استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آب

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آب

کوددهی از عوامل مهم و تاثیر گذار در رشد گیاهان است. بیشتر نیازهای غذایی گیاه از طریق کوددهی منظم تامین می‌شود. کود فسفر بالا یکی از کودهای اساسی است. در ادامه شما با استفاده از کود فسفر بالا برای گیاه گندم در پنجه آب آشنا می‌شوید.

آشنایی مختصر با گیاه گندم

گندم از قدیمی ترین غلات شناخته شده و پرمصرف ترین آن هاست. گندم یک محصول استراتژیک در کشورهاست و خودکفایی در تامین گندم موردنیاز کشور از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این محصول بخش بزرگی از غذای مردم را تشکیل می‌دهد. کندم گیاهی تک لپه است و از گیاهان علفی یکساله به شمار می‌رود. این محصول سرشار از فیبر و پروتئین بوده و منبع مهمی از کربوهیدرات هم است. دانه گندم حاوی مقادیر زیادی ویتامین های مختلف و اسیدآمینه های ضروری است. این گیاه در همه مناطق قابل کشت بوده و به شرایط اقلیمی خاصی نیاز ندارد. حتی در مناطق سردسیر هم گندم کشت می‌شود. در اسران حدود نیمی از اراضی کشور زیر کشت گیاه گندم هستند.

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آباین گیاه پرمصرف برای رشد به خاک مناسب، نور کافی، آبیاری به موقع و کوددهی مناسب نیاز دارد. فراهم کردن همه این شرایط باعث دستیابی به محصول پربار گندم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: استفاده از کود ازت بالا برای گندم در مرحله ساق آب

کود فسفر بالا چه نوع کودی است؟

عنصر فسفر یکی از عناصر درشت مغذی مهم برای گیاهان است. این عنصر در زراعت و کاشت محصولات کشاورزی از جمله غلات و محصولات دانه ای نقشی موثر دارد. زمانی که در یک زمین زراعی به شکل پشت سرهم کشت انجام شود خاک کم کم حاصلخیزی خود را از دست می‌دهد و فسفر قابل جذب برای گیاه هم کاهش پیدا می‌کند. عنصر فسفر حلالیت کمی دارد و به شکل یکنواخت در خاک پخش نمی‌شود. از فواید عنصر فسفر برای گیاهان افزایش رشد ریشه، تسریع در تشکیل گل، بلوغ سریع تر محصول، افزایش کیفیت محصولات و بهبود مقاومت گیاه در برابر عوامل بیماری زا را می توان نام برد. برای تامین نیاز فسفر گیاه باید کوددهی با کود فسفر بالا انجام شود. هنگامی که کوددهی انجام شد همه کود به یکباره جذب گیاه نمی‌شود بلکه مقداری از آن تا حدود یکسال طول می‌کشد که در خاک حل شده و جذب شود.

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم

علت کمبود فسفر در گیاه یا به علت کوددهی نادرست است و یا بع علت کمبود شدید فسفر طبیعی خاک. اسیدیته زیاد خاک و همچنین قلیایی بودن بالای خاک، خاک خشک و همینطور خاک سرد، جذب فسفر را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. کمبود عنصر فسفر در گندم باعث کاهش رشد می‌شود. لازم است کوددهی با کود فسفر بالا از همان ابتدای رشد گندم آغاز شود. مراحل ابتدایی رشد گندم ۵ هفته اول بعد از کاشت بذر است. با کوددهی در این زمان تنها ۱۵ درصد از فسفر استفاده شده جذب می‌شود اما همین مقدار برای بهبود عملکرد گیاه کافی است. بقیه فسفر ذخیره شده و در مراحل بعدی رشد گیاه استفاده می‌شود. فسفر به ویژه نقش زیادی در تولید پنجه های گندم دارد. به همین دلیل استفاده از کود فسفر بالا در مرحله پنجه آب آبیاری نقش مهمی در افزایش پنجه دارد.

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آبپنجه آب چیست؟

آبیاری برای گیاه گندم مثل دیگر گیاهان اهمیت ویژه ای دارد. اگر گیاه رطوبت کافی را دریافت نکند در رشد دانه های گندم مشکلاتی به وجود می‌آید مثل کوچک ماندن دانه ها. میزان آبیاری و روش انجام آن به نوع گندم کاشته شده مربوط است. گندم را با دو روش کشت دیم و کشت آبی پرورش می‌دهند. در کشت دیم که مشخص است و رطوبت گیاه از طریق نزولات آسمانی تامین شده. اما در کشت آبی باید به صورت منظم و با برنامه ریزی آبیاری انجام داد. با توجه به وسعت زیاد مزارع گندم در کشور، انتخاب روش های مناسب آبیاری اهمیت ویژه ای دارد و در زمان بحران آب و کمبود منابع آبی بسیار کمک کننده است. استفاده از روش آبیاری قطره ای برای مزارع گندم مزایای زیادی دارد. هم از قرار گرفتن گیاه در تنش بی آبی جلوگیری می‌کند هم به حفظ منابع آب کمک کرده همچنین کوددهی نیز با این روش راحت تر انجام می‌شود.

مراحل آبیاری گندم

آبیاری گندم شامل چند مرحله است که هر کدام دارای اهمیت هستند و حذف آن ها امکان پذیر نیست و باعث صدمه گیاه می‌شود.

خاک آب: پس از کاشت بذر به سرعت انجام می‌شود و رطوبت لازم برای جوانه زدن بذرها را تامین می‌کند.

پی آب: این مرحله از آبیاری برای سله شکنی خاک انجام می‌شود و در یکدست شدن خاک نقش دارد.

پنجه آب: پنجه زدن یکی از مراحل رشد گندم است. گیاه گندم از چند ساقه تشکیل شده است که به اولین ساقه که از خاک بیرون می‌آید ساقه اصلی و به ساقه های بعدی پنجه می‌گویند. تامین رطوبت گیاه در این مرحله را پنجه آب می‌گویند. این مرحله معمولا با کوددهی انجام می‌شود و همان طور که گفته شد کود فسفر بالا برای استفاده در این مرحله بسیار مناسب است و فواید بسیار زیادی برای گیاه دارد.

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آبساق آب: این مرحله زمانی انجام می‌شود که گیاه به اصطلاح به ساقه می‌رود.

خوشاب: چهارمین مرحله ازآبیاری که در زمان ظهور خوشه های گندم انجام می‌شود.

گلاب: وقتی گیاه گندم به اصطلاح به گل می‌رود برای انجام بهتر گرده افشانی این آبیاری را انجام می‌دهند.

دان آب: آخرین مرحله آبیاری اهمیت به خصوصی دارد. در این مرحله معمولا هوا گرم شده و برای پر شدن دانه های گندم به آب بیشتری نیازاست. اگر رطوبت کافی تامین نشود باعث کم شدن وزن دانه ها، چروکیدگی آن ها و در نهایت کاهش محصول می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت آلبالو

استفاده از کود فسفر بالا مزایای زیادی برای گندم دارد و با شناخت مراحل مختلف رشد گندم و به کارگیری این کود در زمان مناسب راندمان مزارع تا خد مطلوبی بالا می‌رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366