ورمی کمپوست

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مقدمه؛ همان طور که می دانید امروزه با پیشرفت روز افزون علم و فناوری اکثر کشاورزان و باغ داران به دنبال روش های راحت و کم هزینه برای افزایش سود هستند. یکی از محصولات ارزان قیمت که مورد استقبال اکثر استفاده کنندگان قرار گرفته است، کود کمپوست ورمی است، که ما در این مقاله به معرفی آن پرداخته ایم، ما را تا انتهای مطالب همراهی کنید.

کود ورمی کمپوست چیست؟

کود ورمی کمپوست یک کود آلی هوموسی محسوب می شود که به وسیله ی نوعی ویژه از کرم های خاکی تهیه می گردد. کود این کود از نظر داشتن انواع ویتامین ها، هورمون های رشد و عناصر غذایی لازم گیاه نتایج بسیار مثبتی بر روی رشد گیاه خواهد داشت. این کود دارای بوی مطلوب و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی می باشد.

این کود  از کرم خاکی  کود آلی که از فعالیت کرم خاکی تشکیل شده است.

کلمه ورمی از لغت لاتین ورم گرفته شده و به معنی کرم می باشد. تهیه ورمی کمپوست روندی نیمه هوازی می باشد که توسط نوعی خاص از کرم ها، قارچ ها، باکتری ها، و اکتینومیست ‌ها انجام می گردد، همچنین مواد حاصل از محل رشد کرم است که بعد از دفع مواد  از سیستم گوارشی کرم در محیط باقی خواهد ماند، ورمی ‌کمپوست، گروهی از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده و نیز اجساد کرم‌ هاست که برای گیاه ارزش غذایی زیادی خواهد داشت. در خاک‌ هایی دارای مواد دفع شده به وسیله کرم ها، عناصری مثل نیتروژن، فسفر و پتاسیم ۵الی ۱۱ بار بیشتر از خاک‌ های بدون کرم هست. در اثر عبور مواد آلی از دستگاه گوارش کرم، عناصری از جمله ریز مغذی ها زیاد می گردند.

ساخت ورمی‌ کمپوست، تغذیه کرم ‌های قرمز حلقوی بارانی  از مواد آلی فاسد شده ی آشپزخانه است و محصول این روند کود آلی است که یکی از غنی ‌ترین کود های موجود در بازار است.

کود گل و گیاه آپارتمانی

مزایای استفاده از کود ورمی

همان طور که متوجه شدید این کود از مواد فاسد شده ی آشپزخانه تولید می شود و هر کس می تواند در منزل خود این کود را تهیه کند. استفاده از کود ورمی کمپوست مزایای زیادی دارد که در ادامه چند مورد ذکر شده است:

 • سبک و بدون هرگونه بو
 • عاری از تخم علف های هرز
 • حاوی میکروارگانیسم های هوازی مفید مانند ازت باکتری ها
 • بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کود های آلی
 • دارا بودن عناصر میکرو مانند: آهن، روی، مس و منگنز
 • دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین ‌ها به ویژه ویتامین B12 (کبالامین)
 • قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
 • عاری از باکتری های غیر هوازی، قارچ‌ ها و میکرو ارگانیسم ‌های پاتوژن
 • اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک
 • انطباق کامل با الزامات قوانین و مقررات محیط زیست
 • تولید در داخل کشور (صد درصد)
 • قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
 • هوا دهی خاک با ایجاد خلل و فرج و ایجاد پوکی در خاک‌های متراکم
 • استفاده از این نوع کود، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را در مقایسه با کود شیمیایی افزایش خواهد داد؛ و مشکلات مربوط به باقی ماندن کود شیمیایی در مواد غذایی را به وجود نخواهد  آورد.

از تاثیر اسید هیومیک بر ریشه سازی گیاهان آگاه هستید؟

کود ورمی کمپوست

ویژگی های کود ورمی کمپوست

کود ورمی کمپوست  رسیده رنگ تیره دارد و با دارا بودن رطوبت قابل قبول بین دو انگشت حالت صابونی و لغزنده به خود خواهد گرفت. خاصیت بی بود بودن در این کود مطلق نخواهد بود و کود ورمی کمپوست مرطوب دارای بویی نزدیک به خاک است.

دانه دانه بودن کود ورمی کمپوست نشانه ایی از مرغوبیت آن است  که لازم به ذکر است،  دانه بندی مناسب  با سرند خوب و همچنین سر موقع سرند کردن محل از نظر رطوبتی رابطه ای مستقیم خواهد داشت.

در کود ورمی کمپوست رسیده شما دانه ‌های تیره که خود ورمی کمپوست یا مدفوع کرم هست مشاهده می کنید  و مواد به جا مانده از محل اولیه نیمه تجزیه شده یعنی تخم گیاه یا آفت در آن دیده نمی شود و به طور کلی این کود به علت نداشتن تخم علف هرز و آفت خواهد بود.

آب گیری کود ورمی کمپوست یک خاصیت به خصوص برای این کود است به طوری که در پایلن مدت تولید شما پی خواهید برد که محل های شما دارای رطوبت بالایی هستند و مدت و تکرار آبیاری شما کاهش خواهد یافت و این دلیل نشانه ‌ای از وجود ورمی کمپوست است.

مقدار مصرف اسید هیومیک

نتیجه گیری

همان طور که در مطالب بالا متوجه شدید کود ورمی کپوست نوعی کود می باشد که توسط کرم ها تولید می شود. این کود مزایای و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که کشاورزان می توانند آن را در منزل تولید کنند.

به طور خلاصه کود ورمی کمپوست نوعی کود سبز هست که از پسماند های آلی به کمک ارگانیسم‌ های خوب تولید می گردد که عناصر مغذی لازم و کافی برای تهیه ی محصول خوب و سالم دارد.

کود ورمی کمپوست
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *