روش های تکثیر یوکا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه یوکا یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که در واقع از دسته گیاهان آمریکایی می باشد،  به دلیل خوش نما بودن این گیاه از آن برای زیباسازی فضای بیرون و حتی داخل منزل استفاده می کنند به همین علت بسیاری از افراد به دنبال روش های تکثیر یوکا هستند.

این گیاه از خانواده اگاواسه ها است که از مشخص ترین ویژگی های ظاهری یوکا برگ های کشیده اش است که همانند یک خنجر به سمت بالا رشد می کنند،  به صورت کلی گیاه یوکا دارای دو نوع متفاوت است که در یک نوع از این گیاه فاصله برگ ها در آن بیشتراست و قابلیت گل دهی هم وجود ندارد که معمولا این نوع در آپارتمان ها نگهداری می شود، در نوع دیگر این گیاه فاصله برگ ها از هم کمتر است و گل هایی مانند زنگوله می دهد، البته هر دو نوعِ این گیاه را می توان در منزل هم نگهداری کرد.

آشنایی با نحوه تکثیر یوکا

از رایج ترین روش های استفاده شده در تکثیر گل یوکا،  قلمه زدن ساقه آن در فصل بهار است که به ترتیب زیر انجام می شود:

  •  تکثیر یوکا با قلمه زدن

برای تهیه قلمه از یوکا می توانید از ساقه هایی که از برگ خالی شده اند و یا قلمه های داری برگ استفاده کنید. بهتر است برای انتخاب قلمه، ساقه ای را انتخاب کنید که دارای برگ است چون قلمه های برگ دار نسبت به قلمه های تهیه شده از قسمت پایین گیاه، زودتر ریشه دار می شوند. طول هر قلمه ای که از این گیاه تهیه می کنید باید به اندازه ۸ تا ۱۰ سانتی متر باشد. سعی کنید برای جدا کردن قلمه از گیاه اصلی از یک شی تیز استفاده کنید تا به گیاه آسیب وارد نکنید. بعد از اینکه قلمه را جدا کردید باید آنها را به مدت ۳ تا ۵ روز در محیطی خنک و دوراز آفتاب قرار دهید تا بتواند برای ریشه دهی آماده شود. قبل از قرار دادن گیاه در خاک بهتر است قلمه ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

روش های تکثیر یوکاسپس باید قلمه را در مخلوطی از شن یا ماسه شسته شده قرار دهید تا بتواند ریشه دهد. می توانید قلمه ها را به صورت افقی و عمودی در خاک قرار دهید.  در صورت قرار دادن قلمه ها به شکل افقی در خاک، باید گیاه را به صورتی در خاک قرار دهید که نصف آن داخل خاک باشد و نصف دیگر آن بیرون خاک باشد. بهتر است تا زمان ریشه دهی گیاه برای رشد سریع تر و بهتر قلمه ها، برای آن یک شرایط گل خانه ای ایجاد کنید برای این کار کافی است روی بستری که قلمه ها در آن کاشته شده اند یک پلاستیک شفاف بکشید تا قلمه ها برای ریشه دهی رطوبت کافی داشته باشند. محیطی که قلمه ها را در آن نگه می دارید باید دمایی به اندازه ۲۰ تا ۱۸ درجه سانتی گراد داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تأثیر فروت ست بر روی به‌لیمو

برای ریشه دهی یوکا باید صبور باشید زیرا ممکن است ریشه دهی آن تا ۶ ماه زمان ببرد. بعد از ریشه دهی و جوانه زدن قلمه ها، هر زمان که به اندازه مطلوبی رسیدند آن ها را به گلدانی بزرگ تر با خاکی مناسب منتقل کنید.

  • تکثیر یوکا از طریق پاجوش

روش دیگر برای تکثیر گل یوکا پاجوش است که این پاجوش ها توسط ریزوم های گیاه اصلی که در زیر خاک دارد رشد می کنند، در واقع این پاجوش ها گیاهان مستقلی هستند که با جدا کردن آنها و کاشت در یک گلدان جدا می توان یوکا دیگری تکثیر کرد. برای تکثیر گل یوکا از طریق پاجوش باید به شکل زیر عمل نمایید:

مناسب ترین زمان برای استفاده از پاجوش در جهت تکثیر یوکا، فصل بهار و به هنگام تعویض کردن گلدان گیاه است. برای اینکار ابتدا باید به طور کامل یوکا را از داخل گلدان خارج کنید و خاک های اطراف ریشه را بردارید،  این کار را به آرامی انجام دهید تا به ریشه های گیاه صدمه ای وارد نشود. در نهایت پاجوش را با استفاده از یک چاقوی تیزاز گیاه اصلی جدا کنید، توجه کنید که پاجوش هایی را از گیاه جدا کنید که دارای حداقل ۴ برگ باشند و پاجوش ها را در یک گلدان مناسب قرار دهید. اگر پاجوشی که جدا می کنید ریشه نداشته باشد بهتر است  ابتدا آن ها را در ماسه بگذارید تا ریشه دار شود و بعد آن را به گلدان انتقال دهید.

روش های تکثیر یوکا

  • تکثیر یوکا از طریق ریزوم

روش دیگر برای تکثیر یوکا از طریق ریزوم های این گیاه است که در این مورد ریزوم های گیاه را به قسمتهای ۷.۵ سانتی متری تقسیم می کنیم و بعد آنها را در یک بستر شنی کم عمق می کاریم، و برای شروع جوانه زنی، گیاه کاشته شده را به محیطی گرم انتقال می دهیم.

بیشتر بخوانید: تقویت پیاز زعفران

شرایط تاثیرگذار در نگهداری و تکثیر یوکا

بهتر است خاک گیاه یوکا را در فصل تابستان همواره مرطوب نگه دارید و هر ۲ روز یکبار گیاه را آبیاری کنید، اما در فصل زمستان تا وقتی که سطح خاک گلدان خشک نشده است گیاه را آبیاری نکنید. گل یوکا را در مکانی قرار دهید که آفتاب مستقیمی  دریافت کند. در تابستان این گیاه را در محیط باز بیرون نگهداری کنید. در سال های اولیه رشد گیاه یعنی حدود ۴ سال اول نیازی به عوض کردن گلدان گیاه ندارید اما بعد از این مدت باید خاک (ترکیبی شامل خاک رس، شن و مواد عالی) و گلدان یوکا را تعویض کنید.

روش های تکثیر یوکا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *