کود گوجه

در این مقاله قصد داریم موضوع کود گوجه را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما کشاورزی و باغداری باتجربه باشید این موضوع را خواهید دانست که تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه باشد عملی لازم از لحظه کاشت گیاه تا پایان برداشت محصول آن می باشد.

کوددهی به مقدار مناسب و زمان مناسب موجب رشد هر چه بیشتر و تولید نشاء های قویتر در گیاه شما میشود از آنجا که سطح تولید واریته های گوجه فرنگی های گلخانه ای بسیار بالاست و مواد مغذی که در خاک وجود دارند به سرعت مورد مصرف گیاه قرار گرفته در نتیجه باید از طریق کود دهی این مشکل جبران شود.

مواد تشکیل دهنده کود گوجه

کود گوجه ای که مناسب باشد باید شامل عناصری باشد که مورد نیاز گیاه گوجه فرنگی است از جمله فسفر پتاسیم منیزیم و کلسیم. گیاه گوجه فرنگی به این مواد مقادیر مختلف نیاز دارد. توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه کودهای دارای حوزه از جذب عناصری مانند پتاسیم و کلسیم جلوگیری به عمل می آورد.

کود گوجه قبل از کاشت

به کود گوجه قبل از کاشت کود پایه گفته می شود کود پایه ترکیبی از کودهای طبیعی و کودهای شیمیایی است منظور از کود طبیعی کود حیوانی است یعنی کود گاوی که کاملا پوک و پوسیده باشد و از هرگونه عوامل بیماری زا و آفات به دور باشد در مقابل منظور از کودهای شیمیایی کودی است که شامل سه عنصر اصلی ان پی کا باشد به طور کلی کودهای فسفره کودهای پتاسه و کودهای منیزیم دار در این زمینه به کار گرفته می‌شوند.

توجه داشته باشید که میزان کود گوجه قبل از کاشت به عوامل متعددی بستگی دارد مانند گیاه گوجه را در چه فصلی کاشته آید یا اینکه نیاز غذایی گیاه شما از چه قرار است و یا ساختار خاکی که گیاه گوجه در آن کاشته شده است دارای چه عناصری است . از آنجا که استفاده از کودهای اوره حساسیت برای گیاه ایجاد می کند پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از آن از کود نیترات امونیوم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کود کامل درخت

کود گوجه پس از انتقال نشاء آن

پس از آن که نشا گوجه فرنگی را به زمین اصلی انتقال دادید ۵ روز پس از آن می توانید از کودهای تقویتی جهت رشد روزافزون نشاء استفاده نمایید در طی این ۵ روز نشا کاملاً در خاک مستقر می شود. اگر شما پس از انتقال نشاء از کودهای استفاده نمایید که مختص به تقویت سیستم ریشه هستند به زودی شاهد رشد چشمگیر گیاه خود خواهید بود همچنین سیستم ایمنی گیاه را در مقابل انواع آفات و بیماری ها مقاوم می کنید. این عمل زمانی اثربخشی خود را به خوبی نشان می‌دهد که حداقل هر پنج روز یکبار تکرار شود در این صورت رشد بوته شما مشهود است.

علاوه بر کود هایی که مختص به تقویت سیستم ریشه هستند کودهای نیز وجود دارند که منجر به افزایش سطح کیفی محصول نهایی گوجه فرنگی خواهند شد. کود هایی هستند که ساختار آنها به گونه ای طراحی شده است که باید حتماً محلول در آب باشند و سپس به گیاه تزریق شوند کود سوپر هیبرید نمونه‌ای از این کوتاه است که مکملی کامل برای رشد ساقه و برگ و ریشه گوجه فرنگی می باشد.

کود گوجه

کود گوجه‌ پس از رسیدن به ارتفاعی خاص

پس از آنکه بوته گوجه فرنگی شما به ارتفاع حداقل ۴۰ سانتیمتری رسید باید اقدام به یک دوره مجدد کوددهی نمایید تا گیاه تان را برای تبدیل به گیاهی پر بر و بار تر آماده سازی نمایید. همچنین اگر بوته شما تراکم مطلوبی ندارد می توانید برای افزایش تراکم آن از کودهای سولفات آمونیوم استفاده نمایید که نحوه استفاده آنها باید در هر هکتار به مقدار ۵۰ کیلوگرم باشد و نحوه استفاده آن به صورت آبیاری و تزریقی است.

کود گوجه‌ در ابتدای بار دهی و گلدهی

برای اینکه گیاه گوجه شما بتواند به حداکثر میزان باردهی خود برسد به مقدار معینی نیاز به عناصری مانند فسفر بر روی دارد مقدار این عناصر درون خاکی که گیاه در آن کاشته شده است اغلب در حد عادی وجود دارد اما تنها کاری که از شما بر می آید این است که برای افزایش میزان گلدهی گوجه و همچنین تبدیل آن گلها به میوه باید تحت نظر کارشناسان از یک برنامه غذایی مناسب پیروی کنید.

همان طور که می دانید شرایط نامساعد محیطی می‌تواند اثرات منفی و زیانباری روی گیاه شما داشته باشد از جمله این که منجر به ریزش گلهای آن شود برای جلوگیری از این خسارت ها و همچنین زرد شدن گل ها توصیه می شود که از کود سوپر هیومات استفاده شود. همچنین استفاده از کود هایی که دارای اسید آمینه هستند سطح گرد افشانی گیاه گوجه را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد.

کود پتاس برای گوجه فرنگی چه فوایدی را به همراه دارد؟

هرگاه گیاه شما در مرحله باردهی قرار گرفته باشد بیشتر از هر زمانی به سطح بالایی از پتاسیم نیاز دارد و در صورتی که این نیاز گیاه برآورده نشود در برداشت محصول و انتظاراتی که از آن می‌رود اختلالاتی ایجاد می‌شود در نتیجه این جاست که باغدار یا کشاورز متوجه خواهد شد که در راستای رفع نیاز گیاه از کودهای حاوی پتاسیم و کلسیم استفاده نماید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

در دوران باردهی باید چه کودهایی مورد استفاده قرار گیرند؟

اگر گیاه شما در اوایل دوران باردهی خود میباشد برای اینکه از پوسیدگی احتمالی محصول نهایی جلوگیری شود باید کود نیترات کلسیم مورد استفاده قرار گیرد چرا که همانطور که مطلع هستید استفاده از کلسیم منجر به افزایش استحکام دیواره های سلولی گیاه شده و علاوه بر اینکه مانع از سوختگی انتهای گوجه شده بلکه از آفتاب‌سوختگی آن نیز جلوگیری به عمل می آورد.

اگر شما هم مانند هر کشاورز و باغدار دیگری خواستار این هستید که میوه های خوش رنگ و لعابی را از کاشته ی خود به عمل آورید باید بگویم بگوییم که از کود آهن استفاده نمایید. امروز برای افزایش مشهود سایز میوه ها و سبزیجات کود های طراحی و تولید شده اند که باید مانند بسیاری از کودهای دیگر به صورت تا بیاریم استفاده شوند. یکی دیگر از راههای تقویت گوجه استفاده از کود هایی است که دارای مقادیر زیادی از گوگرد و پتاسیم باشند چرا که از ایجاد بیماری های باکتریایی و قارچی به طور جدی جلوگیری خواهند کرد.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366