کنه کش چیست؟

کنه کش چیست؟

اگر به باغبانی علاقمند باشید یا به طور حرفه‌ای به این کار مشغول باشید کنه‌ها را به خوبی می‌شناسید. اما اگر نمیشناسید در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:
حشره کنه انگلی است که به انسان‌ها و حیوانات چسبیده و از خون آنان تغذیه می‌کند. این حشرات انگلی در زمان مکش خون بسیاری از انگلهای خونی و میکروبی را جابه‌جا کرده و باعث انتقال آنها می‌شوند. کنه‌ها به صورت کلی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند. از نظر پراکندگی این جانوران میتوان گفت که علیرغم اینکه در تمام دنیا پخش و پراکنده‌اند اما در نواحی نیمه گرمسیری و گرمسیری بیشتر وجود دارند. این موجودات انگلی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند.
تفاوت کنه‌های سخت و نرم در پوشش سخت روی پشتشان است. در کنه‌های سخت در قسمت پشت بدنشان سر کاذبی وجود دارد که در کنه نرم موجود نیست.
از دیگر قابلیت‌های کنه‌های سخت میزان تاب آوری آنها در هوای سرد است. این انگل در هوای سرد به راحتی طاقت می‌آورد اما تخم آنها در این هوا تاب نمی‌آورد. به همین علت است که بیشتر در تابستان و بهار به رشد و تکثیر می‌پردازند. این موجودات تغذیه کننده خطرناک عاشق رطوبت و هوای گرم هستند. و در هوای خشک سریع از بین رفته و طاقت نمی‌آورند.

کنه کش چیست؟
همانطور که گفته شد تولد و رشد این انگل‌ها در فصول بهار و تابستان است. در تابستان به صورت لارو از تخم خارج شده و بر روی گیاهان می‌خزند. علف‌ها و سایر گیاهان کوتاه قد محل مناسبی برای زندگی موقتی آنهاست. در حقیقت محل انتظاری پیش از رفتنشان به بدن جاندار خونگرم بعدیست. به محض روبه‌رو شدن با اولین جاندار به بدن او چسبیده و با نفوذ به درون پوست او شروع به مکیدن و تغذیه از خون او می‌کنند. پس از تغذیه کافی, در انتهای فصل گرم در حالیکه ده برابر بزرگتر از حالت واقعی و اولیه خود شدند از میزبان خود جدا می‌شوند و پاییز زمستان را به استراحت میپردازند.

کنه و خطرهای آن

اگر تا اینجا و با این توضیحات هنوز با کنه ها مشکلی ندارید اجازه بدهید از خطراتی که با وجود کنه‌ها شما را تهدید میکند بگوییم. کنه می‌تواند مسبب بیماری های خطرناکی باشد. و سلامت شما را تهدید کند. بیماری‌هایی همچون تب کنگو, تب دانه دار کوههای راکی, سندروم آلفا گال, بیماری لایم و ویروس پواسان. هر کدام از این ویروس‌ها می‌توانند به راحتی جان انسان را به خطر بیاندازند.

راه درمان و رهایی از کنه 

اگر احساس کردید کنه به پوستتان چسبیده باید آن را از پوست خود خارج کنید. این خروج باید به صورتی باشد که هیچ قسمتی از وجود این انگل روی پوست یا درون بدنتان باقی نماند. برای رهایی هر چه بیخطر تر از این موجود بهتر است ابتدا پنبه‌ای را به الکل آغشته کرده و بر روی کنه قرار دهید. بعد از چند ثانیه کنه شاخک‌های خود را که در بدنتان فرو کرده آزاد می‌کند. پس از آن بموچین را ضد عفونی کرده و به آرامی از سر کنه, آن را از بدن جدا کنید.
بخاطر داشته باشید نباید به اندازه‌ای کنه را فشار دهید که منجر به ترکیدن یا جدا شدن بدن از سر آن شوید. چرا که محتویات شکمش میتواند احتمال عفونت را در زخم شما بیشتر کند. پس از اتمام کار و جداسازی کامل کنه از سطح پوست, جای آن را با آب و صابون بشورید. این کار باعث تمیز شدن و کم شدن احتمال خطر می‌شود. در صورت دسترسی به انواع پمادهای آنتی بیوتیکی, میتوانید از آن استفاده کنید.
استفاده از مواد ضد عفونی کننده, در محل زخم و گزیدگی نیز تا چند روز توصیه می‌شود.

کنه کش چیست؟
علائم بیماری‌های کنه

در صورتی که توسط کنه دچار گزیدگی شدید, ممکن است پس از چند روز علائمی در ظاهر یا سلامتی شما رخ بدهد. برخی از علائمی که بعد از مشاهده آنها بهتر است از پزشک مشورت بگیرید عبارتند از:
   * حساسیت پوستی در محل گزیدگی یا محل‌های دیگر
   * تب, سردرد, درد عضلات و مفاصل, کوفتگی و احساس ضعف عضلات صورت و جوش
   * در برخی موارد امکان فلج شدن نیز وجود دارد. این فلج شدن معمولا از پا شروع شده و و به بالاتنه می‌رسد.

راه نجات

برای نجات یافتن و فرار از کنه تنها ۲راه پیش رو دارید. راه اول و روش قطعی استفاده از سم کنه کش است. در این روش به شیوه شیمیایی محل ‌های مختلف, گیاهان و علف‌ها را سمپاشی کرده و از شر این موجودات خلاص می‌شوید. راه حل دوم تنها اخلالی در روند زندگی انگل‌ها و زندگی آنها بر روی سایر جانوران به غیر از انسان ایجاد می‌کند.

   * با ضد عفونی دقیق محل زندگی دام
   * محصور کردن مراتع
   * مداوای حیوانات بیمار و واکسیناسیون
   * آتش زدن علف‌های هرز که محل تجمع انگل‌هاست
   *تغذیه مناسب و چک کردن مستمر بدن دام
می‌توانید از شیوع این انگل جلوگیری کنید.

سم های مختلفی با راهکارهای استفاده مختلف برای این آفت وجود دارد. برخی از انواع این سموم را در محل مورد نظر اسپری میکنید و به این صورت از شر این حشرات راحت می‌شوید. برای رهایی باید سم را در تمام محل‌هایی که کنه‌ها به آن علاقه دارند بریزید. برای مثال درزها, شکاف ها و سوراخ ها محل بسیار دنج و مناسبی برای کنه‌هاست. استفاده از سم در تمام این محل‌ها باعث ریشه کن شدن قطعی این آفت یا انگلها می‌شود.
کنه از مهمترین آفت‌های گلخانه‌است که بهتر است برای نجات از آن از سم استفاده کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه در سمپاشی ابتدابهتر است از سم قوی استفاده کنید. استفاده از کنه کش قوی به غیر از اینکه طیف وسیعی را کنترل می‌کند, روی مراحل مختلف کنه نیز اثر می‌گذارد. (مراحل مختلف کنه مانند تخم, پوره و کنه بالغ)
برخی از سم ها در حالت خاصی از کنه‌ها تاثیر میگذارند. برای مثال بعضی از سم‌ها صرفا برای از بین بردن تخم یا پوره کنه مناسب هستند و روی کنه بالغ تاثیری ندارند. بهتر است هنگاه تهیه سم به طور کامل از قدرت و توان مهار و نابودی کنه ها اطمینان حاصل کنید.

بهترین زمان استفاده از کنه کش

بهترین زمان استفاده از سم آفت کش یا سم کنه کش اواخر زمستان یا اوایل بهار است. بهتر است در اواخر زمستان و پیش از باز شدن شکوفه‌ها از سم استفاده کنید . چرا که در روند گرده افشانی زنبورها و شکوفه‌ها خللی وارد نکرده و بازدهی درختان و گیاهان را کم نمی‌کند.

بزرگترین جایگزین طبیعی کنه کش

همانطور که گفته شد کنه موجودی بسیار خطرناک برای انسان و سایر جانداران است و قبول حضور و وجودش برای انسان و سایر حیوانات نیز بسیار پر خطر است. تنها راهی که همه برای رهایی از کنه پیشنهاد می‌دهند استفاده از سم کنه کش است. اما در اینجا مایلیم راز بزرگی را با شما به اشتراک بگذاریم.
به جای استفاده از سم‌های شیمیایی از گوگرد که عنصری ارگانیک و طبیعی است استفاده کنید. گوگرد جایگزینی سالم برای سم کنه کش بوده و گیاهان و باغ شما را از تمام حشرات موذی و مضر نجات میدهد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366