آب حفظ میکند تا هیچ گونه کاهش عملکردی نداشته باشد.

-یکی از عوامل موثر بر رشد گیاهان که به چشم دیده نمی شوند اما نبود آنها بسیار مخرب می باشد، کاهش تعداد و سطح فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک است که به علت زیادی روی در استفاده از کودهای شیمیایی و سموم مختلف، از بین رفته اند. با افزودن اسید هیومیک به صورت آبیاری، مجددا فعالیت موثر میکروارگانیسم ها در دل خاک شروع شده و منجر به اکسید شدن عناصر و جذب بهتر آنها توسط ریشه می گردد.
-بهبود اکسیژن رسانی و تهویه درون خاک پس از استفاده از اسید هیومیک؛ این ماده از طریق اصلاح خاک، منجر به نرم و سست شدن خاک شده و عبور هوا از خاک بسیار افزایش می یابد.

-متعادل سازی پی اچ خاک و اصلاح پی اچ خاک های قلیایی و آهکی

کاربرد و زمان مصرف اسید هیومیک در جذب عناصر توسط برنج

برخی از عناصر ریز مغذی با وجود اینکه به میزان بالا در خاک وجود دارند، اما گیاه برنج قابلیت استفاده از آنها را ندارد و دلیل آن هم به پی اچ خاک، حالت عنصر غذایی و املاح موجود در خاک بستگی دارد نظیر: آهن، روی، بور، منگنز و …

هیومیک اسید با ویژگی منحصر به فرد خود این عناصر را به شکل کلاته و قابل جذب توسط ریشه در می آورد و ورود آن به درون گیاه را موجب می گردد؛ در نتیجه برنج با مصرف این عناصر به بهترین شیوه رشد نموده و دیگر کشاورز شاهد علائم کمبود این عناصر در گیاه نخواهد بود.

سخن آخر

ما در این مقاله از سایت آل کود به زمان مصرف اسید هیومیک در برنج پرداختیم تا شما کشاورزان عزیز از این موضوع اطلاع کافی داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : اسید هیومیک 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366