زمان مصرف هیومیک اسید در باغات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

باغات و گیاهان و همه محصولات کشاورزی برای رشد مناسب نیاز به کود و افزودنی هایی دارند تا به خوبی بارور شوند. در این مقاله قصد داریم تا هیومیک اسید که یکی از بهترین و مهمترین کودها است را به شما معرفی کنیم. در این مقاله میخواهیم شما را با زمان مصرف هیومیک اسید در باغات بیشتر اشنا کنیم.

هیومیک اسید چیست

یض، ماده‌ای که همچون گنجی از دوران گذشته در خاک‌های کشورمان قرار داشته، اما به واسطه‌ی رفتار نامناسب ما، این ماده‌ی ارزشمند رفته رفته درصدش در خاک‌های کشورمان با کاهشی جدی مواجه شده است. در درجه‌ی اول شاید این کمبود از از دیدگاه شما خیلی جدی نباشد اما به واسطه‌ی کمبود این ماده، زنجیره‌ای از مشکلات، به شکلی پیوسته بوجود می‌آید. در صورت استفاده از کود هیومیک اسید برای رهایی از این چالش،زمان مصرف هیومیک اسید از جمله فاکتور‌های بسیار مهم است که باید به آن توجه خاصی کرد؛ زیرا به واسطه‌ی استفاده از اسید هیومیک در زمان مناسب، می‌توان شاهد بیشترین میزان بهره‌وری و افزایش کارایی از این کود فوق العاده باشیم.

بدون شک توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای استفاده از هر نوع کودی، اطلاع از شرایط خاک و همچنین دقت در اینکه درختانمان  در کدام یک از مراحل رشد و یا تولید میوه هستند، در روند کوددهی می‌تواند نقش بسیار پررنگی را ایفا کند. که کود اسید هویمیک نیز از این قاعده مستثنا نیست.

زمان مصرف هیومیک اسید در باغاتبه طور کلی بهتر است که در درختان، در طی سه مرحله حساس از کود هیومیک اسید استفاده کنیم که این سه مرحله شامل:

  • در اواخر پاییز یا در فصل سرد زمستان:به دلیل اینکه در این زمان فعالیت کلی گیاه متوقف می‌شود و یا به عبارتی گیاه وارد خواب زمستانی می‌شود. اما نکته مهم در این است که در این زمان، ریشه‌ی گیاه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این بستری را محیا میکند که با کوددهی هیومیک اسید، بتوانیم ریشه را در این بازه زمانی تقویت کنیم.

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ گیاهان

نکته‌ی مهم در این قسمت این است که ریشه‌ی گیاه در هنگام فعال شدن ساختار کلی درختان مانند برگ و ساقه و… در راستای تقویت این‌ها فعالیت میکند؛ اما در زمستان هنگامی که بقیه ساختار در خواب هستند بهترین زمان را برای پرورش خودش دارد، و در این بازه زمانی می‌توان شاهد تقویت ریشه باشیم.

  • مرحله‌ی پیش از گلدهی درختانبا ورود به فصل بهار و شروع مجدد فعالیت‌های درختان با توجه به اینکه ریشه‌ی درختان در ابتدا فعالیت اندکی را دارد، بهتر است در این مرحله نیز با افزودن کود هیومیک اسید به درختان در راه افزایش جذب مواد مغذی به ریشه‌ها کمک کنیم.
  • مرحله‌ی حجم‌گیری میوه درختان: درمرحله‌ای که هنوز میوه‌های درختان به رنگ دهی نرسیده‌اند به این دلیل در این مرحله کوددهی هیومیک اسید را انجام می‌دهیم چون برای رسیدن به میوه‌هایی با کیفیت بالاتر میتواند بسیار موثر واقع شود.

زمان مصرف هیومیک اسید در باغاتعموما بعد از گذشت حدود ۲ ماه خاک موجود در گلدان‌های ما عاری از مواد مغذی می‌شوند و به عبارتی مواد مغذی خاک توسط گیاه مصرف می‌شوند. و بهتر است قبل از اضافه کردن هر نوع کودی در ابتدا خاک گلدان‌ها رو عوض کنیم. زیرا در بسیاری از مواقع ما با عدم تاثیرگذاری کود مواجه هستیم که یکی از دلایل آن می‌تواند مشکل عدم وجود مواد مغذی بصورت کافی در خاک گلدان‌ها باشد.

کود هیویمک اسید برا گل‌ها و گیاهان دارای ثمرات بسیار زیادی است که از جمله این موارد می‌توان یه موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش فعالیت‌های میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک
  • کنترل و مقابله با تنش‌های محیطی
  • کنترل میزان قلیایی شدن خاک
  • افزایش ریشه زایی
  • کاهش PH خاک

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گیاه پاپیتال و کوددهی به این گیاه زیبا

این‌ها تنها بخشی از فواید مصرف کود اسید هیومیک در گیاهان است و اثرات این کود محدود به این چند موردی که عنوان شد نیست.

زمان مصرف هیومیک اسید در باغاتاما اگر قرار باشد بهترین بازدهی از مصرف کود هیومیک اسید را بگیریم در چه زمانی از آن برای گیاهانمان استفاده کنیم؟؟؟؟

با توجه به اینکه در اکثر مواقع گل‌هایی خریداری می‌شوند که قابلیت سبز بودن در تمامی فصول سال را دارا هستند؛ و به دلیل کنترل شرایط محیطی توسط ما، می‌توانیم در هر زمان، از کود هیومیک اسید استفاده کنیم. و از این بابت هیچ گونه مشکلی گل‌ها و گیاهان ما را تهدید نمی‌کند.

  1. بهتر است هنگامی که روند رشدیگیاهانمان را مشاهده میکنیم برای کمک و تقویت به آن از کود هیومیک اسید استفاده کنیم.
  2. در زمانی که گیاهمان در حال پاجوش زدناست نیز کود هیومیک اسید میتواند بسیار به این روند و کیفیت پاجوش کمک کند.
زمان مصرف هیومیک اسید در باغات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *