کود گل گاو زبان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود گل گاو زبان

جهت دریافت برنامه غذایی و کود گل گاو زبان مناسب با منطقه کشت شده از بالای همین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شاید کمتر کسی وجود داشته باشد که گیاه گل گاوزبان را نشناسد، در ایران گل گاوزبان به عنوان قدیمی ترین داروی اعصاب و روان و سرماخوردگی به صورت دمنوش تجویز می شود.

این تجویز بسیار درست و کارآمد بوده و هست، گل گاوزبان گیاهی مفید دارای خواص درمانی زیادی برای بیماری‌های زیادی مانند: دیابت، بیماری قلبی، افسردگی ، بیخوابی ، لاغری و بیماری‌های دهانی است.

از گل و برگ این گیاه به عنوان چاشنی در نوشیدنی های تابستانه استفاده می شود و بخاطر وجود ویتامین B,Cو کلسیم و آهن استفاده از آن در سوپ برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه میشود.

گل گاوزبان لاجوردی رنگ و شبیه گل انار است و تخم های دایره شکل لعابی دارد و بیشتر در دامنه کوه‌های البرز دیده می شود و امروزه به دلیل مصرف زیاد گل گاوزبان با کشت مناسب آن میتوان سود قابل توجهی حتی بیشتر از سود کشت زعفران به دست آورد.

کود با کیفیت گل گاو زبان

شرایط لازم برای رشد گل گاو زبان

خاک مناسب برای گل گاو زبان

گل گاوزبان در هر خاکی قابل رویش است ولی خاکی که بافت متوسط (بافت لومی)  نسبتا غنی و مرغوب با زهکشی خوب و دارای مواد آلی باشد برای رشد گیاه مناسب تر است، در اراضی رها شده و کم بازده با کشت گل گاو زبان علاوه بر درآمد تولید محصول از فرسایش به دلیل چند ساله بودن نیز جلوگیری کنید.

گل گاوزبان به شوری خاک حساس است و سطح سوری بر جوانه زنی گیاه تاثیر می گذارد،گل گاوزبان در خاکهایی با پی هاش 5 تا 8 قادر به رشد است.

آب و هوای مناسب گل گاو زبان

کاشت گل گاوزبان در شرایط آب و هوایی کوهستانی سردسیر و نیمه مرطوب که در طول تابستان هم به طور نسبی دارای باران متناوب هستند و خاک مرطوب با زهکشی مناسب دارند امکان پذیر است، این گیاه تحمل دمای منفی ۲۵ درجه و مثبت ۴۰ درجه را دارد و وجود نور کافی در افزایش عملکرد این گیاه حائز اهمیت است.

گل گاوزبان باید در محیطی آفتاب گیر یا با سایه بسیار کم کاشته شود تا به رشد حداکثری برسد.

گل گاو زبان

آبیاری و کود دهی گل گاو زبان

گل گاو زبان گیاهی مقاوم به خشکی است و زمانی که خاک اطراف گیاه خشک شد باید آبیاری انجام شود در شرایط معمول برای گیاه تازه کاشته شده ۴ روز یکبار و سپس فاصله ها افزایش می یابند و به هر شش روز یکبار تبدیل میشوند. همچنین باید دقت شود که در هنگام آبیاری آب بر روی برگهای گیاه نریزد.

کود کامل برای گل

کاشت گل گاو زبان و استفاده از کود

برای کاشت گل گاوزبان به روش نشاکاری بهترین زمان ۴ تا ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان است و زمانی که خاک به اندازه کافی گرم شد بذر باید منتقل شود، جوانه زدن بذرهای گل گاوزبان ۷ تا ۱۰روز طول میکشد.

زمان انتقال نشای گل گاوزبان زمانی است که اندازه گیاه به ۶ تا ۱۰ سانتی متر رسیده باشد و در این روش فاصله کشت گیاهان بین ردیف ۵۰ سانتی متر و بین بوته ها ۲۵ سانتی متر مناسب است.

کشت مستقیم بذر گل گاوزبان در فضای باز بعد از آخرین سرما و زمانی است که خاک گرم شده و با توجه به اینکه انتقال نشای گل گاوزبان سخت است کاشت بذر به روش مستقیم توصیه میشود.

همچنین در برخی مناطق پاییز هم قابل کشت در باغ است ولی زمان جوانه زنی آن در بهار میباشد.

کاشت این گیاه در کشت ارگانیک به همراه محصولاتی مانند: ریحان، تره فرنگی ، کدو تنبل ، کلم برای مقاوم شدن به آفات و بیماری ها پیشنهاد شده است.

در برخی مناطق کاشت گل گاوزبان از اسفند تا آبان ماه بسته به شرایط آب و هوایی منطقه قابل انجام است، زمان گلدهی محصول از اواخر فروردین تا مهر ماه است زمان مناسب برداشت گیاه دارویی از مرداد تا مهر میباشد.

کود دهی گل گاو زبان

کود گل گاو زبان

برای تغذیه خاک جهت پرورش گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان کودهایارگانیک مدنظر هستند.

کود های آلی مانند: کود گاوی، کود گوسفندی، کود ماهی ،کود پلیت مرغی

که دارای عناصر مورد نیاز گیاه به صورت قابل جذب بوده و تجزیه آنها در خاک فرآیندی بی خطر تر از کودهای شیمیایی میباشد.

گل گاوزبان به علت اینکه گیاه چند ساله میباشد، و باید به مدت ۵ تا ۷ سال در یک مکان بماند باید تمام نیاز غذایی این مدت را برای رشد آن تامین کنید.

علاوه براین گل گاو زبان به کود نپوسیده بسیار حساس است و از این رو قبل از کاشت گیاه مقداری کود آلی کاملا پوسیده به خاک اضافه کنیم علاوه بر این هر سال پاییز نیاز به اضافه کردن ۵ تن کود پوسیده دامی مانند : کود گاوی یا گوسفندی در پای بوته ها و بیل زدن کنار بوته ها جهت تهویه خاک نیاز دارد .

جهت خرید مناسب ترین کود گل گاو زبان با ما در ارتباط باشید.

بهترین کود گل گاوزبان

همچنین میزان بیست لیتر اسید هیومیک شوک در هکتار جهت افزایش باردهی نیاز دارد.

اسید هیومیک شوک بهترین کود مورد نیاز گل گاو زبان می باشد.

همچنین میتوان به مقدار ۳۰ کیلوگرم در هکتار کود پتاس بالا NPK12-12-36   به صورت محلولپاشی همراه با کود دامی در زمین پخش کرد که کمک زیادی به گلدهی بیشتر گیاه در فصل بهار خواهد کرد.

پخش کردن مقدار ۳۰کیلو گرم کود اوره مانند NPK46-0-0  در اوایل تا اواسط اسفند البته به شرط آن که دمای هوا به میزان مناسبی برای رشد گیاه گرم شده باشد و خطر سرما زدگی نباشد به صورت سرک به افزایش رشد رویشی و قوی تر کردن گیاه کمک می کند.

پیش از افزودن کودهای آلی و فسفره و پتاس در اوایل پاییز باید خاک را شخم زد تا کود و خاک به خوبی مخلوط شوند.

بهترین کود برای گل گاو زبان

نحوه برداشت گل گاو زبان

آیا می دانستید پس از استفاده کود گل گاو زبان عملکرد گیاه افزایش چشمگیری پیدا می کند.

چیدن گل ها خرداد ماه شروع می شود و میتواند تا اواخر شهریور ادامه پیدا کند و باید گلهای مرغوب که کاملا باز شده اند و دارای دم سفید رنگ هستند و رنگ گلبرگ های آن بنفش شده باشد.

به روش دستی برداشت کرد و در سایه رو پارچه تمیز خشک کرد تا کیفیت آن حفظ شود.

در مصرف گل گاو زبان احتیاط کنید زیرا:

مصرف بی رویه گل گاو زبان میتواند خطرناک باشد و موجب مسمومیت گردد.

این گیاه به دلیل داشتن آلکالوئید برای زنان باردار و کودکان مضر است و فشار خون را بالا می برد و کسانی که بیماری کبد دارند نباید از این گیاه استفاده کنند زیرا ممکن است برای کبد سمی باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود دهی مناسب گل گاو زبان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *