علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، گیاهان برای رشد نیاز به مواد معدنی دارند؛ یکی از مهم ترین مواد معدنی که در رشد گیاهان نقش بسزایی دارد، آهن است. عنصر آهن لازمه رشد تمامی گیاهان است  و اگر وجود آن در گیاهان کاسته شود، ممکن است گیاه از بین برود. جالب است بدانید که عنصر آهن در گیاهان سبب تولید کلروفیل و سبزینه می شود که شادابی گیاه را فراهم می سازند. در بسیاری از مواقع، کشاورزان کمبود آهن گیاهان خود را با بیماری اشتباه می گیرند و با پاشش سم به آن ها می خواهند سبب بهبود گیاهان شوند. فقط آهن در گیاهان، سبب پژمردگی گیاهان و غیر عادی بودن رنگ آن ها می گردد. در بسیاری از مواقع، ممکن است گیاهان گلدان یا درختان باغ های بزرگ را مشاده نموده باشید که رنگ برگ های آن ها غیر عادی است و همانند برخی درختان دیگر سر سبز و شاداب نیستند. در بسیاری از مواقع، کشاورزان و باغداران به این موضوع اهمیت نمی دهند و درخت را به حال خود رها می کنند؛ این امر سبب می شود تا فقر و کمبود آهن در سراسر گیاهان رواج پیدا کند و منجر به از بین رفتن و خشک شدن آن ها گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید که علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟

نشانه های کم بود آهن در گیاهان

کلروسیس، یکی از مهم ترین روند هایی است که می تواند کمبود آهن را در درختان به ما نشان دهد. وجود کلروسیس، سبب می شود تا برگ های گیاهان حالت جوان و شادابی نداشته باشند و پس از مدتی برگ های گیاهان زرد شوند بیوفتند. برای آن که گیاهان شما دچار کمبود کلروسیس نشوند، می بایست با توجه به نیاز آن ها، در مواقع خاص آهن مورد نیاز آن ها را فراهم نمایید تا گیاهان شما در رشد دچار مشکل نشوند و همیشه شاداب و جوان باشند.

علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟شاید تا بحال درختانی را دیده باشید که شاخه آن ها بسیار ظریف و شکننده هستند. یکی از علائم ظرافت و شکنندگی در گیاهان کمبود آهن است. کمبود آهن در گیاهان سبب می شود تا آن ها رشد و استقامت کافی را نداشته باشند و در نتیجه بسیار حساس و آسیب پذیر باشند. البته این مشکل می تواند حاصل دیگر بیماری های گیاهی باشد ولی بیشترین دلیل آن کمبود آهن است.

برای مواجه نشدن با این مشکل، می بایست برای درختان خود از کود های آهن استفاده نماییم تا آن ها رشد خوب و استقامت بالایی پیدا کنند و دارای شاخه های قوی و تنومند بشوند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درختان میوه

برطرف نمودن مشکل کمبود آهن گیاهان

منشاء یکی از بارز ترین مشکلات گیاهان، از خاک است. همانطور که می دانید اگر پی اچ خاک بیش از 7 باشد، سبب از بین رفتن عناصر موجود  در خود می گردد و در نتیجه گیاه نمی تواند رشد خوبی داشته باشد. برای مواجه نشدن با این مشکل به کمک کاغذ پی اچ، خاک خود را بازرسی کنید و اگر پی اچ بیش از 7 بود، می بایست سریعا برای تعویض خاک اقدام نمایید تا دچار مشکل نشوید.

علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟اگر از خاک رس برای گیاهان خود استفاده می نمایید، ممکن است گیاهان شما دچار کمبود آهن شوند. خاک رس از مواد معدنی و آلی فقیر است و نمی تواند گزینه رشد خوبی برای گیاهان باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد که برای پرورش گل و گیاه خود از خاک رس استفاده می کنند، پس از مدتی شاهد کاهش رشد و پژمردگی آن خواهید. برای آن که مجبور به تعویض خاک گلدان خود نباشید، می توانید از کود استفاده نمایید تا مواد غذایی مورد نیاز جذب گیاهان شما شوند و در نتیجه رش گیاه شما بهتر شود. پیشنهاد می شود برای کوددهی به خاک رس، سعی کنید از کود آهن مایع استفاده نمایید.

همانطور که می دانید، باید برای آن که گیاهان شادابی داشته باشیم، به خاک آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم. خاک می تواند مهم ترین بخش رشد گیاهان باشد. برخی از مواقع ممکن است مواد مغذی داخل خاک کاهش یابد و ما شاهد پژمردگی گیاه خود باشیم. یکی از مهم ترین عناصری که می تواند در رشد گیاهان ما و شادابی آن ها بسیار موثر باشد، آهن است. زمانی که آهن خاک کاهش یابد سبب می شود تا گیاهان پژمرده شوند و دیگر همانند قبل نباشندو برای مقابله با آن می بایست حتما از کود های آهن مرغوب استفاده نمایید.

علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟نکات تکمیلی درباره کمبود آهن در گیاهان

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، لازمه رشد هر گیاه مواد مغذی خاک است. یکی از مهم ترین عناصری که می تواند رشد گیاه را چندین برابر افزایش دهد، اهن است. آهن سبب می شود تا میزان سبزینه و کلروفیل در گیاهان افزایش یابد و در نتیجه سبب رشد بهتر و شادابی آن ها می گردد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک ده ایکس بر روی زعفران

لازم به ذکر است که برای تزریق آهن به گیاهان خود، می بایست از کود آهن مرغوب استفاده نمایید چرا که کود های آهن نامرغوب سبب از بین رفتن گیاه شما می گردند. در این مقاله به موضوع علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟ پرداختیم، امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را ببرید.

علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *