کود اوره |کود سره |روش و زمان مصرف | فواید|معایب

کود اوره چیست؟

فروش عمده کود شیمیایی

نکته : چنانچه به دنبال خرید انواع کود شیمیایی وارداتی به صورت عمده مستقیم از کارخانه هستید میتوانید از بخش تماس با ما جهت دریافت لیست قیمت از طریق تماس تلفنی، تلگرام یا واتس اپ با ما تماس حاصل فرمائید.

کوداوره یکی از غنی‌ترین کودهای شیمیایی است که با ورود به عرضه کشاورزی زمینه ساز تحولات بزرگی در زراعت و باغبانی گردیده است. ایران به واسطه حضور پتروشیمی های بزرگ همواره تولید کننده و صادرکننده بهترین کودهای شیمیایی اوره بوده است.کوداوره اصلی ترین تأمین کننده عنصر ماکرو و مهم نیتروژن در گیاهان است. این کود با ارزش با داشتن46 درصد نیتروژن یکی از غنی ترین کود های شیمیایی محسوب می گردد، اوره نیتروژن مورد نیاز گیاهان را در نهایت به صورت نیترات به گیاهان اضافه خواهد کرد. از آنجایی که در کود دهی اوره هدررفت مصرف نیترات برای زمین های زراعی در ایران به میزان بالایی است، توجه به زمان استفاده از کوداوره موجب کاهش هزینه های مربوط به خرید کوداوره می شود و در نهایت باعث  بهبود کیفیت خاک زمین های زراعی می گردد. نکات مهمی که در این مقاله به اهم آن ها اشاره خواهیم کرد.

فرمول شیمیایی اوره

اوره ترکیب شیمیایی آلی و مهمی است که با فرمول شیمیایی (NH2)2CO   ، دو گروه آمین و یک گروه کربنیل بین شیمیدانان شناخته می شود.اوره به صورت طبیعی در بدن پستانداران تولید می شود. سنتز این ماده  و تولید ترکیب آلی اوره از مواد معدنی مهم ترین کشف در شیمی آلی محسوب می شود. فریدریش وهلر با این کشف به عنوان پدر شیمی آلی خود را در دنیا معرفی نمود. این کشف مهم موجب شده که امروزه در دنیا بیش از 90 درصد اوره تولید شده در کشاورزی به مصرف برسد. اوره در خاک به دو ماده آمونیاک و دی اکسید کربن تبدیل می گردد. در نهایت آمونیاک تولید شده در حضور باکتری های فعال خاک به شکل نیترات در می آیند و نیترات حاصل جذب گیاهان می شود. آمونیاک تولید شده در مرحله اول بوی بسیار نا مطبوع و تندی دارد.توجه داشته باشید که  آمونیاک مایع در فشار بالا در ترکیب با دی اکسید کربن تشکیل اوره را می دهد.بهترین و باکیفیت ترین کوداوره، کودی است که در آن بیورت کمتری وجود داشته باشد. بیورت متداول ترین ناخالصی موجود در کودهای شیمیایی اوره است که موجب تضعیف گیاهان می شود.

فواید مصرف کود اوره

کوداوره یا سره که در افغانستان نیز آن را به کود افغانستان می شناسند، برای مصارف عمدتا کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. بیش از 90 درصد اوره تولید شده در دنیا به مصارف کشاورزی می رسد. از دیگر مصارف اوره استفاده در فرآیند ساخت پلاستیک، چسب، ساینات پتاسیم و مواد منجره نیترات اوره است.در کوداوره کشاورزی 46 درصد نیتروژن وجود دارد، میزان نیتروژنی که از تمامی کودهای بازار بالاتر می باشد. البته مصرف بالای نیتروژن همیشه مفید و پرفایده نیست، گاهی اوقات مصرف بی رویه موجب از بین رفتن کیفیت خاک و سمیت آب های زیرزمینی می گردد. مصرف کوداوره همراه با سولفات آمونیوم به جذب بهتر نیتروژن در زمین و کاهش هدررفت مواد موثر کود در اثر تبخیر کمک می کند. به طوری که طی پژوهشی در باغستان های پسته کرمان مشخص شد که مصرف کوداوره همراه با سولفات آمونیوم به جذب بهتر نیتروژن کمک کرده است و در عین حال برای باغات کوداوره کمتری خریداری شده است. بنابراین مصرف توام کوداوره و سولفات آمونیوم به جذب بهتر نیتروژن کمک مؤثری خواهد کرد.

معایب استفاده بیش از حد از کود اوره

هر نهاده ای در کشاورزی می تواند موثر و اقتصادی واقع شود، به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود. در مورد کوداوره نیز این قاعده وجود دارد. در ادامه توجه شما  به معایب استفاده بیش از حد از کوداوره جلب می نماییم.

  • مصرف بیش از اندازه کوداوره موجب تخریب ساختمان خاک می شود
  • مصرف بیش از اندازه کوداوره ظرفیت نگهداری آب در خاک را کاهش می دهد.
  • مصرف بیش از اندازه کوداوره موجب مسمومیت آب های زیر زمینی می شود.اگر غلظت املاح نیترات در آب زیر زمینی به بیش از 45 میلی گرم در لیتر برسد، مسمومیت به حد خطرناکی خواهد رسید.
  • مصرف بیش از اندازه کوداوره هزینه های کود دهی و تغذیه گیاهان را به شدت بالا خواهد برد
  • مصرف بیش از اندازه کوداوره موجب رسیدگی زیاد میوه ها می شود که این موضوع بر کیفیت انبار داری میوه های رسیده تاثیر منفی دارد.
  • مصرف بیش از اندازه کوداوره موجب رشد علف های هرز و رقابت آن ها با درختان باغ برای کسب ماده غذایی خواهد شد.

زمان مصرف کود اوره

کوداوره به واسطه مواد مغذی بالا و نیتروژن فراوان همواره مورد توجه کشاورزان بوده است. نیتروژن موجود در کوداوره به خوبی جذب گیاهان می شود و در رشد رویشی گیاهان نقش اصلی را ایفا می کند.کوداوره یکی از بهترین منابع تامین نیتروژن است بنابراین زمان استفاده از این کود به اهداف کشت و کار و برنامه محصولات بستگی دارد. به طور مثال در مورد دانه پنبه و غلات، کوداوره پیش از کشت استفاده می شود. در فصل تابستان و در اوج گرما از کود دهی مستقیم اوره باید خودداری شود و بهتر است که این کود همراه با سولفات آمونیوم مصرف گردد. توصیه دیگر برای استفاده از کود اوره در تابستان، مصرف کود اوره پیش از بارندگی در تابستان است به عبارتی بهتر است که کود دهی اوره برای پایین آمدن هدررفت آن قبل از بارندگی انجام پذیرد. چراکه گرما موجب تبخیر و از دست رفتن آمونیاک به‌دست‌آمده از تجزیه اوره می شود. تاثیر محلول پاشی اوره در فصل بهار بر روی برگ درختان میوه مثبت بوده است. چراکه جذب ازت از طریق برگ بسیار ساده تر از خاک است.کارایی جذب ازت از خاک 28 درصد است درصورتی‌که کارایی جذب کود مایع اوره بسته به شرایط بین 40 الی 70 درصد می باشد.  در درختان پرتقال دیده شده که با محلول پاشی میزان میوه افزایش پیدا کرده و کیفیت آن بهبود یافته است. حتی میزان ویتامین ث داخل چنین میوه هایی بیش از سایر میوه ها گزارش شده است. ترکیب کود حیوانی ازت غنی شده همواره نتیجه رضایت بخشی را به دنبال داشته است. گلدهی درختانی که برای آنان از کوداوره استفاده شده است، بهتر و موثرتر بوده است، درنتیجه عملکرد میوه همواره بهبود دارد.عموماً کود اوره 40  تا 300 کیلوگرم در هکتار مورد استفاده قرار می گیرد و این میزان به نظر کارشناس و شرایط کشت بر می گردد.

انبار داری کود اوره

توجه داشته باشید که همواره کود اوره در کیسه های مهر و موم شده نگه داری می شود. در صورتی که رطوبت به این کود برسد، فرآیند تجزیه آغاز شده و کیفیت کود کاهش پیدا می کند. بنابراین توصیه می شود که کود اوره در محل های خشک و خنک نگه داری شود.

خرید و فروش کود اوره

کود اوره به واسطه اهمیت منبع غذایی نیتروژن مورد توجه کشاورزان و دولت مردان بوده است. بنابراین در مقاطعی این کود شیمیایی توسط دولت ها با یارانه توزیع گشته است. کود اوره به واسطه پتروشیمی های بزرگ تولید و تجارت می شود. کود اوره در افغانستان به کود افغانستان شناخته می شود، که یکی از مهمترین مقاصد صادراتی کود اوره کشور در غرب ایران می باشد. این کود به دو شکل جامد(گرانولی) و مایع تولید و توزیع شده است. استفاده از کود اوره برای اکثر گیاهان مفید فایده خواهد بود. استفاده از کود اوره برای زعفران، برنج و مرکبات از مهمترین موارد استفاده می باشد.

عوارض بهداشتی استفاده کود شیمیایی اوره

تماس ماده شیمایی با پوست، چشم و سیستم تنفسی موجب ایجاد عوارض بهداشتی می گردد. از جمله شایع ترین عوارض سوزش و سرخ شدگی چشمان بعد از تماس با کود شیمیایی اوره است، همچنین خارش پوست و احساس تهوع و استفراغ از دیگر عوارض تماس با کود های شیمیایی اوره است لذا توصیه های هنگام مصرف و کوددهی در پایین آمدن این عوارض انسانی کمک خواهد کرد.

کوداوره یکی از بهترین و موثر ترین کودهای شیمیایی موجود در بازار ایران است ترکیب این کود با مواد مغذی و یا کوداوره تولیدی با پوشش گوگردی موجب بهبود کیفیت محصولات زراعی و باغی و تولید بیشتر محصولات می گردد. توجه به زمان استفاده و توصیه های مندرج بر روی بسته بندی کود از اتلاف این ماده موثر شیمیایی جلوگیری به عمل خواهد آورد.

چنانچه مایل به خواندن مطلبهایی در خصوص کود مرغی (پلت مرغی ) و کود کامل یا ان پی کا هستید میتونید به پست های مذکور مراجعه کنید.

باتشکر آل کود

کود اوره |کود سره |روش و زمان مصرف | فواید|معایب
5 (100%) 3 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *