چالکود درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

چالکود درخت گردو

چالکود درخت گردو راهکار ساده و کم هزینه ای است که میزان باردهی درخت گردو را در سال بعد بسیار افزایش میدهد زیرا درخت گردو به انرژی زیادی جهت تولید میوه نیاز دارد؛ هر چه این انرژی از سال های اولیه در اختیار درخت قرار گیرد، ریشه به طور گسترده و قویتر رشد کرده و نیاز غذایی درخت به نحو احسن برآورده خواهد شد. انجام چالکود به سبب ذخیره غذایی و تامین کافی آن، درخت را در شرایط سخت یاری نموده و اجازه نمی‌دهد از کمبود عناصر رنج ببرد.

انجام صحیح چالکود یکی از روش های کوددهی عالی برای درختان گردو در فصل پاییز و زمستان به شمار می آید که در عین ساده بودن روش، در میزان ثمر دهی درخت تاثیر به سزایی دارد. با توجه به اهمیت این امر و لزوم اطلاع از نحوه صحیح چالکود درخت گردو و کودهای موردنیاز در این مقاله از سایت آل کود مطالب مهم و کاملی پیرامون این موضوع ارائه شده است؛ لذا ما را تا انتهای این مقاله مختصر و کاربردی همراهی نمایید.

فهرست مطالب مقاله

  1. دلیل اجرای چالکود برای درختان بارده گردو چیست؟
  2. نحوه اجرای چالکود در باغات گردو چگونه است؟
  3. چه کودهایی برای چالکود درختان گردو استفاده میشود؟
  4. مناسب ترین زمان برای چاله کردن مواد مغذی
  5. چالکود چه مزیت ها و فوایدی برای درخت گردو دارد؟

دلیل اجرای چالکود برای درختان بارده گردو چیست؟

_ارزش درخت گردو به میوه و ارزش غذایی بالای آن محدود نمیشود بلکه در کنار داشتن مغز پر خاصیت، این درخت از چوب بسیار با کیفیتی برخوردار می‌باشد که در صنعت چوب و …کاربرد زیادی دارد؛ لذا برای رشد و تنومند شدن درخت گردو نیاز است با یکی از روش های کوددهی موثر آشنا شوید تا با استفاده از آن شاهد نتایج لذت بخش گردید.

_برخی از مناطق گردو خیز دارای خاک حاصلخیز بوده و نیاز زیادی به انجام چالکود ندارند اما با توجه به کمبود عناصر غذایی در بیشتر نقاط کشور، اجرای چالکود در باغات گردو روش مطمئنی جهت آماده سازی درخت و ریشه برای ابتدای فصل رشد می‌باشد. هم چنین این عمل سبب گرم شدن فضای داخل خاک شده و ریشه را از صدمات سرمای زمستان محافظت می نماید.

_ در این روش کودهای مختلفی استفاده میشوند که تمام نیازهای غذایی درخت گردو را تامین خواهند نمود.استفاده از چالکود منجر به رشد بهتر درختان گردو شده و کار باغدار را در طول فصل راحت می نماید زیرا باروری و بهره وری درخت گردو رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد.

نحوه اجرای چالکود در باغات گردو چگونه است؟

در این روش به طور کلی در فاصله معینی از ریشه، چاله حفر نموده و داخل چاله ها کودهای مختلف شیمیایی و آلی را ریخته و چاله را با خاک می‌پوشانند؛ با این طریق کیفیت مغز گردو رشد چشمگیری پیدا می نماید.

اگر بخواهم روش دقیق اجرای چالکود درخت گردو را خدمت شما عرض کنم، بدین نحو است که چاله هایی را در یک سوم بخش انتهایی درخت که محل سایه انداز آن میباشد، حفر می نمایند و کودهای چال کود را داخل چاله ها می ریزند. دلیل انتخاب این قسمت برای چال کردن کود این است که بیشترین تعداد ریشه های جوان در این بخش وجود داشته و نیاز بالاتری نسبت به ریشه اصلی به مواد غذایی دارند.

اما اکنون ممکن است برایتان سوال پیش آید که تعداد چاله ها برای انجام چالکود درخت گردو چقدر است؟

ابتدا لازم به ذکر است اگر چاله را به صورت دوار دور تا دور درخت در بخش یکسوم انتهایی سایه انداز حفر نموده و کودها را پخش نمایید، تمامی ریشه ها در همه جهات از عناصر غذایی و مغذی بهره مند خواهند شد. اما با این حال میتوانید از روش دو یا چند چاله ای برای درختان گردو نیز استفاده کنید.

با توجه به نوع، سن درخت گردو، آزمون خاک و میزان کمبودهای درخت میتوانید بین دو تا چهار چاله را در اطراف هردرخت گردو حفر کنید؛ همچنین در صورتی که فاصله بین درخت‌ها در باغی بسیار کم است، میتوانید یک چاله مشترک بین دو درخت انتخاب نمایید.

کوددهی باغات گردو

چاله ها در چه عمق و قطری حفر شوند؟

با توجه به میزان پراکندگی ریشه ها میتوان عمق چاله را تعیین نمود اما در کل عمقی که برای چالکود در نظر میگیرند، بین ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر است. هم چنین قطر چاله نیز در این حدود بوده و به طور معمول ۴۰ سانتی متر می‌باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت گردو

چه کودهایی برای چالکود درختان گردو استفاده میشود؟

کودهای مورد استفاده در چالکود به صورت پودری بوده و شامل: اسید هیومیک، کود سه بیست، کود فسفر بالا یا ۱۰-۵۲-۱۰، کود آهن، کود پتاس بالا یا سولوپتاس و فولویک اسید می‌باشد.اسید هیومیک برای درخت گردو

مناسب ترین زمان برای چاله کردن مواد مغدی

بهترین موقع برای چالکود پاییزه درختان گردو پس از برداشت محصول بوده و تا اواسط آذر ماه می‌تواند انجام گیرد.‌ هم چنین جهت اجرای چالکود زمستانه این درخت با ارزش و طلای سبز جهان، بایستی از اواسط بهمن دست به کار شد و این مدت تا ۱۵ اسفند میتواند انجام گیرد. این زمان ریشه را برای جذب بهتر کود و رشد فوق العاده در فصل بهار یاری نموده و اجازه نمی‌دهد عناصر موردنیاز از دسترس ریشه خارج شود.

برای مطالعه بیشتر: کود برای سفید شدن مغز گردو

چالکود چه مزیت ها و فوایدی برای درخت گردو دارد؟

∆این روش درختان گردو را به خوبی تقویت نموده و از سر خشکیدگی شاخه ها ممانعت به عمل می آورد.

∆ با چالکود رشد ریشه گردو بسیار افزایش یافته و ریشه های فرعی و اصلی گسترش چشمگیری پیدا خواهد نمود.

∆تاثیر این روش در فصل بهار نمایان شده و سبب شادابی درختان گردو و افزایش رشد برگ و سطح آن میگردد.

∆با تامین اکثر نیازهای درخت گردو از طریق چالکود، تعداد شکوفه ها، میوه ها و کیفیت گردوهای تولیدی بسیار بالا خواهد رفت.

∆ چالکود درخت گردو راه ساده برای افزایش نفوذ پذیری آب می‌باشد زیرا به همراه مواد شیمیایی کودهای آلی نیز حفر شده که به سبب آن تخلخل خاک و نفوذ آب و هوا افزایش پیدا میکند.

∆ با این روش مصرف کود شیمیایی در سال بعد کاهش پیدا نموده و در عوض کارایی درخت گردو بسیار بالا خواهد رفت.

∆مقدارکود مصرفی در هر چالکود کم بوده و این روش با وجود بهره وری بالا بسیار مقرون به صرفه است.

چالکود درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *