گل زاموفیلیا

گل زاموفیلیا از جمله محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است که از آن به عنوان دکوراسیون در منازل و محیط‌های کاری استفاده می‌شود. زاموفیلیا به دلیل داشتن برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ به‌عنوان یک گزینه مناسب در لیست‌‌های خرید گیاهان آپارتمانی قرار دارد. گل زاموفیلیا به آفریقای شرقی تعلق داشته و از خانواده گیاهان آراسه است. اگر در منزل خود این گیاه را دارید یا قصد خرید این گیاه زیبا را دارید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

ویژگی‌های فوق العاده گل زاموفیلیا

زاموفیلیا همه ویژگی‌های یک گیاه آپارتمانی مطلوب را دارد و می‌تواند انتخاب مناسبی برای منزل یا محیط مدنظر شما باشد، به‌طوری‌که:

  • به نور زیادی احتیاج ندارد.
  • رشد آن آسان و کم دردسر است.
  • به آبیاری کمی نیاز دارد.
  • در برابر شرایط محیطی داخلی مقاومت خوبی دارد.
  • زاموفیلیا، از جمله بهترین گیاهان آپارتمانی است که رشدی آرام دارند و به‌راحتی تکثیر می شوند.
  • زاموفیلیا مثل گیاهان خانواده بنفشه آفریقایی و گیاه یشم، از یک برگ می‌تواند تکثیر شود.
  • گل زاموفیلیابرای مناطقی که فضای کافی برای رشد گیاه دارند زاموفیلیا بسیار مناسب است.
  • زاموفیلیا از جمله بهترین گیاهان برای حمام‌، اتاق و مکان‌های بدون پنجره به شمار می رود.
  • مقاومت زاموفیلیا با سانسوریا و برگ عبایی در رده‌بندی گیاهان آپارتمانی مقاوم، برابر است و از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی به‌ شمار می‌رود.
  • زاموفیلیا گیاهی است که مشکلات و آفات کمی به سراغ آن می آید.

بیشتر بخوانید: کود کامل ۱۰xشوک برای لوبیا قرمز

روش نگهداری گل زاموفیلیا

آبیاری

در زمان آبیاری گل زاموفیلیا اجازه ندهید، خاک گیاه غرق آب شود، خاک این گیاه نباید طولانی مدت خیس باشد زیرا ریشه گیاه پوسیده خواهد شد. آبیاری بیش از حد زاموفیلیا، باعث زرد و قهوه ای شدن برگ‌های آن خواهد شد. هر 10 الی 14 روز یکبار برای آبیاری زاموفیلیا مناسب است.

نور مورد نیاز برای زاموفیلیا

زاموفیلیا به نور متوسط نیاز دارد و با نور کم به‌خوبی کنار می‌آید. با وجود اینکه گیاه در محیط‌های کم نور رشد خوبی خواهد داشت، اما قرار دادن آن تحت نور متوسط و غیرمستقیم خورشید، عملکرد آن را بهتر خواهد کرد.  زاموفیلیا از جمله گیاهانی است که می تواند با نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد کند. در طول نگهداری از زاموفیلیا، آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا گیاه دچار سوختگی نشود.

گل زاموفیلیاخاک مناسب برای زاموفیلیا

زاموفیلیا به نوع خاصی از خاک احتیاج ندارد. بنابراین هر نوع خاکی با زهکشی مناسب که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می شود، برای آن نیز مناسب است. بهترین توصیه برای انتخاب خاک زاموفیلیا، خاک کاکتوس است چون این گیاه نسبت به آبیاری حساس و آسیب پذیر است. در نتیجه خاک آن باید زهکشی خوبی داشته باشد که خاک کاکتوس دارای چنین ویژگی است.

کوددهی زاموفیلیا

این گیاه نیاز به کوددهی خاصی ندارد. اما با توجه به رشد آرام و تدریجی آن، در صورت تمایل می‌توانید در فصل تابستان هر یک ماه یکبار به آن کود مایع بدهید. بعد از آبیاری و هنگام خیس بودن خاک، بهترین زمان برای کوددهی زاموفیلیا است. از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی و کودهای مایع چندمنظوره (مثلا کود مایع20 20 20) برای کوددهی زاموفیلیا استفاده کنید. برای کوددهی گیاه، کود را دو برابر مقدار نوشته شده در راهنمای استفاده آن رقیق کنید و به گیاه اضافه کنید. به این صورت تمام عناصر لازم برای رشد گیاه  فراهم خواهند شد.

گل زاموفیلیاتعویض گلدان زاموفیلیا

یکی از مزیت های زاموفیلیا این است که می‌تواند مدت طولانی در یک گلدان زندگی کند، بدون اینکه نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. با این وجود بعد از چندین سال به تعویض گلدان نیاز خواهد داشت.  مراحل زیر را برای تعویض گلدان دنبال کنید:

برای تعویض گلدان زاموفیلیا در فصل بهار اقدام کنید.

گلدانی بزرگتر از سایز گلدان فعلی انتخاب کنید. از زهکشی گلدان جدید اطمینان حاصل کنید.

برای پر کردن گلدان از خاک باکیفیت استفاده کنید.

کف گلدان را با خاک پر کنید.

گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید.

ریزوم‌های نرم، لزج و آسیب‌دیده را از بخش ریشه جدا کنید.

گیاه را در گلدان جدید، روی خاک قرار دهید. گیاه باید در عمق یکسانی با گلدان قبلی کاشته شود. سپس ارتفاع خاک و موقعیت قرار گرفتن آن در گلدان جدید باید با  گلدان قبلی تطبیق داده شود .

بیشتر بخوانید: کود کبوتر برای درخت پسته

بعد از گذاشتن گیاه در گلدان، فضای خالی گلدان را با خاک پر کنید. بعد از پر شدن گلدان، خاک را فشار ندهید و متراکم نکنید.

سپس به‌خوبی گیاه را آبیاری کنید، تا جایی که آب اضافه از زیر گلدان خارج شود.

گیاه را به مکان اصلی خود برگدانید و دور از نور مستقیم نگهداری کنید.

توجه کنید که خاک و گلدان گیاه، هیچ وقت غرق در آب نشوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366