راه های افزایش محصول درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

راه های افزایش محصول درخت گردو

راه های افزایش محصول درخت گردو :  درخت گردو از قدیم الایام از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است؛ از منتظر ماندن پدربزرگ ها و نوه ها در چیدن آن و سیاه شدن دست ها گرفته تا نخود و کشمش و گردو در زمستان پای کرسی! پرورش درخت گردو نه تنها برای مردم ایران بلکه برخی نقاط از جهان نیز پر اهمیت تلقی می شود و سرمایه گذاری بزرگی روی آن می شود. هر سرمایه گذاری در هر صنفی انتظار کسب سود و در آمد بیشتر از میزان سرمایه گذاری دارد و چون پرورش و کاشت درختان گردو زحمات چند ساله میخواهد بدیهی است کشاورز دنبال راهی برای افزایش محصول درخت گردو باغ خود باشد.

درخت گردو:

محصولات درخت گردو دارای ارزش غذایی و خوراکی بالایی می باشد؛ چه پوست و چه مغز گردو برای سلامت پوست و مغز ارزش بالایی دارند؛ هر باغداری که قدم در این راه می گذارد انتظار تولید محصولات با کیفیت و انبوه را دارد. اقدامات اصلی در جهت تولید محصولات فراوان گردو عبارتند از: انتخاب نهال مناسب، کوددهی، هرس، گرده افشانی و تقویت درختان گردو برای مقابله در برابر بیماری ها و آفات تهدید کننده می باشد.

راه های افزایش محصول درخت گردو

انتخاب نهال مناسب:

بدون شک قدم اولی که هر باغدار و کشاورزی در جهت محقق شدن هدف برداشت گردوهای با کیفیت و پر فروش برمی دارد، خرید نهال می باشد. هر چه نهال ها از مقاومت و پایداری بالایی برخوردار باشند به خوبی در برابر بیماری ها، آفات و شرایط محیطی تنش زا از خود واکنش نشان می دهند و عاملی نمی تواند تولید محصولات آن را به خطر بیندازد. در این زمینه کمک گرفتن از مشاوران کاره عاقلانه ای می باشد تا بهترین انتخاب را نمایید.

لازم به ذکر است در سال های اخیر نهال گردو اصلاح شده با قابلیت بازدهی بالا تولید شده که در سال های کمتر از نهال های معمولی بار می آورند البته در زمینه خرید این گونه نهال ها بایستی از نوع و جنس خاک باغ خود و مناسب بودن جهت رشد آن با کمک گرفتن از مشاوران اطمینان حاصل نمایید.

تقویت درخت گردو

خاک مناسب کاشت نهال گردو:

عامل خاک یکی دیگر از راه های افزایش محصول درخت گردو می باشد که نباید از اهمیت آن غافل شد؛ آماده سازی خاک قبل از کاشت نهال عملکرد درخت گردو در آینده را بسیار بهبود خواهد بخشید و دریافت عناصر مهم غذایی توسط درخت را افزایش خواهد داد.

قدم اول در تعیین مشخصات خاک بستر گردوها آزمایش آن می باشد تا اطلاعات مهمی در مورد تجزیه پذیر بودن خاک، ذهکشی خاک، خاک زیرین و خاک رویی بدست آورید؛ این اطلاعات اولیه شما را در قدم های بعدی مانند انتخاب کود و آبیاری یاری خواهد نمود. آزمون خاک باغدار را در تشخیص کمبود عناصر و مواد غذایی درخت گردو بسیار کمک خواهد کرد و این امر به خودی خود سبب افزایش محصول درخت گردو خواهد شد.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : کود درخت گردو

 

آماده سازی خاک:

خاک سفت و غیر قابل نفوذ مانند رس جهت رشد ریشه مناسب نیست؛ هم چنین سنگ و کلوخه نبایستی در خاک زیرین وجود داشته باشد و عامل محدود کننده رشد ریشه ها گردند محدوده پی اچ برای رشد نهال گردو ۶ الی ۷ می باشد.

آبیاری درخت گردو جهت افزایش تولید محصول:

یکی دیگر از راه های افزایش محصول درخت گردو توجه به آبیاری آن می باشد که نقش مهمی در برداشت گردوهای فراوان، با کیفیت و خوش رنگ خواهد داشت. زمان تشکیل میوه تا پر شدن مغز آن حساس ترین دوره آبیاری می باشد زیرا اگر در این مرحله به اندازه کافی آب در اختیار گردوها قرار نگیرد، مغز آن ها چروکیده، کوچک و تیره خواهد شد و ارزش بازار پسندی خود را از دست خواهد داد.

توجه داشته باشید ۵ الی ۶ هفته پس از تشکیل میوه آبیاری درختان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا اگر در این مدت آب کافی در اختیار آن ها قرار نگیرد حجم مطلوب را بدست نخواهند آورد و اندازه آن ها کوچک خواهد ماند.

زمان کود دهی درخت گردو

 

 

کوددهی درخت گردو:

یکی دیگر از موارد ضروری که نمی توان از اهمیت آن در افزایش محصولات گردو چشم پوشی کرد، موضوع کوددهی درختان گردو می باشد. برای اینکه بستر رشد نهال گردو که همان خاک می باشد غنی و حاصلخیز گردد، بایستی کود مقوی و مناسب در اختیار آن قرار گیرد. تقویت خاک قبل، حین و پس از کاشت نهال بسیار ضرورت دارد زیرا درخت گردو بیشتر از هر درخت دیگری نیازمند تغذیه می باشد.

کوددهی درختان گردو در سال های اولیه به دلیل فرآیند ریشه گیری بسیار مهم می باشد به گونه ای که جذب عناصر، آب و مواد معدنی توسط ریشه و رساندن به اندام های بالایی در گرو توسعه ریشه در این مرحله می باشد.

به یاد داشته باشید درختان گردو از عمق نفوذ بالایی برخوردار می باشند که کاهی تا ۵ متر نیز در خاک فرورفته و به دنبال مواد غذایی جهت جذب می باشند لذا آگاهی از کمبود نوع و تعداد عناصر می تواند در نتیجه نهایی شما یعنی افزایش محصولات درخت گردو تاثیر مستقیم بگذارد.

کود مرغی برای درخت گردو

 

کود مناسب گردو

هرس درخت گردو:

هرس درخت گردو یکی دیگر از راه های تاثیر گذار بر افزایش محصول درخت گردو به شمار می رود؛ هرس به موقع علاوه بر بخشیدن ظاهر زیبا به درختان شما، به رشد آن ها نیز کمک می کند زیرا بخش های اضافی را کم کرده و درخت از منابع موجود در جهت رشد نتیجه بخش استفاده خواهد نمود.

 درختان گردو را نباید پس از ریزش برگ ها به ویژه در فصل زمستان هرس کرد زیرا سبب یخ زدن آب در ناحیه برش داده شده خواهد شد و بافت های آن آسیب جدی خواهند دید و این به ضرر باروری درخت در سال بعد خواهد شد؛ از طرفی به دلیل وجود رطوبت امکان رشد قارچ و بیمار شدن درخت بالا می رود. پس زمان مناسب جهت هرس درخت گردو کی است؟

راه های افزایش محصول درخت گردو

معمولا از اوایل تیر تا اواخر شهریور کار هرس کردن بایستی انجام گیرد و تا اوایل مهر خاتمه یابد.

نتیجه گیری:

در این مقاله پیرامون موضوع راه های افزایش محصول درخت گردو مطالبی را ارائه کردیم تا با عنایت به آن ها بتوانید محصولات خود را افزایش داده و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت را ببرید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود درخت گردو شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *