زمان قلمه زدن درخت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در ابتدا باید گفت که زمان قلمه زدن درخت از راهکارها برای تکثیر گیاهان می باشد. در این روش قسمتی از گیاه مادر را برای ریشه زایی از گیاه جداسازی می کنیم. شایان ذکر است که تنها برخی از گیاهان با قلمه زنی افزایش پیدا می کنند و برخی دیگر برای ریشه زایی به هورمون های ریشه زایی مخصوص نیاز دارند! پیش از اینکه گیاهی را قلمه بزنید باید بدانید که قلمه زدن گیاهان به زمان، سن گیاه، شرایط محیطی، دما، رطوبت و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم درباره زمان قلمه زدن درخت صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع روش های قلمه زدن درخت به چند روش تقسیم می شوند؟

همان طور که در قبل هم اشاره کردیم یکی از راهکارهای تکثیر درختان استفاده از روش قلمه زنی می باشد که این روش باید بر اساس نوع درخت و استعداد ریشه زایی صورت گیرد. گاهی اوقات ممکن است که نتیجه دلخواه را به دست نیاورید که در چنین شرایطی باید در کنار قلمه زنی از یکسری هورمون ها استفاده نمایید. برای این کار 4 راهکار وجود دارد که ما قصد داریم در ادامه هر یک از این 4 راهکار را برای شما عزیزان شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

زمان قلمه زدن درختقلمه زدن درختان به کمک ساقه

اولین و راحت ترین روش برای قلمه زدن درختان و گیاهان استفاده از ساقه می باشد. این نوع قلمه درخت به صورت نرم، نیمه نرم، نیمه سخت، سخت و علفی انجام می شود. در روش قلمه زدن نرم همان طور که از نامش مشخص می باشد ساقه گیاه نرم می باشد و همان نرم بودن سبب انعطاف پذیری ساقه می شود و بیشتر به درد گیاهانی همچون یاس، ماگنولیا، خر زهره و … می خورد. شایان ذکر است بدانید که قلمه زدن درختانی با چوب نرم یکی از روش های تکثیر فوق العاده سریع می باشد زیرا در مدت 2 الی 5 هفته گیاه شما ریشه دار خواهد شد. البته توجه داشته باشید که بعد از قلمه زدن باید مراقبت های لازم از گیاه را انجام دهید! دمای مناسب برای اینکه ریشه بتواند رشد کند حدود 20 الی 25 درجه سانتی گراد می باشد. توجه به دمای ریشه یکی از مهم ترین موارد می باشد زیرا این امر به گیاه کمک می کند که ریشه بتواند مواد موردنیاز خود را جذب کند. قلمه زدن درختان با روش نیمه سخت برای گیاهانی می باشد که دارای برگ های پهن و نیمه رسیده هستند. طول این قلمه ها 10 الی 15 سانتی متر می باشد. در این روش برگ های پایینی قلمه را باید حذف کرد و تنها باید چند برگ جوان در انتهای آن باقی گذاشت. لازم است بدانید که شرایط نگهداری از این مدل از گیاهان با مورد قبلی که برای شما عزیزان شرح دادیم متفاوت می باشد. به طور کلی برای نگهداری از گیاهان در این روش باید کاری کنید که اتلاف آب از سطح برگ های قلمه به کم ترین میزان خود برسد که برای این کار می توانید از سیستم مه افشانی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن توت

قلمه زدن درختان به کمک قلمه ریشه

دومین روش برای قلمه زدن درختان استفاده از ریشه می باشد. لازم است بدانید که این روش برای گیاهان و درختانی مناسب می باشد که توان تولید جوانه نابجا را بر روی ریشه داشته باشند. توجه داشته باشید که بهترین زمان قلمه زدن درخت در این روش اواخر فصل پاییز یا اوایل بهار می باشد (زمانی که ریشه دهی گیاه شروع نشده است).

با توجه به نوع و ظرافت ریشه گیاه می توانید آن ها را به قطعاتی به طول سه تا پانزده سانتی متر تقسیم کنید. در این روش بهتر است که ریشه های کوچک با طول کم و ریشه های بزرگ با طول زیاد تهیه شود. پس از انجام فرایند قلمه زدن بهتر است که ریشه های کوچک و ظریف را در درون جعبه ای بکارید (در درون ماسه یا خاک اره) سپس آن را به صورت افقی قرار دهید و در داخل گلخانه قرار دهید.

زمان قلمه زدن درختقلمه زدن درختان به کمک قلمه برگ

روش سوم برای تکثیر گیاهان، قلمه زدن به کمک برگ می باشد. برخی از گیاهان را باید با کمک قلمه برگ تکثیر کرد. به طور کلی این روش مناسب گیاهانی می باشد که استعداد تولید جوانه و ریشه های اتفاقی را در برگ هایشان دارا هستند. شما عزیزان با استفاده از این خاصیت می توانید برگ های آن ها را با دمبرگ و پهنک برگ در بستر محیطی مرطوب قرار دهید و فرایند قلمه زدن برگ را انجام دهید. برخی از گیاهانی که می توان با این روش قلمه زد عبارت اند از: بنفشه آفریقایی، بگونیارکس، سانسوریا و …

بیشتر بخوانید: پرورش به لیمو و نکات جذاب آن

قلمه زدن درختان به کمک جوانه برگ

روش چهارم برای درختان و برخی از گیاهان قلمه زدن به کمک جوانه برگ نام دارد. در این روش منظور از جوانه برگ همان پهنک برگ و دمبرگ ها و قسمت کوتاه ساقه می باشد. شما عزیزان زمانی می توانید از این روش استفاده نمایید که در قلمه‌های برگ، قبل از رشد ساقه، ریشه جوانه زده باشد. پس توجه داشته باشید که در شرایط ذکر شده بهترین راهکار این است که از قلمه جوانه برگ به جای قلمه‌های برگ استفاده نمایید. دلیل این امر هم این است که جوانه‌های جانبی که در پایین دمبرگ قرار دارند باعث تولید شاخه جدید می‌شوند.

مزایای درخت کاری و قلمه زدن درختان چیست؟

همان طور که در قبل اشاره کردیم قلمه زدن درختان درواقع راهی برای تکثیر گیاهان و درختان می باشد. دلیل قلمه زدن این است که گیاهان و درختان دارای مزیت های خاص و منحصر به فردی برای ما هستند. اگر بخواهیم به مزایای گیاهان و درختان اشاره کنیم می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • آب و هوای تمیز و پاک تر
  • وجود گیاهان و درختان سبب خنک شدن هوای خیابان ها می شود
  • افزایش ارزش ملک
  • جلوگیری از آلودگی آب
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • و …

زمان قلمه زدن درختسخن نهایی

هدف ما از نوشتن این مقاله بیان 4 روش اصلی قلمه زدن درختان بوده است که شما عزیزان اگر قصد قلمه زدن هر یک از گیاهان و درختان را دارید بتوانید درست ترین و بهترین راهکار را برای تکثیر انتخاب نمایید.

زمان قلمه زدن درخت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *