زمان باردهی گوجه فرنگی

زمان باردهی گوجه فرنگی

گوجه فرنگی از گیاهان عالی گلدار از راسته  دولپه‌ای ها از خانواده solona ceaeو از جنس lyopersicon است. ریشه گیاه گوجه فرنگی عمیق است و گاهی اوقات به طول یک متر نیز می‌رسد و باید به‌صورت عمیق کاشته شود که این عامل در زمان باردهی گوجه فرنگی بسیار تأثیرگذار است. گیاه گوجه فرنگی دارای واریته‌های زیادی است که برای استفاده از میوه آن و یا تزئینات کشت قرار می‌گیرد. ساقه جوان گوجه فرنگی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که این ویژگی‌ها در ساقه پیر وجود ندارد؛ ازجمله این‌که ساقه جوان گوجه فرنگی علف، گردو، صاف، شکننده و کرکدار است ولی ساقه موسن گوشه‌دار، سخت و تقریباً خشمی است. برگ‌های این گیاه متناوب و مرکب است که بزرگی آن‌ها نسبت‌ به واریته‌های مختلف، بسیار متفاوت است.

گوجه فرنگی ۵ گلبرگ زرد رنگ به‌هم‌ پیوسته دارد که آن‌ها در انتها به‌صورت جدا از یکدیگر قرار می‌گیرند. گوجه فرنگی دارای ۵ پرچم با بساک های بزرگ است که بر روی میله کوتاهی قرار می‌گیرد. میوه گوجه فرنگی سته و از ۲ تا چند حفره به تشکیل‌ شده است که این میوه‌ها گوشتی و از تخم‌های قلبی‌ شکل زیادی تشکیل‌ شده‌اند. بذر گیاه گوجه فرنگی کوچک، سبک، پهن و سفید رنگ است و حدود ۴ تا ۵ سال قدرت باروری خود را می‌تواند حفظ کند.

 

مدت زمان باردهی گوجه فرنگی

متخصصان گیاه‌ شناسی همواره به‌دنبال تولید محصولاتی با کیفیت هستند که مدت‌ زمان کمی را برای به وجود آمدن و باردهی نیاز داشته باشند. گوجه فرنگی یکی از انواع گیاهانی است که با توجه به تقاضای زیادی که برای عرضه آن وجود دارد، باید به مقدار زیاد در مدت‌ زمانی کم تولید شود. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا مدت‌ زمان باردهی گوجه فرنگی به‌همراه انواع آن را برایتان توضیح بدهیم.

گیاه گوجه فرنگی دو نوع است که این یک نوع آن دارای رشد محدود و میوه سفتی است که قد کوتاهی را دارد و زودتر آماده برداشت می‌شود. نوع دیگر آن دارای رشد نامحدودی است که قد بلندتری را دارد و تا شروع فصل سرما میوه می‌دهد. نوع دیگر آن دارای رشد نامحدودی است، قد بلندتری را دارد و تا شروع فصل سرما میوه می‌دهد. گوجه‌فرنگی‌هایی که کمترین زمان بلوغ را دارند در فصل‌های کوتاه و تابستان‌های خنک، دارای مناسب‌ترین عملکرد هستند، برای مثال گیاه (sub arctic plenty) جزو گیاهان نوع محدود گوجه فرنگی است و حدود ۴۵ روز از تاریخ پیوند طول می‌کشد که رشد کند و میوه بدهد، هر گوجه فرنگی به عمل آمده دارای وزن تقریبی ۱۰۰ گرم است. گیاه گوجه‌ فرنگی Moskvich رشد نامحدودی را دارد که حدود ۶۰ روز برای برداشت احتیاج دارد، گیاه prudens purple tomato رشد نامحدودی دارد و به ۶۷ روز زمان برای رشد و آماده شدن جهت برداشت نیاز دارد و می‌تواند گوجه‌های بزرگی به وزن 500 گرم را تولید کند.

لازم به ذکر است که گوجه ‌فرنگی‌های گیلاسی یکی دیگر از انواع گیاه گوجه فرنگی هستند که مصارف زیادی را در سبد مصرف خانوار دارند و معمولاً بازدهی بالایی را دارا هستند. این گیاه به 70_ 65 روز زمان نیاز دارد تا رشد کند و میوه‌های کوچکی با قطر 3_2/5 سانتیمتر را تولید می‌کند و با نام‌های سوپر سوئیت، گلابی زرد و گیلاس قرمز بزرگ در بازار شناخته می‌شود. گوجه‌های سوپر سوئیت از جمله پربارترین گوجه‌های گیلاسی در سراسر جهان به شمار می‌آیند. انواعی از گوجه‌فرنگی‌های گیلاسی ازجمله washingtone و cherry tomato و white cherry tomato دارای رشد نامحدودی هستند، ولی دوره رشد کوتاهی را دارند و به زمان ۶۰ روز برای رشد و برداشت احتیاج دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای برنج

مدت زمان باردهی رنگ‌های مختلف گوجه فرنگی

گیاه گوجه فرنگی رنگ‌های مختلفی را دارد که مدت‌ زمان باردهی هر یک از آن‌ها متفاوت است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا درباره انواع مختلف رنگ‌های گوجه فرنگی و مدت ‌زمان باردهی هر یک از این گوجه‌های رنگی را برایتان توضیح بدهیم. گوجه فرنگی دارای انواع رنگ‌های نارنجی، صورتی، زرد، سبز و سفید است که وزن هر یک از این‌ها حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است و به مدت زمان 80_70 روز برای رشد و به وجود آمدن احتیاج دارند. گوجه فرنگی صورتی به مدت زمان ۷۵ روز برای رشد و باردهی احتیاج دارد که دارای وزنی بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ گرم است و این گیاه جزو گیاهان دارای رشد نامحدود است. گوجه فرنگی سفید که میوه گوجه سفید با وزن ۱۸۰ گرم تولید می‌کند به مدت‌ زمان ۷۵ روز برای رشد و باردهی کامل نیاز دارد.

گوجه فرنگی Brandy Wine یکی از بزرگ‌ترین گوجه‌فرنگی‌های به‌وجود آمده در جهان است که قادر به تولید میوه‌هایی با وزن بیش‌ از 500 گرم است که مدت‌ زمان باردهی گوجه‌ فرنگی‌های صورتی رنگ آبدار آن حدود 80_75 روز است. گوجه فرنگی cherokee purple tomato نیز یکی از بزرگ‌ترین انواع گوجه‌ فرنگی‌ها است که قادر به تولید میوه‌هایی با وزن ۳۳۰ گرم است و فقط به زمان ۷۲ روز برای باردهی احتیاج دارد.

زمان باردهی گوجه فرنگی

عوامل موثر در مدت زمان باردهی گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی‌ها جزو یکی از مهم‌ترین گیاهان مورد استفاده بشر هستند که ادامه زندگی بدون وجود آن‌ها برای انسان بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. از این‌رو انسان باید تمامی نکات و قواعد لازم جهت افزایش رشد و کاهش مدت‌ زمان باردهی گوجه‌ فرنگی را بداند و با رعایت این موارد بتواند بیشترین گوجه‌فرنگی‌ها را در مدت زمان کوتاهی تولید و عرضه کند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا همه عوامل مؤثر در مدت‌ زمان باردهی گوجه فرنگی را برایتان بیان کرده و توضیح بدهیم تا کشاورزان و گیاه‌شناسان عزیز بتوانند به موفقیت‌های زیادی در بازدهی گوجه فرنگی در کمترین زمان ممکن برسند.

  1. آب و هوای منطقه شما: شما اگر در آب‌وهوای شمال کشور زندگی می‌کنید، باید بدانید که ممکن است گوجه‌فرنگی‌های شما حتی وقت قرمز شدن هم نداشته باشند. به‌دنبال گونه‌هایی باشید که برای آب‌وهوای خنک و فصلی کوتاه مناسب هستند. مانند early Girlکه فقط ۵۰ روز برای رشد و باردهی احتیاج دارد. گوجه‌فرنگی‌های گیلاسی نیز انواع مناسب دیگری از کجاها برای فصل رشد کوتاه‌ مدت هستند
  2. نور کافی خورشید: گوجه فرنگی ها عاشق نور خورشید هستند و برای رشد و کم شدن مدت زمان باردهی به مقدار کافی از این نور احتیاج دارند
  3. کاشت عمیق گوجه فرنگی: سعی کنید که گوجه فرنگی را کمی عمیق‌تر از آنچه که در گلدان است بکارید؛ به گونه ای که فقط چند برگ بالا از خاک بیرون باشد. این عمق به گیاه کمک می‌کند که ریشه هایی قوی را ایجاد کند
  4. برگ‌های پایینی را حذف کنید: بعد از اینکه گیاه گوجه فرنگی رشد کرد و به طول حدود یک متر رسید، برگ های قدیمی را از پایین ساقه بکنید. این فرآیند رشد قارچ را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

سخن پایانی

در این بخش با زمان باردهی گوجه فرنگی آشنا شدیم و به عوامل موثر در باردهی آن پرداختیم. برای داشتن بهترین نتیجه خوب است موارد گفته شده را به کار ببندید و از کودهای مناسب برای این منظور استفاده کنید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366