هرس درخت به چه معناست؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هرس درخت به چه معناست؟ هرس درخت یکی از مراقبت ها و مراحل نگهداری و پرورش درختان مختلف است. هرس کردن اصول و روش هایی دارد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می‌شوید.

هرس درخت به چه معناست؟

هرس درخت در یک تعریف کلی به معنای بریدن شاخه ها است. در بعضی موارد هرس یعنی حذف کامل شاخه های کوچک تر درخت و گاهی به برداشتن برگ ها، غنچه ها و جوانه های تازه هم منجر می‌شود.

هرس درخت به چه معناست؟انجام دقیق و اصولی هرس درخت و استفاده از روش های درست هرس کردن روی طول عمر درختان و همچنین میزان باردهی و تولید محصول آن ها بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای آلو

اهمیت هرس کردن زمانی مشخص می‌شود که شاخه ها چند انشعاب پیدا کرده اند و ضعیف هستند. در این زمان با بارش برف و یا رشد میوه ها به علت سنگینی شاخه های ضعیف می‌شکنند. با هرس کردن از ابتدای رشد یک درخت مانع رشد شاخه های ضعیف و بروز شکستگی آن ها می‌شود.

اگر گیاهان و درختان مختلف بدون هیچ دخالتی رشد کنند، با افزایش رشد دچار درهم تنیدگی و پیچیدگی شاخه ها می‌شوند. در نتیجه میزان محصول و کیفیت آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

شاخه هایی که در سطخ قرار گرفته اند از عبور نور و رسیدن آن به شاخه های زیرین جلوگیری کرده و باعث خشک شدن آن ها می‌شود.

به همین علت از زمان های قدیم و بسیار دور هرس درخت در باغداری و کشاورزی رواج یافت و به بخش مهمی در پرورش انواع درختان و گیاهان تبدیل شد.

فواید هرس کردن

هرس کردن گیاهان و درختان به رشد اصولی و صحیح آن ها کمک زیادی می‌کند. این کار کاملا اصولی بوده و قوانین و نکات زیادی دارد. یک هرس غیر اصولی می‌تواند منجر به آسیب هایی جدی به درخت شود و حتی منجر به از بین رفتن آن شود.

از مهم ترین دلایلی که هرس کردن را به کاری مهم و ضروری تبدیل می‌کند این موارد هستند:

حذف و قطع کردن شاخه هایی از درخت که افت زده هستند و خشک شده اند. این کار برای سلامتی درختان ضروری است.

در درختانی که شاخه های انبوهی دارند و رشد شاخه ها زیاد است، شاخه های سطحی درخت را هرس می‌کنند تا نور کافی به شاخه های زیرین برسد. در غیر این صورت این شاخه ها در مرور زمان و در اثر کمبود نور خشک شده و از بین می‌روند.

هرس درخت به چه معناست؟یکی از زمان های مهمی که هرس کردن اهمیت زیادی دارد زمان نشا و جا به جایی گیاهان است که هرس کردن گیاه برای حفظ تعادل میان ریشه و شاخه ها انجام می‌شود.

در گیاهان زینتی و همچنین در فضاهای سبز شهری یا گلخانه ها، هرس کردن با هدف زیبایی و فرم دهی برای درختان و گیاهان انجام می‌شود.

در درختان مسن با هرس و حذف شاخه های پیر زمینه برای رشد شاخه های جدید فراهم شده  و در نتیجه به جوان سازی درخت کمک زیادی می‌شود.

در بعضی از گیاهان و درختان نیز هرس کردن برای محدود کردن رشد انجام می‌شود. در این گیاهان این کار برای سهولت برداشت محصولات و یا سمپاشی ضرورت دارد.

بهترین زمان هرس درخت

بر اساس نوع درخت یا گیاه هرس در دو فصل یعنی تابستان وزمستان انجام می‌شود. به هرسی که در تابستان انجام می‌شود هرس سبز یا تابستانه می‌گویند و به هرسی که در زمستان انجام می‌دهند هرس سیاه یا زمستانه می‌گویند.

هرس تابستانه را زمانی انجام می‌دهند که درخت دارای برگ و گل باشد. به همین دلیل به آن هرس سبز گفته می‌شود. این هرس از اوایل بهار تا اواخر تابستان قابل انجام است. هدف از هرس تابستانه حذف گل ها و میوه های اضافی، حذف برگ ها و بریدن قسمت انتهایی شاخه ها است.

هرس زمستانه زمانی انجام می‌شود که گیاه برگی ندارد و به اصطلاح در خواب است. این نوع هرس بسیار رایج است. علت آن هم بی برگ بودن گیاه است که باعث می‌شود همه شاخه های گیاه قابل مشاهده باشند. حذف شاخه های آفت زده، شکل دهی و فرم دهی به درخت و هرس ریشه در این زمان انجام می‌شوند.

انواع هرس

هرس کردن به طور کلی شامل کوتاه کردن یا بریدن قسمت های مختلف گیاه یا درخت است.

هرس شاخه

این هرس به دو صورت انجام می‌شود: سرزنی و بریدن کامل شاخه

  • در سرزنی تنها قسمت انتهایی شاخه ها بریده می‌شود و در حذف کامل، یک شاخه را به صورت کامل از تنه جدا می‌کنند.
  • بریدن شاخه هایی با قطر یک سانتی متر با قیچی باغبانی و شاخه های سه سانتی متری و بیشتر با اره چوب انجام می‌گیرد.

هرس گل و میوه

اگر میزان گل و به دنبال آن میوه درخت زیاد باشد کیفیت میوه کم شده و تعادلی برقرار نمی‌شود. امروزه با روش هایی جدید تولید میوه درخت را کاهش داده اما مرغوبیت آن را افزایش می‌دهند. در این روش ها از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. اگر به این مواد دسترسی نداشتید می‌توانید به شکل دستی گل ها و میوه های اضافی را جدا کنید.

هرس ریشه

این نوع هرس برای گیاهان خاصی انجام می‌شود. برای مثال برای گیاه بامبو کاربرد زیادی دارد. برای این کار گیاه را از آب خارج کرذه و ریشه های فرعی را با قیچی جدا می‌کنند.

هرس درخت به چه معناست؟هرس پوست

این نوع هرس بسیار متفاوت است. این هرس به سه روش طوقه زنی، شکاف زنی و حلقه زنی  و در زمان رشد رویشی گیاه انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت

تاثیر هرس برای درخت میوه

اگر درخت میوه در سال های اول رشد به‌ میزان کافی هرس شود محصول بیشتری تولید خواهند کرد. همچنین در مقایسه ای که انجذم گرفته، درختانی که هرس بهتری شده اند نسبت به انواع دیگر درختان زودتر محصول خواهند داد.

برای درختان میوه هرس تابستانه بسیار مفیدتر خواهند بود و به بارهی بیشتر آن ها کمک می‌کند.

هرس درخت به چه معناست؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *