راه های تقویت یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه، گیاهی چند ساله، مقاوم و با کیفیت است. با توجه به ارزش غذایی این گیاه، از یونجه عمدتا برای مصارف دامی و صنعت داروسازی استفاده می شود. این محصول، اصلی ترین غذای دام است . مزرعه داران بسیاری، مزرعه ی  خود را به کشت یونجه اختصاص داده اند. چرا که با این کار، می توان از حداقل فضا، سود بسیاری به دست آورد. علاوه بر این، در صنعت دارو سازی و تولیدات دارویی نیز توجه بسیاری به یونجه ها شده است. هرچقدر که کیفیت یونجه ها بیشتر باشد، می توان انتظار کیفیت بیشتری نیز از لبنیات و گوشت دام ها داشت. به همین دلیل، کشاورزان همواره در تلاشند تا با کشف راه های تقویت یونجه، این محصول را بهبود بخشند. از جمله روش های مفید برای تقویت یونجه ها، استفاده از کود ها و مکمل هایی ست که به این منظور طراحی شده اند. در ادامه به راه های تقویت یونجه پرداخته ایم.

اهمیت استفاده از کود برای تقویت یونجه

کود ها موادی آلی و یا شیمیایی هستند که از طریق ورود به خاک، وارد بافت گیاه نیز می شوند. این محصولات، می توانند به طور همزمان ، خاک بستر رشد و نیز گیاه را تحت تاثیر قرار دهند . در این شرایط ، خاک تقویت شده و به میزان بالایی از غنی  بودن دست پیدا می کند. کود ها بر اساس نوع، می توانند حاوی عناصر، مکمل ها، ویتامین ها، و … باشند. به همین دلیل، غذایی کامل برای گیاهان محسوب می شوند. با جذب این مواد توسط ریشه های گیاه، گیاه تقویت می شود.

راه های تقویت یونجههر کود می تواند تاثیر خاصی در روند رشد یونجه ها داشته باشد . برخی از آنان منجر به تسریع رشد می شوند. در حالی که برخی دیگر، قطور شدن و افزایش ضخامت گیاه را بر عهده دارند. همچنین با تقویت گیاه،  یونجه ها می توانند در برابر آفات، بیماری ها و … مقاومت می شوند.

بیشتر بخوانید: چه سمی برای یونجه خوب است

بهترین کود های تقویت یونجه

از جمله راه های تقویت یونجه، استفاده از کود هایی ست که غنی از فسفات ، سولفات پتاسیم ، گوگرد ، ریز مغذی ها و … باشند .

علاوه بر این ، استفاده از کود های نانو ، کود های شوک ( هیومیک اسید ) ، و حتی کود های حیوانی نیز می تواند به نوبه ی  خود حائز اهمیت باشد .

برای این که کود ها بتوانند حداکثر تاثیر خود را در روند رشد یونجه ها ایفا کنند ، بهتر است قبل از شروع فرآیند شخم زدن و کشت محصول صورت بگیرد . این کار ، منجر به تقویت اولیه ی  خاک می گردد و بستر مطلوبی را برای رشد ایجاد می کنند . در نتیجه تمامی مراحل رشد بذر ، رشد گیاه و تکامل آن ، در سریع ترین زمان و به بهترین روش صورت می گیرد .

راه های تقویت یونجهکدام کود می تواند رشد یونجه ها را به سریع ترین زمان برسد ؟

یکی از کود هایی که کشاورزان به وفور از آن استفاده می کنند ، کود شوک است . کود شوک حاوی مواد ضروری برای رشد گیاه است . این کود غنی از  پتاسیم ، فسفر و نیتروژن می باشد . هر کدام از این عوامل ، نقش مهمی را در رشد و تقویت یونجه ها ایفا می کند .

ترکیبات این کود منجر می گردند که :

_ فوتو سنتز در گیاه بهبود یابد .

_ یونجه در برابر بیماری ها و افات از مقاومت بالایی برخوردار گردد .

_ گل دهی و بلوغ گیاه تسریع پیدا کند .

_ بازدهی محصول افزایش پیدا کند .

با کمک این کود ، کشاورزان می توانند بازدهی از مزرعه را چند برابر کنند . در این شرایط ، علاوه بر بلوغ سریع گیاه ، کیفیت محصول نیز افزایش می یابد . در نتیجه کشاورزان می توانند سریع تر ، محصول را برداشت کنند .

برداشت سریع تر ، به معنی کوتاه شدن دوره های بهره برداری از مزرعه است . به همین علت ، از کمترین فضا در کوتاه ترین مدت ، نتایج بیشتری به دست آمده و سود اقتصادی کشاورز بیشتر خواهد بود .

مزایای استفاده از کود هیومیک اسید برای تقویت یونجه

هیومیک اسید با تقویت خاک ، میزان حاصلخیزی آن را بهبود می بخشد . علاوه بر این ، می تواند پی اچ خاک را نیز کنترل کند . تنظیم پی اچ خاک کمک می کند تا جذب عناصر نیز توسط گیاه بیشتر شود . در محیط های اسیدی و پی اچ پایین ، جذب عناصر بهتر صورت می گیرد . در نتیجه با کاهش پی اچ خاک توسط اسید هیومیک ، عناصری مثل نیکل ، منگنز ، روی و کبالت نیز افزایش می یابد .

از طرف دیگر ، با توجه به این که این کود ها غذایی کامل و مقوی برای گیاه یونجه محسوب می شوند ، نیاز کشاورز به استفاده از سایر مکمل ها و کود ها نیز کاهش پیدا می کند .

راه های تقویت یونجهدر شرایطی که یونجه ها از کیفیت بالایی برخوردار شده باشند ، هضم پذیری آن ها نیز افزایش پیدا می کند . به همین علت ، وضعیت گوارش دام نیز بهبود پیدا می کند .

استفاده از کود هیومیک اسید ، به نوبه ی  خود در کاهش آفات و بیماری ها نیز موثر است . این کود کمک می کند تا تعداد افاتی همچون سرخرطومی برگ یونجه در بین بوته ها به حداقل برسد . نه تنها این مورد ، بلکه گیاه در برابر بیماری های آتی نیز مقاومت بالایی پیدا کرده و از سطح سلامت مطلوبی برخوردار می گردند .

بیشتر بخوانید: قلمه زدن و هرس کردن گیاه بونسای

بهترین روش مصرف کود های تقویتی برای یونجه

کود های تقویتی همچون کود نانو ، کود هیومیک اسید و … که از مواد مغذی یونجه هستند ، همگی به صورت مایع هایی غلیظ در بازار موجود هستند . این کود ها باید پیش از مصرف با آب رقیق شوند . این نسبت بسته به نوع کود متفاوت است . سپس می توان آن را در فصول و شرایط مناسب ، به صورت محلول پاشی و یا آبیاری به محیط کشت اضافه نمود .

راه های تقویت یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *