کود سفید برای درختان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مزایای استفاده از کود سفید برای درختان

به‌ طور معمول باغداران برای تقویت درختان و گیاهان، از کودهای مختلفی بهره می‌گیرند. کودها انواع مختلفی دارند و می‌توانید آن‌ها را در نوع‌های شیمیایی و طبیعی برای گیاهان‌تان تهیه کنید. کودهای شیمیایی معمولاً از طریق خاک یا برگ جذب درختان می‌شوند و می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره بگیرید. یکی از کودهایی شیمیایی که اکثر باغداران می‌توانند از آن استفاده کنند، کود سفید است. کود سفید برای درختان مزایای بسیار زیادی دارد و اگر از آن به‌ صورت صحیح و اصولی استفاده کنید، می‌توانید نتایج مثبتی را مشاهده نمایید.

کود سفید حاوی نیتروژن و ازت زیادی است که کمک می‌کند رشد درختان به شکل عالی افزایش یابد. نحوه استفاده از این کود بسیار راحت است و می‌توانید به‌ راحتی آن را در آب مخلوط کنید و به درختان تان برسانید. بنابر این اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره کود سفید به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

نحوه مصرف کود سفید برای درختان

استفاده از کود سفید نیاز به تخصص و مهارت خیلی زیادی ندارد اما باید دقت خود را بالا ببرید و کار کوددهی را با توجه زیادی انجام دهید تا به خاک و درختان آسیبی وارد نشود. استفاده از این کود در زمان‌های نامناسب ممکن است موجب آبشویی شود و تأثیر کود نیز از بین برود. بنابر این اگر آگاهی کافی درباره نحوه کوددهی ندارید، بهتر است از افراد با تجربه کمک بگیرید. بعد از این‌ که کود سفید را تهیه کردید، باید آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط نمایید تا یک ماده رقیق و یک‌دست حاصل شود.

شما می‌توانید مایع به‌ دست‌ آمده را به‌ صورت مستقیم پای درخت بریزید تا جذب ریشه شود و به‌ مرور زمان املاح مورد نیاز را به قسمت‌های مختلف درخت برساند. کود سفید برای درختان را می‌توانید به روش محلول پاشی نیز استفاده کنید. در این روش باید محلول به دست آمده را در یک آبپاش مناسب بریزید و با احتیاط آن را به تمام قسمت‌های درخت اسپری کنید تا کود جذب برگ‌ها شود و نتیجه خود را به بهترین شکل ممکن بر روی درخت به‌ جایی بگذارد.

 

کود سفید برای درختان

بهترین زمان مصرف کود سفید برای درختان

کوددهی به درختان با استفاده از کود سفید باید در زمان معیین و مشخصی صورت بگیرد تا نتیجه شگفت‌انگیزی داشته باشد. به‌ همین‌ علت بهتر است بدانید، بهترین زمان برای مصرف کود سفید، در مراحل رشد درخت است. شما می‌توانید در این مرحله درختان خود را به‌ خوبی تغذیه کنید و تمام کمبودهای آن را جبران نمایید. استفاده از کود سفید هنگام رشد درخت کمک می‌کند سرسبزی و باروری آن افزایش یابد.

دقت داشته باشید استفاده از کود سفید در زمان‌های نامناسب موجب زرد شدن برگ‌ها و توقف رشد درخت خواهد شد. شما می‌توانید در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار نیز کار کوددهی را انجام دهید. البته اگر می‌خواهید نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید، بهتر است این کار را به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده انجام دهید و کوددهی را به یک زمان کوتاه و نامناسب محدود نکنید.

مزایای کود سفید برای درختان

 • کود سفید می‌تواند ساختار خاک را به بهترین شکل ممکن اصلاح کند و کمبودهای موجود در آن را نیز برطرف نماید.
 • با کمک کود سفید می‌توانید تمام آفات، بیماری‌ها و حشرات را از بین ببرید و اجازه ندهید به درختان‌تان آسیبی وارد شود.
 • این کود مفید می‌تواند حجم ریشه درخت را تا حدود زیادی افزایش دهد و مقاومت آن را نیز دو چندان کند.
 • اگر زمین باغ‌تان دارای خاکی شور است، می‌توانید به‌ راحتی با کمک این کود، شوری خاک را برطرف کنید.
 • باغدارانی که از کود سفید به‌ صورت مرتب بهره می‌گیرند، می‌توانند ساختار دفاعی درخت افزایش دهند و مقاومت آن را در برابر سرما، یخ‌زدگی و کم آبی بیشتر کنند.
 • کود سفید موجب می‌شود برگ‌های درخت سرسبزتر شوند و شادابی بیشتری هم داشته باشند.
 • با استفاده از این کود غنی می‌توانید میزان محصول‌دهی درختان را دو چندان کنید و محصولات سالم‌تری را تولید نمایید.
 • کود سفید کمک می‌کند برگ درختان دچار ریزش نشوند و سالم بمانند.

 

کود سفید برای درختان

نکات مهم برای مصرف کود سفید

 • نحوه مصرف کود سفید برای درختان، اهمیت زیادی دارد و باید شیوه مناسب کوددهی را با توجه به نیاز خاک و تخصص شخصی‌تان انتخاب کنید و سپس آن را انجام دهید.
 • سعی کنید کود سفید را در فضای آزاد و بدون پوشش قرار ندهید زیرا ممکن است مقدار زیادی از ازت خود را از دست بدهد. بنابر این در صورت امکان، روی آن را با کاه یا خاک بپوشانید تا خواص خود را از دست ندهند.
 • به‌ طور معمول بهترین نوع کود سفید برای گیاهان و درختان، کود مایع است زیرا در این‌ کود مواد مغذی بهتر جذب ریشه درخت می‌شود.
 • سعی کنید کوددهی درختان را در دوره رشد درخت یا زمان خواب آن‌ها تنظیم کنید زیرا گیاهان در این زمان‌ها به املاح و مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند.
 • در میزان مصرف کود سفید، زیاده روی نکنید و حتما طبق دستور العمل‌های ذکر شده بر روی جلد آن، کار کوددهی را انجام دهید تا دچار ضرر نشوید و زحمت‌تان هم هدر نرود.
 • اگر زمانی متوجه شدید که درختان‌تان مورد حمله آفات و حشرات مضر قرار گرفته‌اند، با کمک کود سفید درخت را تغذیه کنید. دقت داشته باشید در این مواقع باید کوددهی را تا زمانی که حشرات یا آفات به طور کامل از بین بروند، ادامه دهید. در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی را مشاهده نکنید.

سخن پایانی

به‌ طور معمول کودهای معدنی نمی‌توانند تمام مواد و املاح مورد نیاز خاک را به خوبی تامین کنند، به‌ همین‌ علت نیز ممکن است خاک از تعادل اصلی خود خارج شود و بیماری‌ها، علف‌های هرز و حشرات بیشتر شوند. در این زمان نیز درخت و خاک بسیار ضعیف می‌شوند و ممکن است باروری و رشد کافی نداشته باشند. از این رو کود سفید برای درختان می‌تواند بسیار ضروری باشد زیرا این کود کمک می‌کند رشد گیاه بهبود یابد و هیچ گونه کمبودی وجود نداشته باشد. البته لازم به ذکر است؛ کود سفید زمانی می‌تواند مزایای زیادی را به همراه خود برای درختان داشته باشد که به صورت صحیح و به میزان کافی استفاده شود. بنابر این نکات و موارد ذکر شده در این مقاله را نادیده نگیرید و حتما به آن‌ها توجه داشته باشید.

کود سفید برای درختان میوه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *