کود مایع گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مایع گردو

کود مایع درخت گردو : درخت گردو از درختان پهن و گسترده می باشد که مانند هر درخت دیگری برای تولید گردوهای باکیفیت و مداوم، به یک سری مواد مغذی نیاز دارد؛ گردو در زمره میوه های صادراتی کشور تلقی می شود زیرا ایران یکی از مهم ترین تولید کنندگان گردو در جهان به حساب می آید. اهمیت گردو در سلامت مغز، قلب و پوست مو و از طرف دیگر ارزش اقتصادی بالای آن، کشاورزان و باغداران را به پرورش این میوه گرانبها رغبت می دهد. یکی از موضوعاتی که در زمینه کاشت درخت گردو باید در نظر گرفته شود، کمک به نهال برای تبدیل شدن به درخت پربار و مستحکم می باشد و محقق شدن این امر در گرو بهره مندی درخت گردو از تمامی عناصر و مواد مغذی مورد نیاز می باشد تا به کمک آن ها و مصرف آن ها رشد به سزایی داشته باشد. در ادامه مطلب در مورد کود مایع گردو به عنوان بهترین کود جهت تولید گردوهای بی نظیر خواهیم پرداخت و اینکه چرا این کود برای درخت گردو توصیه می شود.

کود مایع گردو یک لیتری

ضرورت کوددهی به درخت گردو:

درختان گردو برای جوانه زنی و تولید گردوهای پرمغز نیازمند غنی شدن از عناصری چون نیتروژن، فسفر، کلسیم و دیگر عناصر می باشند؛ بدیهی است که خاک و آب و نور خورشید به تنهایی پاسخگوی نیازهای درخت نمی توانند باشند بدین ترتیب کمک گرفتن از مکمل هایی مهم چون کود مایع گردو شوک در اولویت قرار دارد. کوددهی منظم درخت گردو مخصوصا از نوع مایع، باردهی درختان گردو را بسیار افزایش خواهد داد و نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که درختان گردو در مراحل اولیه رشد نیاز بیشتری به کود مایع درخت گردو خواهند داشت و نسبت به درختان بالغ احتیاجات غذایی بالایی دارند.

تقویت خاک قبل از اقدام به کاشت درخت گردو :

پیش از اینکه نهالی در زمین مد نظر جهت کاشت گردو کاشته شود، آن زمین از جهات مختلفی مانند وسعت، مساحت محل کشت و نوع خاک مورد ارزیابی و آنالیز قرار می گیرند. وقتی نوع خاک و میزان نیاز آن به کود مشخص شود، در تصمیم گیری های کشاورز کمک شایانی می کند و او را از سردرگمی نجات می دهد. در اصل خاک مد نظر برای کاشت گردو باید قبل از هر گونه عملی توسط کود مایع شوک مخصوص درخت گردو تقویت شود تا در آینده تکیه گاهی استوار برای درختان گردو تلقی شوند. ریشه های گردو در سال های اولیه توسعه زیادی در خاک پیدا می کند و مواد غذایی فراوانی را از خاک های اطراف جذب می کند؛ بنابراین برخورداری خاک از عناصر ضروری و مواد مغذی بسیار اهمیت دارد.

کود درخت گردو پنج لیتری مایع شوک

دلایل استفاده از کود مایع گردو شوک:

  • این کود می تواند به صورت محلول پاشی به سطح خاک و برگ های درخت گردو و یا به صورت تزریق به تنه درخت انجام گیرد.
  • جذب عالی توسط درخت و تبخیر نشدن و هدر نرفتن کود مایع در اثر تزریق به درخت
  • دارا بودن عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاه و هم چنین تامین ۱۱ عنصر ضروری گیاه
  • کمک به تولید محصولات باکیفیت و گردوهای درشت و پرمغز و بازار پسند کردن آن
  • بی نیازی به خرید و مصرف کودهای شیمیایی و جلوگیری از هزینه های زیاد
  • کمک به شادابی و تولید شاخه های بیشتر و میزان گلدهی بالاتر در شاخه های دارای جوانه و تولید گردوهای با تعداد فراوان
  • کمک به انجام فرآیند فتوسنتز توسط برگ های درختان گردو و برخورداری از اکسیژن تولیدی و نیز سرسبز شدن درخت به دلیل میزان کلروپلاست بالا
  • قابلیت جذب سریع تر توسط گیاهان مختلف از جمله درخت گردو در مقایسه با کودهای شیمیایی

همانطور که عرض کردیم کود مایع گردو شوک سرشار از عناصر ضروری و اصلی گیاهان می باشد در مطالب زیر در مورد اهمیت این عناصر که در کود مایع گردو وجود دارند توضیح خواهیم داد.

 

نیتروژن مایع برای درخت گردو:

اصلی ترین نقش نیتروژن کمک به ساخت اسیدهای آمینه که به عنوان زیر مجموعه پروتئین ها تلقی می شوند و در نهایت تشکیل پروتئین موردنیاز گیاه و برخورداری مغز گردو از پروتئین بالا می باشد؛ هم چنین اگر گیاه پروتئین کافی نسازد به مرور زمان پژمرده شده و از بین می رود. نیتروژن یکی از عناصر اصلی در کلروفیل برگ ها به حساب می آید و بسیاری از واکنش های متابولیکی و فتوسنتز به آن وابسته است.

فسفر مایع برای درخت گردو:

درختان گردو جهت رشد طبیعی و رسیدن به مرحله بلوغ و تولید گردو نیازمند فسفر می باشند و فسفر موجود در کود مایع درخت گردو شوک تامین کننده نیاز آن تلقی می شود؛ وجود فسفر در گیاه سبب می شود جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به ترکیبات قابل استفاده در گیاه به خوبی انجام گیرد. فسفر رشد ریشه را تحریک می کند و سبب جذب بهتر مواد مغذی به درون درخت گردو می شود و هم چنین ساقه و شاخه ها را قوی کرده و استحکام‌ آنها را سبب می شود.

پتاسیم مایع برای درخت گردو:

این عنصر درخت گردو را در برابر کم آبی و بیماری ها محافظت می کند و مانع از تاثیر پذیری منفی از محیط می شود؛ به گونه ای که رشد درخت گردو در سال های بعد به دلیل بهره مندی از پتاسیم موجود در کود مایع گردو کمتر نمی شود. پتاسیم گیاه را در برابر کم آبی از طریق حفظ آماس محافظت می کند و از پلاسیدگی و عدم شادابی گیاه جلوگیری می نماید.

کود بیست لیتری مایع برای درخت گردو:

زمان دادن کود مایع به درخت گردو:

اینکه در چه زمانی کود مایع شوک را به درخت گردو بدهیم بسیار مسئله قابل تاملی می باشد زیرا اگر در زمان مناسب کود را به درخت گردو ندهی اثر معکوسی بر باروری آن داشته و چون از مواد مغذی به موقع برخوردار نمی شود، رشد به خصوص و تولید میوه های پرباری نخواهد کرد.

بهترین زمان برای دادن کود به درخت گردو در فصل بهار و قبل از رشد و تکثیر گردوهای تازه می باشد.

وقتی کود مایع شوک در اختیار درخت قرار میگیرد، سبب توازن در نسبت عناصر در درخت شده و می توان از میزان و زمان دقیق بهره مندی درخت از کود اطلاع کافی داشته باشیم و با آگاهی از نسبت عناصر و کنترل مصرف آنها، از سمیت و یا کمبود عناصر در درخت گردو جلوگیری به عمل آید.

نتیجه گیری در خصوص استفاده از کود مایع شوک برای درختان گردو:

در مقاله ای که خواندید در پیرامون موضوع کود مایع گردو نکات مهم و کاملی ارائه شد تا کشاورزان و باغداران محترم با بهره گیری از آن ها کمک شایانی به تولیدات داخلی گردو و صادرات آن بکنند. جهت تهیه و طرز استفاده از کود مایع درخت گردو شوک آمریکایی می توانیم همین حالا از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشیم. با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود حامی کشاورزی پایدار در ایران

کود مایع گردو شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *