بیش بود کود چیست؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بیش بود کود چیست؟ همه ما می خواهیم گیاهان سالم داشته باشیم، اما باید توجه داشته باشیم که کوددهی بیش از حد می تواند آسیب بیشتری به گیاهان وارد کند. مهم است که علائم رایج کود دهی بیش از حد گیاهان را بدانید تا بتوانید مشکل را برطرف کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. دو تا از رایج ترین اشتباهاتی که ما با گیاهان مرتکب می شویم آبیاری بیش از حد و کود دهی بیش از حد آنها است.

این مشکل زمانی به وجود می آید که بخواهیم از گیاهان به بهترین نحو مراقبت کنیم. متأسفانه مراقبت بیش از حد از گیاهان می تواند به معنای واقعی کلمه به آنها آسیب برساند. تغذیه بیش از حد گیاهان کار سختی نیست، زیرا روند تغذیه آنها برای ما چندان واضح نیست و روند تغذیه گیاهان با ما کاملاً متفاوت است. کود را نمی توان با غذای مصرفی انسان مقایسه کرد، گیاهان بیشتر مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق فتوسنتز به دست می آورند.

 چرا کود دادن بیش از اندازه راحت است؟

کود دهی بیش از حد معمول است زیرا گیاهان به اندازه ای که ما فکر می کنیم به کود نیاز ندارند. آنها فقط به مواد مغذی نیاز دارند که نمی توانند از طریق فتوسنتز تولید کنند. در مقایسه با حیوانات، گیاهان از نظر فیزیکی غذای بسیار کمی مصرف می کنند. ممکن است متوجه این مشکل در گیاهان خود نشوید.

بیش بود کود چیست؟کودهای آهسته رهش یا اضافی ممکن است در خاک رسوب کنند و به مرور زمان محیطی سمی برای گیاه ایجاد کنند. ممکن است کمی گیج کننده باشد زیرا می بینید که گیاه علیرغم تغییر نکردن روال مراقبت در حال مبارزه است. گاهی اوقات از لقاح بیش از حد غفلت می کنیم زیرا علائم لقاح بیش از حد ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شود. برای تشخیص صحیح، باید عمیق تر به موضوع نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ درختان میوه

چرا کوددهی بیش از حد برای گیاهان مضر است؟

 کوددهی زیاد سه اثر منفی بر گیاهان دارد: 1. رطوبت لازم را از بین می برد، 2. خاک را مسموم می کند و 3. گیاهان را مستعد بیماری های ناشی از استرس و آفت زدگی می کند. نمک های مختلف در کودها می توانند جریان آب را به ریشه کاهش دهند، بنابراین سطح رطوبت در شاخ و برگ محدود می شود. خسارات زیادی که در اثر تغذیه زیاد گیاهان با کود ایجاد می شود در برگ ظاهر می شود. کودهای اضافی می توانند واکنش های بیوشیمیایی را مهار کرده و آنزیم های گیاهی را از بین ببرند. استرس ناشی از کود دهی بیش از حد، گیاهان را مستعد ابتلا به بیماری ها می کند. علاوه بر عفونت‌های فرصت‌طلب، آفات جذب گیاهان ضعیف می‌شوند و راحت‌تر می‌توانند آلودگی ایجاد کنند.

 عوارض دیگر کوددهی بیش از حد

کود باقیمانده از کودهای متعدد قبلی که هرگز از خاک شسته نشده است، می تواند مشکل ساز شود. اندازه گیری دقیق کودهای آهسته رهش دشوار است، بنابراین ممکن است به سادگی بیش از حد استفاده شود. زهکشی ضعیف خاک بقایای کود را در خاک نگه می دارد. شرایط خشک مقدار کود مصرفی گیاه را محدود می کند. حفظ روال کوددهی، زمانی که گیاه خواب است یا شرایط رشد آن تغییر کرده است، ممکن است منجر به تغذیه بیش از حد شود.

بیش بود کود چیست؟ علائم تغذیه بیش از حد گیاهان

کود دهی بیش از حد ممکن است با توجه به گونه های گیاهی و محیط گیاه علائم متفاوتی داشته باشد. ممکن است چندین علامت را همزمان تجربه کنید. علائم همچنین ممکن است ناشی از عوامل دیگری مانند آبیاری بیش از حد، نور کم و غیره باشد. اگر گیاه شما علائم را نشان می دهد، روال مراقبت خود را مرور کنید. اگر مطمئن نیستید که کوددهی بیش از حد منبع مشکل گیاه شماست، آزمایش خاک به شما پاسخ قطعی تری می دهد.

رسوبات پوسته پوسته در سطح خاک

یکی از واضح ترین نشانه های تغذیه بیش از حد گیاهان، تشکیل پوسته سفید یا زرد رنگ در سطح خاک است. این لایه روی سطح خاک نشان دهنده مقدار زیادی نمک در کود است که گیاه قادر به هضم آن نبوده است. در صورت عدم توجه، این مواد باقیمانده در سطح خاک می توانند زمینه را برای مسمومیت خاک آماده کنند. مشکل ذکر شده بیشتر در خاک های مخلوط سنگین رخ می دهد. این نوع خاک ها به آبیاری کمی نیاز دارند تا گل آلود یا کاملا خیس نشوند. این موضوع اغلب در خاک های فضای باز سریع زهکشی که در حین آبیاری کاملا مرطوب می شوند دیده نمی شود. زیرا آبیاری کامل و زهکشی مناسب املاح را از بین می برد. برای کمک به بهبود وضعیت، باید رسوبات فلس دار روی سطح خاک را جمع آوری کنید و با آبیاری کامل گیاه، شستشوی خاک را انجام دهید. اگر مشکل زهکشی وجود دارد، گیاه را در مخلوط خاک شلتر قرار دهید.

بیش بود کود چیست؟

  نوک و لبه برگها سوخته

 این علامت ناخوشایند علاوه بر پرخوری می تواند ناشی از عوامل دیگری نیز باشد. به عنوان مثال مشکلات آبیاری، رطوبت کم، آفتاب سوختگی از جمله این عوامل هستند. اما سوختن نوک و لبه برگ ها به سرعت در اثر لقاح اتفاق می افتد. اگر مدت کوتاهی پس از کود دادن نوک یا لبه های گیاه قهوه ای شد، می توانید مطمئن باشید که کود عامل اصلی آن است. به خصوص گیاهانی با برگ های بلند یا تسمه مانند بیشتر در معرض این مشکل هستند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10xshock برای کیوی

متأسفانه در این صورت هیچ راهی برای جبران خسارت وارده به گیاه وجود ندارد، اما می توانید خاک را بشویید و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنید. هنگامی که کود اضافی از خاک حذف شد، شاخ و برگ جدید باید به درستی رشد کند.

بیش بود کود چیست؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *