زمان مصرف اسید هیومیک در پسته

زمان مصرف اسید هیومیک در پسته

یکی از چالش هایی که سر راه پرورش پسته وجود دارد، وجود نمک می باشد و میزان رعایت تعادل نمک در خاک درختان پسته در خاکشان بسیار اهمیت دارد و اگر این توازن بهم بخورد می تواند به شدت زیان ده باشد. از آنجایی که باغات پسته در مناقط خشک و نیمه خشک قرار دارند، وجود نمک هم در این مناطق به وفور یافت می شود و موجب آسیب رساندن به گیاهان می شود. راه حل رفع این مشکل این است که از اسید هیومیک استفاده کنیم که معضل عدم توازن نمک را در خاک به خوبی بر طرف می کند. در واقع این عمل یک راهکار جهانی است برای مبارزه با مشکل نمک در خاک های شور و همچنین تولید محصول در این نوع خاک ها. از این روتصمیم گرفتیم که این مقاله را به زمان مصرف اسید هیومیک در پسته اختصاص دهیم.

تاثیر اسید هیومیک در کیفیت پسته تولیدی

در تحقیقاتی که در باغات پسته شهر رفسنجان شده ، تفاوت بسیار زیادی را در کیفیت پسته های تولید شده بعد از استفاده از اسید هیومیک ها داده است. در این تحقیق نشان داده شده است که قطر و وزن دانه های پسته چه تازه و چه خشک افزایش داشته و کیفیت هم به مراتب بالاتر رفته است و زمین های دیگری که زیر کشت پسته بودند و از اسید هیومیک ها استفاده نکرده اند، اصلا قابل مقایسه با این زمین هایی که از اسید هیومیک ها استفاده کرده بودند نیست. چرا که تنها راه کنترل نمک بیش از حد خاک در مناطق خشک مثل کرمان، فقط اسید هیومیک است. در واقع اسید هیومیک تنها راه بهره وری از زمین های نمکی و شور است.

زمان مصرف اسید هیومیک در پستهزمان مصرف اسید هیومیک برای پسته

از اسید هیومیک در سه مرحله برای باغات پسته استفاده می شود: اول: در ابتدا فصل بهار. دوم: در مرحله ارزنی شدن خوشه های پسته. سوم: مرحله حجم گیری پسته . در صورتی که فقط یک بار امکان استفاده از اسید هیومیک را دارید قطعا در اول فصل بهار از آن استفاده کنید و می تواند بسیار مفید واقع شود و در این صورت می توانید شاهد حجم گرفتن پر شدن مغز پسته ها شوید.

بیشتر بخوانید: چالکود پسته

مکانیزم اصلی اسید هیومیک در خاک

کلسیم و نمک دو عنصری هستند که در خاک با یکدیگر رقابت دارند و هرچه مقدار کلسیم خاک بیشتر باشد، نمک کمتری به گیاهان وارد می شود و در نتیجه اثرات منفی نمک موجود در خاک به این صورت خنثی می شود و رشد و پرورش گیاه بهتر می شود. در سال های اخیر تحقیقات زیادی بر روی این موضوع که چگونه نمک خاک را کاهش دهیم انجام شده و نتایج بسیاری داشته است. اما، کم خطر ترین و بی ضرر ترین راه موجود در حال حاظر، استفاده از اسید هیومیک برای پرورش پسته است. چرا که عموما پسته در مناطق خشک و نیمه خشک مثل کرمان رشد می کند و خاک موجود در آن مناطق هم شن زار است و مملو از نمک. تنها راه مقابله با نمک بیش از حد خاک ، اسید هیومیک است. در واقع اسید هیومیک با افزایش میزان کلسیم خاک درختان پسته ، به مبارزه با نمک خاک در می آید و از گرفتار شدن درخت به نمک جلوگیری می کند.

زمان مصرف اسید هیومیک در پستهاسید هیومیک در چه مواردی به پرورش پسته کمک می کند؟

  1. اسید هیومیک در تنظیم ارتفاع رشد درخت بسیار موثر است. چرا که باعث رشد سریع تر و قوی تر شدن ریشه درخت می شود. همچنین در اندازه میوه و کیفیت میوه تاثیر زیادی می گذارد و به اندازه ایده آل رشد می کند.
  2. اسید هیومیک سطح هورمون های موجود در خاک را کاهش می دهد، به طوری که آسیب های احتمالی از داشتن هورمون بیش از حد خاک و فلزات سنگین از بین می رود.
  3. اسید هیومیک مواد مغذی مثل سدیم و فسفر و کلسیم را به بهترین نحو ممکن از طریق ریشه ها به آوند های داخل گیاه می دهد و به تمامی نقاط گیاه می رساند و در نتیجه درخت شاداب تر می شود و میل به تولید میوه بیشتر می شود.
  4. اسید هیومیک در تسهیل روند تنفس گیاهان هم بسیار مفید است. به این صورت که با باز شدن منافذ بدنه و شاخ و برگ گیاه، هوای دریافتی در آن بیشتر می شود.
  5. شرایط انجام فوتوسنتز را در گیاهان بهبود می بخشد که به رشد اصولی درخت کمک میکند.

زمان مصرف اسید هیومیک در پستهنقش اسید هیومیک برای تولید پسته هایی با مغز سالم

اسید هیومیک همان طور که گفته شد در روند ریشه سازی و مقاوم سازی ریشه های گیاهان بهترین عملکرد را دارد. اسید هیومیک به نوعی نقش مکمل بسیار قوی را برای گیاهان بازی می کند چرا که غنی از مواد مقوی و مغذی در خود است و در نتیجه محصول تولید شده به مراتب با کیفیت تر، سالم تر، درشت تر، سنگین تر و خوش طعم تر می شود. علاوه بر این نرخ بازدهی درختان به خصوص در باغات پسته بسیار افزایش پیدا می کند که به سود دهی بسیار زیادی می رسد.

بیشتر بخوانید: هرس درخت صنوبر

عامل دیگری که اسید هیومیک دارد نیتروژن است که با کلسیم همراه است و به اسم نیترات کلسیم وارد گیاه می شود. نیتروژن باعث شاداب شدن و در نتیجه کیفیت بالاتر محصولات می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366