كود سبز چيست؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

كود سبز چيست؟ به گیاهی (ترجیحاً از خانواده بقولات) که به منظور بهبود رشد گیاهان زراعی بعدی، از طریق اصلاح و حاصلخیز نمودن خاک، که برای مدت زمانی محدود کاشته شده و بعد از رشد لازم و در حالی که هنوز سبز هستند، به زمین برگردانده می‌شوند، کود سبز گویند. يكي از اعمال كود سبز آزاد كردن مواد مغذي بطور سريع از مواد گياهي و تجزيه آرامتر ، سرعت پايين تر نسبت به مواد نرم است و به همين دليل مواد ارگانيك بيشتري را براي باروري خاك به خاك مي رساند.

کود و کاربردهای آن

كشاورزي كردن بدون استفاده از كود و سموم شيميايي در كليه مراحل كاشت، قبل و بعد از آن، با هدف حفظ كشاورزي پايدار و منابع توليد، منجر به توليد محصول ارگانيك يا آلي ميشود. كشت ارگانيك قديميترين نوع كشاورزي در روي كره زمين است و نگرش علمي و جديد به آن چيزي است كه اجداد ما به آن عمل ميكردند.

كود سبز چيست؟ اين نوع كشاورزي براساس مديريت صحيح خاك و محيط رشد گياه استوار است در اين نوع كشت به گونه اي عمل ميشود كه در تغذيه گياه و درخت تعادل بين عناصر مورد نياز در خاك به هم نخورد و  هنگام رشد نيز نياز به استفاده از سموم وآفتكشها نباشد.

بیشتر بخوانید: هیدروپونیک چیست؟

ضرورت استفاده از کودسبز در کشاورزی

گياهاني كه در مزرعه كاشته ميشوند و پس از تكميل رشد رويشي يا شخم به زمين برگردانده ميشوند. مهمترين تاثير كود سبز افزايش مواد آلي خاك میباشد. گياهان تيره بقولات )شبدر، ماشك گل خوشهاي، باقلا و غيره(، گياهان تيره غلات (جو و ارزن( و گياهان ساير تيرهها از قبيل )منداب و خردل( از جمله گياهاني هستند كه به عنوان كود سبز مورد استفاده قرار ميگيرند.

مدیریت عناصر غذایی در بوم نظامهای کشاورزی رایج بر اساس کاربرد کودهای شیمیایی است. اما نظام های پایدار به جای تقویت گیاه به تقویت خاک وابسته هستند و سعی در بهبود روابط بیولوژیکی خاک دارند، زیرا سر منشاء جریان مواد غذایی از میکروکلیمای خاک شروع می شود. بروز مشکلات متعدد زیست محیطی نظیر آلودگی منابع آب، کاهش تنوع زیستی، کاهش میزان باروری خاک و افت کیفیت محصولات کشاورزی از جمله عوارض جانبی کودهای شیمیایی هستند. بنابراین توسعه کاربرد کودهای دامی و بقایای گیاهی قابل تجدید به جای کودهای شیمیایی می تواند نقش مهمی در باروری و حفظ فعالیت های زیستی، مواد آلی خاک، سلامت بوم نظام زراعی و افزایش کیفیت محصولات زراعی داشته باشد.

کود دامی همه مواد غذایی گیاه را در مقادیر محدود فراهم می کند. عناصر غذایی کودهای دامی )نیتروژن، فسفر، گوگرد، آهن، روی( به آهستگی آزاد و در اختیار گیاه قرار می گیرد، بنابراین در محیط زیست آلودگی کمتری ایجاد می کنند. کودهای دامی علاوه بر اثرات مثبت بر خاک، بستر بذر مناسبی جهت انجام فرایندهای زیستی خاک ایجاد میکند.

كود سبز چيست؟در کشاورزی ارگانیک، کشت گیاهان خانوده لگومینوزه به عنوان کود سبز به دلیل توانایی آنها در تثبیت بیولوژیک نیتروژن اتمسفرهمواره مورد توجه بوده است علاوه بر تثبیت بیولوژیک نیتروژن، این گیاهان با سیستم ریشه ای عمیق و فشرده، توانایی استخراج و بازیافت بیشتر عناصر غذایی را دارند. اگرچه استفاده از کودهای سبز در تأمین عناصر غذایی مؤثر هستند، با این حال آزادسازی عناصر غذایی ممکن است با حداکثر نیاز گیاه زراعی هم زمان نباشد.

موارد تشکیل دهنده کود سبز

استعمال پسماندهای آلی به دلیل محدود بودن، هزینه حمل و نقل بسیار بالا، احتمال وجود مواد خارجی در آنها مانند فلز و سنگ، خرده شیشه و نیز غیر بهداشتی بودن آن، ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال کمپوست و لجن فاضلاب بسته به نوع منبع آنها، اغلب دارای مقادیر قابل ملاحظه‌ای از عناصر سنگین مانند سرب، نیکل و کادمیوم می‌باشد. وقتی این مواد به زمین اضافه می‌شوند، گیاه این عناصر را همراه عناصر غذایی مورد نیاز خود از زمین جذب می‌کند. این عناصر سمی جذب شده وارد زنجیره غذایی انسان و حیوان گشته و خطراتی را برای آنها به وجود می‌آورند. تحقیقات نشان داده است که استفاده دراز مدت از لجن فاضلاب و کمپوست حاوی غلظت‌های زیاد فلزات سنگین، موجب تجمع عناصر سمی مذکور در خاک می‌شود.

کنجاله‌ها و تفاله‌ها نیز از جمله ترکیبات افزایش‌دهنده مواد آلی خاک محسوب می‌شوند، اما به علت محدود بودن مقدار آنها، قیمت بالا و مهمتر از همه به علت با ارزش بودن در تغذیه دام‌ها، به عنوان مکمل پروتئینی، دارای کاربرد کم به عنوان ماده آلی در تقویت خاک هستند. البته باید متذکر شد که کنجاله برخی از گیاهان مانند کرچک و شلغم روغنی برخلاف بیشتر گیاهان دیگر، حاوی مواد سمی است و برای تغذیه دام‌ها مضر می‌باشد. آیش نیز گرچه می‌تواند در رابطه با تقویت خاک، تأمین نیتروژن، افزایش آب قابل دسترس و کنترل علف‌های هرز مهم باشد، ولی با کاربرد روش‌های جدید تناوب و نیاز روز افزون به مواد غذایی با افزایش جمعیت، آیش در زراعت نوین و در دیمکاری، یا به حداقل ممکن رسیده و یا اینکه حذف خواهد شد.

بدیهی است با توجه به کمبود مواد آلی در خاک‌های مناطق خشک و نیمه خشک ایران، کاربرد مواد آلی در این مناطق باعث بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و حاصلخیزی خاک می‌گردد. ایجاد تناوب زراعی مناسب در اراضی کشاورزی، ایجاد پوشش سبز و پیشگیری از فرسایش خاک، راه‌هایی هستند که برای تأمین و افزایش مواد آلی خاک بسیار مؤثر و ضروری هستند.

مزایای استفاده از کودهای سبز

تامین مواد آلی:یکی از اثرات استفاده از کودهای سبز تأمین ماده آلی خاک است، به خصوص زمانی که کود حیوانی کافی در دسترس نبوده و یا بقایای گیاهی به جا مانده در زمین به حدی نباشد که بتواند مقدار هوموس خاک را در حد مطلوبی نگاه دارد. پس از برگرداندن کود سبز در خاک، هم قسمت های هوایی و هم ریشه های آن پوسیده شده و ماده آلی خاک را افزایش می دهد.

كود سبز چيست؟افزایش ازت:کود سبز علاوه بر کربن آلی، مقداری ازت آلی به خاک اضافه می کند. این مقدار ازت بر حسب شرایط، ممکن است ناچیز یا قابل توجه باشد. برای مثال چنانچه یک گیاه لگومینه (گیاهان خانواده بقولات) به خاک برگردانده شود، با توجه به این که بیشتر این گیاهان در شرایط مساعد، آمادگی و قدرت جذب و تثبیت ازت آزاد هوا را دارند. احتمال افزایش ذخیره ازت خاک زیاد است، حال آن که با برگرداندن گیاهی غیرلگومینه به خاک فقط در شکل ازت اولیه اک تغییر حاصل شده (ازت معدنی به آلی تبدیل می شود) و در مقدار آن افزایشی به وجود نخواهد آمد.

حفاظت خاک:در ماه هایی از سال که خطر فرسایش خاک وجود دارد، برای آن که خاک بی حفاظ نباشد، ازیک گیاه پوششی استفاده می شود. این گیاهان در مناطقی که باران های زمستانه زیاد است از نشست خاک های سنگین و همچنین از فرسایش خاک های سبک جلوگیری می کند. این گیاهان در مناطق بادخیز با پوشاندن خاک،سرعت باد را در سطح کم کرده و خاک را در مقابل کنده شدن حفظ و در جای خود نگه می دارد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای آگلونما

تآمین مواد بیوشیمیایی خاک: کود سبز به عنوان ماده غذایی مورد استفاده میکروارگانیسم های خاک قرار می گیرد و گاز کربنیک، گاز آمونیاک، ترکیبات نیتراته و بسیاری از ترکیبات ساده و پیچیده دیگر را تولید کرده و مورد استفاده نباتات زراعی قرار می دهد.

كود سبز چيست؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *