کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی

کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی

کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی

 

 

 

 

 

کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی : همه ما وقتی سراغ خرید گوجه در بازار می رویم به سمت گوجه های خوش فرم و قرمز خوش رنگ می رویم و صد درصد با پیدا کردن آن سبد خرید خود را پر می کنیم؛ گوجه فرنگی قرمز پر رنگ ظاهر زیبایی به سالاد سر سفره می دهد و مهمانان به خوردن آن علاقه مند می شوند. غرض از به میان آوردن این حرفم این بود که دانستن این عامل و تلاش برای تولید گوجه هایی مردم و بازار پسند راز موفقیت کشاورزان در فروش گوجه فرنگی و سود اقتصادی به شمار می رود. در این مطلب به بیان عوامل موثر در تولید گوجه فرنگی بازار پسند و راهکار های رنگ گیری آن خواهیم پرداخت.

فهرست مطالبی که در این مقاله ارائه خواهد شد:

◇1- اهمیت رنگ گوجه فرنگی در فروش آن

◇۲- عوامل تاثیر گذار در رنگ گوجه فرنگی

۲.۱) ریشه زائی به نحو مطلوب

۲.۲) گلدهی

۲.۳) تغذیه

۲.۴) عوامل محیطی مانند دما و نور

۲.۵) PH  خاک

۲.۶) آبیاری

◇۳) کاربرد کود مخصوص گوجه گیری

۳.۱) اثرات کود پتاس ارگانیک بر رنگ گیری گوجه فرنگی

۳.۲) مزایای استفاده از کود مخصوص رنگ گیری گوجه گیری

اهمیت رنگ گوجه فرنگی در فروش آن

قرمز بودن رنگ میوه آبدار و سر شار از ویتامین ث گوجه فرنگی از گروهی از رنگدانه ها از خانواده کاروتنوئید ها به نام لیکوپن متاثر می گردد. رنگ گوجه فرنگی از تاثیر گذارترین عوامل در تعیین قیمت فروش آن به حساب می آید؛ هر چه رنگ گوجه قرمز، یکنواخت و درخشان تر باشد، به همان میزان ارزش آن نیز افزایش می یابد و مردم برای خرید آن صف می کشند.

گوجه فرنگی که رنگ خوب به همراه اندازه بازاری و ظاهر شادابی داشته باشد، و لکه و هاله سبز رنگ بر بخش پوستی آن پدیدار نشده باشد، یقینا از ارزش فروش بالایی هم برخوردار خواهد شد. رنگدانه موجود در پوست گوجه فرنگی سبب بهبود رنگ گیری گوجه و بالا رفتن کیفیت آن می گردد در نتیجه مردم برای مصارف روزانه و مخصوصا تهیه رب خانگی نیز به وفور از آن خریداری می نمایند.

عوامل تاثیر گذار در رنگ گوجه فرنگی

برای اینکه کشاورزان عزیز بتوانند گوجه فرنگی با رنگ عالی را در پایان فصل برداشت کنند و خیلی سریع توسط مردم خریداری شود، به طور قطع بایستی گوجه فرنگی ها از دل یک بوته قوی رشد کرده باشند؛ مجموعه عوامل مختلفی دست به دست هم میدهند تا بهترین نوع گوجه فرنگی تولید شود و در اختیار مردم عزیز قرار گیرند که در ادامه به بررسی هر یک از عوامل دخیل در رنگ گیری گوجه فرنگی خواهیم پرداخت.

ریشه زایی مطلوب

نقش ریشه در تغذیه گیاهان بر هیچ کس پوشیده نیست؛ وقتی بوته های گوجه فرنگی توسط ریشه به خوبی تغذیه می شوند، هم بر تعداد گوجه فرنگی ها افزوده می شود و از طرف دیگر با گسترش ریشه در اعماق خاک، به دلیل قرار گرفتن عناصر غذایی در اختیار گوجه، به نحو احسن رشد می کند و عناصر دخیل در رنگ گیری گوجه در اختیار آن قرار می گیرد.

گلدهی

گلدهی گوجه فرنگی از دیگر عوامل تاثیر گذار در تولید گوجه های خوش رنگ و بازار پسند به شمار می رود.

تغذیه

یکی از مهم ترین کاری که یک کشاورز برای رنگ گیری صد در صدی گوجه فرنگی مزرعه خود بایستی انجام دهد تا علاوه بر رسیدن به موقع و نخوردن وبه سرمای زودرس پاییزه، نظر مشتریان را نیز جلب نماید، توجه به تغذیه بوته های این میوه آبدار و قرمز رنگ می باشد.

در این مرحله هر چه نیازهای غذایی گوجه تامین شود و در برنامه غذایی آن کود های موثر در رنگ گیری گوجه قرار داده شود، به نتیجه فراتر از حد تصورات خود خواهد رسید. در ادامه کود های حاوی مواد و عناصر غذایی که به رنگ گیری هر چه بهتر گوجه فرنگی منجر می شوند و پایان برداشت خوشی را برای کشاورز به ارمغان می آورند، بیان می کنیم.

کود های مورد استفاده به منظور بهبود رنگ میوه گوجه فرنگی بایستی غنی از عناصر و مواد تاثیر گذار بر رنگ گیری آن باشند از جمله این مواد عبارتند از:

۱)عناصر ماکرو

۲)عناصر میکرو

از میان عناصر ماکرو کدام عنصر در رنگ گیری

گوجه فرنگی پر کاربرد می باشد؟

در بین عناصر ماکرو پتاسیم پر رنگ ترین تقش را در رنگ پذیری گوجه فرنگی ایفا می کند که در ادامه به کودهایی که به تامین پتاسیم موردنیاز گوجه برای تحقق این امر کمک می نمایند اشاره خواهیم کرد.

تاثیر گذارترین عناصر میکرو بر رنگ گوجه فرنگی

 از بین عناصر میکرو آهن، منیزیم، منگنز و روی از تاثیر گذارترین عوامل بر رنگ گیری گوجه محسوب می شوند که نبایستی از آنها غافل شد به منظور تامین عناصر میکرو بایستی افزون بر استفاده از کودهای ماکرو نظیر کود پتاس بالا این عناصر کم مصرف اما ضروری نیز تامین گردد.

عوامل محیطی تاثیر گذار در رنگ گوجه:

نور و دمای محیط:

بوته های گوجه وقتی در معرض نور کافی قرار بگیرند به میزان کافی می رسند و قسمت های نرسیده و سبز رنگ به مرور زمان به رنگ قرمز درخشان تبدیل می شوند که می توان آنها را به فروش رساند. نبود نور کافی عامل محدود کننده جدی در رنگ آوری گوجه فرنگی محسوب می شود؛

 زیرا بخش درونی گوجه در مقایسه با بخش خارجی از خاصیت رنگ پذیری کمتری برخوردار می باشد که در صورت دریافت نور کمتر از کیفیت گوجه ها کاسته می شود و مردم از خرید آن اجتناب می کنند؛ کشاورزان محترم در نظر داشته باشید که عامل نور نیز خیلی مهم است.

 Ph خاک:

وقتی پی اچ خاک از حالت همیشگی با کمی تغییر مواجه شود و افزایش پیدا کند، بر رنگ آوری افزوده می شود.

آبیاری:

آبیاری منظم یکی دیگر از راز های موفقیت تولید گوجه های خوش رنگ و با کیفیت تلقی می شود زیرا نباید بوته های  گوجه فرنگی تحت تنش آبی قرار بگیرند؛ منظور از تنش آبی کمبود آب یا آبیاری فراوان می باشد که هر دو از عوامل محدود کننده در رنگ گیری گوجه فرنگی به شمار می رود.

کاربرد کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی :

کود پتاس بالا ارگانیک چه تاثیری بر گوجه فرنگی دارد؟

کود پتاس بالا ارگانیک به مراتب از ارزش کودی بالایی برخوردار می باشد که به طور مستقیم رنگدانه کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به رنگ گیری هر چه بهتر آن می گردد. توان جذب سریع و بسیار بالا، افزایش کیفیت گوجه های تولیدی، فراهم نمودن منابع گیاهی-معدنی  برای گوجه فرنگی و ورود مجدد آن به چرخه ی زیستی تنها گوشه ای از نقش کود پتاس بالا ارگانیک می باشد.

کود پتاس بالا هم چنین روند جذب کودهای شیمیایی را تسهیل می کند و کارائی آنها را بهبود می بخشد. در ساختمان کود ارگانیک پتاسیم در مقادیر بالایی حضور دارد زیرا  تامین کافی این عنصر ماکرو برای رنگ گیری گوجه فرنگی و بهبود خاصیت بازار پسندی آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

مواد ارگانیک موجود در ساختار کود پتاس بالا از عناصر متحرک و سبکی تشکیل یافته که برخلاف کود های شیمیایی اثر سوئی بر گیاه ندارند و به دلیل ارگانیک بودن حامل حتی در فصل زمستان نیز سریعا توسط ریشه گیاه جذب می شود. کود پتاس بالای ارگانیک میزان تثبیت پتاسیم توسط ریشه گوجه فرنگی را افزایش می دهد و از طرف دیگر به اصلاح خاک می پردازد در نتیجه شرایط کاملی برای بهبود کیفی و رنگ گیری گوجه فرنگی به وجود می آید.

مزایای استفاده از کود مخصوص رنگ گیری گوجه فرنگی:

  • کاربرد گسترده در کشت گوجه فرنگی در فضای باز و گلخانه ای
  • کمک به افزایش کیفیت گوجه فرنگی
  • رنگ دهی موثر و بازار پسند به گوجه فرنگی
  • تشکیل یافته از پتاس بالا ارگانیک با قابلیت جذب سریع
  • افزاینده تعداد، سایز و رنگ گوجه فرنگی
  • بالا بردن سرعت رسیدگی میوه و به حداقل رساندن فاصله برداشت گوجه ها
  • حل مشکل رنگ گیری و از بین برنده لکه های سبز بر سطح گوجه فرنگی
  • قابلیت جذب بالا در خاک های شور و فصل سرما
  • به حداقل رساندن مصرف آب در نتیجه کاهش هزینه های مصرفی
  • افزایش جذب کودهای دیگر و بالا بردن جذب ازت و پتاسیم به همراه عناصر میکرو مانند آهن و منیزیم

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366